Osiem milionów euro wyda UEFA na rekrutację i szkolenie 5500 wolontariuszy, którzy w ramach Oficjalnego Programu Wolontariatu UEFA EURO 2012 wesprą na Ukrainie i w Polsce organizację piłkarskich mistrzostw Europy. Nabór ochotników rozpocznie się 14. czerwca.

"Koszt przygotowania i wyszkolenia jednego wolontariusza wynosi 1400 euro. Rekrutacja składa się z czterech etapów. Najpierw trzeba wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie UEFA.com. Następnie wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, a wyselekcjonowana na tej podstawie grupa zostanie skierowana na szkolenia oraz poddana programom integracyjnym" - podała w środę na konferencji prasowej w Gdańsku menedżer spółki EURO 2012 Polska ds. wolontariatu Kamila Czerwińska.

Swoją kandydaturę zgłaszać można do 30. września, ale Kamila Czerwińska apeluje, aby nie czynić tego na ostatnią chwilę. "Kolejność nadesłanych aplikacji nie ma większego znaczenia, niemniej lepiej zrobić to szybciej. Od 3. września bowiem, w weekendy w każdym z ośmiu miast-gospodarzy, prowadzone będą rozmowy kwalifikacyjne. Ten etap zakończymy 13 listopada 2011 roku" - dodała Czerwińska.

Wymagania postawione wolontariuszom nie są wygórowane. Takie osoby muszą 1 marca 2012 roku mieć skończone co najmniej 18 lat i w stopniu komunikatywnym posługiwać się językiem angielskim.

"Oczekujemy również pełnej dyspozycyjności w czasie rozmów kwalifikacyjnych i szkoleń. Przy pełnieniu określonych funkcji trzeba się będzie również wykazać dodatkowymi umiejętnościami, jak np. bardzo dobrą znajomością obsługi komputera. Z kolei osoby pracujące w obszarze transportu turniejowego, które będą kierowały samochodami, muszą mieć prawo jazdy" - stwierdziła menedżer EURO 2012 Polska.

Wolontariusze pracować będą w 20 różnych obszarach operacyjnych takich jak np. transport, bilety, ceremonie, obsługa VIP, mediów, gości i reprezentacji, akredytacje, bezpieczeństwo, organizacja meczu, itp. Będą oni pomagać na terenie oficjalnych miejsc, takich jak stadiony, lotniska, hotele i centra pobytowe. Przewiduje się, że w Gdańsku pracować będzie 600-700 wolontariuszy powołanych przez UEFA.

"Najwięcej z nich, po około 100 osób, będzie działać w takich obszarach jak transport, obsługa mediów, technologie informacyjne i bezpieczeństwo. Najmniej trafi do działu prawnego i zarządzania informacją" - powiedziała Kamila Czerwińska.

Przy rekrutacji wolontariuszy preferowane będą osoby wywodzące się z ośmiu miast-gospodarzy oraz z okolic. "Związane jest to z tym, że dajemy wybranym ochotnikom wyżywienie i strój, ale nie zapewniamy zakwaterowania. Chcemy jednak, by 10 procent wolontariuszy w Polsce stanowili obcokrajowcy" - wyjaśniła menedżer Oficjalnego Programu Wolontariatu w Polsce.

Nie ma przeszkód, aby w tym gronie znalazły się także osoby niepełnosprawne. "Wszystkie obiekty dostosowane są do przyjęcia takich osób. Muszą one jednak same ocenić, czy przypadkiem ich stopień niepełnosprawności nie będzie uniemożliwiał pełnienie określonych funkcji. Nie ma także górnego limitu wieku. Podczas ostatnich mistrzostw Europy najstarszy wolontariusz miał 79 lat. Oczekujemy ludzi otwartych, cechujących się motywacją, odpowiedzialnością, duchem zespołowym, pasją i entuzjazmem" - podsumowała Kamila Czerwińska.

"Podczas turnieju zaplanowano dwa programy wolontariatu. Pierwszy to Oficjalny Program Wolontariatu UEFA, drugi zaś to wolontariat miejski, w którym rekrutację na jesieni będą prowadzić miasta, które są gospodarzami turnieju. Te osoby będą działać w nieco innym obszarze. Ich pomoc ma być wykorzystana na lotniskach, dworcach kolejowych oraz przy organizacji stref kibica" - uzupełnił rzecznik spółki EURO 2012 Polska Julisz Głuski.