Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 25 września 2008 roku zmieniły się zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego. Od dwóch lat maturzyści muszą zdawać obowiązkową matematykę.
Od dwóch lat jest obowiązkowa na maturze matematyka

Od 2010 roku obowiązkowymi przedmiotami na maturze są język polski ustny i pisemny, język nowożytny ustny i pisemny oraz matematyka.. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej muszą również przystąpić do egzaminu ustnego i pisemnego z języka mniejszości narodowej. Wszystkich maturzystów obowiązuje poziom podstawowy z przedmiotów obowiązkowych. Czas zdawania matematyki jako przedmiotu obowiązkowego wydłużył się ze 120 minut do 170 minut.

Każdy absolwent może zdawać egzamin z maksymalnie trzech wybranych przedmiotów dodatkowych; ma do wyboru: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, historię, wos, geografię, biologię, chemię, fizykę, wiedzę o tańcu, historię sztuki, historię muzyki, język łaciński i kulturę antyczną, informatykę, język mniejszości narodowej, etnicznej lub język regionalny (kaszubski). Poziom egzaminu zależy od absolwenta, ale w razie wyboru przedmiotu obowiązkowego jako dodatkowego, absolwent ma obowiązek zdawania go również na poziomie rozszerzonym.

Zmiany również w maturze z języka polskiego

Zmieniły się również zasady przebiegania matury pisemnej z języka polskiego. Na poziomie podstawowym sprawdza się umiejętność rozumienia tekstu czytanego. Maturzyści muszą również napisać wypracowanie. Na poziomie rozszerzonym nie jest sprawdzane już rozumienie tekstu czytanego, a absolwenci muszą napisać kolejną pracę na jeden z dwóch wskazanych tematów. Nie zmienia się natomiast egzamin ustny z języka polskiego, który odbywa się na jednym poziomie i polega na ustnej prezentacji wybranego przez ucznia tematu.

Zgodnie z ustawą zrezygnowano z możliwości dwujęzycznego zdawania matury przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych tych przedmiotów, których nauczanie było obowiązkowe i dotyczyło to: chemii, fizyki i astronomii, matematyki, biologii, części geografii odnoszącej się do geografii ogólnej, części historii odnoszącej się do historii powszechnej.

Kto zdaje maturę?

Matura jest uznana za zdaną, kiedy uczeń otrzymał z każdego przedmiotu obowiązkowego minimum 30% z możliwych do uzyskania punktów. Osoba, która nie zdała tylko jednego przedmiotu ma możliwość przystąpić do egzaminu poprawkowego w tym samym roku, w którym zdawała egzamin. Poprawka odbywa się we wrześniu lub sierpniu, ale dokładny termin ustala dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej.
W przypadku, gdy absolwent nie zdał więcej niż jeden egzamin, może przystąpić do niego za rok.

4 maja 2011 roku odbędzie się pierwszy egzamin – język polski pisemny, 5 maja matematyka, a 6 maja język angielski pisemny.