Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o dopłatach do pensji niepełnosprawnych

autor: Łukasz Guza24.05.2011, 03:00

Pracodawcy zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które m.in. pozbawiły ich dofinansowania do zatrudnienia niektórych osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (9)

  • emeryt-st.umiarkowany(2011-05-29 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Niepełnosprawnyn-umiarkowanym emerytom zbronili pracować, przez zabranie dopłat z PFRON, a RENCISTOM [wszystkich grup]-WOLNO pracować !, a czym różni się rencista od emeryta,oprócz wieku?- obaj biorą z ZUS świadczenie.Uważam,że RENCISTOM-pracującym [oni juz NIE chorują],należy ZABRAĆ renty,są ZDROWI. Sam z takimi pracowałem !. Jest to DYSKRYMINACJA. Należy przywrócić dopłaty z PFRON emerytom z umiarkowanym i lekkim stopniem- ale % należy ustalić !.Panowie- RENCISTA z"licencją obrony"- to brzmi nawet śmiesznie, chory,a ZDROWY byk. Jakiś Pan z rządu robił tą ustawę pod SWOICH w rodzinie

    Odpowiedz
  • ON SMA(2011-05-24 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Cwaniakom (firmom ochroniarskim ze statusem ZPCh) zrzeszonym w powyższych organizacjach wyschło źródełko i skończyli się darmowi niewolnicy.. Bardzo dobrze, jako osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem pochwalam tą ustawę, dobrze że wkońcu ktoś zaczął robić porządek, bo jak teraz widać lobby firm które korzystały wczesniej na tym jest bardzo silne.. ZPCh powinien zatrudniach osoby ze znaczną niepełnosprawnością ponieważ takie osoby praktycznie nie mają żadnych szans na otwartym rynku pracy a nie emerytowanych policjantów itp którzy mają stopień lekki (rozdawany na lewo i prawo).. Po za tym dofinansowanie dalej bedzie tylko odpowiednio pomniejszone proporcjonalnie do obniżonej produktywnosci danej ON.. A skoro tym firmom będzie tak brakować emerytów z lekką niepeł. to niech ich zatrudnią na normalnych zasadach, ewentualnie na pół etatu, a jak chcą dużego dofinansowania to niech zatrudnią niepeł. młodych ze znaczną niepełnosprawnością, którzy jeszcze muszą zapracować na przyszłą emeryture..

    Odpowiedz
  • umiarkowany emeryt(2011-05-24 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie masz racji.
    Gdyby przyjac twoja interpretacje, prace nalezaoby zapewnic WSZYTSKIM niepelnosprawnym, np mlodym ze znacznym stopniem, bo niby z jakiej racji jeden ON bedzie mogl wypracowac emeryture, a drugi to juz nie, bo dla niego miejsce pracy sie nie znajdzie?
    Póki co, to praca jest elementem rehabilitacji osoby niepelnosprawnej, przepis ten powinien dotyczyc wszytskich niepelnosprawnych zgodnie z orzeczona grupą,
    to czy ma i jakie swiadczenie nie ma tu nic do rzeczy.
    To, że PFRON pompuje pieniadze ZPCHr-om takim jak IMpel, a potem się oglasza 'sukces' jego wlasciciela , czy tam prezesa, ktory za friko ma siłę roboczą to sprawa odrębna.
    Najlepiej ZPCHr zlikwidować , dac prawo wyboru osobom niepelnosprawnym
    w jaki sposob chca wykorzystać ewentualną pomoc państwa w rehabilitacji.
    Jednak dopoki tacy 'dzielacze' na rzecz niepelnosprawnych jak niejaki Pawllowski beda zasiadac w radach nadrorczych zpchrow, ktore doja kase państwową
    sytuacja sie nie zmieni, bo lobby dziala:)))

    Odpowiedz
  • niepełnosprawna(2011-05-24 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować Pfron!!!

    Odpowiedz
  • klakier(2011-06-19 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    To KIEDY TK weżmie się za w/w sprawę- tj. dopłat z pfron do pracy niepełnosprawnych emerytów. A Może p. Arłukowicz, poseł PO z "woli" p.Tuska, obrońca "wyzyskiwanych kalek" pogoni TK do załatwienia w/w sprawy. W TK to są jacyś klerykały, którym wcale się NIE spieszy do pracy, wiadomo- też dorabiający emeryci, ale z "kosmicznym" progiem dorabiania. P. dr. ARŁUKOWICZ - do roboty, emeryty czekają.

    Odpowiedz
  • mea(2011-07-24 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Cudowne zmiany, nareszcie...

    Odpowiedz
  • smok5951(2012-01-02 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    PFRON W USTAWIE O REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIE MA ZAPISU DYSKRYMINUJĄCYCH KOGOKOLWIEK.KONSTYTUCJA RP STANOWI O
    RÓWNOŚCI WSZYSTKICH OBYWATELI .W TEJ KONSTRUKCJI PRAWNEJ WSZYSTKO JEST OK.ZACHODZI PYTANIE FUNDAMENTALNE-O CO WŁAŚCIWIE
    TEN HAŁAS ? ODPOWIADAM-STRUKTURY NIEKTÓRYCH PAŃSTWOWYCH FIRM
    JAK PFRON,ZAPOMNIAŁY O TEJ FUNDAMENTALNEJ ZASADZIE RÓWNOŚCI OBYWATELI WOBEC PRAWA STANOWIONEGO.NIE MAJĄ KARNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA STANOWIONE PRAWO WEWNĄTRZ. PRAWO ODBIERAJĄCE EMERYTOM Z LEKKIM I UMIARKOWANYM STOPNIEM DOFINANSOWANIA STOI W JAWNEJ SPRZECZNOŚCI Z AKTAMI PRAWNYMI PRZEDSTAWIONYMI NA WSTĘPIE.PRACA NA RYNKU ZAMKNIĘTYM JAK I WOLNYM JEST W TAKIM SAMYM STOPNIU REHABILITACJĄ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH BEZ WZGLĘDU NA TO CZY,SĄ RENCISTAMI CZY EMERYTAMI.SEJM RP UCHWALAJĄC TAKIE AKTY PRAWNE SAM WYSTAWIŁ SOBIE ŚWIADECTWO ,CAŁKOWITEGO LEKCEWAŻENIA RÓWNOŚCI OBYWATELI RP.ŚWIADOMIE POMIJAM TU ZDROWOTNE ASPEKTY TEJ SYTUACJI, BO SAM MAM TAKI PROBLEM.KONKLUZJA MOJA-
    DYSKUSJA NAD DZIAŁANIAMI ORGANÓW RP POWOŁANYCH DO POMOCY!!!-OSÓB Z KALECTWEM POKAZUJE, ŻE TYM ORGANOM BRAKUJE- WRAŻLIWOŚCI, EMPATII,SERCA,WŁAŚCIWEGO PODEJŚCIA DO TYCH OSÓB.KTÓRZY I TAK SĄ POKRZYWDZENI-A TERAZ JESZCZE MUSZĄ
    TYM ORGANOM UDOWADNIAĆ-JAK BARDZO SĄ CHORZY- ABY MIEĆ PRACĘ.
    BĘDĄC OBYWATELEM RP- POWIEDZIEĆ WSZAK MUSZĘ,ŻE JEST MI BARDZO!!! WSTYD- ZA TAKIE DZIAŁANIA TYCH OSÓB -ZATRUDNIONYCH DO NIESIENIA POMOCY.PAPIEŻ POLAK POWIEDZIAŁ-NIE MA SOLIDARNOŚCI BEZ MIŁOŚCI-BO TO ONA STANOWI O NASZYM WNĘTRZU JAK I JAKOŚCI NASZEGO WSPÓLNEGO ŻYCIA.

    Odpowiedz
  • stang(2012-02-22 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    i bardzo dobrze bo ci kturzy biorom rente czy emeryture to powinni siedziec wdomu a nie taki policjant albo trep jest na emeryturze i se dorabia wtym to ma racje nasz rzond

    Odpowiedz
  • pietia(2012-05-06 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Naucz się pisać nieuku, a potem szalej.

    Odpowiedz