Z jednym z pracowników zawarłem roczną umowę na czas określony z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Czy mogę wypowiedzieć taką umowę już po trzech miesiącach? Czy wypowiedzenie jest ważne, gdy umowa na czas określony nie przewidywała takiej możliwości, a mimo to pracodawca złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy?

Umowa na czas określony co do zasady jest w zwykłym trybie nierozwiązywalna. Jednak przy zawieraniu takiej umowy na czas dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jak wskazał SN w uchwale z 7 września 1994 r. (I PZP 35/94, OSNP z 1994/11/173): umowa o pracę zawarta na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, w której strony przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.), może być w ten sposób rozwiązana także przed upływem sześciu miesięcy jej trwania.
Co do drugiej części pytania, to należy opowiedzieć się za poglądem o nieważności oświadczenia o wypowiedzeniu umowy na czas określony, w sytuacji gdy w jej treści nie było takiej możliwości. Wydaje się, że nie jest możliwe przyjęcie choćby częściowej skuteczności oświadczenia sprzecznego ewidentnie z literą prawa, a co więcej nawet przez nią nieprzewidzianego. Warto jednak podkreślić, że możliwe są również przeciwne poglądy.
Kwestia pozostanie zapewne kontrowersyjna aż do rozstrzygnięcia przez SN.
ADAM MALINOWSKI
radca prawny
PODSTAWA PRAWNA
Art. 33 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).