statystyki

Pracodawcy boją się awansować kobiety

autor: Bm, PAP26.04.2011, 03:00

Pracodawcy boją się zatrudniać i awansować kobiety m.in. ze względu na ich mniejszą dyspozycyjność – wynika z badań przeprowadzonych przez rządowe Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Reklama


Reklama


Ponad 60 proc. pracodawców i pracowników sądzi, że w ich firmach nie ma różnic, jeżeli chodzi o częstość awansów kobiet i mężczyzn. Deklarują, że obie grupy są traktowane jednakowo, oceniane według takich samych kryteriów, mają równy dostęp do szkoleń i awansów.

Nieco inny obraz wyłania się jednak z analizy danych. Kobiet jest mniej na stanowiskach kierowniczych, ich kariery kończą się zwykle na niższych pozycjach. Co piąty pracodawca przyznaje ponadto, że w jego przedsiębiorstwie kobiety awansują rzadziej. A 14 proc. mówi wprost: u mnie karierę szybciej robią mężczyźni. Co ciekawe z badań wynika, że awans kobiet jest uzależniony od wielkości firmy. Im jest większa, tym trudniej kobiecie o zajęcie wyższego stanowiska.

Dopytywani o powody takiego stanu rzeczy pracodawcy przyznają, że stoi za tym rola żony i matki, a co za tym idzie – większe zaangażowanie w życie rodzinne, częstsze korzystanie ze zwolnień, mniejsza dyspozycyjność i mobilność.

Z kolei pytani o powody rzadszych awansów kobiet pracownicy częściej upatrują przyczyny tego stanu rzeczy w ich mniejszej asertywności i bezwzględności. Niektórzy wskazują też, że kobiety już na starcie są zatrudniane na niższych stanowiskach, co zmniejsza ich szanse na awans na stanowiska kierownicze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Irena Anna(2011-04-26 07:34) Odpowiedz 00

  Można zatem wnioskować że kobiety powinny zakładać własne firmy.

 • Majster(2011-04-26 08:54) Odpowiedz 00

  Z całym szacunkiem do kobiet,ale sądzę,że zbyt emocjonalnie i czasem za bardzo ambitnie podchodza do spraw.Kobieta szef, mając pod sobą mężczyzn, czasem stwarza atmosferę "bujcie się mnie gnojki" i swego rodzaju cichej zemsty.Z taką kobitą nie pogadasz. Co gorsza,jeśli jest kobietą sukcesu lub pnie sie właśnie w górę...

 • Michał(2011-04-26 08:29) Odpowiedz 00

  Z analizy jakich danych? Czyżby opracowanych przez sławnych "amerykańskich naukowców"? ;]
  Zresztą czemu się dziwić. Kobiety wykorzystują sytuacje chociażby ciąży ile się da. Zwolnienie lekarskie od początku do końca, potem macierzyński i wychowawczy. A potem jeszcze zwolnienia na dziecko, wcześniej jeszcze zaległy wypoczynkowy. Same sobie takie przywileje wywalczyły. Czyżby nie zdawały sobie sprawy z konsekwencji? Mamy gospodarkę rynkową, liczą się koszty i zysk, bilans zysków i strat, przyczyna i skutek.

 • A.(2011-04-26 09:31) Odpowiedz 00

  Z kobietą sukcesu nie pogadasz, matka na macierzyńskim i chorobowym i jeszcze jej się urlopu zachciewa (maże tatuś by z dzieckiem został?) - każdy powód jest dobry by awansować mężczyznę.

 • kaz(2011-04-26 12:18) Odpowiedz 00

  A moja kobieta jest zawsze do mojej dyspozycji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane