statystyki

Pracodawcy wystawią druk RMUA tylko raz w roku

autor: Bożena Wiktorowska11.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.07.2011, 17:05

Pracownicy tylko raz w roku będą otrzymywać informację o należnych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama


reklama


Firmy nie będą musiały co miesiąc przedstawiać pracownikowi druku RMUA. Tak wynika z projektu ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, którym na jutrzejszym posiedzeniu zajmie się rząd. Wcześniej partnerzy społeczni negatywnie oceniali propozycję zmian w zasadach informowania pracowników m.in. o należnych składkach ZUS.

– Rząd powinien zrezygnować z tej propozycji. Wydawanie raz w roku dokumentu potwierdzającego opłacenie składek zdrowotnych doprowadzi do ograniczenia prawa do leczenia – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Podobnie uważają pracodawcy. Zdaniem prof. Jana Klimka, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ograniczenie liczby wydawanych druków ZUS RMUA może negatywnie wpłynąć na kontrolę stanu konta w OFE i ZUS. Jego zdaniem wydawanie takiego dokumentu co miesiąc gwarantuje, że w przyszłości pracownik otrzyma należną emeryturę.

Rząd podtrzymał także propozycję, aby zaległości składkowe wobec ZUS i KRUS przedawniały się po 5, a nie 10 latach od dnia, w którym stały się wymagalne. W skróconym terminie firmy będą mogły też domagać się od ZUS zwrotu nadpłaty składek. Zmiana ta spowoduje jednak, że przedsiębiorcy przez ten sam okres będą musieli przechowywać dokumenty potwierdzające odprowadzenie składek.

Nowe rozwiązania wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2013 r., ZUS musi mieć bowiem czas na dostosowanie do nowych przepisów swojego systemu informatycznego.

Zmianie ulegną również zasady wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Po wejściu w życie ustawy pracownik będzie mógł wykorzystać go do końca lipca następnego roku kalendarzowego, a nie jak teraz, do końca marca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • MONA(2012-01-24 11:44) Odpowiedz 00

    A CO JESLI PRZYCHODNIE CHCA TAKIEGO ŚWISTKA???PACJENT MA UMRZEC?

  • Krysia(2011-11-03 09:58) Odpowiedz 00

    W moim zakładzie pracy też nie chcą wystawiać rmua musimy robić listę pracowników którzy potrzebują ten druk a potem jeszcze słuchać że wymyślamy i jak księgowa będzie miała czas to wystawi. Czy pracodawca musi wystawić ten druk co miesiąc czy tylko na żądanie pracownika?

  • azerty(2012-01-26 17:23) Odpowiedz 00

    Niby tak wszyscy chcą ograniczenia biurokracji, ale jak pojawią się konkretne propozycje, to nagle wszyscy protestują. Dziwny naród.

  • Aga(2012-02-06 12:55) Odpowiedz 00

    a jak ma się to wycofania książeczek zdrowia?? Miało nie być książeczek a jedynie RMUA... teraz okazuje się, że nie będzie ksiązeczek, RMUA też nie czyli z czym do lekarza?? na wniosek pracownika to zakład może mu zbiorcze zestawienie zrobić, a nie jeśli potrzebuję nagle iść do lekarza będę prosić zakład pracy aby mi taki druk wystawił bo i jak to zrobić. nie każdy przypadek wizyty u lekarza można sobie zaplanować wcześniej - a przychodnie wymagają tylko tego druku. chyba ktoś coś zagmatwał jak to zwykle u nas

  • Baśka(2012-02-13 20:42) Odpowiedz 00

    Okazywanie się RMUA w przychodni to łamanie ustawy o ochronie danych. Nie mam ochoty ujawniać jakie mam zarobki, ale żeby skorzystać z porady lekarskiej trzeba przedstawić RMUA w rejestracji. Jest jeszcze jeden news. RMUA są tam kserowane. Może nie we wszystkich, ale w mojej tak.

  • Barbara(2011-08-25 15:07) Odpowiedz 00

    oczywiście , RMUA potwierdza tylko naliczenie a nie odprowadzenie składe, a w rejetracji mogą sobie popatrzeć na moje wynaggrodzenie - jakim prawem ? gdzie ochrona danych w tym zakresie ?
    Najwyższa pora zlikwidować ten obowiazek, szkoda papieru

  • NOWA(2011-07-11 21:43) Odpowiedz 00

    Od pewnego czasu rozliczam w firmie ZUS, wystawiam również druki RMUA. Dla nie wtajemniczonych, to RMUA z programu Płatnik można wygenerować po wysłaniu deklaracji rozliczeniowej za dany miesiąc. Nie ma to nic wspólnego z tym czy pracodawca opłca skladki czy nie, Jest to jedynie dowód, że jest się zgłoszonym do ubezpieczeń i na jaką kwotę

  • zatroskana(2011-07-11 10:56) Odpowiedz 00

    a mojej koleżance firma powiedziała, ze nie mają obowiązku wystawiania druku RMUA tzn. ze nie płacą jej składek...??

  • rewizor(2011-07-11 06:38) Odpowiedz 00

    Jeżeli rząd PO to też obywatele to czy potwierdzenie raz na rok na druku RMUA. ich też dotyczy.Wobec prawa wszyscy są równi.

  • Yeti(2011-07-11 12:03) Odpowiedz 00

    do zatroskana - jezeli daja tzw. paski do wypłaty, na których sa wyszczególnione kwoty składek to ne muszą rmua

  • bufetowa(2011-07-11 10:42) Odpowiedz 00

    Popieram likwidację tego typu utrudnień, jak drukowanie co miesiąc tych papierków.
    Tylko po wprowadza takie zmiany bez głowy.
    Ponieważ, wraz z likwidacją wydawania tego druczku powinna pójść zmiana dotycząca udowadniania w placówkach medycznych że opłaca się składki.
    Jesteśmy zaściankiem Europy, w którym trzeba spowiadać się w rejestracji u np. dentysty ze swoich dochodów.
    Tego typu procedury powinny być już dawno temu zniesione.
    W placówkach które mają podpisany kontrakt z nfz już dzisiaj leczą się osoby nieubezpieczone, bezrobotne.
    Więc dlaczego osoba, która ma zabierane składki na nfz musi to jeszcze komuś udowadniać.
    Mamy XXI wiek a w służbie zdrowia i zus nadal pachnie wiochą z XVIII wieku

  • MERKURY(2011-07-11 17:32) Odpowiedz 00

    Do Yeti: Jesteś w błędzie, pasek nie jest żadnym dokumentem. Poczytaj sobie trochę prawa.