Bezrobotni dłużej bez pracy? Dotacje nie dla wszystkich

autor: Paweł Jakubczak13.05.2011, 03:00

W przyszłym roku urzędy pracy będą miały tylko 200 mln zł więcej na pomoc bezrobotnym. Mimo że najwięcej środków z Funduszu Pracy trafi na dotacje, nie dostaną ich wszyscy chętni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (15)

  • ffff(2011-05-14 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Staż to umowa między pracodawcą a Starostą a nie PUP, PUP jest tylko pośrednikiem w zawieraniu takich umów, a stażysta po odbyciu takiego stażu nie może tego zaliczyc jako doświadczenie zawodowe, tak juz jest niestety.

    Odpowiedz
  • tera(2011-05-15 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    Dotacje z UP to jest przesuni ęcie pieniędzy z FP do ZUS.Bo każdy podejmujący płaci składki do ZUS, a jak sie kończy niski ZUS to i firma tez znika.Bo nic otworzyc działalnośc tylko sie utrzymać na rynku. Trzeba policzyć ile z tych firm powstałych, utrzymało sie dłużej niż trwał preferencyjny ZUS.

    Odpowiedz
  • do 6(2011-05-13 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    W moim przypadku staż znaczył zatrudnienie, tzn. po stażu zostałem zatrudniony w tej samej firmie na czas nieokreślony.
    PS> Czekam na medal.

    Odpowiedz
  • MOnika(2011-05-13 06:51) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepszym posunięciem będzie likwidacja Urządów Pracy- w większości przypadków rzesza urzędników zajmuje się rejestracją i odhaczaniem bezrobotnego bez prawa do zasiłku. Działania w kierunku aktywizacji są znikome, pięniędzy starcza na zorganizowanie kilkunastu staży i dotacje dla kilku osób-wszystko rozgrywa się na początku roku. Potem w UP nie dzieje się nic. Trzeba policzyć jakie oszczędności dla budżetu przyniosłoby zamknięcie UP lub wysłanie pracowników na pół etatu od marca do grudnia.

    Odpowiedz
  • takie mam zdanie(2011-05-13 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma na co czekać , uruchomić pieniądze i dać szanse młodym od zaraz.
    Na co czekać , od razu wziąść się do pracy i korzystać z pieniędzy, oraz kierować na staże chętnych , a już młodych do ( 40 lat) , bo niektórzy nawet pierwszej pracy nie mają , a szczęściarze koledzy mundurowi są już w tym okresie na emeryturach.
    Najwyższy czas , wysyłać wszystkich zarejestrowanych i umożliwić im zdobycie praktyki , której nie mają szansy nabyć oraz doświadczenia zawodowego.
    Niech wten sposób zdobędą praktykę oraz doświadczenie .
    A co bedzie w przyszłym roku , to czas pokaże.
    Może , się okazać , że ci mlodzi bedą zakładać własne firmy i dawać prace.
    Dlaczego czekać. Uruchomić już od czerwca 2011 r , a nie czekać na rok dopiero w 2012r.
    Niech pieniądze nie leżą na kontach.
    PUPY żasnej pracy nie oferują , natomiast bierne czekanie nic dobrego nie przynosi, bezrobotni będa mieli rok stracony , i będą o rok starsi.
    Stracą zapał i wiarę w siebie, albo wyjadą na zmywak za granicę.
    Sa pieniądze , a są .
    Pisaliście wczoraj , że starczy na lata.
    To nie są pieniądze z BUDZETU PANSTWA tylko wpłacane przez PRACOWNIKÓW na pomoc dla wszystkich potrzebujących , na tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc bezrobotnym .

    Odpowiedz
  • jura(2011-05-13 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce brakuje ok1mln miejsc pracy.Urządy pracy wspomagały tworzenie ok 100tyś miejsc rocznie.bez pieniędzy z FP nie mogą tego robić.NIe ma nowych miejsc pracy to nie ma ofert.Tu nie ma żadnej filozofji,wystarczy nie przeszkadzać.

    Odpowiedz
  • A Wczoraj GP pisała.........(2011-05-13 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet na 600 lat starczy pieniędzy w funduszach, na które łożą firmy. Mimo to dalej muszą płacić. Rząd łata budżet pieniędzmi z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i Funduszu Pracy. Zamiast na ustawowe cele społeczne nadwyżki z opłat pobieranych od pracodawców wykorzystuje według własnego uznania.-- czyż nie tak Rządzi Donald z PO.

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2011-05-13 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Aby kupować nowych do Partii Oszustów, trzeba odebrać tym co już i tak nic nie mają, tak rządzi POdłe PO. Pamiętajcie o tym w nadchodzących wyborach !!!

    Odpowiedz
  • czytający ze zrozumieniem(2011-05-13 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi któraś mądra głowa udowodni, że staż to zatrudnienie, to medal dam. To tylko umowa PUP z pracodawcą i bezrobotnym, gdzie ostatni pozostaje przez cały czas w ewidencji PUP i otrzymuje z niego stypendium, a nie wynagrodzenie za pracę! OT GENIUSZE TO NAPISALI!!!

    Odpowiedz
  • Q(2011-06-17 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Wynająć osoby z mózgiem w głowach do zarządzania Państwem i będzie lepiej. Nasi politycy nie potrafią zarządzać nawet swoimi pieniędzmi, a co dopiero państwowymi...

    Odpowiedz
  • spokojny jeszcze obywatel(2011-06-30 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Bismarck powiedział - dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą. Czy to można odnieść do dzisiejszych czasów?

    Odpowiedz
  • NOWY(2011-06-30 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Masz płacić ZUS 850 zł.a będziesz bezrobotny.

    Odpowiedz
  • RADOMIAK(2011-07-28 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    A co ma powiedzieć bezrobotny,króry aktywnie zmienia swój profil bezrobotnego ,uczestniczy w szkoleniach ,kursach itp. majac do dyspozycji wsparcie z opieki społecznej w wysokości 165zł miesięcznie!!!?może lepiej byłoby dotacja od panstwa na zakup tabletki na eutanazje ?/!!!
    Proszę sprawdzić ilu bezrobotnych gloduje albo chodzi niedożywionych i nie domytych bo nie mają skąd UKRAŚĆ KASY!!!

    Odpowiedz
  • k..w(2011-11-23 01:29) Zgłoś naruszenie 00

    rośnie bezrobocie wśród młodych, a oni ograniczają środki na staże- paranoja :/

    Odpowiedz
  • krzych(2011-12-21 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować urzędy pracy i przerzucić ich obowiązki na prywatne agencje pracy. Niech takie agencje będą rozliczane od znalezionego/zorganizowanego miejsca pracy i niech rynek zweryfikuje ich skuteczność. Zasiłki i rejestr bezrobotnych dopisać do obowiązków starostwa. To mogą obsługiwać 2 osoby wsparte dobrym systemem inf. bez konieczności zatrudniania nowych urzędników.

    Zwiększyć kontrole nad pseudo fundacjami i innymi podmiotami, które realizują projekty z ufs m.in z kapitału ludzkiego. Niech 90 % kasy idzie na staże i refundacje kosztów dg a nie jak teraz większość idzie na obsługę projektu a ludzie dostają marne grosze. Jeżeli ktoś kto wygrał konkurs i prowadzi projekt za 0,8 - 1,2 milion zł wysyła 120 osób na 3 miesięczny staż płacąc im ok 1000zł plus jakieś grosze za uczestnictwo w zajęciach z poradnictwa zawodowego, psychologicznego mętliku w głowie i godzin z pseudo specjalistami to łatwo policzyć ile wydaje się na aktywizacje a ile zarabia na bezrobotnym realizująca projekt fundacja czy inny podmiot.

    Odpowiedz