statystyki

Kończy się era darmowych staży. Wszystko przez niż demograficzny

autor: Tomasz Żółciak, Ewa Wesołowska03.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.06.2011, 09:39

Firmy zaczynają płacić praktykantom od 1,5 do 3 tys. zł. Najlepszym oferują stałą pracę. To efekty początku niżu demograficznego na uczelniach.

Reklama


Reklama


Adamed, Agros-Nowa, Software Mind czy ING Bank Śląski – to tylko niektóre przykłady firm, które w tym roku wprowadziły specjalne programy stażowe dla studentów. Z danych agencji rekrutacyjnych wynika, że liczba takich ofert w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 50 – 60 proc.: np. na portalu Pracuj.pl. w kwietniu było ich 1,5 tys., a w agencji Work Service ponad 2 tys.

Co ciekawe, większość firm oferuje praktykantom całkiem przyzwoite pieniądze. Najniższe wynagrodzenie wynosi 1,4 tys. zł, a najwyższe nawet 4 tys. zł. To nowy trend, bo do tej pory przedsiębiorstwa traktowały studentów jak darmową siłę roboczą, twierdząc, że absolwenci nic nie potrafią, a przyuczenie ich do zawodu to koszty.

Firmowe parzenie kawy

Dziś to się zmienia, bo liczba studentów, która do tej pory dynamicznie rosła, teraz zaczyna spadać. Już w ubiegłym roku na uczelnie wkroczył pierwszy rocznik niżu demograficznego. Do 2020 r. liczba studentów w Polsce może spaść nawet o 40 proc. – W najbliższych latach zaostrzy się rywalizacja firm o najlepszych absolwentów – tłumaczy Marta Piasecka, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego. – Pracodawcy będą musieli włożyć więcej wysiłku w organizowanie stażu – podkreśla.

Co więcej, z bezpłatnych praktyk i staży rezygnują też sami studenci. – Wolę pracować przy przeprowadzkach w Belgii, niż parzyć kawę w korporacji – mówi Hubert Zieliński, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który wyliczył, że za pracę na Zachodzie dostanie ok. 65 euro dziennie. Niechęć do pracy za darmo potwierdzają także ostatnie badania Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Wynika z nich, że w te wakacje tylko co dziesiąty student bierze pod uwagę możliwość odbycia bezpłatnych praktyk lub stażu. To aż o 13 proc. mniej niż rok temu. Liczba szukających wyłącznie płatnych staży wzrosła z 7 proc. do 33 proc.

Umowy z uczelniami

Coraz więcej firm, aby zapewnić sobie pracowników, już dziś nawiązuje współpracę z wyższymi uczelniami: uczestniczą w pisaniu programów studiów, prowadzą warsztaty szkoleniowe, organizują staże. Np. Infosys, który ściśle współpracuje z Uniwersytetem Łódzkim i Politechniką Łódzką, przyjmie w tym roku na staż 10 – 20 osób.

– Będą to starannie wyselekcjonowane osoby, które mają najlepsze wyniki w nauce i interesuje je zdobywanie wiedzy z zakresu finansów – mówi Magdalena Jóźwiak z działu rekrutacji firmy. – Najlepsi na pewno dostaną stałą pracę – zapewnia.

O polskich studentów walczą też wielkie międzynarodowe koncerny. Na Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej czy w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej pojawili się w tym roku przedstawiciele dużych firm z branży wydobywczej czy lotniczej, którzy szukają najzdolniejszych uczniów. – Zapraszają ich na staże do Londynu czy USA i płacą po kilka, a czasem kilkanaście tysięcy euro miesięcznie – mówi Krzysztof Inglot z Work Service.

Firmy decydują się też na przeprowadzanie własnego programu rekrutacyjnego, bez ścisłej współpracy z uczelniami. – Przez kilka lat współpracowaliśmy z kilkoma wydziałami architektury, organizując m.in. konkursy dla studentów połączone z wykładami i warsztatami. Zrezygnowaliśmy z tego na rzecz samodzielnych działań, głównie ze względu na duże koszty – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. W tym roku studenci, którzy przejdą proces rekrutacji na staż, będą pracować w duńskim biurze architektonicznym. Firma finansuje przelot w obie strony, akademik, kartę komunikacyjną oraz wypłaci im kieszonkowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Helikopter(2011-06-05 14:57) Odpowiedz 00

  Państwo jest po to by zapewnić
  1. bezpieczeństwo w szerokim rozumieniu: finansowym, energetycznym, militarnym itd,
  2. ochrona zdrowia
  3. umozliwic dostep do pracy
  jesli tego nie spelnia to po co mi panstwo

 • :)(2011-06-03 15:22) Odpowiedz 00

  Kończy się era niewolników...panowie przedsiębiorcy z firm.

 • wkrótce emigrant(2011-06-05 07:21) Odpowiedz 00

  BREDNIE I PROPAGANDA.

  Być może trochę strachu też jest bo polskiej młodzieży nie stwarza się warunków do rozwoju zawodowego w kraju. Patrzę po sobie. Jestem absolwentem wydziału prawa najbardziej renomowanej polskiej uczelni. Ponieważ nie mam bogatych rodziców i nie stać mnie na kolejne cztery lata na ich garnuszku, więc państwo polskie uznaje mnie za człowieka bez żadnego wykształcenia.
  Jedyna troska państwa polskiego to kolesie z korporacji. W stosunku do mnie (i nie tylko) to państwo robi wszystko, żeby wyrzucić nas za granicę. A jeżeli wyjadę, to raczej bez opcji na powrót, bo po co człowiek bez wykształcenia - według kolesiowskich standardów tego państwa - ma wracać do tego kraju.

  Pewnie absolwenci innych kierunków tez mają podobne doświadczenia, bo skąd emigracja lekarzy, inżynierów czy naukowców. Ten kraj jest krajem kolesi i polityków, reszta ludzi to tylko niewolnicza siła robocza mająca zapewnić wielką kasę w ich latyfundiach. Tylko, że pracownicy czy podatnicy to też "zasób" wyczerpywalny.

 • winna jest wszystkiemu:(2011-06-05 08:20) Odpowiedz 00

  stonka ziemiaczana i Kaczyński, że w kraju matoła kasy brakuje.

 • takie moje zdanie(2011-06-03 07:20) Odpowiedz 00

  Nie wiem o co tu chodzi .
  W temacie poruszane są staże dla nowo studiującej młodzieży i proponowane wynagrodzenie na starcie 1,5 - 4 tys Pln.
  A co z bezrobociem młodych absolwentów z WYŻU DEMOGRAFICZNEGO pokończyli studia , a nie mają żadnej szansy na otrzymanie ani pracy, ani stażu.
  Nie wolno nam POLAKOM przechodzić obojętnie z PROPAGANDĄ SUKCESU, jaką nam od nowa fundują GREMIA ODPOWIEDZIALNE ZA SZKOLNICTWO.
  Pozwolę sobie przypomnieć , że 40% absolwentów wyższych uczelni jest bez pracy ,zarejestrowanych w Urzędach Pracy ( ten temat jest aktualnie z badany w Angli można przeczytać na ONECIE ), bo nasi nie widzą potrzeby do przyznania się do porażki i zajęcia się tym problemem.
  Najlepiej przyjąć taktykę AMERKYKAŃSKĄ ,u nas wszystko jest cacy, na pokaz, i nie obchodzi , że młodzi ludzie siedzą i pozostają na utrzymywaniu rodziców, nie pracują , nie zakładają rodzin .
  Tak dalej być nie może.
  Mamy dosyć waszych dobrych intencji i obiecanek.
  Ludzie po studiach nie pójdą pracować (łopatą) .
  Uważam , że dopóki nie będzie rozwiązany problem z zatrudnieniem byłych absolwentów w kraju i powracających zagranicy, te kontrakty powinny być przeznaczone dla wszystkich chętnych ktorzy latami zarejestrowani są w Urzędach Pracy bez żadnego prawa do zasiłku dla bezrobotnych .
  Oni przyjmą propozycje za 1,5 - 4 tys żł miesiecznie i każdy taki staż.
  Spróbujcie się zająć i poprawić los swych absolwentów , którzy pokończyli studia , a pracy nie mają.
  A ci obecnie studiujący niech cierpliwie poczekają na swoją kolejkę.

 • Kasia(2011-06-03 07:42) Odpowiedz 00

  a jaka ta jest praca za darmo! i ??? Nie jako wolontariusz w akcajch dla potrzebujących, ale w korporacjii ktora dąży do ZYSKU?!! Bez względu gdzie to jest modne, uważam to za nadużycie, można za pracę płacić mniej ale za pracę powinno się należeć wynagrodzenie.

 • bob(2011-06-03 10:38) Odpowiedz 00

  zamiast budowac stadiony i inne glupoty, miliardy powinny pojsc na fabryki, przedszkola, zlobki - to jest przyszlosc i dobrobyt narodu

 • X(2011-06-03 11:22) Odpowiedz 00

  OBCYM TEŻ TAK PŁACĄ ???

 • aslure(2011-06-03 11:49) Odpowiedz 00

  No i co? Rynek (poprzez podaż i popyt) sam reguluje wynagrodzenia. Państwo jest tu niepotrzebne, a najlepsze co może zrobić, to zmniejszyć opodatkowanie pracy i nie przeszkadzać rynkowi!

 • Ala(2011-06-03 11:55) Odpowiedz 00

  nie rozumiem, z jednej strony ciągle czytam, że bezrobotni wykształceni, a tutaj nagle, że firmy biją się o absolwentów
  jeśli chodzi o łopatę (wcześniejsza wypowiedź), to ja po studiach robiłam wszystko, za co chcieli płacić, łącznie ze sprzątaniem, w końcu znalazłam dobrą pracę, zrobiłam jeszcze podyplomowe i drugi fakultet;
  moim zdaniem lepsza łopata niż siedzenie w domu i dół z powodu bezrobocia
  i nie ma sensu za wiele od razu oczekiwać, bo się można nie doczekać
  absolwentów i to dobrych uczelni, ze znajomością języków jest wielu,
  a tych po słabych uczelniach jeszcze więcej
  potrzeba pokory i cierpliwości, a nie postawy roszczeniowej, że coś się komuś należy, bo skończył Wyższą Szkołę Czegośtam

 • Adrian(2011-06-03 13:06) Odpowiedz 00

  Gazeta Prawna to tuba Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej .

  Zwłaszcza mnie rozwala poziom artykułów z zakresu prawa .. Poziom tragiczny .

  Takie artykuły tylko i wyłacznie winny być pisane przez specjalistów prawników ,

  a nie pod zamówienie polityczne ..

  Weźcie się lepiej do roboty tam w tej gazecie ..

  Popieram w całości to co napisał takie moje zdanie

 • Student_SGH(2011-06-03 13:48) Odpowiedz 00

  Jak ktoś kończy Wyższą Szkołę Kogla-Mogla w Ciechanowie, to niech się nie dziwi, że nie może znaleźć pracy. Pracodawcy widzą różnicę między dyplomami zdobytymi w drodze ciężkiej pracy i kupionymi za parę tysięcy w dennej uczelni.

  Najlepsi studenci z najlepszych uczelni zawsze radzą sobie dobrze - w tym nie ma nic dziwnego.

 • hj(2011-06-03 18:05) Odpowiedz 00

  ***** prawda. Kolega skończył Politechnikę Warszawską, oczywiście błyskawicznie zdobył pracę ale po roku okazało się iz firma przez 6 mies. nie płaciła ZUS. Oczywiście zostały poinformowane odpowiednie organy państwowe m.in. PIP, ostatecznie nawet została prokuratura. Efekt?, żaden firma została przepisana na brata właściciela który się ulotnił, a prokuratura umorzyła sprawę.

  Nie wierzcie w taką propagandę jak w tym artykule, obecnie liczy się pieniądz i wyzysk osób w wieku produkcyjnym, musicie sami zadbać o swoją przyszłość nie liczyć na prywaciarzy, złodziei.

 • obserwator(2011-06-06 12:42) Odpowiedz 00

  11
  Bardzo trafnie ująłeś ta naszą rzeczywistość.
  Również kształcenie na Politechnice najtrudniejszy kierunek Budownictwo, mają niejednakowe szanse dzieci profesorów, i zamożnych , a dzieci z biednych rodzin.
  Bogatych rodziców dzieci studiują na trzyletnich studiach i otrzymują automatycznie tytuł inżyniera, bez obrony.
  Natomiast te biedniejsze studiują 5,5 roku . Muszą obronić pracę magisterską, i wtedy otrzymują dyplom mgr inż.
  A jak nie obronią to nie mają ukończonych studiów.
  I pracy też nie mają . Bo pracę już mają inżynierowie po 3 letnich studiach.

 • A.(2011-07-19 10:26) Odpowiedz 00

  Jedno jest pocieszające: niż demograficzny. Natura sama dąży do równowagi. Społeczeństwo jest mądrzejsze od wszystkich demagogów nawołujących do rozpłodu...
  Ludzi jest za dużo. Przy postępie technologii nie ma i nie będzie dla wszystkich pracy. Ujemny przyrost naturalny to sukces. Gratulacje dla pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków.
  Co prawda Tusk ukradł emeryturę, ale chyba kończy się już jego era... i kasa wróci do funduszów. Marnie zarządzana, ale przynajmniej realna, a nie wirtualna.

 • ph(2011-07-20 11:00) Odpowiedz 00

  Zapomnieli dodac, ze konczy sie era darmowych stazy dla studentow ze srednia powyzej 4.9, bo ponizej tylko tylko bezplatne zostaly ;)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane