statystyki

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem nie dla wszystkich

16.01.2008, 18:30; Aktualizacja: 13.02.2008, 17:06
  • Wyślij
  • Drukuj
Pracodawcy chcą, by tylko ten pracownik miał prawo do dwóch dni na opiekę nad dzieckiem, którego małżonek (drugi rodzic dziecka) nie jest bezrobotny.


Przepisy kodeksu pracy określające uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem są nieracjonalne. Tak uważa PKPP Lewiatan, która opracowała tzw. czarną listę barier dla przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującym art. 188 k.p., pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z jednoczesnym zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy drugi rodzic pozostaje bez pracy, czy pracuje.

- Nieracjonalna jest sytuacja, w której jednej z rodziców opiekuje się dzieckiem, np. przebywając na urlopie wychowawczym lub będąc bezrobotnym, a drugi w tym czasie bierze dni na opiekę nad tym samym dzieckiem - uważa Małgorzata Rusewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

W jej przekonaniu, przepisy kodeksu pracy powinny być w tym zakresie zmienione. Inaczej generują niepotrzebnie koszty dla pracodawców. Najbardziej ich negatywne konsekwencje odczuwają mali i średni pracodawcy zatrudniający kilka osób.

Potwierdza to Wojciech Brolski, właściciel piekarni Kłos, w której zatrudnionych jest siedem osób. Cztery spośród nich mają małe dzieci.

- Kilkakrotnie zdarzyło się, że niemal w tym samym czasie wzięły one wolne na opiekę nad dziećmi. Produkcja niemal stanęła - mówi.

Według Małgorzaty Rusewicz, pracownik, który chce skorzystać z takiego zwolnienia od pracy, powinien przedstawiać pracodawcy zaświadczenie o tym, że drugi rodzic dziecka nie jest osobą bezrobotną. I takie, w jej przekonaniu, przepisy powinny znaleźć się w kodeksie pracy.

- Jeśli pracownik zatrudniony w dużej firmie zgłasza pracodawcy, że chce skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem, ma wówczas zapewnione zastępstwo na swoim stanowisku, a tym samym ciągłość pracy - mówi ekspert PKPP.

Dodaje, że takiego komfortu nie ma mały i średni przedsiębiorca, bo albo musi szukać zastępstwa nieobecnego pracownika poza firmą, albo sam stanąć do pracy, zaniedbując np. inne sprawy organizacyjne.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl




Źródło:GP

Komentarze: 13

  • 1: edyta z IP: 83.31.24.* (2008-08-02 22:04)

    czy ja musze planować kiedy wezmę opiekę?

  • 2: Justyna z IP: 91.94.190.* (2008-10-27 20:33)

    Moim zdaniem totalna bzuda. Jestem na urlopie wychowawczym i od dwuch lat nie mam prawa być chora, ponieważ przez ten czas nikt nie mógłby opiekować się moim dzieckiem, ponieważ mąż pracuje 10 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Wymyślając zmianę tych przepisów nikt nie pomyślał tylko o tym że mama opiekująca się dzieckiem przez trzy lata 24 godziny na dobe musi być w pełni dyspozycyjna dla dziecka. Te 2 dni mogą czasami bardzo pomóc, a dla pracodawcy to naprawdę niewielki koszt - bzdurne te powyższe przykłady. To moje zdanie

  • 3: Ula z IP: 83.27.95.* (2008-12-04 21:58)

    Też uważam, że zmiana nie jest dobra- przecież niepracujący współmałżonek nie zawsze może zapewnić odpowiednią opiekę, np. gdy w grę wchodzą jakieś wizyty u lekarza, pilny wyjazd, itp. Także takie 2 dni odciążenia opiekującego się dzieckiem są niezbędne.

  • 4: Marcin :) z IP: 80.48.240.* (2008-12-10 13:08)

    i ja się zgadzam z Justyną i Ulą.

  • 5: dorcia33 z IP: 89.78.222.* (2009-01-20 17:55)

    Ja jestem za.Jesli jeen niepracuje nie wierze,ze nie moze przypilnowac pzrez 2 dni dzieciaka.To faktycznie naciaganie pracodwcow na klopoty i kase.

  • 6: diabeł z IP: 83.21.198.* (2009-02-12 16:15)

    zgadzam się to totalna bzdura

  • 7: Robert z IP: 195.117.206.* (2009-07-28 07:57)

    mam dwa krótkie pytania?
    Czy opieka dwudniowa przysługuje na jedno dziecko, co w przypadku kiedy mam dwoje dzieci, czy należy mi się cztery dni opieki i czy jeśli obydwoje z rodziców pracują to każdemu z osobna przysługuje opieka?

  • 8: Domino z IP: 194.117.241.* (2009-08-22 23:00)

    A jak moja żona nie pracuje a ja pracuje to mi przysługuje 2 dni na dziecko czy nie...

  • 9: Kaja z IP: 95.48.77.* (2009-08-25 13:05)

    Domino- jasne, że masz te 2 dni.
    Czy pracownik może dopisać sobie 2 dni opieki do urlopu, żeby przedłużyć urlop?

  • 10: jarek z IP: 80.51.160.* (2009-12-29 08:21)

    witam i mam inny problem mamy dziecko ale nie jest przyjęte do przedczkola bowiem żona nie pracowała to zostało zapisane w kolejke na liscie 10 w kolejce
    zona pracuje juz 3 miesiace dziecko jest nadal w kolejce .I tu zaczynają się schody tu gdzie mieszkamy nie mamy bliskiej rodziny dzieckiem nie ma kto sie zajmowac i tak na prawde opieke wykozystałem urlop tez i jest zagwostka czy żona moze w tym przypadku tez wziąć 2 dni na opieke ? przeciez mamy zagwarantowane ustawowo ze dziecko musi chodzić do szkoly ,przedczkola