statystyki

Po zawodówce nauka w liceum od drugiej klasy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 15.07.2011, 15:02

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej podejmie naukę w liceum dla dorosłych od trzeciego semestru. Będzie mógł też dokształcić się na kursie zawodowym.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) chce, aby absolwenci zasadniczych szkół zawodowych (ZSZ) mieli możliwość podjęcia nauki w liceach dla dorosłych już od drugiej klasy. Taką propozycję przedstawiło wczoraj w trakcie prac nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Zakłada on wydłużenie nauki w ZSZ do trzech lat. Przewiduje też likwidację dwuletnich liceów i trzyletnich techników uzupełniających, które zapewniały ciągłość kształcenia uczniom ZSZ, m.in. umożliwiały zrobienie matury. Od 1 września 2012 r. ich uczniowie będą mogli podjąć naukę tylko w trzyletnich liceach dla dorosłych. Oznacza to, że wybór tej ścieżki kształcenia wiązałby się z sześcioletnim okresem nauki na poziomie średnim. Obecnie nauka w tym trybie trwa cztery lata.

Aby uciszyć głosy sprzeciwu wobec pomysłu likwidacji liceów i techników uzupełniających, MEN zaproponowało, że już w ustawie wprowadzi przepis, który umożliwi absolwentom naukę w liceach dla dorosłych już od trzeciego semestru.

– Skróci to czas kształcenia w przypadku osób, które zdecydują się na wybór tej ścieżki edukacyjnej – tłumaczy Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji.

Dla osób, które będą chciały podwyższać kwalifikacje, projekt wprowadza też nową formę nauki – kwalifikacyjne kursy zawodowe. Jednak nie przewiduje, jak mieliby być opłacani nauczyciele i praktycy, którzy będą je prowadzić. Konieczne jest więc wprowadzenie nowych zapisów m.in. w Karcie nauczyciela, która reguluje wypłacanie im pensji. Posłowie skierowali wniosek o rozpatrzenie tej kwestii do Biura Analiz Sejmowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Paulina(2012-08-20 14:49) Odpowiedz 00

  PAWELO: Przykro mi lecz bedziesz juz na nowym systemie. Ja w tym roku skoczylam zawodówke i ide juz na nowym systemie mam wybór albo isc na kursy kwalifikacyjne albo do liceum na 3 semestr. Ale ja wybralam liceum bo te kursy jakos mnie nie przekonują

 • nika(2013-05-24 20:18) Odpowiedz 00

  Czyli z tego wynika ,że po zawodówce idzie się do klasy liceum?

 • Kuba(2011-07-15 07:43) Odpowiedz 00

  No i w ten sposób nauczyciele będą mieli prace ,gdyż jest Ich za dużo.

 • A3D(2011-07-15 09:50) Odpowiedz 00

  To już było - matura w 8 miesięcy, studia w rok, a teraz poszly my w minystry i w dyrechtory.
  A trzeba było ustanowić wynagrodzenia i zasiłki na realnym poziomie, parę nocy ludziska spędziliby na "wesołej zabawie", nie jechaliby do innych krajów w poszukiwaniu chleba, i zapełniliby szkoły, ulice i zakłady pracy.
  Teraz onaniści wykręcają elektorat pedząc 6-letnie dzieci do szkół, skracają naukę aby zagonić czym prędzej do pracy młodzież, nie wspominając o tworzeniu para-studiów dających para-wiedzę i para-umiejetności.
  Przed II wojną niemal wszyscy w urzędach, w polityce, w armii , o znaczacych stanowiskach posiadali nazwiska, nazwiska na - ski. Teraz wystarczy zobaczyć i pomyśleć, kto się dorwał do "wadzy". Wiocha rozpychajaca się łokciami, wstyd.

 • jan(2011-07-15 12:20) Odpowiedz 00

  w naszym rządzie coraz lepiej śmiechu warte wszystko do robienia przekretów sie nadaje i to najlepiej im wychodzi ha ha ha

 • paweło(2012-03-04 12:46) Odpowiedz 00

  Ja ide straym systeme wiec pownienem jeszcze sie załapaci do technikum uzpełniającego bo konicze zsz w 2013 i powieniem jeszcze isc starym systemem prawda ???

 • hela(2011-07-15 12:15) Odpowiedz 02

  oj to w polsce coraz lepiej policjant może być karany zawodówka zaraz bedzie z matura oby tak dalej

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane