statystyki

Drobni przedsiębiorcy kontra ZUS, czyli czemu prawo działa wstecz

autor: Bartosz Marczuk30.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.06.2011, 08:21

Właściciele małych firm mają dość uznaniowego prawa. Przed Sejmem protestowali przeciwko działaniom ZUS, który domaga się od nich, ich zdaniem bezprawnie, opłaty zaległych składek. Przekazali też list otwarty do premiera

Reklama


Reklama


Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopomina się od niektórych przedsiębiorców nawet 100 tys. zł. – Gdzie jest granica nieprawości? Jaką korzyść będzie mieć państwo z naszej ruiny? – pytają rozgoryczeni.

Konflikt dotyczy tzw. zbiegów ubezpieczenia. Drobni przedsiębiorcy, którzy równocześnie wykonywali pracę nakładczą, przez lata sami wybierali, od jakiego tytułu opłacać składki do ZUS. Dzięki temu, gdy z chałupnictwa mieli niższe przychody, płacili niższe składki. ZUS tę praktykę akceptował. – Dostałam z ZUS w kwietniu 2006 roku zaświadczenie, że nie zalegam ze składkami i wszystko jest w porządku – mówi nam Grażyna Sabczewska z Katowic, która była wczoraj na manifestacji pod Sejmem.

Nagle, od marca 2009 roku, ZUS zaczął wzywać te osoby do opłacania – jego zdaniem – zaległych składek za firmę. – W tej sytuacji jest około 0,5 mln osób w Polsce, a żądania ZUS opiewają nawet na 100 tys. zł – mówi nam Dorota Walicka, weterynarz z Wrocławia, jedna z organizatorek manifestacji. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie w marcu 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która na nowo określiła sposób opłacania składek przez osoby równocześnie samozatrudnione i wykonujące pracę nakładczą. Mogą wybrać sobie tytuł, o ile z pracy nakładczej zarabiają więcej niż 60 proc. średniej pensji, tj. tyle, ile wynosi najniższa podstawa naliczania składek dla samozatrudnionych.

Osoby, które ZUS wzywa do zapłaty, nie mogą jednak zrozumieć, dlaczego prawo ma działać wstecz. – Przedsiębiorcy, którzy korzystali z przepisów umożliwiających obniżanie składek, działali legalnie. Większości umożliwiło to przetrwanie na trudnym rynku pracy – żali się Maja Szlawska. Jej zdaniem ZUS znalazł sposób na podreperowanie swoich finansów. Pytała też wczoraj w popołudniowej audycji radiowej „Trójki”: – Dlaczego państwo traktuje nas jak oszustów? Gdzie jest granica nieprawości?

Przedsiębiorcy czują się oszukani i rozgoryczeni. Nie rozumieją, dlaczego ZUS interpretuje prawo przeciw nim. – Będziemy walczyć – deklarują.

Wczoraj złożyli na ręce posłów apel o wstrzymanie przez ZUS egzekucji. Domagają się też ustawowego rozwiązania sporu, aby nie musieli płacić kwot, których domaga się od nich ZUS. Przekazali też list otwarty do premiera Donalda Tuska. Apelują w nim o spojrzenie na ich sytuację w korzystny dla nich sposób.

„DGP” apeluje do rządu i parlamentu o wstawienie się za przedsiębiorcami

Apelujemy do rządu i parlamentu o obronę przedsiębiorców przed szkodliwą interpretacją prawa.

Właściciele małych firm – lokomotywa naszej gospodarki – padają ofiarą niejasnych przepisów i ich dowolnej interpretacji przez urzędników. Kłóci się to nie tylko z fundamentami państwa prawa i zasadą, że co nie jest zakazane, jest dozwolone, ale także z polską racją stanu.

Cóż przyjdzie mu z egzekucji składek od osób, które aby je zapłacić, będą musiały zamknąć swoje biznesy, doprowadzą do ruiny nie tylko siebie i swoje rodziny, lecz także pracowników, którym co miesiąc wypłacają pensje.

W imieniu przedsiębiorców, którzy sami tworzą dla siebie miejsca pracy, nie żądają przywilejów, chcą tylko prowadzić własne firmy, apelujemy do posłów, senatorów, rządu, aby pochylili się nad ich problemem. Raz już się udało – Sejm przyjął ustawę, która zwolniła z obowiązku zapłacenia zaległych, zdaniem ZUS, składek przedsiębiorcze matki. Także wtedy miały one paść ofiarą niezwykle zawiłych i niejasnych przepisów. Stańmy znowu razem w obronie tych, od których zależą nasz rozwój, dobrobyt i nasza pozycja na gospodarczej mapie Europy.

Nasz apel popierają organizacje pracodawców:

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP

Jarzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP „Lewiatan”

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club

Cezary Kaźmierczak, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Ci, którzy chcą się przyłączyć do apelu, mogą złożyć swój podpis na naszej stronie>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Gość(2013-01-29 00:05) Odpowiedz 00

  Sytuacja w Polsce jest beznadziejna i nigdy nie była dobra. Jeśli człowiek sobie uświadomi w jaki sposób Polacy zostali oszukani. Ile to już lat pracuje naród aby utrzymać w luksusie wszystkich posłów, którzy muszą mieć dodatki na benzynę aby jeździć samochodem, kiedy ciężko pracujący ludzie nie mają tramwaj. Ile lat płacenia Zusów za nienormale pieniądze składki , z których żaden dziś nie ma korzyści bo nawet na leki nie starcza. Starsi ludzi po prostu umierają z braku opieki, pieniędzy i śmiesznych emerytur- ludzie, którzy harowali na ten kraj i odbudowywali go po wojnie. Gdzie sa pieniądze z Zusu? Za co sa pobudowane zusowski budynki i ilu ludzi zatrudniają (większość po znajmościach). To samo dzieje się w Urzędach. To co się dzieje w Polsce to ustrój feudalny, który nie martwi się o ludzi i ich przyszłość jedynie o napchanie kieszeni i zabezpieczenie rodzin, bliskich i znajomych siedzących przy korytach. Kompletny brak zainteresowania przyszłością młodzieży. Brak opieki nad samotnymi matkami (to jest im oferowane jest poniżej godności państwa, które zwie się Unią Europejską). I przy tym wszystkim zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci pomimo iż Państwo nie interesuje się czy ta matka ma z czego żyć, nawet pracy jej nie potrafi zapewnić. Oczywiście wychowanie dzieci i ten czas nie wlicza się do emerytury. Więc kobieta, która zostaje zmuszona do rodzenia tych dzieci musi sama zabezpieczyć sobie przyszłość w postaci kapitału, ale jak skoro pracy nie dają!!! Bo przecież ma za dużo dzieciaków!. Ogromne podatki nałożone na ludzi to nic innego jak proba wyciągnięćia kolejnych pieniędzy od ludzi żeby posłów utrzymać. W Szwajcarii przy ich stopie życiowej podatek od dochodu wynosi 4 %.
  Zabawn e nie? Panuje bieda, nędza, bezrobocie. Ludzie nie mają co jeść, ani pracy ani możliwości ale państwo nasyła komorników za długi, podatki, niepłacone kredyty. Najśmieszniejsze jest to, że Polska , która zaciągnęła długów na miliony sama ich nie spłaca i nawet o tym nie myśli. Budują drogi za cudze pieniądze, stawiają sklepy a ile było już afer, że pieniądze z Unii zginęły ))))).
  Ciekawe, kto będzie na ludzi pracował za kilka lat i z jakich pieniędzy emerytury popłacą tym wszystkim posłom, którzy powinni pracować za1200 złotych netto miesiączne i najpierw się wykazać co potrafią. Taki warunki pracy dotyczą normalnych ludzi w tym kraju i za tyle człowiek ma przeżyć. Niech więc posłowie za tyle żyją. Średnia krajowa obliczona na podstawie pensji dyrektorów banku którzy zarabiają po 20-40 tysięcy w miesiąc. Czy rząd naprawdę myśli, że ma do czynienia z głupcami? W Polsce zostaną niedługo sami starzy ludzie, bo młodzi sa już zbyt mądrzy, żeby nie widzieć co się dzieje. To jest puszka Pandory, ten kraj powinien płacić ludziuom odszkodowania za starcony czas i oszustwo ludzi.

 • Obywatel(2011-06-30 12:37) Odpowiedz 00

  Kpina ZUS-u. Bez żadnej podstawy prawnej, bo nowela z marca 2009 jednoznacznie wskazuje moment wejścia w życie (vide jej art. 4). ZUS się zagalopował, i to prawdopodobnie w sposób zawiniony więc będzie grunt dla żądania odszkodowania za błąd organu... Prawnicy już zacierają ręce.

 • okradany(2012-02-25 22:13) Odpowiedz 00

  Panie ZUSman - A jednak wstecz, wtedy gdy ja stosowałem TO prawo i ZUS również to nie mogłem przewidzieć, że po jakimś czasie SĄD powie to co powiedział. Prawo które trzeba i można różnie interpretować - TO ZŁE PRAWO. A złego prawa nie może praworządne państwo stosować, bo to znaczy, że państwo jest złe!!!

 • Misia(2012-02-21 23:00) Odpowiedz 00

  Ciekawe ilu z nich faktycznie pracowoalo nakladczo a ilu placilo firmom zeby tak to zgodnie z prawem wygladalo ?

 • rentier(2011-08-19 09:39) Odpowiedz 00

  Niestety w Polsce w wielu urzedach nadal panuje przekonanie rodem z PRL, ze przedsiebiorca to tzw. 'prywaciarz' = oszust

 • Ula(2011-07-29 09:42) Odpowiedz 00

  Problem drobnych przedsiębiorców, stał się problemem społecznym, a za to wskutek aprobaty tego stanu rzeczy odpowiada Państwo. Państwo przez swoje instytucje problem powinno rozwiązać kompleksowo. Państwo powinno monitorować na bieżąco takie sprawy, a nie dopuszczać to powstawania zjawiska o charakterze masowym i potem karać przedsiębiorców.

 • papa43(2011-07-06 23:03) Odpowiedz 00

  Ty ZUS- fan czy ZUS-man Ciebie chyba też firma niedawno wysłała na szkolenie i nawciskali Ci co chcieli a ty byłeś zainteresowany wieczorami bo wieczorki integracyjne były ostre. I co rano męczył Cię zespół dnia drugiego. I może dlatego interpretujecie ustawy każdy po swojemu. Bo do nauki to trzeba się przyłożyć i zrozumieć co się czyta.

 • Empatia(2011-07-02 23:32) Odpowiedz 00

  Prawo nigdy nie działa wstecz,skoro tak stanowiła ustawa, to zgodnie z nią działający, działali zgodnie z literą prawa.
  Walczcie i nie poddajcie się, dość bezprawia w naszym kraju. Składajcie skargi do Parlamentu Europejskiego, nasza prezydencja i skargi z Polski !

 • Miki(2011-06-30 22:07) Odpowiedz 00

  ZUSman no prosz ZUF-FAN się odnalazł ! Daj spokój tym wywodom Sam dobrze Wiesz czym są poczynania ZUS-u teraz Bronisz Swojego tyłka i Swoich Kolegów a jeżeli Chcesz przyznać że PRACOWNICY ZUS TO NIEUKI I NIE WIEDZIELI CO WYSTAWIAJĄ 4-5-6-7lat temu uznając że wszystko jest zgodne z przepisami to powinni trafić na BEZROBOTNE I DO MOPS-U nie Sądzisz ?!

 • AmazingMouse(2011-06-30 21:13) Odpowiedz 00

  Ad. Kargul
  To nie były porady panienek czy znajomych, lecz pismo naczelnik wydziału z wykładnią przepisu, chyba, że na tym stanowisku też się nie ponosi odpowiedzialności. Poza tym są to składki rentowo-emerytalne, ile odłożysz tyle w przyszłości będziesz mieć emerytury. To kto kogo oszukuje? ZUS z dobroci serca o mój przyszły los emeryta dziś skazuje mnie i moją rodzinę na bankructwo?

 • kiki(2011-06-30 20:42) Odpowiedz 00

  zus to zgnilizna moralna

 • Kargul(2011-06-30 16:48) Odpowiedz 00

  Pytasz "zusemzabity" jak jeden przepis ZUS może interpretować najpierw na korzyść a potem przeciwko ubezpieczonemu?

  Wskaż mi choć jedną kancelarię prawną, która doradzała tzw. zawieszanie działalności gospodarczej, albo inne metody ucieczki przed ZUS-em ?
  Każdy, kto zwracał się o poradę w sprawie tych "metod" otrzymywał odpowiedź, że są one niezmiernie ryzykowne i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ich zastosowanie skończy się paskudnie dla mikroprzedsiębiorców.
  Nie chcieliście jednak słuchać porad prawnych i kierowaliście się opiniami tak samo kompetentnych jak wy sami znajomych, albo panienek z zusowskich okienek (których szczytem edukacji prawniczej była zdobyta z trudem matura).
  Byliście przekonani, że to Wy macie rację, bo jakżeby mogło być inaczej ?
  A kiedy okazało się, że jest niestety inaczej i należności trzeba zapłacić ze stosownymi odsetkami - nastąpił szok.

 • Kargul(2011-06-30 16:32) Odpowiedz 00

  Do "zusemzabity" :
  1) Jaką masz pewność, że jeśli Ty będąc niezadowolony z wyroku wyciągniesz granaty, to Twój przeciwnik procesowy nie wyciągnie rusznicy ppanc ? A może w ogóle chcesz zlikwidować sądy ? Po cóż wydawać na nie ogromne pieniądze, jeśli wydawane wyroki nie spełniają Twoich oczekiwań ?

  2) Warto zdecydować kto jest adresatem Twoich pretensji. ZUS, czy wszystkie po kolei sądy, łącznie z MTS w Strasburgu ?

  3) Cóż robić, jeśli "wszyscy są przeciwko mnie i w dodatku oni wszyscy są w zmowie" ? Jedyna rada : Udać się do lekarza.

 • zusemzabity(2011-06-30 14:08) Odpowiedz 00

  Kargul - może... kto wie do czego jest zdolny człowiek którego się oszukuje a potem robi z niego przestępcę.

  Może mi zatem wyjaśnisz:
  dlaczego zbadanie sprawy i wydanie wyroku w takiej sprawie trwa zazwyczaj 2-5min?
  dlaczego sądy nie dają prawa do wypowiedzi oskarżonemu?

  to sąd który rozpatruje każdą sprawę indywidualnie czy fabryka wyroków?

  i najważniejsze pytanie - jak jeden przepis ZUS może interpretować najpierw na korzyść a potem przeciwko ubezpieczonemu?
  która decyzja jest błędna?

  czy jest możliwe żeby prawo(jego interpretacja) działało wstecz?


  no proszę - czekam na odpowiedzi!

 • Kargul(2011-06-30 13:33) Odpowiedz 00

  Szanowni Pokrzywdzeni !
  Żadna decyzja ZUS-u nie jest ostateczna. Każdy z Was może odwołać się do sądu I instancji, następnie do sądu apelacyjnego, wreszcie do Sądu Najwyższego. Większość z Was ma tę drogę już poza sobą.
  I co ?
  Wredne sądy "przyklepały" zusowskie decyzje ? Mafia zusowsko - sądownicza ?
  Macie jeszcze drogę do Międzynarodowego Trybunału. A jeśli i tam sędziowie przyznają ZUS-owi rację ? Powiecie, że macki mafii sięgają do Strasburga ?
  A może wyciągniecie granaty, bo to "sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po waszej stronie" ?

 • Maria(2011-06-30 13:12) Odpowiedz 00

  Popieram , precz z bezprawiem i dowolnością interpretacji urzędniczej.

 • pamiętający !(2011-06-30 12:14) Odpowiedz 00

  do ZUSman-a lepiej zamilcz !
  Bo tylko twoje " mędrkowanie " jeszcze bardziej doprowadza porządnych ludzi do przysłowiowego szału ! ! !
  Ja również jestem oszukany przez tą " mafię " !

 • Barbara(2011-08-08 20:08) Odpowiedz 00

  Dziękujemy, za poparcie i prosimy o dalsze wsparcie. Za ZUS-em stoi Rząd, Sejm,Sądy, za nami tylko. Dzięki.

 • AWE(2011-06-30 12:00) Odpowiedz 00

  Kiedy w końcu drobni przedsiębiorcy będą mogli płacić składki ZUS od swoich rzeczywistych dochodów a nie od takich jakie zakładane są z góry a które dla niektórych jednoosobowych zakładów są szczególnie w okresie letnim nigdy nie osiągane.

 • EWA(2011-06-30 10:33) Odpowiedz 00

  ZUS DZIAŁA NA POLECENIE RZĄDU WIADOMO PIENIĘDZY BRAKUJE TO NAJLEPIEJ PO KIESZENI TYCH CO NIE ZAWINILI
  A ZAWINIŁ ZUS
  DLA ZUSU CHYBA NIE MA BATA ROBIĄ CO CHCĄ A JAK NIE ZAPŁACISZ TO CIĘ Z TORBAMI POŚLĄ.
  TRZEBA WALCZYĆ Z TA GŁUPOTĄ ZUS JA PRZEZ TO JUŻ PRZESZLAM WIEM JAK TO DZIAŁA.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane