statystyki

Będzie trudniej dostać rentę

autor: Bożena Wiktorowska22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 19:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Polski system orzekania o niezdolności do pracy wymaga natychmiastowej naprawy. Obecnie każda grupa zawodowa ma inne zasady przyznawania rent. W efekcie tego osoby cierpiące na takie same choroby otrzymują różne decyzje. Rolnicy i policjanci z łagodnymi chorobami np. kręgosłupa mogą liczyć na rentę. Natomiast osoba ubezpieczona w ZUS otrzyma świadczenie, jeśli jest ciężko chora.

reklamareklama


Ten niezwykle rozbudowany system orzekania powoduje gigantyczne koszty dla budżetu państwa. Rząd szuka więc sposobu rozwiązania tego problemu m.in. sprawdzając, w jaki sposób inne kraje na świecie rozwiązały problem rosnącej liczby rencistów i wypłacanych im świadczeń. Obecnie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powstaje ekspertyza, która pomoże w zreformowaniu rodzimego systemu rentowego.

Chaos w rentach

– W polskim orzecznictwie panuje chaos, a lekarze orzecznicy mają ogromną swobodę w orzekaniu – mówi prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego, jedna z autorów raportu przygotowywanego na zlecenie rządu.

Własny system orzekania mają bowiem rolnicy, funkcjonariusze, żołnierze zawodowi, pracownicy, sędziowie i prokuratorzy. Do tego jeszcze trzeba dodać powiatowe zespoły do spraw orzekania, które oceniają stopień niepełnosprawności. W sumie w Polsce działa siedem różnych systemów oceny stanu zdrowia ubezpieczonych przyznających prawo do świadczeń wypłacanych z budżetu państwa. W efekcie tego ten sam uszczerbek na zdrowiu jest różnie oceniany w zależności od systemu ubezpieczeniowego.

– Z tego powodu konieczna jest standaryzacja orzekania o stanie zdrowia. To się wiąże z koniecznością zdefiniowania osoby niepełnosprawnej – mówi prof. Stanisława Golinowska.

Pierwszym krokiem do uporządkowania systemu rentowego w Polsce będzie wdrożenie Międzynarodowej Klasyfikacji Niepełnosprawności. Jest ona właśnie dostosowywana do polskiej struktury epidemiologicznej i niepełnosprawności. Zajmuje się tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Pracodawca zdecyduje

Eksperci, szukając najlepszych rozwiązań, sprawdzają systemy orzekania o niepełnosprawności już funkcjonujące na świecie i chcą z nich czerpać to, co jest najlepsze. Problem w tym, że na świecie działa już kilka różnych systemów rentowych, ale żadnego z nich nie można przekopiować do Polski bez zmian.

Zdaniem autorów analizy najbardziej skuteczny system rentowy działa w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju pracownik może wystąpić o rentę tylko kiedy pracodawca zwolni go z pracy. Jeśli konkretny pracownik jest mu niezbędny do sprawnego funkcjonowania firmy, to taka osoba nadal pracuje, a poprawą stanu zdrowia zajmują się lekarze i rehabilitanci.

– Pracodawca ma jednak zawsze prawo zwolnić takiego pracownika. I dopiero wtedy taka osoba otrzyma rentę – dodaje prof. Stanisława Golinowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: sceptyk z IP: 195.34.211.* (2011-04-22 06:20)

  dzisiaj renty się nie otrzyma nawet przypadku braku rak i nóg

 • 2: górnik z IP: 83.12.198.* (2011-04-22 06:38)

  Do sceptyka: na raka się dostaje.

 • 3: Co ma wspólnego Donald Tusk z lekarzem Mengele ??? z IP: 84.234.1.* (2011-04-22 06:46)

  nie widzicie związku -jest i to bardzo duży...

  Wszyscy słyszeli że Rząd PO okradł POlitycznie długoletnio zatrudnionych w dotychczasowo szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nawet wówczas gdy tak spracowani robotnicy mieli po kilka lat w sumie przepracowane nadgodzin w czasie ponad ustawowym w dekadach lat 80,90,2000!czyli w nadgodzinach.
  Ludzie Ci jak łatwo się domyśleć borykają się już często z problemami zdrowotnymi lecz w obecnym systemie rentowym szans na otrzymanie renty też mają nie wiele.
  Jeżeli zważycie państwo,że :
  "Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 " - pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?

  Ludzie Ci po 25-30 latach pracy patrzą z rozpatrzą na swoją przyszłość.
  Dr. Donald Ich uzdrowił na siłę -albo zdrowie albo bruk i brak środków do życia. Pracodawce można przecież skarżyć tylko do 3 lat wstecz (przedawnienie) więc niemożliwe aby Donald Tusk z ekipą nie wiedział ,iż za lata 80,90i 2000 nikt pracodawcy nie zaskarży !

  Doprowadzono do kompletnego absurdu w którym miss FEDAK jako kobieta ma prawo odejść na emeryturę w wieku (60) ((choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu)--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!-

  Równocześnie ten sam POlityczny złodziej okradając tak zatrudnionych -okradając Ich wstecznie - a więc PO fakcie świadczenia przez Nich pracy i ma czelność całemu społeczeństwu na odmianę wciskać ,że POlicji i wojsku nie można zmienić ustawy emerytalnej gdyż nie zmienia się reguł -,że tak się nie godzi co oznajmił kilka dni temu całemu społeczeństwu . "Nie zmienia się zasad POdczas gry -zmiana może dotyczyć tylko nowo przyjmowanych do służby !!"Och jaki On wspaniałomyślny ,jaki uczciwy ,jaki szlachetny --taki z niego "Lekarz" i zarazem fałszywiec jeden.

  NIE cieszcie się zawistni POprzeńcy . Pierwszy kibol RP już roztrwonił Wasze emerytury i budżet na stadiony o przyszłej nazwie „Bazary Europa”

 • 4: Irena Anna z IP: 213.216.74.* (2011-04-22 06:58)

  Moim zdaniem nie można pracownika przywiązywać do firmy jak przysłowiowego psa do budy.Jeżeli ktoś jest chory to ma prawo do renty a funkcjonowanie firmy jest prywatną sprawą jej właściciela.

 • 5: igła z IP: 217.97.190.* (2011-04-22 07:40)

  Życzę pani prof Golińskiej aby nie była w stanie iść do pracy, bo jej stan zdrowia na to nie pozwala ii żeby jej nie dali renty - tak jak stawia za wzór Stany Zjednoczone.

 • 6: ewa z IP: 83.19.140.* (2011-04-22 08:28)

  Renta,ale pracują w ochronie ,w systemie 24/48 i tam są zdrowi. CHORE !!!

 • 7: AWE z IP: 87.205.142.* (2011-04-22 08:28)

  Pewnie znów się dostosujemy do Unii w zakresie jaki będzie odpowiadał rządowi. Tak się dzieje bez przerwy. Ciągle słyszymy Unia nakazała ... ale tylko to co jest dobre dla rządu a to co dla ludzi to już nie. Mamy niejednokrotnie wyższe ceny na produkty które są gorszej jakości jak te wytwarzane na rynek unijny a i tak ciągle słyszymy że są za niskie. Państwo zadłuża się bez umiaru a winę za to ponosi ponoć statystyczny Kowalski który coraz częściej nie ma co włożyć do garnka ani czym zapłacić mieszkanie. Za mało osób niepełnosprawnych pracuje. Dajcie nam możliwość pracy, zatrudnijcie a dopiero potem biadolcie. Jak cofnięto dotacje to i mnóstwo niepełnosprawnych zostało zwolnionych bo taki pracownik jest mało wydajny a dodatkowo trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki do pracy i rehabilitacji. O rehabilitacji również można tylko pomarzyć. Zlecą 10 zabiegów a na następne trzeba czekać 3 miesiące. Tak wygląda opieka dziś nad niepełnosprawnym.

 • 8: EMER PO z IP: 87.206.133.* (2011-04-22 09:23)

  ZNOWU PO WCYUBOWCY UBECKIE BOLKOWE GAMONIE SZUKAJĄ KASY U LUDZI A ZABRAĆ SOBIE I BOLKOWI BO NY DOSTALIŚMY PODWYŻKI 20 ZŁ A UB BOLEK 100 PROC I MA JUŻ 10 TYS

 • 9: maja z IP: 92.40.197.* (2011-04-22 09:28)

  rente mialam do konca grudnia i nadal czekam na wezwanie na komisje-IRONIA!!!

 • 10: zły i głodny z IP: 93.105.120.* (2011-04-22 10:18)

  IDE SIE WYRZYGAC NA po

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama