statystyki

Emerytura będzie wyższa po ponownym przeliczeniu kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska08.08.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby, które mają problemy z udokumentowaniem prawa do kapitału początkowego z okresu od 1980 do 1998 r., będą mogły złożyć wniosek o ustalenie jego wysokości na podstawie zarobków z lat 60. i 70.

Kilka milionów osób urodzonych po 1948 r., które pracowały przed wejściem w życie reformy emerytalnej, będą mogły wystąpić do ZUS o ponowne ustalenie wysokości kapitału początkowego. Tak wynika z ustawy z 28 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na ostatnim posiedzeniu przyjął ją Senat. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

O ponowne przeliczenie kapitału będą mogły się ubiegać osoby, które nie miały udokumentowanych okresów pracy z lat 1980 – 1998 (z których ZUS obecnie ma prawo obliczać kapitał początkowy). Po wejściu w życie nowych przepisów osoby ubezpieczone będą mogły składać wnioski o jego ustalenie z kolejnych 10 lat sprzed wejścia w życie reformy emerytalnej. W praktyce oznacza to, że takie osoby będą mogły mieć ustalony kapitał początkowy nawet z lat 60., o ile mają dokumentację płacową z tamtego okresu.

Ustawa wprowadza także możliwość liczenia wysokości kapitału początkowego w dniach. Na nowym rozwiązaniu skorzystają osoby, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej pracowały mniej niż sześć miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 30

  • 1: emeryt 1 z IP: 83.142.123.* (2013-01-20 22:58)

    dostaje emeryture zministerstwa spraw wewnetrznych jestem urodzony po 1948 r czy moge tez zlozyc wniosek o przeiczenie kapitalu poczatkowego prosze o porade

  • 2: emeryt 1 z IP: 83.142.123.* (2013-01-20 22:49)

    czy mundurowi emeryci maja przeliczany kapital poczatkowy

  • 3: Maria z IP: 37.225.213.* (2012-12-09 13:52)

    Za lata 1975 do 1982 zniszczono na Hucie Katowice listy płac znalazlam w swoich dokumentach dwa angaże,ktore przedlożylam protokolarnie w ZUS-ie i do chwili obecnej tj 4 lata cisza.To były bardzo dobre lata kiedy był dodatek katowicki i premie i mogłabym sobie wliczyc do kapitału poczatkowego.Ja sadzicie jak przelicza te lata na podstawie tych angazy?pozdrawiam

  • 4: gabi z IP: 194.150.251.* (2012-07-03 12:36)

    ja nie mam całych 10lat po sobie następujących ,ponieważ byłam na urlopach wychowawczych tak i w latach 80 i 90 tych zawsze ma rok lub 2 lata zerowe powinno byc dla matek z 10 wybranych lat

  • 5: RENCISTA M.M z IP: 79.191.87.* (2012-02-29 13:35)

    dLACZEGO STAZ PRACY W DNIACH ZUS WSTAWIA TYLKO DO OBLICZ WSPÓŁCZYNNIKA "p" A DO WYLICZENIA CZESCI KAPITALU Z OKRESOW SKLADKOWYCH I NIESKLADKOWYCH ZAOKRAGLA STAZ PRACY DO PELNYCH MIESIECY W DOŁ- TO JEST NIELOGICZNE.
    DLACZEGO JESLI JESTEM 12 LAT NA RENCIE I MAM 30 LAT SKLADKOWYCH I 1MIESIAC NIESKLADKOWYCH MNIE NIE MOZNA UZUPELNIC DO 1/3 OKRESOW NIESKLADKOWYCH CZYLI DO 10 LAT BIORAC POD UWAGE CZAS PRZEBYWANIA NA RENCIE, A MOJEJ ZONIE W MYSL TEGO SAMEGO PRAWA ZUS OBCIAL OKRESY NIESKLADKOWE DO 1/3 OKRESOW SKLADKOWYCH -TO TEZ JEST NIELOGICZNE

  • 6: Wiesława z IP: 79.163.9.* (2011-12-09 11:04)

    Czy ktoś mi może wytłumaczyć,dlaczego moja koleżanka,z którą odeszłyśmy razem na emeryturę,otrzymała podwyżkę emerytury a ja nie? /ja jestem rocznik 1948,koleżanka 1950/.Jestem od niej starsza o dwa lata,mam dwa lata więcej pracy.O co więc chodzi w tym wszystkim?Dlaczego koleżanka ma teraz więcej emerytury niż ja?Kto wymyślił to idiotyczne naliczanie? Czy nie chodzi tu o jakąś zemstę na starszych ludziach?Dlaczego ponownemu przeliczeniu kapitału początkowego podlegają"jakieś" wzięte z sufitu roczniki???

  • 7: ulka51 z IP: 83.22.239.* (2011-09-14 15:46)

    ulka51.Kiedy konkretnie ma wejść ustawa dotycząca ponownego naliczenia kapitału początkowego i emerytury?jak to się ma do już obliczonego kapitału i emerytury z okresu 1980-1998,czy będą brane wcześniejsze lata tzn.1970 i 1960,Napisałam do ZUSu o ponowne naliczenie i otrzymałam pismo, iż ponowne obliczenie nie jest brane pod uwagę gdyż mam poprawnie obliczony kapitał i emeryturę.Więc już nic z tego nie rozumiem,Gazeta Prawna pisze art.z dnia 08.08.2011,że na nowo możemy pisać wnioski o przeliczenie kapitału i emerytury.Proszę serdecznie o wskazówki,czy mam znowu zwracać się do ZUSu?za informację będę wdzięczna.Pozdrawiam

  • 8: Iskierka z IP: 178.36.21.* (2011-09-05 23:34)

    Do: 22: ela z IP: 109.243.247.* (2011-09-04 13:12)

    Zmieniasz tylko nick i powtarzasz te formułki na różnych forach. Nie wiesz, że zdradza Cię IP? Ile dostajesz za te wpisy?

  • 9: ela z IP: 109.243.247.* (2011-09-04 13:12)

    W ubiegłym roku ZUS przyznał rekordową liczbę emerytur - wynika z najnowszych danych Zakładu. Prawo do świadczeń uzyskało 215,4 tys. osób. Rok wcześniej było ich 103,9 tys. Obecnie prawo do świadczeń otrzyma ok. 10 - 15 mln (dane nieoficjalne Eurostat).W efekcie w maju tego roku emerytury z ZUS pobierało już 4,7 mln osób. Ubezpieczeni, obawiając się zmiany przepisów, gdy tylko mogą, korzystają ze świadczeń.Już obecnie zakład szacuje, że na ich wypłatę w latach 2012 - 2013 zabraknie prawie 158 mld zł (w najbardziej optymistycznym wariancie). Obecnie osoby, które zastanawiają się czy odejść na emeryturę czy też zrezygnować z niej dalej pracując są w trudnej sytuacji. ZUS jednak radzi, aby uniknąć późniejszego rozczarowania brakiem możliwości otrzymania świadczenia złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy już teraz, uwzględniając w nim możliwość ponownego przeliczenia kapitału i ponownego przeliczenia świadczenia. Wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez najbliższe trzy tygodnie, jednak nie później niż do końca września br.Według prognozy GUS, liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w latach 2008-2013 z 6,2 mln do 7 mln. Za pięć lat będą one stanowić 18,6 proc. społeczeństwa (obecnie 16,3 proc.).
    - Tak duży przyrost liczby osób, którym po raz pierwszy przyznano emeryturę, nie wynika tylko i wyłącznie z demografii. To głównie tzw. efekt ostatniego roku obowiązywania przywilejów emerytalnych i ich przyznawania - mówi Wiktor Wojciechowski.

    Osoby, mające przywilej, czyli tacy, którzy zyskali prawo do świadczenia emerytalnego dostaną dużo wyższą emeryturę niż przeciętna, o ile odejdą z pracy z dniem 1 października br. Rząd zdaje sobie z tego sprawę i dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Zakłada on, że prawo do świadczeń z tytułu wykonywania pracy w tzw. szkodliwych warunkach będzie miało około 1,1 mln obecnie uprawnionych.

  • 10: andrzej z IP: 188.33.239.* (2011-09-02 12:41)

    Obowiązek rozwiązania umowy z pracodawcą do końca września nakłada na nich art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych (Dz.U. nr 257, poz. 1726). Obowiązek rozwiązania stosunku pracy potwierdza Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Osoby, które zwolniły się z pracy przed nabyciem prawa do emerytury, ale jeszcze o tym nas nie powiadomiły, muszą złożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy. Mają na to czas do 30 września 2011 r. Takie osoby powinny również się zgłosić do oddziału z niezbędnymi dokumentami. W innym przypadku ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę emerytury – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Wypłata takiego świadczenia zostanie wznowiona dopiero po zwolnieniu się z pracy u dotychczasowego pracodawcy i złożeniu wniosku w tej sprawie. Chodzi tutaj o przyznanie pełnego świadczenia emerytalnego bez kontynuacji pracy u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Obowiązek ten dotyczy 15 mln osób: które są na emeryturze wcześniejszej, pomostowej, które zwolniły się choć raz z pracy od 8 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010 r.oraz osoby, które nabędą wiek emerytalny z dniem 1 października 2011r. lub nabyły go przed upływem tego dnia. ZUS ma przygotowane już świadczenia (ponad 170 mld zł do podziału), jednak wnioski rozpatrywane są od 1 września br. (przez najbliższe 3 tygodnie). Emeryturę można przeliczyć tylko raz, a termin jej przeliczenia mija z dniem 1 października br. Nie ma możliwości łączenia pobierania świadczenia z pracą.

    I co wy na to, zwalniać się mam z pracy czy nie, proszę o pomoc.