W mijającym właśnie roku akademickim z programu Erasmus skorzystało 213 tys. europejskich studentów, w tym 14 tys. pochodziło z Polski. To rekord. Po raz pierwszy od powstawania programu, czyli od 1987 roku, udało się pokonać barierę 200 tys. uczestników.
Według szacunków Komisji Europejskiej (KE), jeżeli obecna tendencja się utrzyma, UE osiągnie założony na rok akademicki 2012/2013 cel, jakim jest 3 mln stypendystów (od czasu rozpoczęcia wymiany studentów w ramach programu Erasmus).
Dzięki udziałowi w programie studenci z różnych krajów UE mają możliwość studiowania na uczelniach w innych państwach. Jego uczestnicy najczęściej wyjeżdżają na jeden semestr, który jest wliczany w normalny tok studiów w kraju, z którego pochodzą. W tym czasie student dostaje stypendium w wysokości 254 euro miesięcznie. Niestety ze względu na większą liczbę uczestników programu jego średnia wysokość spada. W ostatnim czasie zmniejszyła się o około 7 proc.
Jak wynika z danych KE, w stosunku do ubiegłego roku wymiany studenckie w ramach programu Erasmus wzrosły najbardziej, bo aż o 30 proc. w Estonii i na Cyprze. Studenci najchętniej wyjeżdża do Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Do Polski w ramach programu Erasmus przyjechało w 2010 r. ponad 6 tys. studentów. Najwięcej wśród nich było Hiszpanów (1312) i Turków (1156).
Od 2007 roku oferta Erasmusa została rozszerzona o staże studenckie w przedsiębiorstwach lub innych organizacjach. W ubiegłym roku akademickim z takiej możliwości skorzystało 35 tys. studentów, czyli o 17,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
ds