statystyki

Więcej rodzin otrzyma zasiłek na dziecko

autor: Michalina Topolewska08.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2011, 10:30

Część rodziców, którzy dziś nie mają prawa do zasiłków na dzieci, uzyska taką pomoc. Tak wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, która po poprawkach Senatu ponownie trafi do Sejmu. Zacznie ona obowiązywać od 2012 roku.

Reklama


Reklama


Przyjęte zmiany porządkują zasady przyznawania świadczeń i doprecyzowują te przepisy, które były różnie interpretowane przez gminy i sądy administracyjne. Na wprowadzeniu części zmian zyskają rodzice, bo więcej z nich spełni kryterium dochodowe umożliwiające przyznanie zasiłków rodzinnych. Trudniej będzie natomiast ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne osobom, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Dochód bez stypendium

Jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadza nowelizacja, dotyczy sposobu ustalania dochodu rodziny. Obecnie gmina, sprawdzając, czy nie przekracza on kryterium dochodowego (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), dzieli dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę osób w rodzinie. Po zmianie uzyskany dochód zostanie podzielony przez te miesiące, w których został on faktycznie osiągnięty (czyli przez czas rzeczywiście przepracowany, np. 6 miesięcy, jeśli przez pozostałą część roku osoba nie była zatrudniona).

– Przyjęcie takiej metody pozwoli na sprawiedliwsze wyliczenie dochodu rodziny – mówi Izabela Miłoszewska, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Toruniu.

Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku, zwraca jednak uwagę, że taki przepis będzie niekorzystny dla tych rodziców, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach roku. Ich dochód okaże się wtedy zbyt wysoki i w konsekwencji część rodzin straci prawo do świadczeń na dzieci.

Z kolei inna ze zmian może spowodować wzrost liczby uprawnionych do zasiłku rodzinnego. Umożliwi to modyfikacja w art. 3 ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Wyłącza ona z uwzględnianych przez gminy dochodów stypendiów naukowych otrzymywanych przez uczniów i studentów (ale już nie doktorantów). Ta sama zasada będzie dotyczyć stypendiów sportowych, z wyjątkiem tych przyznawanych na podstawie ustawy o sporcie.

– To dobra zmiana, bo obecne przepisy mają charakter demotywujący. Dziecko, które stara się osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce, jest karane odebraniem zasiłku rodzinnego – mówi Izabela Miłoszewska.

Kolejna zmiana polega na rozszerzeniu katalogu dochodów utraconych i uzyskanych. Służą one uaktualnieniu sytuacji dochodowej rodziny, w sytuacji gdy zmienia się w stosunku do roku bazowego, czyli tego, z którego dochody są wliczane do kryterium (jest to rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy). Gmina będzie mogła pomniejszyć dochód o utracony zasiłek chorobowy i macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane po utracie zatrudnienia. Pomniejszony zostanie też dochód rodziny, w sytuacji gdy nie otrzymuje już ona alimentów na skutek śmierci osoby zobowiązanej do ich płacenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • donia(2013-08-06 02:39) Odpowiedz 00

    to jest chory kraj zagranicą pomagają wielodzietnym rodzin.ja nie pracuje bo by mi zabrali alimenty na dzieci dorabiam się na czarno mam trójke dzieci które mają alimenty z funduszu bo drań nie płaci mój partner ma 2800 na miesiąc chociaż tak naprawde nie ma bo ma długi a jak poszłam do opieki społecznej po zasiłek na rozpoczeńcie przez dzieci szkoły to mi powiedzieli ze się nie należy bo zarobek mojego partnera przekracza i gdzie sprawiedliwośc a alkoholik przyjdzie i dostanie na wódke to jest chore taki kraj

  • Ekonomista(2011-08-13 10:45) Odpowiedz 00

    Autor tytułu chyba się z głupim na rozumy zamienił. Mało rozgarnięty człowiek stwierdzi że ludzi którzy stracili w ciągu roku pracę jest o wiele więcej niż wybitnych dzieci w patologicznie mało zarabiających rodzinach. Wszyscy wiedzą że bez drogich korepetycji, dostępu do ksiażek dziecko się nie nauczy angielskiego, fizyki, matematyki. Ten artykuł to czysta manipulacja autorki lub jej niedouczenie i brak chęci sprawdzenia. Za kilka miesięcy już nikt nie będzie pamietał co to było, ale zostanie propaganda że rzad Tuska pomógł rodzinom. I tak większość młodych ludzi nie chce mieć dzieci. To tylko propaganda i głupota dziennikarz.

  • mamunia lat 28(2011-09-21 17:13) Odpowiedz 00

    Witam chciała bym się podzielić z innymi co sądzę o zasiłku rodzinnym jestem mamą 3 dzieci gdy starałam się o zasiłek rodzinny niestety przekroczyłam dochód w naszej rodzinie tylko mąż pracuje a ja wychowóje nasze skarby nie jest łatwo ponieważ dzieci kosztują życie coraz droższe a przecierz zasiłek rodzinny powinien przysługiwać każdemu dziecku miesięcznie mogła bym dostać na dzieci około 300 zł to dla nas dużo.Wkurza mnie to że moje dzieci nie dostają rodzinnego a osoba którą znam ma też 3 dzieci jest po rozwodzie dostaje alimenty,oprucz tego zasiłek rodzinny a że żyje w konkubinacie to jeszcze ma pieniądze od partnera nikt tego nie wlicza jak się stara o zasiłek rodzinny i dla nich jest wszystko pieniądze na książki zwraca jej mops a my wszysto sami musimy kupić to niesprawiedliwe nierozumie tego dzieci jej były nad morzem oczywiście za darmo mops za to zapłacił a nam nie należy się nić ...

  • agnieszka(2011-09-06 09:32) Odpowiedz 00

    ja to po prostu zostawię bez komentarza!

  • Rozżalona(2011-08-23 19:36) Odpowiedz 00

    Jestem matką samotnie wychowującą 5-cioro dzieci w tym dwoje poza miejscem zamieszkania wszystkie się uczą niestety nie przysługuje mi zasiłek rodzinny bo mój dochód przekracza o 25 zł. Państwo pozbawiło mnie dodatku z tytułu samotnego wychowania dzieci ,wielodzietności i zasiłku rodzinnego łącznie 1025 zł. Co mam jako wdowa powiedzieć dziecią nie uczcie się, bo nas na to niestać. Zostałam sama z problemami pogrążona w żałobie. gdzie to państwo opiekuńcze , gdzie matce z 5 ciorgiem dzieci zabiera si ę zasiłek

  • Ekonomista(2011-08-13 12:41) Odpowiedz 00

    Tytuł artykułu w oczywisty sposób opisuje NIEPRAWDĘ! Dowodem jest rządowa opinia druk numer 3897 http://sejmometr.pl/dokument/lRmdQ . Na stronie 15 "Uzasadnienia" (druga część dokumentu) w części "Ocena skutków regulacji" jest wprost napisane "Zmiana definicji dochodu rodziny spowoduje spadek wydatków budżetu państwa z uwagi na zmiejszenie liczby świadczeniobiorców" dalej jest że nie wiadomo jak duże bedzie to zmniejszenie, ale KŁAMSTWEM jest pisanie że zwiększy się liczba świadczeniobiorców. Chba że autorka to udowodni. Nistety podobnie jest ze wszystkimi pozostałymi świadczeniami, oszczędności przez zmniejszenie liczby świadczeniobiorców.

  • Damian(2011-08-16 19:18) Odpowiedz 00

    mam trójkę dzieci czyli jestem rodzina wielodzietną i wydawało by się że z urzędu należy mi się zasiłek rodzinny, jednak w skali roku dochód na jedną osobę przekracza 25 zł i niestety po zasiłku . A wszystkie dzieci uczą się i dojeżdzają do szkół . Czy to jest sprawiedliwe ???

  • obserwator realista(2011-08-15 09:53) Odpowiedz 00

    to czcze obiecanki, KIEŁBASA WYBORCZA JUŻ JEST SERWOWANA, NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!!! DOSYC PO PIS SLD PSL

    JA ODDAJĘ GŁOS NA PALIKOTA

  • Bachol(2011-08-14 17:27) Odpowiedz 00

    Ludzie o co tyle wrzasku o marne 98 zł . Co za to możecie kupić dzieciom? To wstyd że Państwo Polskie tak dba o dzieci , ale cóż Pan Premier mysli tylko co zrobic żeby nadal utrzymać sie przy władzy. Jak masz trochę więcej to trzeba ci zabrać zasiłek rodzinny bo przeciesz Rząd jest i tak chojny jak dla swoich obywateli bo daje aż 98 zł rodzinnego na każde dziecko. Wstyd i hanba !!
    Czy takie Państwa chcemy?

  • Matka(2011-08-13 10:58) Odpowiedz 00

    Zasilek rodzinny powinien byc taki sam na wszystkie dzieci bez wzgledu na zarobki rodzicow,bo przeciez kazde dziecko jest takie same ,a to,ze rodzic zarabia wiecej,nie powinno byc kara ,ale nagroda .W Polsce nie mozesz przekroczyc progu ,zeby otrzymac rodzinne,FA,czy inne dodatki,co stwarza chore sytuacje obnizania dochodow,a jednoczesnie zmniejszania wplywow w budzecie.Dlaczego nie wezmiecie przykladow z innych panstw?

  • Ekonomista(2011-08-13 10:48) Odpowiedz 00

    Pani Michalino trochę więcej rzetelności proponuję w pisaniu artykułów. Chyba że chce być pani uznawana za sprzedajnego Radwana.

  • umiejący liczyć(2011-08-11 01:02) Odpowiedz 00

    "Po zmianie uzyskany dochód zostanie podzielony przez te miesiące, w których został on faktycznie osiągnięty (czyli przez czas rzeczywiście przepracowany, np. 6 miesięcy, jeśli przez pozostałą część roku osoba nie była zatrudniona)." - z tego tekstu wynika jednoznacznie, że mniej rodzin dostanie zasiłek rodzinny (dochód / 12 < dochód / 6)

  • nela(2011-08-08 08:46) Odpowiedz 00

    Zona na męża dostaje znam takie przypadki w Zachodniopomorskim

  • werty(2011-08-08 17:09) Odpowiedz 00

    rodzinne za 504zł. to gehenna,nie opłaci się mieć dzieci lepiej chomika ,coraz trudniej wychowywać dzieci za małe zarobki a dzieci kosztują,wcale się nie zdziwię jak noworodki coraz częściej będą lądować na wysypisku,nie mówiąc o dzisiejszej wyprawce do szkół,człowiek zostaje bez wypłaty,nic innego tylko się powiesić

  • Nierolniczka(2011-08-08 12:04) Odpowiedz 00

    To są przepisy dla rodzin rolników. Tylko im dochód nie przekracza tej kwoty, ponieważ do przeliczenia przyjmuje się dochód z hektara przeliczeniowego, tj ok. 200zł obecnie, nie biorą pod uwagę dochodów realnych ani dopłat unijnych, należy im się wszystko - od zasiłku rodzinnego przez dofinansowanie do książek dla dzieci po kolonie dla "ubogich". To jest po prostu żenujące.

  • Małgośka45(2011-08-08 10:06) Odpowiedz 00

    antybohater ja tylko słyszę swoją rodzinę nie mam możliwości widzenia brak internetu zarabiam 2200 e brutto na miesiąc 1400 e na rękę w Niemczech . Chciałam się przeprowadzić całą rodziną do Niemiec niestety mojego męża tam nie przyjmą bo jest chory . Muszę zrezygnować z pracy bo choroba męża się pogłębia . Kogo to obchodzi że zostanę bez środków do życia ja i moja rodzina mam 29 lat pracy składkowych po drodze urodziłam wychowałam 6 dzieci . A teraz teraz Państwo Polskie ma mnie w du... szkoda słów

  • antybohater(2011-08-08 09:52) Odpowiedz 00

    zarabiam 2800 zł na rękę pracuję cały czas w delegacjach, dzieci widzę na skypie mam 2 dzieci żona nie pracuje i za to że tyram jak pies państwo zabiera mi świadczenia rodzinne i daje je ludziom którzy leżą w domu co jakiś czas się nachleją narobią bachorów i mają wszystko w czapce. Czy moje dzieci nie mają wartości dla państwa?

  • Małgośka45(2011-08-08 08:33) Odpowiedz 00

    Znów żona i mąż to Nie ludzie ! Ja czekam na decyzję SKO jeżeli będzie Negatywna odwołam się do NSA nie pomoże to odwołam się do Trybunału a jak to nie pomoże do Strasburga będe walczyć dlaczego Bo państwo Polskie dyskryminuje mnie jako opiekunkę Wariata ubezwłasnowolnionego ! Mam go pilnować myć wszystko za niego robić , sprawozdania do sądu pisać a grosza za To Nie Mam bo żoną jestem !Rozwodu tez mi sąd odmówił ! Co za kraj co za rządzący ?

  • czytelniczka(2011-08-08 10:31) Odpowiedz 00

    rewelacja, jak skorzystają rodzice na zasiłku rodzinnym, tylko ci co takie przepisy ustalają wychowują dzieci za 504 zł miesiecznie