statystyki

Emerytura będzie wyższa po ponownym przeliczeniu kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska08.08.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby, które mają problemy z udokumentowaniem prawa do kapitału początkowego z okresu od 1980 do 1998 r., będą mogły złożyć wniosek o ustalenie jego wysokości na podstawie zarobków z lat 60. i 70.

reklama


reklama


Kilka milionów osób urodzonych po 1948 r., które pracowały przed wejściem w życie reformy emerytalnej, będą mogły wystąpić do ZUS o ponowne ustalenie wysokości kapitału początkowego. Tak wynika z ustawy z 28 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na ostatnim posiedzeniu przyjął ją Senat. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

O ponowne przeliczenie kapitału będą mogły się ubiegać osoby, które nie miały udokumentowanych okresów pracy z lat 1980 – 1998 (z których ZUS obecnie ma prawo obliczać kapitał początkowy). Po wejściu w życie nowych przepisów osoby ubezpieczone będą mogły składać wnioski o jego ustalenie z kolejnych 10 lat sprzed wejścia w życie reformy emerytalnej. W praktyce oznacza to, że takie osoby będą mogły mieć ustalony kapitał początkowy nawet z lat 60., o ile mają dokumentację płacową z tamtego okresu.

Ustawa wprowadza także możliwość liczenia wysokości kapitału początkowego w dniach. Na nowym rozwiązaniu skorzystają osoby, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej pracowały mniej niż sześć miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • IJK(2011-08-30 17:09) Odpowiedz 10

    Czy ustalenie kapitału początkowego także dotyczy osób urodzonych przed 1949 rokiem, które mają wyliczona emeryturę z 20 wybranych lat lub 10 kolejnych?

  • ANTEK(2011-08-30 16:46) Odpowiedz 00

    cdn. Kapitał ustalany jest indywidualnie dla każdego. Kapitał oznacza składki, jakie odprowadza od nas pracodawca z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę o dzieło, zlecenie czy cywilno-prawną zwaloryzowane o jakiś przelicznik ZUSowski

  • antek(2011-08-30 16:50) Odpowiedz 00

    Do ulka: Podobno praca przed 1991 r. nie będzie wliczana do kapitału początkowego, nie będzie inaczej uwzględniana przez ZUS. Więc składki, jakie odprowadzał pracodawca nie będą wliczane, wymogi były ale straciły na ważności ze względu na ustawy UE i zatwierdzenie ich przez Prezydenta. Będzie się więc liczyło wszystko od 1991 r. do góry czyli do 31 września br.

  • ulka51(2011-08-30 09:40) Odpowiedz 00

    mam policzoną emeryturę z 10kolejnych lat tj.1980-1989,ale rok 1989 nie był w moim przypadku składkowy(urlop macierzyński i wychowawczy,a mimo to został wliczony,bo takie były wymogi ZUSu,że 10lat następujących po sobie albo 20lat z całości,więc wybrałam 10lat),z tego co wiem Sejm uchwalił w lipcu,że jest to krzywdzące dla wielu ludzi i ustalił lata 70 i 60 do obliczania kapitału początkowego i emerytury.Mam zarobki z lat 70i będę składała wniosek o ponowne przeliczenie i kapitału i emerytury ale z lat 1979-1988r,czy mam rację?.Może ktoś mi podpowie,będę serdecznie wdzięczna za wskazówki.

  • anna(2011-08-29 15:53) Odpowiedz 00

    Obowiązek rozwiązania stosunku pracy w celu otrzymania przyznanej emerytury został wprowadzony ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 257, poz. 1726).


    Osoby, które po 8 stycznia 2009 roku skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z etatu również będą musiały dokonać wyboru – praca lub emerytura.Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach przyznawanych z FUS już na początku 2011 roku ZUS poinformuje pobierających świadczenie emerytalne i jednocześnie pracujących, że jeśli nie zrezygnują z pracy, z dniem 1 października 2011 roku wypłata emerytury zostanie zawieszona. jednak osoby, które nie dostały pisma z ZUS powinny w trybie natychmiastowym zgłosić się najpóźniej do 30 września 2011 r. Przyczyną są nieprawidłowości w generowaniu listów.Spokojne o swoje posady mogą być osoby, które przed przejściem na emeryturę rozwiązały stosunek pracy, a po uzyskaniu świadczenia emerytalnego zatrudniły się ponownie do 1 października 2011 r. Po tym terminie ZUS wstrzyma wypłatę swiadczeń trwale, chyba że wybór będzie dotyczył rezygnacji z zatrudnienia.

  • irena(2011-08-28 21:30) Odpowiedz 00

    Fedak: "Pieniądze emerytów lepiej inwestować w rozwój kraju" - świadczenia nasze mają pójść na infrastrukturę, jeszcze by czego, składam wniosek o przyznanie mi pełnej emerytury do końca września, potem już nie dostanę żadnego świadczenia, jak budżetówka wybuli kasę z mojego konta. Tyle lat odkładał pracodawca składki na ubezpieczenie, a teraz "nie" dla świadczenia emerytalnego. Obłęd. Radzę, wam zrobić to samo, żebyście później nie byli rozczarowani. Pieniądze zainwestowane przez Państwo na świadczenia są bardzo duże (ponad 70 mld zł z FRD, FUS, FGŚP, FP i innych dotacji).

  • andrzej(2011-09-02 12:41) Odpowiedz 00

    Obowiązek rozwiązania umowy z pracodawcą do końca września nakłada na nich art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych (Dz.U. nr 257, poz. 1726). Obowiązek rozwiązania stosunku pracy potwierdza Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Osoby, które zwolniły się z pracy przed nabyciem prawa do emerytury, ale jeszcze o tym nas nie powiadomiły, muszą złożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy. Mają na to czas do 30 września 2011 r. Takie osoby powinny również się zgłosić do oddziału z niezbędnymi dokumentami. W innym przypadku ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę emerytury – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Wypłata takiego świadczenia zostanie wznowiona dopiero po zwolnieniu się z pracy u dotychczasowego pracodawcy i złożeniu wniosku w tej sprawie. Chodzi tutaj o przyznanie pełnego świadczenia emerytalnego bez kontynuacji pracy u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Obowiązek ten dotyczy 15 mln osób: które są na emeryturze wcześniejszej, pomostowej, które zwolniły się choć raz z pracy od 8 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010 r.oraz osoby, które nabędą wiek emerytalny z dniem 1 października 2011r. lub nabyły go przed upływem tego dnia. ZUS ma przygotowane już świadczenia (ponad 170 mld zł do podziału), jednak wnioski rozpatrywane są od 1 września br. (przez najbliższe 3 tygodnie). Emeryturę można przeliczyć tylko raz, a termin jej przeliczenia mija z dniem 1 października br. Nie ma możliwości łączenia pobierania świadczenia z pracą.

    I co wy na to, zwalniać się mam z pracy czy nie, proszę o pomoc.

  • Piotr(2011-08-14 20:15) Odpowiedz 00

    Ale jaja. Ten kto posiada dokumenty z lat 1980-1998, może mieć mniejszy kapitał, niż gdyby tych dokumentów nie posiadał, ponieważ w latach porzedzających ten okres miał wysokie zarobki. Cwaniactwo, prawicowość...

  • ela(2011-09-04 13:12) Odpowiedz 00

    W ubiegłym roku ZUS przyznał rekordową liczbę emerytur - wynika z najnowszych danych Zakładu. Prawo do świadczeń uzyskało 215,4 tys. osób. Rok wcześniej było ich 103,9 tys. Obecnie prawo do świadczeń otrzyma ok. 10 - 15 mln (dane nieoficjalne Eurostat).W efekcie w maju tego roku emerytury z ZUS pobierało już 4,7 mln osób. Ubezpieczeni, obawiając się zmiany przepisów, gdy tylko mogą, korzystają ze świadczeń.Już obecnie zakład szacuje, że na ich wypłatę w latach 2012 - 2013 zabraknie prawie 158 mld zł (w najbardziej optymistycznym wariancie). Obecnie osoby, które zastanawiają się czy odejść na emeryturę czy też zrezygnować z niej dalej pracując są w trudnej sytuacji. ZUS jednak radzi, aby uniknąć późniejszego rozczarowania brakiem możliwości otrzymania świadczenia złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy już teraz, uwzględniając w nim możliwość ponownego przeliczenia kapitału i ponownego przeliczenia świadczenia. Wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez najbliższe trzy tygodnie, jednak nie później niż do końca września br.Według prognozy GUS, liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w latach 2008-2013 z 6,2 mln do 7 mln. Za pięć lat będą one stanowić 18,6 proc. społeczeństwa (obecnie 16,3 proc.).
    - Tak duży przyrost liczby osób, którym po raz pierwszy przyznano emeryturę, nie wynika tylko i wyłącznie z demografii. To głównie tzw. efekt ostatniego roku obowiązywania przywilejów emerytalnych i ich przyznawania - mówi Wiktor Wojciechowski.

    Osoby, mające przywilej, czyli tacy, którzy zyskali prawo do świadczenia emerytalnego dostaną dużo wyższą emeryturę niż przeciętna, o ile odejdą z pracy z dniem 1 października br. Rząd zdaje sobie z tego sprawę i dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Zakłada on, że prawo do świadczeń z tytułu wykonywania pracy w tzw. szkodliwych warunkach będzie miało około 1,1 mln obecnie uprawnionych.

  • RENCISTA M.M(2012-02-29 13:35) Odpowiedz 00

    dLACZEGO STAZ PRACY W DNIACH ZUS WSTAWIA TYLKO DO OBLICZ WSPÓŁCZYNNIKA "p" A DO WYLICZENIA CZESCI KAPITALU Z OKRESOW SKLADKOWYCH I NIESKLADKOWYCH ZAOKRAGLA STAZ PRACY DO PELNYCH MIESIECY W DOŁ- TO JEST NIELOGICZNE.
    DLACZEGO JESLI JESTEM 12 LAT NA RENCIE I MAM 30 LAT SKLADKOWYCH I 1MIESIAC NIESKLADKOWYCH MNIE NIE MOZNA UZUPELNIC DO 1/3 OKRESOW NIESKLADKOWYCH CZYLI DO 10 LAT BIORAC POD UWAGE CZAS PRZEBYWANIA NA RENCIE, A MOJEJ ZONIE W MYSL TEGO SAMEGO PRAWA ZUS OBCIAL OKRESY NIESKLADKOWE DO 1/3 OKRESOW SKLADKOWYCH -TO TEZ JEST NIELOGICZNE

  • gabi(2012-07-03 12:36) Odpowiedz 00

    ja nie mam całych 10lat po sobie następujących ,ponieważ byłam na urlopach wychowawczych tak i w latach 80 i 90 tych zawsze ma rok lub 2 lata zerowe powinno byc dla matek z 10 wybranych lat

  • Wiesława(2011-12-09 11:04) Odpowiedz 00

    Czy ktoś mi może wytłumaczyć,dlaczego moja koleżanka,z którą odeszłyśmy razem na emeryturę,otrzymała podwyżkę emerytury a ja nie? /ja jestem rocznik 1948,koleżanka 1950/.Jestem od niej starsza o dwa lata,mam dwa lata więcej pracy.O co więc chodzi w tym wszystkim?Dlaczego koleżanka ma teraz więcej emerytury niż ja?Kto wymyślił to idiotyczne naliczanie? Czy nie chodzi tu o jakąś zemstę na starszych ludziach?Dlaczego ponownemu przeliczeniu kapitału początkowego podlegają"jakieś" wzięte z sufitu roczniki???

  • ulka51(2011-09-14 15:46) Odpowiedz 00

    ulka51.Kiedy konkretnie ma wejść ustawa dotycząca ponownego naliczenia kapitału początkowego i emerytury?jak to się ma do już obliczonego kapitału i emerytury z okresu 1980-1998,czy będą brane wcześniejsze lata tzn.1970 i 1960,Napisałam do ZUSu o ponowne naliczenie i otrzymałam pismo, iż ponowne obliczenie nie jest brane pod uwagę gdyż mam poprawnie obliczony kapitał i emeryturę.Więc już nic z tego nie rozumiem,Gazeta Prawna pisze art.z dnia 08.08.2011,że na nowo możemy pisać wnioski o przeliczenie kapitału i emerytury.Proszę serdecznie o wskazówki,czy mam znowu zwracać się do ZUSu?za informację będę wdzięczna.Pozdrawiam

  • Iskierka(2011-09-05 23:34) Odpowiedz 00

    Do: 22: ela z IP: 109.243.247.* (2011-09-04 13:12)

    Zmieniasz tylko nick i powtarzasz te formułki na różnych forach. Nie wiesz, że zdradza Cię IP? Ile dostajesz za te wpisy?

  • pracujaca emerytka(2011-08-13 10:49) Odpowiedz 00

    czy to jest wiarygodna informacja?czy ktos tu celowo wygania ludzi na emeryture.? Nie ma nigdzie rzetelnej informacji dlatego to co tu ludzie rózni piszą jest niewiarygone .Anonimowosc to nie jest rzetelna informacja. I co Wy na to szanowni emeryci pracujący. pozdrawiam

  • cdn(2011-08-16 16:51) Odpowiedz 00

    Plan finansowy na 2012 r. zakłada dofinansowanie FUS w wysokości 3 mld zł. Na koniec przyszłego roku w Funduszu ma być ponad 17,5 mld zł. Według aktualnych planów, po 2012 r. rząd nie będzie już sięgał po środki FRD w celu sfinansowania bieżących świadczeń. Dlatego też, jak mówi Wóycicka może nie być środków na wypłatę bieżących emerytur po 2012, dlatego też trzeba postarać się o środki do końca września br. Polityka UE nakazuje też cięcia wydatków. ZUS informował już o konieczności składania wniosków o emerytury.

  • adam(2011-08-09 18:27) Odpowiedz 00

    do Zaw/7 zgadzm sie,ze nie wynika!..tak jak ze wszystkich podobnych informacji em. bo o to chodzi);

  • :))))))))))(2011-08-08 07:04) Odpowiedz 00

    podwyzszy to kwote em o jakies 3zl

  • a(2011-08-08 07:18) Odpowiedz 00

    W Gazecie Prawnej nie należy mylić rok 2001 z 2011 uprzejmie proszę o poprawkę. Do 1 to nie będzie 3 zł. Ci co nie mogą ustalić kapitału początkowego z powodu przemian po 1989 r., są w niewesołej sytuacji. Grozi im najniższa emerytura, która nawet na opłatę mediów nie starczy. Nie wie Pan, Pani co pisze.

  • Basia(2011-08-08 10:09) Odpowiedz 00

    Od kiedy będzie można złożyć taki wniosek? Od kiedy ta zmiana będzie obowiązywać? Proszę o doprecyzowanie,bo ZUS wykorzystuje KAŻDY PRETEKST, by móc negatywnie załatwić sprawę.