statystyki

Budżet 2012: 4,2 proc. waloryzacja rent i emerytur; zamrożnie podwyżek dla sfery budżetowej

04.05.2011, 19:08; Aktualizacja: 05.05.2011, 07:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Zgodnie z projektem budżetu, waloryzacja rent i emerytur od marca 2012 r. wyniesie 4,2 proc., zaś podwyżki dla nauczycieli od września przyszłego roku będą na poziomie 2,2 proc. Ministerstwo finansów proponuje także utrzymanie w 2012 r. zamrożenie funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej.

reklama



reklama


Dochody budżetu w 2012 r. wyniosą 292,7 mld zł, a wydatki 327,7 mld zł, deficyt nie przekroczy 35 mld zł - wynika z projektu budżetu 2012 r., do którego dotarła PAP. Przewidziano też 4,2 proc. waloryzację rent i emerytur i 2,2 proc. podwyżkę dla nauczycieli.

W środę podczas konferencji prasowej premier Donald Tuska zapowiedział, że wieczorem ministrowie zajmą się uwagami poszczególnych resortów do proponowanych przez ministra finansów oszczędności w projekcie budżetu na 2012 r. Tusk poinformował, że rząd będzie przyjmował projekt budżetu na 2012 r. na czwartkowym posiedzeniu.

Z projektu budżetu, do którego dotarła wynika, że dochody państwa w 2012 r. wyniosą 292 mld 700 mln zł, z czego dochody podatkowe wyniosą 269 mld 427 mln 10 tys. zł.

Dokument przewiduje, że podatek dochodowy od firm (CIT) przyniesie budżetowi 29 mld 600 mln zł (o 4,8 mld zł więcej niż zaplanowano w 2011 r.), a od osób fizycznych 42 mld 400 mln zł (o 3,7 mld zł więcej niż przewidziano w br.)

W projekcie zapisano, że w przyszłym roku z podatków pośrednich do kasy państwa ma wpłynąć 197 mld 427 mln zł (w tym z VAT 132 mld 500 mln zł, a z akcyzy 63 mld 480 mln zł).

"W roku 2012 dochody z tytułu dywidend uzyskanych ze spółek nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa wyniosą 2 mld zł. Planowane przychody z prywatyzacji w roku 2012 szacowane są na poziomie 10 mld zł" - napisano w uzasadnieniu do projektu. Skarb Państwa zamierza m.in. sprzedawać kolejne pakiety akcji PKO BP i PZU "do poziomu pozwalającego na zachowanie władztwa korporacyjnego".

Ustalony w projekcie ustawy budżetowej limit wydatków na rok 2012 wynosi 327,7 mld zł i jest wyższy od zaplanowanego w ustawie budżetowej na 2011 rok o 14 mld 355 mln 606 tys. zł, czyli o 4,6 proc.

Główną pozycją są wydatki z tytułu dotacji i subwencji, które wyniosą 155 mld 119 mln 103 tys. zł (wobec 147 mld 235 mln 556 tys. zł w 2011 r.). Na świadczenia na rzecz osób fizycznych zaplanowano 23 mld 279 mln 304 tys. zł (wobec 22 mld 209 mln 730 tys. zł w 2011 r.), na wydatki bieżące jednostek budżetowych 60 mld 834 mln 89 tys. (wobec 59 mld 181 mln 624 tys. w 2011 r.). Obsługa długu skarbu państwa pochłonie 43 mld 796 mln 900 tys. zł (wobec w 38 mld 434 mln 500 tys. zł w 2011 r.).

Projekt zakłada, że potrzeby pożyczkowe netto ukształtują się na poziomie 46 mld 799,7 mln zł wobec 45 mld 774 mln zł w 2011 r., a planowany poziom potrzeb pożyczkowych brutto (suma potrzeb pożyczkowych netto i długu przypadającego do wykupu w danym roku) wynosi 185 mld 683,9 mln zł wobec 154 mld 889 mln zł w 2011 r.

"Wzrost potrzeb pożyczkowych brutto wynika głównie z większych wykupów długu, w szczególności z tytułu obligacji emitowanych w okresie napięć na rynkach finansowych w latach 2009-10." - napisano w dokumencie.

Ponadto ministerstwo przewiduje, że w 2011 r. średnioroczny kurs złotego do euro wyniesie 3,87, a do dolara 2,85. W 2012 r. euro ma kosztować średniorocznie 3,69 zł, a dolar 2,79 zł. "W latach 2011-2012 oczekiwane jest utrzymanie się tendencji aprecjacyjnej złotego. Stopniowemu umacnianiu się polskiej waluty będą w tym okresie sprzyjały silne fundamenty polskiej gospodarki, w tym relatywnie stabilny deficyt na rachunku obrotów bieżących, napływ inwestycji zagranicznych oraz spadek premii za ryzyko, związany z ograniczeniem nierównowagi finansów publicznych" - napisano w dokumencie.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 100

  • 1: emerytka z 38 letnim stazem z IP: 83.9.33.* (2012-03-15 21:07)

    mam netto 725zł świadczenie przedemerytalne po podwyżce otrzymałam 750,20gr. gdzie jest obiecane mi 57zł netto -oszukali mnie o 33zł

  • 2: jantar z IP: 213.92.168.* (2012-02-27 14:00)

    Panie Tusk-Panie Rostowski,skąd wy bierzecie te dane że Polacy żyją dłużej?-zobaczcie na cmentarzach ,to jest dopiero przerażające jak okłamujecie ludzi-byłem na dziesięciu,sprawdziłem cmentarze za ostatnie 10 lat i okazało się że co 7-my mężczyzna przekroczył 67 rok życia,że też nie macie żadnego wstydu tak kłamać

  • 3: Obserwator z IP: 83.27.108.* (2012-02-08 19:24)

    Witam...
    W PRL-u to było troszkę lepiej renciści leki mieli za darmo...
    Co do tych rent i emerytur,jak można mieć wysoką emeryturę,jak pracodawca zatrudnia na najniższą krajową,a reszta pod stołem i tak sie koło toczy...
    Jestem niepełnosprawnym i nie wiem co mam robić,renta którą otrzymuję to do życia za mało a do umarcia za dużo...
    Pozdrawiam wszystkich bogatych rencistów no a teraz dostaniemy podwyżkę z której prawie połowę zabiorą...
    Może ktoś mi wytłumaczy jak to jest przedtem płaciliśmy podatki itd. to czemu renciści mając głodowe renty dalej płacą podatki od już zapłaconych???

  • 4: Nie Kaczyński z IP: 79.163.230.* (2012-01-27 13:40)

    do Janusza emeryta z Tarnowa.
    Tobie już żadna rewaloryzacja nie jest potrzebna nawet powinieneś się zrzec z tej którą Ci chcą dać, bo Twój mózg już nie funkcjonuje,Tobie już niczego nie potrzeba.

  • 5: mag z IP: 78.154.73.* (2012-01-26 10:06)

    Kolejne obietnice, w tym roku miało być 3,4 % waloryzacji a ten ekonomista z emigracji ustalił, że to jest 71 zł. Gdzie jest Prezydent - ten strażnik Konstytucji co obiecywał w swojej przysiędze a może nie dotyczy to decyzji kolesi z partii.

  • 6: Eliza z IP: 46.238.210.* (2012-01-21 17:36)

    Jestem za kwotową waloryzacją .Od niskiej merytury - niska kwota (%) i odwrotnie. To niesprawiedliwe. Przydałoby się jeszcze nieopodatkowanie tych niskich emerytur, rent i kwot wynikających z waloryzowania. Są to marzenia"ściętej głowy".

  • 7: EMERYTKA z IP: 83.5.132.* (2012-01-18 12:07)

    Jak żyć w mieście, w bloku za 700 zł emerytury? Wszystko bardzo podrożało! Najniższa emerytura powinna równać się chociaż z minimalną płacą tj. 1500 zł na miesiąc. W innych krajach szanuje się emerytów, ludzie mają tam godne emerytury, nie to co u nas. Po co nam ta cała Unia, jak emerytury i renty nadal mamy malutkie, beznadziejne! Chcecie ratować inne kraje, kiedy to nasz polski naród ginie z głodu i niedostatku. Najpierw pomóżcie swoim, Polakom!
    Nie wyobrażam sobie wychowania moich czworo dzieci teraz, za rządów PO. Za PRL-u było lepiej! Była praca do wyboru, godne jej zarobki, wszystko dużo
    tańsze, można było żyć, było za co kupić to i owo, a teraz? Nie ma na nic! Każdy ma tylko kupę długów i słabe z nerwów zdrowie, którego nie ma nawet za co leczyć! Tak źle jeszcze nigdy nie było, jak za rządów Pana Tuska, jest coraz gorzej!
    Nie tą drogą Panie Tusk, zły kierunek Pan sobie obrał. Szybko zapomniał Pan, jak sam był kiedyś w dołku. To dzięki nam, tym biednym Polakom, teraz już słabym ludziom żyje Pan i Pana Rodzina teraz w luksusach! Tak nam za to Pan teraz dziękuje? Głodowymi emeryturami i rentami? Miał Pan tyle czasu aby pomóc tym biednym ludziom i wiele jeszcze czasu przed Panem aby to zrobić, poprawić los tych biednych ludzi, nie tylko bogaczy! Wiadomo, że kto ma dużo, będzie chciał jeszcze więcej! Taka jest psychika bogatych ludzi od zawsze! Pan powinien stawić temu czoło i zmienić to wreszcie. W pełni popieram kwotową podwyżkę emerytur i rent, bo wszyscy mamy jednakowe żołądki i wszystkich nas dotknęły te podwyżki. Wreszcie coś drgnęło, ruszyło w dobrym kierunku! Brawo!!! Suma (71 zł) mała ale zawsze to coś dla biednego emeryta czy rencisty. Dziękuję...biedna emerytka.

  • 8: szwejk z IP: 83.23.117.* (2012-01-10 22:10)

    jak masz 3000 tys emerytury to 4,2 cie cieszy a jak mam 500 to co

  • 9: alicja z IP: 89.229.82.* (2012-01-10 14:24)

    Czy te nasze komentarze coś zmienią?Czy pomogą najuboższym wyjść z ;zapaści? Życzę wszystkim tym nastołkach żeby nie musieli dokonywać wyboru ;chleb czy tabletki; .;Emerycie,emerycie ...co za życie!!!

  • 10: adik z IP: 88.199.36.* (2012-01-04 00:33)

    wszysto drozeje o 5 % gaz 15% woda 8% a podwyzka 4,2 % czyli biedniejsi beda jeszcze biedniejsi tym co maja najmniej powinno sie wiecej zwaloryzowac ci co maja wiecej mniej . tylko wzrosnie bieda w Polsce

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie