statystyki

W 2012 roku więcej dzieci z zasiłkiem. Będą nowe kryteria dochodowe

autor: Michalina Topolewska01.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.06.2011, 09:37

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń na dzieci i pomocy społecznej będą obligatoryjnie podwyższane co trzy lata o wskaźnik inflacji za poprzednie trzy lata.

Reklama


Reklama


Do konsultacji społecznych przekazany został projekt założeń do zmian w ustawach o świadczeniach rodzinnych oraz pomocy społecznej. Przewiduje on wprowadzenie nowych zasad podwyższania kwot kryteriów dochodowych, od których uzależnione jest otrzymanie tych świadczeń.

Obecne przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych określają, że kryteria i wysokość świadczeń podlegają weryfikacji co trzy lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Jednak ze względu na fakultatywność tego przepisu oraz szukanie przez rząd oszczędności, kryterium było zamrożone od 2004 roku. W tym czasie liczba dzieci otrzymujących zasiłek spadła z 5,5 mln do 3 mln.

Resort proponuje, aby kryteria oraz wysokość świadczeń były automatycznie podwyższane o wskaźnik inflacji łącznie za trzy lata poprzedzające rok, w którym będzie dokonywana weryfikacja. Pierwszy raz nowe zasady mają być stosowane od listopada 2012 r., kiedy zacznie się nowy okres zasiłkowy. Wskaźnik inflacji wyniósł w 2009 r. i 2010 r. odpowiednio 3,5 proc. i 2,6 proc. W tym roku zgodnie z prognozą rządu ma wynieść 3,5 proc. To oznacza, że kryterium wzrośnie od listopada przyszłego roku o 9,6 proc. i wyniesie 552,3 zł na osobę w rodzinie (obecnie 504 zł), a gdy wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko – 638,9 zł (obecnie 583 zł).

Podobny mechanizm będzie stosowany w przypadku kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. One też nie były podwyższane od 2006 roku, co spowodowało 13-proc. spadek osób otrzymujących wsparcie. Propozycja resortu pracy przewiduje, że od 1 października kryterium dla rodziny wyniesie 428 zł, a dla osoby samotnej 521 zł.

– Przyjęcie takich kwot pozwoli ubiegać się o pomoc rodzinom żyjącym na poziomie minimum egzystencji (dla 4-osobowej rodziny wynosi ono 401 zł). Obecnie nie mogą otrzymywać zasiłków z pomocy społecznej, bo jest ono wyższe niż kryterium dochodowe – mówi dr Piotr Kurowski z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Pierwsza weryfikacja tych kwot na podstawie wskaźnika inflacji za trzy lata odbędzie się więc w 2015 roku.

Resort pracy przewiduje, że wprowadzenie nowego mechanizmu weryfikacji prawa do zasiłków rodzinnych będzie kosztować budżet w 2012 r. 399,2 mln zł, a w pomocy społecznej 75,2 mln zł. Pieniądze na ten cel, jak zapewnia minister pracy, są zarezerwowane w projekcie ustawy budżetowej. W 2013 r., kiedy zmiany obejmą cały rok kalendarzowy, budżet będzie musiał wydać na ten cel łącznie 2,3 mld zł.

2,7 mld zł będzie kosztować w latach 2012 – 2013 podwyższenie kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • zoll(2012-07-15 06:48) Odpowiedz 00

    unas to nic tylko w rzadzie do swojej kapsy phaja,nieh se oni wezma1000 zł i opłaca i zyja z 4 dzieci i zona.płakali by i siwli kretyni..z zadu...rodzinne dzieci hca ..w polsce bo mały przyrost bencwały. ale nic nie daja...na te dzieci to poco tu je miec...a potem dziw ze matki likwiduja zabijaja dzieci i ida do wiezienia ...jak nie maja na utrzymanie tyh dzieci ...wcale sie im nie dziewie ...i inaczej nie bedzie unas...

  • anka(2012-01-18 21:30) Odpowiedz 00

    Zasiłki rodzinne dostają tylko osoby ukrywające swoje prawdziwe dochody. Czyli krótko mówiąc niezła pensyjka i jeszcze rodzinne a może i socjalne. Ja zarabiam najniższą krajową mam 320 zł alimentów na syna i niestety nigdy nie udało mi się dostać rodzinnego...

  • leon(2012-02-10 11:40) Odpowiedz 00

    Banda złodziei!!! Po co takiemu władcy jak burmistrz zasiłek rodzinny. jeżeli w najmniejszej miejscowości takiej jak moja (5-tyś mieszkańców)jego pensja to 11,900zł
    a na dodatek ulgi na dziecko która i tak jest ostatni raz w tym roku mogą odliczyć tylko najbogatsi bo my nie mamy tyle nadpłaconego podatku!!! :-)

  • xena(2012-03-09 17:42) Odpowiedz 00

    Ja mam czwórkę dzieci i zasiłek 524zł.Do tego mąż ma 1100zł,najniższą krajową i jak za to żyjemy to nie wiem!!!Rodziny zastępcze teraz maja po 1000zł na dziecko i jeszcze narzekają!!!Jak to jest dziecko dziecku nie równe!!!A do tego pensje dostają za opiekę dzieci!!!Jak mają 6 dzieci to 6000zł i marudzi ta co ich wychowuje bo jak było w interwencji brakuje jej ..!!!A co ja czy inne matki mają powiedzieć!!!Ja też byłam w domu dziecka i żyło sie kiedyś skromnie a dziś dba się tylko o dzieci w rodzinach zastępczych bo nawet tak się nie dba o dzieci z domu dziecka i w rodzinach biologicznych!!

  • Agnieszka(2012-01-31 16:09) Odpowiedz 00

    A ja mam takie proste pytanie a nawet dwa; skoro próg dochodowy nie był podnoszony od 2004 roku to dlaczego wskaźnik inflacji ma być brany tylko z 3 lat?bo o ile umie liczyć minie 8 lat. Po drugie pozwolę sobie zacytować "...szukanie przez rząd oszczędności, kryterium było zamrożone od 2004 roku." dlaczego oszczędności szukają zawsze na tych najuboższych? a zwłaszcza na dzieciach?!sobie niech obetną trochę diety,przypuszczam,że nawet by tego nie odczuli tyle pensji pobierają!

  • delfi(2012-01-31 15:12) Odpowiedz 00

    chyba gorzej niz w ubostwie!!! dlaczego wszystko potrafią podwyższać co roku, a nie podwyższą świadczeń i progów???

  • niepelnosprawny(2012-01-29 14:43) Odpowiedz 00

    dlaczego taka roznica miedzy zusem a opiekom bo rzod przez 6 lat zaoszczedzil kupe kasy nikt nie zastanawia jakom robote wykonujom rodzice tych dzieci jezeli w domu pomocy spolecznej koszt podopiecznego 3400 zl a rodzic tom samom prace wykona za rete socjalnom 540 zl i zasilek pielegnacyjny153 zl ale milosciom nie nakarmimi tych dzieci moze przyjsc taki dzien ze rodzic oda bo bedziezmuszony a domow pomocy brakuje

  • malina(2012-01-27 20:25) Odpowiedz 00

    a jak utrzymać dzieci jak się ma tylko 500 zł zaiłku rodzinnego i po opłacie media i wysłanie córce za dożywianie zostałe tylko 100zł na cały miesiąc i co stym zrobić to jakie są kryteria

  • EWA(2012-01-19 16:10) Odpowiedz 00

    TO CO WSZYSCY PISZĄ TO PRAWDA ZA TE MARNE GROSZE NIE DA SIĘ WYŻYĆ ZASIŁEK PIELEGNACYJNY POWINIEN BYĆ WYSZY A NIE MARNE 153ZŁ NIECH RZĄD SAM ZA TĘ KWOTĘ UTRZYMA I RODZINĘ ...

  • aciulka(2012-01-19 15:52) Odpowiedz 00

    JESTEM CIEKAWA JAK ŻYJE TEN CO USTALA ZASIŁKI DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH ???MYŚLĘ ZE NIEMA ZIELONEGO POJĘCIA O OPIECE `NAD DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM I O WYDATKACH ZWIĄZANYCH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ???PRZYKRE TO JEST!!!ALE ŻYJEMY W POLSCE!!!

  • uciekinier(2012-01-18 01:03) Odpowiedz 00

    a ja mieszkam i pracuje w angli i na dziecko dostaje 80 funtow tygodniowo.a w pieprzonej polsce dostawal bym 10 na miesiac i jeszcze stawiaja warunki.chory kraj i ludzie ktorzy nim zadza

  • kaśka(2012-02-15 19:47) Odpowiedz 00

    nie rozumiem dlaczego gaz paliwo drożeje razem z tym chleb a wszelkie progi i zasiłki są bez zmian,i nie interesuje ich to ze uczciwie pracowałam i nie dostane wychowawczego bo przekroczy o 10zł

  • NANA(2012-01-12 13:09) Odpowiedz 00

    JAK MAMY GODNIE ŻYĆ ?

  • Sabina(2012-01-10 22:47) Odpowiedz 00

    Ja jestem takiego zdania ,że w momencie podnoszenia minimalnych pensji ,z automatu powini podnosić kryteria na rodzinne, bo pensje podnoszą po to by nie załapać się na rodzinne!!!

  • matka(2011-12-28 14:26) Odpowiedz 00

    dam Tuskowi 3 200 zł i moją czwórkę nastoletnich dzieci i niech je nakarmi, wykształci, zapłaci dodatkowe lekcje, zapłaci rachunki, ratę kredytu mieszkaniowego i zobaczymy jak wtedy zaśpiewa

  • Samotna matka, której przekracza dochód(2011-12-02 18:49) Odpowiedz 00

    Tylko w Polsce jest taka "paranoja'', niech ci wszyscy nasi "wspaniali" politycy spróbują przeżyć za 600 zł miesięcznie...Dopiero pózniej niech ustalaja kryteria dochodowe do zasiłków rodzinnych!! Sprawiedliwości !!! Co to jest za kraj, że człowiek choć pracuje musi martwic się o pieniądze by godnie żyć, nie pomijając tych, którym trudniej o pracę z różnych powodów!!!

  • wielodzietna(2011-12-01 20:44) Odpowiedz 00

    Ja podobnie jak poprzedniczka pracuję razem z mężem w państwowych zakładach, wychowujemy 5 dzieci/ na kazdym etapie edukacji-od przedszkola do studentki/ i dochód nasz przekracza kilka złotych, w związku z tym nie mamy żadnych ulg, ani świadczeń, dzieci nie maja stypendium.
    Aby pracować / a nigdy nie byłam na wychowawczym/ zatrudniałam nianię o oddawałam jej sporą częśc wypłaty. Powinnam ze 2 miesiące iść na wychowawczy i juz dostałabym zasiłek rodzinny ale nie kombinuję tylko pracyję. Czekam cierpliwie aż rząd zauważy takie rodziny i je wspomoże. Pracując nie ma możliwości dorobic za granica jak większość bezrobotnych , zasiłkowych robi. Bo urlop wykorzystuje sie często jak dzieci chorują.
    Smutna rzeczywistość.

  • Jola(2011-11-28 19:58) Odpowiedz 00

    Ludzie powinni wyjść na ulicę...(jeśli by to coś dało) Oni mają w D... rodziny!!! oczy tylko wszystkim mydlą!! a głupi polski naród wierzy w PO. pozdrawiam

  • XXXX(2011-11-22 19:23) Odpowiedz 00

    ALE NA 500 AJPODOW TO STAC PANIA KOPACZ

  • gumiś(2011-11-22 13:31) Odpowiedz 00

    ukrucić kasy polityką o połowe, to ksa bedzie zaraz.oni nie wiedza co to bieda.