statystyki

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Będzie można ponownie przeliczyć świadczenie

10.06.2011, 10:33; Aktualizacja: 10.06.2011, 10:52
  • Wyślij
  • Drukuj

Sejm w piątkowym głosowaniu uchwalił ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych. W głosowaniu wzięło udział 420 posłów; 265 było za, 153 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.





Zmiana dotyczy tych osób, które przeszły na emeryturę nie przerywając zatrudnienia u swojego pracodawcy. Grudniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.

Gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone

Ustawa zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone. Z takiego ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać tylko raz.

We wtorek Sejm skierował prezydencki projekt do komisji polityki społecznej, bo zgłoszono do niego dwie poprawki. W piątek sprawozdawca komisji Teresa Piotrowska (PO) wyjaśniła przed głosowaniem, że obie poprawki dotyczą okresu zawieszenia emerytury, po którym będzie można złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości.

Przyjęta została poprawka autorstwa PO, która zakłada, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r., może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, o ile nie pobrał jej wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.

Dlatego też posłowie nie głosowali poprawki autorstwa SLD, która zakładała, żeby byłoby to 12 miesięcy.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 45

  • 1: lublinianka z IP: 193.93.68.* (2011-06-10 10:51)

    Dziękujemy wam panowie posłowie za przyklepanie niewiarygodnie bezczelnego łamania prawa i odebrania praw nabytych pracującym na etatach emerytom. Do spotkania przy urnach! (wyborczych)

  • 2: EO z IP: 79.188.166.* (2011-06-10 11:33)

    Przy urnach i w sądzie

  • 3: Rozgoryczona z IP: 178.235.89.* (2011-06-10 11:56)

    Tak jest! Przy urnach i w sądzie!!! Manipulanci !

  • 4: wiki z IP: 83.238.209.* (2011-06-10 12:07)

    przy urnach i w sądzie

  • 5: Już nie długo będziecie Je otrzymywać z IP: 84.234.1.* (2011-06-10 12:40)

    Donald zadłużył ten kraj do niespotykanej skali -buduje stadiony.
    Do Zusu nikt nie wykazuje faktycznych dochodów -każdy płaci najniżej składkę -ZUS to bankrut a Donald jego kat i Wasz.

  • 6: j.k. z IP: 95.50.167.* (2011-06-10 13:29)

    Ja nie zauważyłam by zależało na emerytach posłom,obojetnie z jakiej strony,lewej czy prawej.Jedni robią to co chcą ,a drudzy przytakują i czekaja na wybory z powodu w/w obietnic ni głosowania na PO,a tak naprawdę to przecież mało kto zagłosuje na PIS bo większość światłych ludzi wie ,że żadna
    grupa polityczna nie zatrzyma biegu tego co już ruszyło,na dodatek każdy z tych w/w osób chce spokoju w kraju,a PIS to to ludzie lubiący zadymy,szum
    wokół mało istotnych dla POLSKI spraw.Nawet nie gdzie sa miejsca dla modlitw ,tylko zbieraja się na Placu ,tak jak by tam się stała tragedia ,a nie gdzie indziej. A tak nawiasem ja już nie liczę na sprawiedliwość w tej właśnie sprawie. Po prostu nie pódę już nigdy głosować ,na żadne wybory, i tak powinni zrobić wszyscy co ich dotkęła taka niesprawiedliwość

  • 7: Grażyna z IP: 193.0.122.* (2011-06-10 13:45)

    Ta nowelizacja OGRANICZA DOTYCHCZASOWE PRAWO EMERYTÓW do korzystnego przeliczenia emerytury - do tej pory po 30 miesiącach pracy przeliczano emeryturę z nową (zazwyczaj wyższą) kwotą bazową. Teraz emeryci będą do tego musieli spełnić DODATKOWY WARUNEK - że ZUS im nie będzie wypłacał emerytury przez półtora roku... To się nazywa PRAWO, prawda?

  • 8: TG z IP: 82.177.224.* (2011-06-10 13:53)

    P.PREEZYDENCIE b. harcerzu! b.zolnierzu! obecny zwierzchniku wszystkich zolnierzy ! jeszcze masz szanse uratowac swoj HONOR wetujac tego BUBLA wymyslonego przez PSL ratujace swoj KRUS. Jezeli nie jest Ci obce haslo BOG-HONOR-OJCZYZNA mysle, ze Twoje slowo dane prac.emerytom NIE ZAMIENISZ W G...o.

  • 9: alicja z IP: 213.199.197.* (2011-06-10 14:03)

    Nowelizacja dla złodzieji tego rządu. Okraśc emerytów podnieśc sobie diety czy przeznaczyć na premie. Te przeliczanki i zabawa w te klocki to mydlenie oczu. Przestańcie zabraniaćemerytom pracować i pobierać to co zostało przez nich wypracowane. Banda ZŁODZIEJI. Nigdy nie oddam głosu na PO!!!

  • 10: alzara z IP: 83.30.205.* (2011-06-10 14:06)

    A gdzie jest projekt emerytury po 35 i 40 latch nieprzerwanej pracy, po odebraniu praw nabytych do... po 30 i 35 latach wraz z chorobowym...?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie