statystyki

Będzie trudniej dostać rentę

autor: Bożena Wiktorowska22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 19:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Polski system orzekania o niezdolności do pracy wymaga natychmiastowej naprawy. Obecnie każda grupa zawodowa ma inne zasady przyznawania rent. W efekcie tego osoby cierpiące na takie same choroby otrzymują różne decyzje. Rolnicy i policjanci z łagodnymi chorobami np. kręgosłupa mogą liczyć na rentę. Natomiast osoba ubezpieczona w ZUS otrzyma świadczenie, jeśli jest ciężko chora.

reklamareklama


Ten niezwykle rozbudowany system orzekania powoduje gigantyczne koszty dla budżetu państwa. Rząd szuka więc sposobu rozwiązania tego problemu m.in. sprawdzając, w jaki sposób inne kraje na świecie rozwiązały problem rosnącej liczby rencistów i wypłacanych im świadczeń. Obecnie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powstaje ekspertyza, która pomoże w zreformowaniu rodzimego systemu rentowego.

Chaos w rentach

– W polskim orzecznictwie panuje chaos, a lekarze orzecznicy mają ogromną swobodę w orzekaniu – mówi prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego, jedna z autorów raportu przygotowywanego na zlecenie rządu.

Własny system orzekania mają bowiem rolnicy, funkcjonariusze, żołnierze zawodowi, pracownicy, sędziowie i prokuratorzy. Do tego jeszcze trzeba dodać powiatowe zespoły do spraw orzekania, które oceniają stopień niepełnosprawności. W sumie w Polsce działa siedem różnych systemów oceny stanu zdrowia ubezpieczonych przyznających prawo do świadczeń wypłacanych z budżetu państwa. W efekcie tego ten sam uszczerbek na zdrowiu jest różnie oceniany w zależności od systemu ubezpieczeniowego.

– Z tego powodu konieczna jest standaryzacja orzekania o stanie zdrowia. To się wiąże z koniecznością zdefiniowania osoby niepełnosprawnej – mówi prof. Stanisława Golinowska.

Pierwszym krokiem do uporządkowania systemu rentowego w Polsce będzie wdrożenie Międzynarodowej Klasyfikacji Niepełnosprawności. Jest ona właśnie dostosowywana do polskiej struktury epidemiologicznej i niepełnosprawności. Zajmuje się tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Pracodawca zdecyduje

Eksperci, szukając najlepszych rozwiązań, sprawdzają systemy orzekania o niepełnosprawności już funkcjonujące na świecie i chcą z nich czerpać to, co jest najlepsze. Problem w tym, że na świecie działa już kilka różnych systemów rentowych, ale żadnego z nich nie można przekopiować do Polski bez zmian.

Zdaniem autorów analizy najbardziej skuteczny system rentowy działa w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju pracownik może wystąpić o rentę tylko kiedy pracodawca zwolni go z pracy. Jeśli konkretny pracownik jest mu niezbędny do sprawnego funkcjonowania firmy, to taka osoba nadal pracuje, a poprawą stanu zdrowia zajmują się lekarze i rehabilitanci.

– Pracodawca ma jednak zawsze prawo zwolnić takiego pracownika. I dopiero wtedy taka osoba otrzyma rentę – dodaje prof. Stanisława Golinowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: Fred Dakota z IP: 83.29.67.* (2014-03-04 21:00)

  ZUS tak samo jak Pomoc Społeczna (GOPS, MOPS itp.) to jedna WIELKA PATOLOGIA!!!

 • 2: Nicola z IP: 178.216.104.* (2012-12-25 08:49)

  ZUS to " kura znosząca złote jajka " - dlatego rządzącym jest to na rękę !

 • 3: Nicola z IP: 178.216.104.* (2012-11-29 03:35)

  ZUS jest kontrolowany przez Kancelarię Premiera.Chyba wszystko jasne ?

 • 4: reencista z IP: 77.95.49.* (2011-07-26 00:17)

  Czy pracujący Polacy nie oddawali część swych zarobków na składki rentowe?
  Chcą się wzorować na USA i ich chorej polityce? Czyż to nie Europa jest starsza i to Amerykla nie powinna się od niej uczyć?
  TUSK i jego banda znowu chcą się wyżywać na najsłabszej grupie społecznej by zaspokoiś swoich? Już obiecali, że będą płacić za niańki. Jak chcą te obienice spełnić to sobie wymyślili na kim się wyzyć i kogo okraść.
  Życzę by tych którzy te ustawy piszą i wprowadzą, tak pokreciło, tak ich walnęło by wyli latami z bólu, by nigdy nie moigli się podnieść i leżąć czekali na śmierć prosząc Boga o jej przyśpieszenie.
  Może te mądrochołki powiedzą co ten schorowany człowiek chcący pracować, gdy miał siły może zrobić, gdy pracodawca kilka lat temu zdodnie z ówczesnym prawem zmusił go do odejścia z pracy?

 • 5: elka z IP: 80.54.24.* (2011-04-27 16:23)

  Spotkałam chorego bez nogi na wózku, któremu ZUS odebrał rentę. To co ZUS wyrabia z chorymi to jest powód do zaprzestania płacenia na ten chory system i tych głupich niedorzeczników/ łapownikow.
  Porozdają renty za łapówki a dla chorych nie starcza.

 • 6: Marion z IP: 89.230.97.* (2011-04-27 00:07)

  Dowiedziałam się z tego artykułu, że renta jest nagrodą!
  nóż się w kieszeni otwiera
  może jeszcze mamy być wdzięczni państwu, że zamiast zestawu eutanazyjnego daje nam łaskawie 600zł renty

 • 7: śmietnikowiec z IP: 95.178.34.* (2011-04-25 12:23)

  hipokryzja.ZUS czeka aż ręka odrośnie,trwały paraliż przejdzie renty nie przyzna uznając że delikwent jest zdrowy i zdolny do pracy-pracodawca z miejsca skwituje że "chorych nie potrzebujemy" bo są nieproduktywni,niewydajni i uciążliwi.odwracanie kota ogonem.wobec tego niech taki niepełnosprawny dostanie od państwa sznur albo kapsułkę z cjankiem.będzie wilk syty i owca cała a polska zmieni nazwę na Sparta.Spartanie to był najzdrowszy naród na świecie.nie było kalek,starców,psychicznie chorych.

 • 8: Antek Proca z IP: 93.105.115.* (2011-04-25 11:35)

  Tusku dlaczego przesladujesz Niepelnosprawnych
  Obiecales w kampanii do SEJMU ,ZE ZNIESIESZ LIMITY DORABIANIA DLA RENCISTOW/500-600ZL RENTA/.6 MIL NIEPELNOSPRAWNYCH tOBIE ZAUFALO,W TYM 1,5 MIL AMPUTANTOW RAK I NOG.gLOSOWALISMY MASOWO NA P. O.I co nam z tego przyszlo? Oszukales Nas,z geby zrobiles cholewe,jesli nie zniesiesz limitow dorabiania do nedznych rent/nie prosimy o renty na poziome Niemiec czy Angli>1500 euro,1000 funtow>/ zaden Niepelnosprawny nie zaglosuje na partie OSZUSTOW-czyli Platforme Obywatelska.Niech Was Pieklo pochłonie!!!

 • 9: True z IP: 195.117.124.* (2011-04-24 21:37)

  no ja mam rentę 800 zł i całkowitą niezdolność do pracy . Jak mam za to oszczędzić na mieszkanie ? Mam schizofrenie , najprawdopodobniej zespół jelita drażliwego i padaczkę . Najczęściej czuję się do kitu , padaczka mnie łapie jak za dużo tyram , a brzuch ciągła rewolucja . Po prostu masakra . Dobrze że mi już tak nie odbija na maksa ,ale za taką kasę przeżyć ?

 • 10: SZAJS z IP: 109.207.96.* (2011-04-24 20:53)

  sznur potaniał

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP