statystyki

Kiedy samorząd może przyznać specjalny zasiłek celowy

19.05.2011, 03:00

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje przede wszystkim osobom, których dochody nie przekraczają kryterium wynoszącego 477 zł dla osoby samotnej oraz 351 zł dla rodziny.

Reklama


Reklama


Przepisy umożliwiają jednak gminom przyznawanie osobom potrzebującym pomocy, których dochody są wyższe, specjalnego zasiłku celowego. Ma to miejsce w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przy czym ustawa nie precyzuje, jakie sytuacje mieszczą się pod tym pojęciem. Ośrodek pomocy społecznej musi indywidualnie potraktować każdy przypadek i ocenić, czy istnieją uzasadnione przesłanki do przyznania świadczenia. W tym celu pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy ustalający, w jakiej sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej jest osoba składająca wniosek i jakie wyjątkowe okoliczności przemawiają za tym, aby otrzymała zasiłek.

Trzeba też pamiętać, że specjalny zasiłek celowy tak jak inne świadczenia z pomocy społecznej może być udzielony na zaspokojenie tylko niezbędnych potrzeb bytowych, np. zakup leków, opału na zimę. Nie może więc być przeznaczony na przykład na pokrycie zaległych opłat czynszowych za mieszkanie, jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 maja (I OSK 1911/10). Zasiłek ten nie może być traktowany jako stałe źródło dochodu. Gmina nie ma też obowiązku przyznać świadczenia każdej osobie składającej wniosek, bo uznaniowy charakter decyzji dotyczy rozstrzygnięcia co do samego udzielenia tej formy pomocy, jak i jej wysokości. Kwota zasiłku nie może przekraczać odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny.

not. MT

Podstawa prawna

Art. 41 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • bezrobotna po 50(2011-06-14 19:11) Odpowiedz 00

    to sa kpiny jak mozna wyzyc za te pieniadze my chcemy prace a nie glodowe pracy nigdzie nie ma dla ludzi po 50 tce ,a opieka i nasz rzad powie ze ludzie sa niezaradni i nie potrafia ja chce pracowac na siebie a wy nas zmuszacie do glodowania dajcie nam w koncu stanowiska pracy bo ludzienjuz maja dosc .ja pisze o pozadnych obywatelach a nie tak jak wy nas wszystkich jak patologie traktujecie ,za te 215 zloty to ja nie mam na bilety zeby jechac do urzedu pracy a na pieszo jest za daleko a pomoc spoleczna ma nas gdzies .pokazcie kto jest w stanie za te pieniadze odzywiac sie normalnie no a reszta srodki czystosci

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane