statystyki

Świadczenia z ZUS będą wyższe. 11 mln osób ponownie przeliczy kapitał początkowy

autor: Bożena Wiktorowska01.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.08.2011, 08:31

Prawie 11 mln osób mających prawo do ustalenia wysokości kapitału początkowego zyska możliwość ponownego przeliczenia wysokości świadczenia. Wystarczy, że złożą wniosek do ZUS.

Reklama


Reklama


– Dwanaście lat musiałem czekać na likwidację dyskryminującego przepisu. W tym czasie kilka razy byłem w ZUS i zawsze słyszałem, że nie mam prawa do kapitału początkowego. Teraz ZUS będzie musiał mi obliczyć kapitał początkowy za cztery miesiące pracy – mówi Waldemar Gliński z Warszawy.

Wkrótce do Senatu trafi uchwalona przez Sejm 28 lipca ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nią kapitał początkowy będzie liczony w dniach, jeżeli takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla ubezpieczonego. Nowe rozwiązanie umożliwi ustalanie wysokości kapitału początkowego osobom, którym przepadały składki wpłacone do ZUS przed wejściem w życie reformy emerytalnej. Z naszych wyliczeń wynika, że np. na konto osoby ubezpieczonej zatrudnionej przez 4 miesiące przed wejściem w życie reformy emerytalnej, zostanie doliczone (już po waloryzacji) około 20 tys. zł. Do tej pory ZUS ustalał wysokość kapitału początkowego wyłącznie osobom ubezpieczonym przez ponad 6 miesięcy. Wpłacone przez pracodawcę składki nie byłyby więc uwzględniane przy ustalaniu wysokości nowej emerytury osób będących w takiej sytuacji. O problemie „DGP” informował w grudniu ubiegłego roku: „ZUS zmniejsza kapitał początkowy” („DGP” nr 233/2010). Po naszej publikacji rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, o zmianę przepisów. Rząd przygotował przepisy likwidujące dyskryminujące rozwiązania.

– Zmiany umożliwią premiowanie każdej formy aktywności zawodowej. Przyszłe emerytury tej grupy osób będą wyższe – mówi Jolanta Fedak.

To nie koniec zmian. W czasie prac nad rządowym projektem posłowie przyjęli poprawkę znoszącą jedną z dat granicznych ustalania wysokości kapitału początkowego. Do tej pory ubezpieczony do obliczenia jego wysokości wskazywał 10 kolejnych lat pracy. Problem jednak polegał na tym, że musiał je wybrać z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. O problemach osób mających okresy ubezpieczenia przed 1980 roku, które nie miały prawa do kapitału początkowego, informował „DGP”: „Niższe emerytury przez złe przepisy” („DGP” nr 133/2011). Najwięcej na wadliwych rozwiązaniach traciły osoby, które pracowały przez kilka lat przed 1980 r., a przez kolejne 19 lat nie podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu.

Rozwiązanie to zostanie zmienione. Sejm uznał, że kapitał początkowy będzie liczony z kolejnych 10 lat kalendarzowych ustalonych przed 1 stycznia 1999 r.

– ZUS będzie musiał ustalić kapitał początkowy także np. z lat 70., pod warunkiem że osoba ubezpieczona przedstawi dokumentację płacową z kolejnych 10 lat w tym okresie – mówi poseł Anna Bańkowska (SLD), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, inicjatorka tej nowelizacji.

Nowe zasady ustalania wysokości kapitału początkowego będą dotyczyć także osób, które po raz pierwszy przystąpiły do ubezpieczenia w trakcie roku kalendarzowego. Obecnie ZUS oblicza wysokość przeciętnego wynagrodzenia w danym roku, dzieląc np. zarobki z 4 miesięcy przez 12 (co obniża wysokość kapitału). Po zmianach wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie faktycznych przychodów otrzymanych za rzeczywiście przepracowany czas.

– Z takiego rozwiązania skorzystają na przykład matki wracające do pracy z urlopów wychowawczych, które po wejściu nowych przepisów mogą złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie kapitału początkowego – dodaje poseł Anna Bańkowska.

Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam ponownie ustali wysokość kapitału początkowego przy ustalaniu wysokości emerytury.

Łatwiej będzie także o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Osoby, które udowodnią co najmniej 25 lat składkowych (kobiety) i 30 lat składkowych (mężczyźni), nie będą musiały legitymować się 5-letnim okresem ubezpieczenia w ciągu 10 lat (licząc od dnia złożenia wniosku o rentę). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • klakier(2011-08-07 20:15) Odpowiedz 00

  Prawie 11mln emerytów powinno NAKOPAĆ [dosłownie] p.Wałęsie do dupy za podpsanie ustawy [chyba p.Kuronia] o SPALENIU dokumentow zarobkowych do 1978r w firmach. Za to powinien iść pod Tryb.Stanu i do więziena. Straciłem-lekko licząc ok 500zł emeytury do obecnej. Co w takim przypadku robić--.. przeliczą jak dostarczysz do ZUS zarobki-JAK ??

 • Diana17(2011-08-04 19:42) Odpowiedz 00

  I kolejne prawo działające wstecz. Każda szanująca się firma - zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami - dokumentację płacową przekazała na przemiał. Czy w takim przypadku angaż, decyzja o podwyżce czy dodatku jest wystarczającym dla ZUS dokumentem o otrzymywanym wynagrodzeniu?

 • RENCISTA(2012-01-26 16:06) Odpowiedz 00

  przeliczono mi kapital poczatkowy w dniach.Dlaczego staz pracy zamienia sie na dni tylko przy wyliczeniu wsolczynnika" p" a juz przy dalszych wyliczeniach czesci socjalnej 0.24,po 1.3% i po 0.7% staz pracy ZUS do wzorów podstawia w miesiacach a nie dniach.W ten sposob kp wychodzi mniejszy niz gdyby staz pracy byl w dniach

 • Jolka(2012-01-21 21:35) Odpowiedz 00

  Mam sąsiadkę która w swoim życiu przepracowałą 22 + trzy lata szkoły przyzakładowej,w sumie zaliczono jej 25 lat w pierwszej kategorii.obecnie dostaje emeryturę w wysokości 1300 zł.Ja w swoim życiu bez szkół przyzakładowych i urlopów wychowawczych przepracowałam 37 lat i dostałam zasiłk przedemerytalny w wys.740 zł i bęe to jamużnę otrzymywac przez następne pięc lat a teraz jeszcze słyszę o przeliczeniu kapitału początkowego.Czy to jest w porządku?

 • Dorota(2011-12-28 13:05) Odpowiedz 00

  Niestety kobiety będące na urlopach wychowawczych dalej pozostaną pokrzywdzone - miała być zmiana i nic z tego. Dla nas średnia zarobków w roku, w którym rozpoczynałyśmy urlop wychowawczy i go kończyłyśmy jest "skrzywioną" średnią, bo na pewno jest niezgodna z zasadami arytmetyki. Ja w roku odejścia na urlop wychowawczy przepracowałam 5 miesięcy, a w roku powrotu z urlopu trzy miesiące, i w obu latach zarobki z kilku miesięcy dla uzyskania średniej są dzielone przez 12 miesięcy. Czuję się oszukana.

 • dudeczek(2011-10-07 12:21) Odpowiedz 00

  Czy może ktoś wyjasnić, czy zmiana ustawy z 28 lipca (weszła w życie 23 września) obejmuje takze osoby, dla których wliczenie niepelnego roku do wybranych 20 lat (lub 10 kolejnych) było niekorzystne. Wyjaśniając: w roku 1992 pracowalem rpzez 7 miesięcy i poniewaz zarobiłem 60% średniej rocznej rok tego nie "zakwalifikował" się do owych 20 lat. Obecnie zarobki liczy sie do czasu rzeczywistego, wieć moje 60", to 110% w stosunku do owych 7 miesięcy i jedno z lepszych lat w ciągu 20 zaliczanych. Czy dobrze myślę i co ma robić, zeby te 20 lat przeliczyć?

 • Edward 38(2011-09-30 16:13) Odpowiedz 00

  czy możliwość przeliczenia kapitału początkowego do podwyższenia emerytury dotyczy wszystkich roczników urodzenia ?

 • kufel(2011-09-23 15:35) Odpowiedz 00

  Z artykułu w gazecie wyborczrj wyczytałem że można w sądzie ustalić wysokość zarobków z lat 70 na podstawie angaży i umowy o prace.Jak ktoś wie jak to ugryść to będę wdzieczny

 • Koniec ZUSU-blisko(2011-08-07 17:58) Odpowiedz 00

  wg tej ustawy, mając teraz 44 lata, musiałbym iść do pracy w wieku 6 lat, aby mieć najwyższy w tabeli współczynnik.(MATACTWO USTWOWE).

  Jesli mieliście praktyki zawodowe płatne, to też można wliczyć do kapitału, ale nikt wam o tym nie powie, przez to macie niższy współczynnik do ustalenia kapitału. OSZUSTWO! A Pani Fedak jest z PSL (KRUS) więc to zrozumiałe.

 • Dziadek Franek(2011-08-05 01:20) Odpowiedz 00

  „Obecnie ZUS oblicza wysokość przeciętnego wynagrodzenia w danym roku, dzieląc np. zarobki z 4 miesięcy przez 12 (co obniża wysokość kapitału). Po zmianach wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie faktycznych przychodów otrzymanych za rzeczywiście przepracowany czas”.

  Czy poważni urzędnicy z ukończonymi studiami, zajmujący renomowane stanowiska państwowe, są aż takimi idiotami, że nie wiedzą, co to jest wartość przeciętna i jak istoty ubezwłasnowolnione dopuszczają, aby jakiś prymitywny cwaniaczek bez podstawowej wiedzy matematycznej kpił z ich wykształcenia oraz rozumu. Z cytatu wynika, że cała urzędnicza Polska, łącznie z wymiarem sprawiedliwości dała sobie wmówić, że dla emeryta 4 to 12 i bezprawnie zagrabiali mu znaczną część należnej emerytury. Trybunał Konstytucyjny (w Wyroku SK 15/06) indolencję tą starał się usprawiedliwić faktem, że kapitał początkowy stanowi tylko jeden z wielu składników całej emerytury, więc niewiele on wpływa na całość emerytury.
  Nie wiem w jakim stopniu krętactwo to wpływa na pomniejszanie emerytury z kapitałem początkowym, ale wiem, bo przekonałem się na własnym przykładzie, że moja emerytura z powodu pracy sezonowej została zaniżona o połowę.
  Szczegóły tej historii opisuję na „Kontakt 24” w temacie Emerytura dziadka Franka, albo Marian Marciniak.

 • klakier(2011-08-04 10:33) Odpowiedz 00

  Do "5" teraz trudno powiedzić, ale proszę iść do prawnika w PIP [najbliższej]- powiedzą Panu wszystko za DARMO, możesz tam nawet zadzwonić,chętnie udzielą Panu WŁAŚCIWEJ odpowiedzi i ew. jak to się ZAŁATWIA. Ale POŚPIESZ się !!

 • emerytury(2011-08-06 10:11) Odpowiedz 00

  Wkrótce do Senatu trafi uchwalona przez Sejm 28 lipca ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nią kapitał początkowy będzie liczony w dniach, jeżeli takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla ubezpieczonego. Nowe rozwiązanie umożliwi ustalanie wysokości kapitału początkowego osobom, którym przepadały składki wpłacone do ZUS przed wejściem w życie reformy emerytalnej. Do tej pory ZUS ustalał wysokość kapitału początkowego wyłącznie osobom ubezpieczonym przez ponad 6 miesięcy. Wpłacone przez pracodawcę składki nie byłyby więc uwzględniane przy ustalaniu wysokości nowej emerytury osób będących w takiej sytuacji. Obecnie osoby, które złożą wniosek do końca września 2011 r o ponowne przeliczenie kapitału i o ponowne przeliczenie emerytury dostarczając świadectwo odejścia z pracy (czyli rozwiązując stosunek pracy z obecnym pracodawcą i przechodząc na pełną emeryturę) zyskają na świadczeniach, które będą waloryzowane rok rocznie. Obejmuje to osoby : które choć raz zwolniły się z pracy i ponownie podjęły zatrudnienie przed 1 stycznia 2011r., osoby z wcześniejszą emeryturą, osoby z emeryturą pomostową i osoby które przekroczyły wiek emerytalny. Warunkiem otrzymania świadczenia emerytalnego z przeliczeniem kapitału i ponownym przeliczeniem tego świadczenia z FRD jest rezygnacja z pracy od 1 października 2011r. Kontynuacja zatrudnienia u tego samego lub innego pracodawcy spowoduje zawieszenie emerytury oraz zablokowanie: przeliczenia kapitału i ponownego przeliczenia emerytury. Bowiem emerytura może być przeliczona tylko raz. Osoby, które zwolniły się choć na jeden dzień z pracy przed 1 stycznia 2011 r. mają już gwarancję otrzymania świadczenia z przeliczeniem kapitału i ustalenie wysokości świadczenia na nowych lepszych zasadach pod warunkiem całkowitego odejścia z pracy z dn. 1 października 2011 r.. Natomiast osoby, które zwolnią się z pracy dostarczając świadectwo odejścia do ZUS do końca września i podejmą działalność gospodarczą (czyli samozatrudnienie w dalszym ciągu) będą miały zablokowane: otrzymanie świadczenia, przeliczenie kapitału i ponowne przeliczenie emerytury, dlatego też jak przedstawia ZUS warunkiem otrzymania świadczenia jest rezygnacja z pracy, tłumaczy to tym, iż kontynuacja zatrudnienia powoduje niższe wpływy do FRD, tym samym świadczenia są niższe, niższy jest też wskaźnik waloryzacji. Tłumaczy to brakiem możliwości przeliczenia kapitału początkowego. Każda emerytura oraz kapitał może być przeliczona tylko raz. Dotyczy to każdego, bez względu na rodzaj uzyskiwanych przychodów oraz zajmowanego stanowiska pracy.

 • irek(2011-08-02 22:14) Odpowiedz 00

  mam pytanie mialem wypadek w domu po pracy czy moge sie starac o odszkodowanie z zus

 • klakier(2011-08-02 09:49) Odpowiedz 00

  Panowie NAPISZCIE co za rządowy IDIOTA nakazał SPALIĆ dokumenty ZAROBKOWE w firmach do roku 31.12 79r,t.j za lata o NAJWYŻSZYCH płacach w Polsce. P.Bieńkowska o tym WIE i głupa struga-"dostarczyć",jak to łatwo powiedzieć. Prawdopodobnie to byli ludzie p.Wałęsy z "S", komuna im się NIE podobała.

 • adam(2011-08-01 21:42) Odpowiedz 00

  Czyli trzy lata przepracowane jako pracownik mlodociany to tez strata? A praca na pol etatu? Wojsko jak wspomnial wczesniej kolega rezerwista? Ciezko bedzie uzbierac 30 lat.

 • gosc(2011-08-01 21:41) Odpowiedz 00

  Pani Bańkowska chyba mija się z prawdą twierdząc, że matki powracające z urlopu wychowawczego mogą skorzystać z proponowanych zmian.
  W propozycjach zmian jest mowa wyłącznie o tych, którzy po raz pierwszy przystępują do ubezpieczenia w trakcie roku.
  A przecież matki powracające z urlopu nie przystępują po raz pierwszy, bo już są objete systemem.
  Typowo po polsku, co innego mówią a co innego robia.

 • nor(2011-08-06 10:56) Odpowiedz 00

  DO 8: Dziadek Franek, Trybunał Konstytucyjny co raz częściej reprezentuje w orzecznictwie powołujących a nie prawo

 • nor(2011-08-06 10:45) Odpowiedz 00

  DO 5: irek

  dom nie jest obity ubezpieczeniem ZUS

 • nor(2011-08-06 10:49) Odpowiedz 00

  Do 7: Diana17 dla ZUS" NIE", może być przed sądem

 • rezerwista(2011-08-01 13:40) Odpowiedz 00

  Czyli nadal osobom, które służyły w wojsku polskim w ramach zasadniczej służby wojskowej w okresie tych 10 lat na bazie których był liczony kapitał początkowy, Państwo Polskie pokazuje figę. Nie dość, że oddali Polsce dwa lata swojego życia, to jeszcze emerytura za ten okres wyniesie okrągłe 0 zł. A Rzecznik Praw Obywatelskich się tym nie przejmuje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane