Posłowie chcą, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jeszcze przez trzy lata, a nie tylko do końca roku, mógł działać na obecnych zasadach. Niezagrożone byłyby pieniądze m.in. dla niepełnosprawnych uczniów.
Posłowie parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych przygotowali projekt ustawy, która jeszcze przez trzy lata pozwala zachować osobowość prawną Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
– Rozmawialiśmy już w tej sprawie z resortem finansów i mamy jego akceptację na zachowanie obecnej formy prawnej funduszu do końca 2014 roku – mówi Marek Plura, poseł PO, przewodniczący zespołu.
Dodaje, że podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejmu zostanie rozstrzygnięte, czy Sejm będzie pracował nad zmianami w PFRON jako odrębną ustawą, czy zostanie ona włączona do pakietu tzw. ustaw okołobudżetowych.
Fundusz ma stracić osobowość prawną i stać się państwową jednostką budżetową od 1 stycznia 2012 r. Taką zmianę wprowadził art. 33 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1241 z późn. zm.).
– Przyjęta w nim forma prawna PFRON jest niespójna z realizowanymi przez fundusz zadaniami, co uniemożliwi ich kontynuację w przyszłym roku. Dodatkowy czas pozwoli też wypracować takie rozwiązania, które oddalą to zagrożenie w przyszłości – mówi Marek Plura.
Nowe przepisy przewidują, że funkcjonujący w obecnej formule PFRON będzie pełnił funkcję biura obsługi funduszu. Zlikwidowane zostaną zarząd oraz rada nadzorcza funduszu składająca się m.in. z przedstawicieli rządu, pracodawców i organizacji pozarządowych. Tym samym PFRON nie mógłby realizować programów służących rehabilitacji społecznej i zawodowej adresowanych do osób niepełnosprawnych oraz do rodzin, których członkami są osoby niepełnosprawne. Jednym z nich jest program student, który pozwala dofinansować koszty nauki, związane m.in. z opłaceniem czesnego, dojazdami i zakupem przedmiotów ułatwiających naukę.
Ponadto zdaniem ekspertów i organizacji pozarządowych sytuacja, w której dochody funduszu staną się dochodami budżetu, może spowodować, że w przypadku ich nadwyżki pieniądze te nie byłyby przeznaczane na rehabilitację, ale na inne cele budżetowe.
5,3 mld zł wyniesie w przyszłym roku budżet PFRON