statystyki

Mandat od inspektora pracy tylko za zawinione wykroczenie

autor: Łukasz Guza30.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.05.2011, 09:23

Inspektor pracy będzie mógł odstąpić od ukarania pracodawcy, jeśli okaże się, że popełnił on wykroczenie z winy nieumyślnej i nie zagraża ono pracownikom.

Reklama


Reklama


Kontrole inspekcji pracy w firmach mają mieć częściej charakter prewencyjny. Tak wynika z ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i niektórych innych ustaw. Na ostatnim posiedzeniu cztery poprawki do ustawy (o redakcyjnym charakterze) wprowadził Senat. Teraz trafi ona ponownie do Sejmu. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z nowelą w uzasadnionych przypadkach inspektor pracy będzie mógł odstąpić od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność i jedynie pouczyć go o sposobach właściwego zorganizowania pracy. Będzie to możliwe także w przypadku, gdy inspektor w trakcie kontroli nie stwierdzi bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników oraz ustali, że pracodawca nie popełnił wykroczenia z winy umyślnej.

– Dla inspektorów pracy może być to kłopot. Trudno będzie im określić, czy pracodawca chciał lub godził się na to, że w firmie występują nieprawidłowości, czy też wynikały one jedynie z jego lekkomyślności lub niedbalstwa – mówi Piotr Wojciechowski, prawnik z Kancelarii Gujski Zdebiak.

Podkreśla, że przykładem odzwierciedlającym takie problemy jest niestosowanie się pracowników do wskazanego przez pracodawcę obowiązku korzystania z odzieży roboczej lub ochronnej. Inspektorom trudno byłoby określić, czy w takim przypadku działanie pracodawcy polegające na braku odpowiedniego nadzoru nad podwładnymi jest popełniane z winy umyślnej (pracodawca godzi się na to, że nie noszą oni odpowiedniej odzieży) czy też nieumyślnej (czyli wynika ono jedynie np. z niedbalstwa).

Nowe przepisy mają też odbiurokratyzować procedury kontrolne. Inspektor nie będzie musiał przekazywać pracodawcy pisemnych wystąpień w drobnych sprawach. Wystarczy ustne polecenie ich usunięcia. Taka decyzja będzie dotyczyć tych uchybień, które mogą być usunięte w trakcie kontroli w firmie lub niezwłocznie po jej zakończeniu.

– Ustnego polecania nie będzie można jednak wydawać w przypadkach, gdy inspektor powinien wydać nakaz, czyli np. w sprawach dotyczących bhp – mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Nowelizacja wprowadzi też zmiany dotyczące ustalania prawa do emerytury pomostowej. Wynika z nich, że pracodawcy będą musieli ponieść koszty badania nakazanego przez PIP, które ma ustalić, czy na danym stanowisku pracy występują warunki uprawniające do takiego świadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Yoda(2011-05-30 14:26) Odpowiedz 00

  Do 1. Zgadzam się. Ale za od 1.VI wzrośnie zasiłek dla "bezrobotnych" ...

 • A poco kontrole -a po co emerytury POdmostwe...(2011-05-30 12:37) Odpowiedz 00

  Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
  -- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?

  I wiedząc o takim orzeczeniu Rząd Donalda Tuska zmienił ustawę o emeryturach pomostowych D U z 2008 r. Nr 237 poz. 1656 dla osób długoletnio zatrudnionych w szkodliwych warunkach pracy bez względu na to ile w latach 80,90,2000 ludzie Ci mieli przepracowane dni I nadgodzin ponad ustawowych !! w tych warunkach pracy -bez względu na Ich aktualny stan zdrowia .
  Donald musiał sie POdczas Pobytu w Oświęcimiu konsultować z "lekarzem"Mengele aby tak spracowanych i wyeksploatowanych ludzi tak oszukać.Co Oni maja teraz ze sobą zrobić -czy zamierza dla Nich otworzyć na nowo krematoria>

  -radzi żeby skarżyć pracodawców za złe warunki pracy ,za lata 80,90,2000 -dobrze jednak wie ,że pracownicze roszczenia ulegają przedawnieniu po 3 latach i stąd była poprzednia ustawa !!

  Donald Tusk doprowadził do zupełnego absurdu prawnego...Obecnie Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!- Cóż to za społeczna sprawiedliwość?--cóż to za jaskrawe bezprawie!
  Obecnie też wg nowej Ustawy firmy nawet nie chcą płacić składek na emerytury pomostowe wg obecnego brzmienia !!NOWA USTAWA o emeryturach pomostowych pomija wiele stanowisk pracy krzywdząc naprawdę zatrudnionych obecnie i w przeszłości w szkodliwych warunkach pracy.

  Równocześnie ten sam POlityczny złodziej okradając tak zatrudnionych -okradając Ich wstecznie - a więc PO fakcie świadczenia przez Nich pracy ma czelność całemu społeczeństwu na odmianę wciskać ,że POlicji i wojsku nie można zmienić ustawy emerytalnej gdyż nie zmienia się reguł POdczas gry !!
  To jest bezczelność tego POlitycznego chama i złodzieja! - a nikt nie umie się dowiedzieć co On sam tak naprawdę robił zanim dostał się do Sejmu.

  Ps: Pytanie do Jolanty Fedak :
  napisz wszystkim ile masz stażu pracy -partyjna etatowa działaczko od roku 1990!

  A POtem pogadamy czy Ci się należy emerytura czy zasiłek.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane