statystyki

Będzie trudniej dostać rentę

autor: Bożena Wiktorowska22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 19:41

Polski system orzekania o niezdolności do pracy wymaga natychmiastowej naprawy. Obecnie każda grupa zawodowa ma inne zasady przyznawania rent. W efekcie tego osoby cierpiące na takie same choroby otrzymują różne decyzje. Rolnicy i policjanci z łagodnymi chorobami np. kręgosłupa mogą liczyć na rentę. Natomiast osoba ubezpieczona w ZUS otrzyma świadczenie, jeśli jest ciężko chora.

reklama


reklama


Ten niezwykle rozbudowany system orzekania powoduje gigantyczne koszty dla budżetu państwa. Rząd szuka więc sposobu rozwiązania tego problemu m.in. sprawdzając, w jaki sposób inne kraje na świecie rozwiązały problem rosnącej liczby rencistów i wypłacanych im świadczeń. Obecnie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powstaje ekspertyza, która pomoże w zreformowaniu rodzimego systemu rentowego.

Chaos w rentach

– W polskim orzecznictwie panuje chaos, a lekarze orzecznicy mają ogromną swobodę w orzekaniu – mówi prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego, jedna z autorów raportu przygotowywanego na zlecenie rządu.

Własny system orzekania mają bowiem rolnicy, funkcjonariusze, żołnierze zawodowi, pracownicy, sędziowie i prokuratorzy. Do tego jeszcze trzeba dodać powiatowe zespoły do spraw orzekania, które oceniają stopień niepełnosprawności. W sumie w Polsce działa siedem różnych systemów oceny stanu zdrowia ubezpieczonych przyznających prawo do świadczeń wypłacanych z budżetu państwa. W efekcie tego ten sam uszczerbek na zdrowiu jest różnie oceniany w zależności od systemu ubezpieczeniowego.

– Z tego powodu konieczna jest standaryzacja orzekania o stanie zdrowia. To się wiąże z koniecznością zdefiniowania osoby niepełnosprawnej – mówi prof. Stanisława Golinowska.

Pierwszym krokiem do uporządkowania systemu rentowego w Polsce będzie wdrożenie Międzynarodowej Klasyfikacji Niepełnosprawności. Jest ona właśnie dostosowywana do polskiej struktury epidemiologicznej i niepełnosprawności. Zajmuje się tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Pracodawca zdecyduje

Eksperci, szukając najlepszych rozwiązań, sprawdzają systemy orzekania o niepełnosprawności już funkcjonujące na świecie i chcą z nich czerpać to, co jest najlepsze. Problem w tym, że na świecie działa już kilka różnych systemów rentowych, ale żadnego z nich nie można przekopiować do Polski bez zmian.

Zdaniem autorów analizy najbardziej skuteczny system rentowy działa w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju pracownik może wystąpić o rentę tylko kiedy pracodawca zwolni go z pracy. Jeśli konkretny pracownik jest mu niezbędny do sprawnego funkcjonowania firmy, to taka osoba nadal pracuje, a poprawą stanu zdrowia zajmują się lekarze i rehabilitanci.

– Pracodawca ma jednak zawsze prawo zwolnić takiego pracownika. I dopiero wtedy taka osoba otrzyma rentę – dodaje prof. Stanisława Golinowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • michal(2011-04-22 15:16) Odpowiedz 00

    do Miśka : to zglos to do prokuratora , jesli ktos jest faktycznie chory i niepelnosprawny z przyznaniem grupy czy renty nie bedzie mial problemu odpowiednie dokumentacje , wypisy ze szpitali , historie choroby wystarcza by miec grupe niepelnosprawnosci ja osobiscie choruje od 10-tego roku zycia mam 34-lata i umiarkowany stopien niepelnosprawnosci na 5 lat tak zawsze dostawalem na 2 lata lub 3 renty nie pobieram mam bardzo dobra prace i dobrze platna , chociaz jak slysze z mediow o tym co wyrabia nasz kochany zus z rentami to faktycznie cos wielce tu nie gra i to bardzo !

  • n(2011-04-22 19:28) Odpowiedz 00

    Nie można zostawawiać ludzi bez pieniedzy.Renta wynika z braku zdrowia i braku pracy w Polsce.Może zachód wprowadzi w POlsce taka dyrektywę wskazujacą jak rozkrecić produkcje i poprawić poziom zycia. Narazie pozbawianie ludzi minimum praw do życia jest łamaniem konstytucji

  • Miśka(2011-04-22 14:12) Odpowiedz 00

    Nareszcie że chcą ten chaos uporządkować. Może kto by się zainteresował w orzekaniu o niepełnosprawności w PCPR. U mnie w mieście lekarz orzekający prosto mówi,jak dasz 1500zł,to dostaniesz stopień umiarkowany.Wtedy najczęściej otrzymasz pracę. To skandal,że nie za chorobę a za kasę otrzymuję. Chory człowiek nie ma szans otrzymać. Tylko można się podwoływać...ale to mrzonka.

  • do pisiorków oszołomków(2011-04-22 13:47) Odpowiedz 00

    Jesienią wybierzcie sobie do rządzenia waszego wodza,a wszystkim wam da renty i przywróci wszystkie przywileje PRL.

  • zły i głodny(2011-04-22 10:18) Odpowiedz 00

    IDE SIE WYRZYGAC NA po

  • krzysztof(2011-04-22 10:49) Odpowiedz 00

    ZUS-zakład utylizacji społeczeństwa.

  • Jerzyk(2011-04-22 21:34) Odpowiedz 00

    Większość rencistów posiada renty przyznane bezterminowo w latach 90-tych z przyczyn politycznych. Gdy w tempie ekspresowym likwidowano przemysł władza wprost "dawała" renty i wcześniejsze emerytury,aby stopa bezrobocia nie osiągnęła poziomu powodującego wybuch społecznego buntu. Liczba takich emeryur jest tak wielka, że mimo praktycznego wstrzymania przyznawania emerytur w czasie rządów Leszka Millera (wprowadzenie masowych cudownych uzdrowień przez orzeczników ZUS) problem z wypłatami istnieje nadal. Opinie o korupcji wydają mi się w tym wypadku dość mocno przesadzone. Podobno,aby zapobiec korupcji petentów orzecznika się losuje i wręczannie łapówki jest raczej niecelowe. Za to decyzję w sprawie chorego dajmy na to na serce podejmuje dentysta. Zresztą stanem zdrowia kandydata na inwalidę nikt się nie interesuje, a orzecznik posiadający ponad kilka procent p[zytywnych decyzji po prostu straci posadę, na której nie odpowiada praktycznie za nic.

  • MAX(2011-04-22 22:27) Odpowiedz 00

    1.Orzekaniem o niezdolności do pracy nie mogą się zajmować orzecznicy zatrudniani i oplacani przez ZUS ! TO JEST CHORE !!! Powinny to robić 3 osobowe komisje niezależne od ZUS !
    2.Chore są również uzasadniena znajdujące się na dokumencie ORZECZENIA! Treść każdego uzasadniena jest...jednakowa dla wszystkich stawających przed orzecznikiem ! Zawiera same ogólniki,z których nic nie wiadomo.Każdemu badanemu pisze się np,że wzięto pod uwagę stopień naruszenia sprawności,w żaden sposób nie określając tego stopnia!

  • elka(2011-04-27 16:23) Odpowiedz 00

    Spotkałam chorego bez nogi na wózku, któremu ZUS odebrał rentę. To co ZUS wyrabia z chorymi to jest powód do zaprzestania płacenia na ten chory system i tych głupich niedorzeczników/ łapownikow.
    Porozdają renty za łapówki a dla chorych nie starcza.

  • reencista(2011-07-26 00:17) Odpowiedz 00

    Czy pracujący Polacy nie oddawali część swych zarobków na składki rentowe?
    Chcą się wzorować na USA i ich chorej polityce? Czyż to nie Europa jest starsza i to Amerykla nie powinna się od niej uczyć?
    TUSK i jego banda znowu chcą się wyżywać na najsłabszej grupie społecznej by zaspokoiś swoich? Już obiecali, że będą płacić za niańki. Jak chcą te obienice spełnić to sobie wymyślili na kim się wyzyć i kogo okraść.
    Życzę by tych którzy te ustawy piszą i wprowadzą, tak pokreciło, tak ich walnęło by wyli latami z bólu, by nigdy nie moigli się podnieść i leżąć czekali na śmierć prosząc Boga o jej przyśpieszenie.
    Może te mądrochołki powiedzą co ten schorowany człowiek chcący pracować, gdy miał siły może zrobić, gdy pracodawca kilka lat temu zdodnie z ówczesnym prawem zmusił go do odejścia z pracy?

  • Marion(2011-04-27 00:07) Odpowiedz 00

    Dowiedziałam się z tego artykułu, że renta jest nagrodą!
    nóż się w kieszeni otwiera
    może jeszcze mamy być wdzięczni państwu, że zamiast zestawu eutanazyjnego daje nam łaskawie 600zł renty

  • śmietnikowiec(2011-04-25 12:23) Odpowiedz 00

    hipokryzja.ZUS czeka aż ręka odrośnie,trwały paraliż przejdzie renty nie przyzna uznając że delikwent jest zdrowy i zdolny do pracy-pracodawca z miejsca skwituje że "chorych nie potrzebujemy" bo są nieproduktywni,niewydajni i uciążliwi.odwracanie kota ogonem.wobec tego niech taki niepełnosprawny dostanie od państwa sznur albo kapsułkę z cjankiem.będzie wilk syty i owca cała a polska zmieni nazwę na Sparta.Spartanie to był najzdrowszy naród na świecie.nie było kalek,starców,psychicznie chorych.

  • Antek Proca(2011-04-25 11:35) Odpowiedz 00

    Tusku dlaczego przesladujesz Niepelnosprawnych
    Obiecales w kampanii do SEJMU ,ZE ZNIESIESZ LIMITY DORABIANIA DLA RENCISTOW/500-600ZL RENTA/.6 MIL NIEPELNOSPRAWNYCH tOBIE ZAUFALO,W TYM 1,5 MIL AMPUTANTOW RAK I NOG.gLOSOWALISMY MASOWO NA P. O.I co nam z tego przyszlo? Oszukales Nas,z geby zrobiles cholewe,jesli nie zniesiesz limitow dorabiania do nedznych rent/nie prosimy o renty na poziome Niemiec czy Angli>1500 euro,1000 funtow>/ zaden Niepelnosprawny nie zaglosuje na partie OSZUSTOW-czyli Platforme Obywatelska.Niech Was Pieklo pochłonie!!!

  • nmd(2011-04-22 10:46) Odpowiedz 00

    maja, a złożyłaś wniosek?

  • maja(2011-04-22 09:28) Odpowiedz 00

    rente mialam do konca grudnia i nadal czekam na wezwanie na komisje-IRONIA!!!

  • SZAJS(2011-04-24 20:53) Odpowiedz 00

    sznur potaniał

  • ewa(2011-04-22 08:28) Odpowiedz 00

    Renta,ale pracują w ochronie ,w systemie 24/48 i tam są zdrowi. CHORE !!!

  • jk59(2011-04-23 07:15) Odpowiedz 00

    a może w ramach kampani przedwyborczej zlikwidować orzecznictwo zus i krus utworzyć nie zależne zespoły ds orzecznictwa przy wojewodzie, obecny system jest chory jak caly kraj bo kto orzeka i wypłaca będzie chciał jak najmniej,tajne instrukcje o rzecznictwie funkcjonują, prowadzi to do absurdów z medycznego punktu.

  • True(2011-04-24 21:37) Odpowiedz 00

    no ja mam rentę 800 zł i całkowitą niezdolność do pracy . Jak mam za to oszczędzić na mieszkanie ? Mam schizofrenie , najprawdopodobniej zespół jelita drażliwego i padaczkę . Najczęściej czuję się do kitu , padaczka mnie łapie jak za dużo tyram , a brzuch ciągła rewolucja . Po prostu masakra . Dobrze że mi już tak nie odbija na maksa ,ale za taką kasę przeżyć ?

  • Nicola(2012-11-29 03:35) Odpowiedz 00

    ZUS jest kontrolowany przez Kancelarię Premiera.Chyba wszystko jasne ?