statystyki

Pracodawca dostanie dotację na szkolenie ucznia

autor: Urszula Mirowska-Łoskot18.07.2011, 03:00

Ponad 8 tys. zł dostanie pracodawca za trzy lata nauki młodocianego zawodu. Równowartość tej kwoty zostanie wypłacona również, jeśli szkolenie będzie trwało krócej.

Reklama


Reklama


Pracodawca, który zatrudni ucznia w celu nauki zawodu, otrzyma dofinansowanie kosztów kształcenia, nawet jeśli będzie ono trwało krócej niż 36 miesięcy. Taką zmianę wprowadzili posłowie w trakcie prac nadzwyczajnej podkomisji nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Obecnie przepis, na podstawie którego pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie, określa, że pieniądze są wypłacane za 24 lub 36 miesięcy kształcenia, pod warunkiem że uczeń zda egzamin zawodowy. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) przepis ten jest różnie interpretowany.

– Ci pracodawcy, których młodociani pracownicy ukończą kształcenie wcześniej, np. po 33 miesiącach, otrzymują dotacje w różnej wysokości, w zależności od interpretacji przepisu. Chcieliśmy, aby rząd wprowadził jednolite zasady przyznawania dofinansowania – tłumaczy Jolanta Kosakowska, dyrektor zespołu oświaty zawodowej ZRP.

Z wnioskiem ZRP zgodzili się posłowie. Od 1 września 2012 r. pracodawcy ubiegający się o pieniądze za naukę młodocianych dostaną je w kwocie proporcjonalnej do okresu kształcenia, czyli 224 zł za każdy miesiąc. To oznacza, że za 36 miesięcy nauki zawodu dostaną dofinansowanie w wysokości 8081 zł (obecnie jest to 7645 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • praktykant robi 2x wiecej a dostaje marne 1zł /h(2016-03-24 17:35) Odpowiedz 53

  LUDZIE nie brać praktyk u prywaciarzy !!! bo to jest ************* , wykorzystują cię do wszystkiego . Jestes tanią siłą roboczą , nic się nie nauczysz przez te 3 lata u prywaciarzy .. Wybierzcie dobrą szkołe zawodową z praktykami w szkole i tam dopiero sie wyuczycie fachu .

 • lewy59(2015-09-04 23:43) Odpowiedz 40

  pracodawca jest tylko potrzebnym frajerem aby mafia ktora zwie sie nauczycielami miala dobra kase ana dodatek do rzemiosla ida w wiekrzosci tacy co nie chca sie uczyc z mizernymi na swiadectwie DLACZEGO SZKOLY DOSTAJA KASE OD RAZU DLACZEGO OD NAS ZALEZY ZEBY DO NIEJ CHODZILI A OD NAS WYMAGA SIE POSTAWIC NA KONIEC SZKOLY OCENE Z PRAKTYKI I TAKI CZLOWIEK MOZE NAS MIEC W DUPIE I OLAC EGZAMIN a moze wszyscy powinni byc traktowani rowno dlaczego musimy placic za egzaminy dlacczego z tych marnych groszy co powinny byc nasze jeszcze podatek ijeszcze papierologia zeby te grosze otrzymac kto za nami stoi oto jest pytanie

 • lewy(2013-08-06 23:23) Odpowiedz 30

  szkola dostaje kase co miesiac adlaczeko nie my wystawi swiadectwo i ma to w d.. a my mamy czekac czy ktos zda egzamin czy nie wyposazenie kazdej firmy to sa czesto wielkie pieniadze wsprzet zktorego wszyscy korzystaja a kazdy mysli ze to nic nie kosztuje a do tego jesli przy wladzy mamy mase ludzi co nigdy nie mialo wlasnej firmy a nawet nie pracowalo to z takimi nie ma oczym gadac bo tylko komus licza sprzet sie starzeje ale kogo to obchodzi przeciez jestes prywaciarz i ty musisz

 • Piotr M(2014-04-25 17:05) Odpowiedz 30

  ile dostaje mlody pracownik chodzacy przez cech jako piekarz ?

 • szef(2013-10-02 21:04) Odpowiedz 21

  No ile ci uczniowie mogą zrobic za 200 zł miesięcznie ? ? ? kawe ? herbate ? czy co??? ;) podnieś twoim ucznią stawke i zobaczysz że sie będą starac.

 • fryzjereczka(2015-04-07 16:51) Odpowiedz 21

  Uczeń to teraz kłopot a nie interes bo trzymasz takiego 3 lata niszczy ci sprzęt marnuje materiał i odstrasza klientów. Jeśli chcesz otrzymać te marne 224zł miesięcznie to musisz uczyć i praktyki i teorii ( info o pierwszej pomocy prowadzeniu działalności rachunku zawodowego i masa innych rzeczy) bo szkoła ma to gdzieś czy uczeń zda czy nie. mimo to że kosztuje mnie to mase pracy i czasu zadaje uczniom zadania domowe , przykładowe testy i odpytuję. znam jednak salony w których uczeń to wyłącznie darmowa sprzątaczka a zdać egzaminu nie musi... tak sie własnie tam dzieje. sądze jednak że słusznie nie przyznaje sie dofinansowania tam gdzie uczniowie nie zdają bo sytuacja ala sprzątaczka powtarzała by sie nagminnie!!!

 • Edyta M.- fryzjer(2013-11-14 15:57) Odpowiedz 22

  Czytając komentarz "mammmy" denerwuje się, że ktoś kto nie ma pojęcia o szkoleniu uczniów wypowiada się w tym temacie. Popieram wypowiedz "Fryzjera" twierdząc, że nie jest naszym obowiązkiem uczenia w salonie fryzjerskim tabliczki mnożenia bo to zadanie szkoły. A jeśli chodzi o tych "fantastycznych fachowców" to wszystko zależy od ucznia czy on chce nauczyć się fryzjerstwa i być dobrym fachowcem, czy przyszedł na praktykę tyko po to żeby po prostu mieć "jakiś" zawód. A nawiązując do wypowiedzi "Wiktorii" jeśli uczeń przychodził na praktykę tak jak piszesz 2 razy w miesiącu to u mnie po pierwszej takiej akcji byłby zwolniony, bo każdy wyuczony pracownik to nasza wizytówka i nie chciałabym w przyszłości usłyszeć, że spod mojej ręki wychodzą lewusy.

 • karczak22(2015-10-03 10:33) Odpowiedz 20

  w 1 klasie dostaje się ok. 130zł,w 2 - 160zł,natomiast w 3 klasie 190-200zł.

 • Fryzjer(2011-10-18 19:09) Odpowiedz 10

  Droga "mammma" a dokładnie to od kiedy rzemieślnik ma uczyć tabliczki mnożenia lub zadań z jedną niewiadomą? To chyba zadanie szkoły i to podstawowej. Ponad to jeśli nie wiesz o czym mowa to może powstrzymaj się od komentarzy. Dofinansowanie to można by powiedzieć wynagrodzenie za szkolenie ucznia czyli inaczej mówiąc za wykonaną pracę. Czy ty pracujesz za darmo albo nauczyciel w szkole ? Nauczyciele za miesiąc pracy dostają 1500 zł i im mało a rzemieślnik 224 zł czy to takie kokosy. I żeby uprzedzić zarzut że zarabiają na uczniach wykorzystując ich pracę pytam czy idąc do fryzjera dałabyś się ostrzyc uczniowi w z pierwszej lub drugiej klasy? Chyba nie. Znam takie Panie co nie pozwolą umyć sobie głowy przez ucznia nawet trzeciej klasy. No i nadal nie widać tych kokosów. Bądź tak miła "mammma" i zanim drugi raz zaczniesz coś komentować to przemyśl temat dokładniej i nie wypisuj głupot.

 • xyz(2013-10-24 19:00) Odpowiedz 10

  Uczeń jak sama nazwa wskazuje, uczy się, a za naukę się płaci. Co ty pierdzielisz szef o podnoszeniu? Czego? Teraz Rząd tak wprowadził utrudnienia, że uczniowie będą chodzić i się prosić, bo kto sobie weźmie problem na głowę i jeszcze nie dostanie pieniędzy?

 • wiktoria(2011-07-18 08:21) Odpowiedz 00

  Rewelacja.Kto Państwu zatwierdza teksty do druku? Tak było i jest.Kształcę od 1995 roku.Inny problem to jakość kształcenia.Z kretyna nie zrobisz rzemieślnika.Szkoły zawodowe to katastrofa.Jeśli praktyka to cały tydzień,jeśli kurs teoretyczny to profesjonalny,a nie dyktando ze starej książeczki.Czego można nauczyć w zawodzie człowieka,który odwiedza mój zakład 2 razy w miesiącu,w wakacje ma urlop i urlop bezpłatny.Niczego.Niech uczeń dostanie płacę minimalną ale za pracę,a nie za podpisaną umowę.

 • ttt(2013-11-15 20:11) Odpowiedz 00

  Jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał zatrudniać uczniów. W urzędach same utrudnienia z tym dofinansowanie!!! No i mam pytanie; czy w urzędzie obowiązuje jakiś okres na wypłatę tych świadczeń??? Dokumenty zlożyłem w lipcu i nadal nic. Gdy pytałem w urzędzie o pieniądze to pani urzędniczka powiedziała że do końca roku wypłacą... Mnie obowiązują terminy, po zdaniu egzaminu przez ucznia mam trzy miesiące na złożenie dokumentów.

 • anna s(2011-10-18 18:07) Odpowiedz 00

  Kiedy mogę spodziewać sie pieniędzy? Czy to zależy od gminy w jakiej mieszka mój uczeń? Proszę o odpowiedz

 • lewy59(2015-09-04 23:49) Odpowiedz 01

  a urzedy beda swinie podkladac i wymyslac zyby nie dac a nalezy sie to po zdaniu egzaminu jak psu buda

 • bobo(2014-08-15 21:07) Odpowiedz 00

  W Rybniku robią wszystko aby nie wypłacać .po drugie co kogo obchodzi mój dług miasto tesz ma i co? to jest sprawiedliwość.

 • aaa(2013-11-27 20:18) Odpowiedz 00

  mam pytanie jak to wyglada teraz z zusem. bo slyszaam ze zeby dostac zwrot za wyuczenie ucznia niemozna miec zaleglosci w zusie jak sie ma to niebedzie pieniedzy czy to prawda

 • mammma(2011-07-18 21:10) Odpowiedz 00

  Dokładnie ! Uczniowie mają problem z rachunkiem zawodowym, zadanie z jedną niewiadomą to dla nich wyższa matematyka o tabliczce mnożenia nie wspomnę. Wielu rzemieślników z uczniów zrobiło sobie całkiem dochodowy interes na egzaminach czeladniczych uczniowie są przepychani bo komisje wiedzą, że rzemieślnik nie dostanie dofinansowania i w rezultacie mamy takich fantastycznych fachowców.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane