Pracodawca postanowił ukarać mnie karą porządkową za spożywanie alkoholu w czasie pracy. Stwierdził, że przez miesiąc będę po dwie godziny dziennie porządkował teren przed zakładem pracy. Za dodatkową pracę nie otrzymam wynagrodzenia. Czy pracodawca ma prawo zastosować taką karę?

Nie
Pracodawca nie może stosować wobec pracowników kar innych niż te, które określone są w kodeksie pracy.
Kara zastosowana przez pracodawcę w analizowanym przez nas przykładzie nie jest wymieniona w kodeksie pracy, dlatego pracownik powinien wnieść do pracodawcy sprzeciw od nałożonej kary. Termin do wniesienia sprzeciwu przez pracownika wynosi siedem dni od dnia zawiadomienia przez pracodawcę o wymierzeniu kary porządkowej. Pracodawca powinien uwzględnić sprzeciw lub go odrzucić. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.
Dopiero po wyczerpaniu trybu wewnątrzzakładowego pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu rejonowego z powództwem o uchylenie kary porządkowej (art. 112 k.p.). Na złożenie takiego powództwa pracownik ma 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu.
W analizowanym przykładzie sąd uchyli nałożoną przez pracodawcę karę porządkową, ponieważ była ona niezgodna z prawem. Pracownik powinien jednak pamiętać o tym, że jego zachowanie uprawniało pracodawcę również do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
RAFAŁ KRAWCZYK
sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie
PODSTAWA PRAWNA
Art. 108, art. 112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).