statystyki

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Będzie można ponownie przeliczyć świadczenie

10.06.2011, 10:33; Aktualizacja: 10.06.2011, 10:52
 • Wyślij
 • Drukuj

Sejm w piątkowym głosowaniu uchwalił ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych. W głosowaniu wzięło udział 420 posłów; 265 było za, 153 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Zmiana dotyczy tych osób, które przeszły na emeryturę nie przerywając zatrudnienia u swojego pracodawcy. Grudniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.

Gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone

Ustawa zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone. Z takiego ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać tylko raz.

We wtorek Sejm skierował prezydencki projekt do komisji polityki społecznej, bo zgłoszono do niego dwie poprawki. W piątek sprawozdawca komisji Teresa Piotrowska (PO) wyjaśniła przed głosowaniem, że obie poprawki dotyczą okresu zawieszenia emerytury, po którym będzie można złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości.

Przyjęta została poprawka autorstwa PO, która zakłada, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r., może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, o ile nie pobrał jej wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.

Dlatego też posłowie nie głosowali poprawki autorstwa SLD, która zakładała, żeby byłoby to 12 miesięcy.

 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:PAP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 45

 • 1: zbigniew z IP: 85.221.208.* (2012-08-05 11:19)

  - jedna ustawa emerytalna dla wszystkich w tym dla służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, prezydentów i innych - proszę zacząć pracować,
  jednakowe prawa dla wszystkich w tym prawa nabyte,

 • 2: kolonko z IP: 78.88.156.* (2012-02-24 23:16)

  dlaczego po otrzymaniu emerytury wczesniejszej od listopada 2009r do września 2011 r nie mogę pisać o ponowne przeliczenie tylko muszę mieć 30 miesięcy jeśli to nie z mojej winy odeszłem z zakładu pracy tylko zwolniła mnie ustawa emerytalna i rozwązałem stosunek pracy na zasadzie porozumienia stron z winy zus oczekuję odpowiedzi z poważaniem wiktor

 • 3: Ewa ZROZPACZONA EMERYTKA z IP: 78.151.54.* (2011-11-29 11:35)

  Tym co od początku dzieje się od rządów Wałęsy w Polsce jestem przerażona.To jakiś horror.Pracowałam 35 lat od najmłodszych lat niestety kiedy przechodziłam na wcześniejszą nauczycielską emeryturę ZUS nie doliczył mi lat pracy chałupniczej bo stwierdził , że nie wyrabiałam normy, ale przecież zakład płacił ZUS , chciał mnie oszukać twierdząc, że pracowałam do 2005 roku ,a ja na emeryturę przeszłam 1 września 2007 r. Czytajcie dokładnie decyzje ZUS o przyznaniu emerytury. Dodatkowo zabrano mi pieniądze zgromadzone w OFE tzw.ii filar na skarb państwa. Nikt nie umie odpowiedzieć na jaki cel państwo polskie przeznaczyło te pieniądze. To skandal w jakim kraju my żyjemy.Dziwię się że znowu ludzie uwierzyli Panu TUSKOWI I , ŻE ZNOWU RZĄDZI.Polskiemu emerytowi zabiera się prawa nabyte zabrania mu się podejmować dodatkową pracę , a renciście wolno chory , a jednak wolno mu pracować., zdrowemu emerytowi , który płacił całe życie ZUS nie wolno bo zawiesza lub zabiera się mu emeryturę. Niech ZUS weżmie się za pseudorencistów zwłaszcza rolników, którzy praują naa budowachza granicąa , a w Polsce jest chory, lub opiekuje się starszą osobą za granicą , a w Polsce chory na serce. Rolnicy powinni płacić ZUS kasę chorych bo od kiedy pamiętam to naród ci co pracują utrzymują tą klasę społeczną. Trybunał Konstytucyjny nakaażał rolnikom płacić składkę zdrowotną czy płacą? jESTEM OBURZONA TYM CO ROBI SEJM SENAT RZĄD POLSKIM PRAWEM ŁAMANIEM KONSTYTUCJI O RÓWNOŚCI SPOŁECZNEJ. Nowelizacja ustawy pogrąża jeszcze bardziej emerytów zwłaszcza tych nieprzerwanie pracujących przez 30-40 lat . Gdzie są odebrane pieniądze z ii filaru emerytom , którzy należeli do ii filaru , a póżniej zdecydowali się na wcześniejszą emeryturę przecież to były nasze pieniądze. Gdzie przedwyborcze obietnice Pana Tuska , a może Pan Tusk i jego rząd oraz posłowie chcą Polski gdzie będzie RZĄDZIŁ PAN,WÓJT PLEBAN reszta to poddani. Podnoszą wiek emerytalny, żeby płacący ZUS NIE ODBIERAŁ ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO BO GO NIE BĘDZIE , A ZUS NAPRAWI SWOJĄ KONDYCJĘ FINANSOWĄ , MŁODZI BEZ PRACY I BEZ PIENIĘDZY BO ZUS POWIE NIEPRACOWAŁ WIĘ NIE MA ŚWIADCZENIA I ZNOWU POPRAWI SIĘ KONDYCJA ZUS.

 • 4: ANTONIO z Wrocławia z IP: 83.26.164.* (2011-11-16 22:39)

  Czy do was nie dociera ,że Hitlera i Stalina zastąpili współcześni ekonomiści,współcześna finaniera ,prywatne banki w rękach obcego kapitału ,którzy zmuszają do samobójstw ponad 500 osób rocznie normalnuych ,uczciwych Polaków,którzy chcieli żyć normalni a zawieżyli oszxołomom

 • 5: kama z IP: 178.37.243.* (2011-09-07 16:32)

  Panie Tusk co z prawami nabytymi których p. tak broni

 • 6: k.w. z IP: 46.205.92.* (2011-08-31 08:31)

  Najlepiej zajmować się tym "bezpiecznym". Po co ruszać KRUS, mundurówki można emerytów, którzy pogadają i nie wyjdą na ulice.

 • 7: Jacek M. z IP: 195.117.170.* (2011-08-26 17:36)

  Może zdążycie jeszcze dzisiaj zakupić Gazetę Wyborczą. Strona 20 z widokiem pojednania SLD z Bussines Center Club. To trzeba ujrzeć aby zupełnie stracić wiarę. To dla nas oczekujących na emeryturę po 40 latach pracy i zwalnianych ze względu na starość, obrazek zaiste przerażający.

  Zatem:
  Pamiętajcie o wyborach,
  Przecież do nich już szliście
  A na starość szarym ludziom
  Nadal drzew cmentarnych liście.

  Jacek M.

 • 8: JG z IP: 77.91.38.* (2011-07-09 13:36)

  Nie będę ja, moja rodzina oraz znajomi, brać udziału w głosowaniu - za demokrację w takim wydaniu DZIĘKUJĘ.

 • 9: hala z IP: 83.18.128.* (2011-06-24 09:31)

  to prawda przepisy nie powinny działać wstecz, jeżeli ustawa działa od stycznia 2011 roku to emeryci ,którzy uzyskali prawo do świadczenia nie powinni go utracić to uczciwie wypracowana emerytura ,oszukali nas !

 • 10: POmponiusz z IP: 83.6.64.* (2011-06-20 17:43)

  Kochani emeryci. Po raz kolejny daliście się nabrac na piękne słowka. Najpierw głosowaliście za wejściem do unii europejskiej, że by wnukom żyłosię lepiej. I co. WNuki kończa szkoły i błakają sie jak pijani za pracą. Potem zafascynował was złotousty kaszub, taki śliczny, wygadany i tyle wam naobiecywał. Wybraliście go sobie, a on wypiął się na was i na na Polaków. Jemu po drodze z bogatymi, a wy tylko sprawicie kłopot, że żyjecie. Ale na następną kadencję, idąc do wyborów pomyślcie lepiej czy warto dawać się w konia robić po raz kolejny. Zycze wszystkim zdrowego rozsądku i rozpędzenia tej skorumpowanej platformerskiej watachy, rozsprzedającej wszystko co się da i komu się da. Bieda w tym, że w starzym wieku trudno nauczyć się szybko niemieckiego i przypomnieć sobie rosyjski. Nie leczcie się, nie pobierajcie emerytur a spełnicie swój obywatelski obowiązek wobec jedynie słusznej linii partji PO. (Nowszej wersji PZPR dla bogatych). A tak na poważnie to życzę wszystkim emerytom zdrowia i pogody ducha.