statystyki

Niepełnosprawni: Prawo do dodatkowego urlopu nie zależy od decyzji pracodawcy

autor: Anna Ryl02.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 02.05.2011, 10:04

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje niepełnosprawnemu pracownikowi obligatoryjnie. Podwładny nie może też z niego zrezygnować.

Reklama


Reklama


Osoba z 10-letnim (ciągłym) okresem zatrudnienia od ponad roku posiada orzeczenie o zaliczeniu jej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Pracodawca nie chce mu udzielić dodatkowego urlopu.

Pracodawca nie ma racji w tym przypadku. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma charakter obligatoryjny. Prawo do tego urlopu pracownik nabywa na podstawie art. 19 ust z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Ponadto urlop ten przysługuje niepełnosprawnemu nawet w sytuacji, gdy nie wystąpił on do pracodawcy o jego przyznanie (wyrok SN z 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04, OSNP 2006/9 – 10/150).

Urlopu takiego udziela się podobnie jak zwykłego wypoczynkowego, uregulowanego przepisami kodeksu pracy – na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Wymiar urlopu dodatkowego wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. W przypadku osoby zatrudnionej na niepełnym etacie ustalany jest on proporcjonalnie do jej wymiaru czasu pracy.

Jednakże prawo do pierwszego urlopu nabywa pracownik po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

W opisanej więc sytuacji, w związku z tym, iż niepełnosprawny pracownik spełnia warunek przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego (lub znacznego stopnia niepełnosprawności), dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu niezależne od woli pracodawcy.

Takie dodatkowe dni wolne nie należą się jednak osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze większym niż 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego określonego odrębnymi przepisami. Ponadto, jeśli wymiar urlopu dodatkowego, przyznanego na podstawie odrębnych przepisów wynosi mniej niż 10 dni roboczych, to wówczas zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy, uregulowany przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

10 dni dodatkowego urlopu w roku kalendarzowym przysługuje osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym

PODSTAWA PRAWNA

Art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 214, poz. 1407 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • obserwator(2011-05-02 10:35) Odpowiedz 00

  Chyba się mylisz. Nadal te dwie grupy niepełnosprawnych mają 7 godzinny dzień pracy. Natomiast od stycznia 2012 r. o czasie pracy będzie decydował lekarz prowadzący leczenie niepełnosprawnego.

 • O TYM NAPISZCIE(2011-05-02 09:57) Odpowiedz 00

  Od 1-1-2011 czas pracy ON ze znacznym lub umiarkowanym st. niepełnosprawności wzrasta z 7 do 8 godz. dziennie - sumarycznie da to 28 dni dodatkowej pracy w roku dla ON najcięższych schorzeń - i to bez żadnej rekompensaty płacowo-urlopowej. O ww. mówi znowelizowana przez PO ustawa o rehab. i zatr. ON.
  Pytam : gdzie tu RPO, PIP, PEŁNOMOCNIK DS. ON, gdzie media...

 • ad 2(2011-05-02 11:44) Odpowiedz 00

  sprawdź na czyj wniosek ma być to badanie i kto za nie ma płacić, a zobaczysz, że Ci którzy się 'wychylą będą mieć przechlapane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane