statystyki

Będzie trudniej dostać rentę

autor: Bożena Wiktorowska22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 19:41

Polski system orzekania o niezdolności do pracy wymaga natychmiastowej naprawy. Obecnie każda grupa zawodowa ma inne zasady przyznawania rent. W efekcie tego osoby cierpiące na takie same choroby otrzymują różne decyzje. Rolnicy i policjanci z łagodnymi chorobami np. kręgosłupa mogą liczyć na rentę. Natomiast osoba ubezpieczona w ZUS otrzyma świadczenie, jeśli jest ciężko chora.

Reklama


Reklama


Ten niezwykle rozbudowany system orzekania powoduje gigantyczne koszty dla budżetu państwa. Rząd szuka więc sposobu rozwiązania tego problemu m.in. sprawdzając, w jaki sposób inne kraje na świecie rozwiązały problem rosnącej liczby rencistów i wypłacanych im świadczeń. Obecnie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powstaje ekspertyza, która pomoże w zreformowaniu rodzimego systemu rentowego.

Chaos w rentach

– W polskim orzecznictwie panuje chaos, a lekarze orzecznicy mają ogromną swobodę w orzekaniu – mówi prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego, jedna z autorów raportu przygotowywanego na zlecenie rządu.

Własny system orzekania mają bowiem rolnicy, funkcjonariusze, żołnierze zawodowi, pracownicy, sędziowie i prokuratorzy. Do tego jeszcze trzeba dodać powiatowe zespoły do spraw orzekania, które oceniają stopień niepełnosprawności. W sumie w Polsce działa siedem różnych systemów oceny stanu zdrowia ubezpieczonych przyznających prawo do świadczeń wypłacanych z budżetu państwa. W efekcie tego ten sam uszczerbek na zdrowiu jest różnie oceniany w zależności od systemu ubezpieczeniowego.

– Z tego powodu konieczna jest standaryzacja orzekania o stanie zdrowia. To się wiąże z koniecznością zdefiniowania osoby niepełnosprawnej – mówi prof. Stanisława Golinowska.

Pierwszym krokiem do uporządkowania systemu rentowego w Polsce będzie wdrożenie Międzynarodowej Klasyfikacji Niepełnosprawności. Jest ona właśnie dostosowywana do polskiej struktury epidemiologicznej i niepełnosprawności. Zajmuje się tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Pracodawca zdecyduje

Eksperci, szukając najlepszych rozwiązań, sprawdzają systemy orzekania o niepełnosprawności już funkcjonujące na świecie i chcą z nich czerpać to, co jest najlepsze. Problem w tym, że na świecie działa już kilka różnych systemów rentowych, ale żadnego z nich nie można przekopiować do Polski bez zmian.

Zdaniem autorów analizy najbardziej skuteczny system rentowy działa w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju pracownik może wystąpić o rentę tylko kiedy pracodawca zwolni go z pracy. Jeśli konkretny pracownik jest mu niezbędny do sprawnego funkcjonowania firmy, to taka osoba nadal pracuje, a poprawą stanu zdrowia zajmują się lekarze i rehabilitanci.

– Pracodawca ma jednak zawsze prawo zwolnić takiego pracownika. I dopiero wtedy taka osoba otrzyma rentę – dodaje prof. Stanisława Golinowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Nicola(2012-12-25 08:49) Odpowiedz 00

    ZUS to " kura znosząca złote jajka " - dlatego rządzącym jest to na rękę !

  • nmd(2011-04-22 10:46) Odpowiedz 00

    maja, a złożyłaś wniosek?

  • elka(2011-04-27 16:23) Odpowiedz 00

    Spotkałam chorego bez nogi na wózku, któremu ZUS odebrał rentę. To co ZUS wyrabia z chorymi to jest powód do zaprzestania płacenia na ten chory system i tych głupich niedorzeczników/ łapownikow.
    Porozdają renty za łapówki a dla chorych nie starcza.

  • Marion(2011-04-27 00:07) Odpowiedz 00

    Dowiedziałam się z tego artykułu, że renta jest nagrodą!
    nóż się w kieszeni otwiera
    może jeszcze mamy być wdzięczni państwu, że zamiast zestawu eutanazyjnego daje nam łaskawie 600zł renty

  • śmietnikowiec(2011-04-25 12:23) Odpowiedz 00

    hipokryzja.ZUS czeka aż ręka odrośnie,trwały paraliż przejdzie renty nie przyzna uznając że delikwent jest zdrowy i zdolny do pracy-pracodawca z miejsca skwituje że "chorych nie potrzebujemy" bo są nieproduktywni,niewydajni i uciążliwi.odwracanie kota ogonem.wobec tego niech taki niepełnosprawny dostanie od państwa sznur albo kapsułkę z cjankiem.będzie wilk syty i owca cała a polska zmieni nazwę na Sparta.Spartanie to był najzdrowszy naród na świecie.nie było kalek,starców,psychicznie chorych.

  • Antek Proca(2011-04-25 11:35) Odpowiedz 00

    Tusku dlaczego przesladujesz Niepelnosprawnych
    Obiecales w kampanii do SEJMU ,ZE ZNIESIESZ LIMITY DORABIANIA DLA RENCISTOW/500-600ZL RENTA/.6 MIL NIEPELNOSPRAWNYCH tOBIE ZAUFALO,W TYM 1,5 MIL AMPUTANTOW RAK I NOG.gLOSOWALISMY MASOWO NA P. O.I co nam z tego przyszlo? Oszukales Nas,z geby zrobiles cholewe,jesli nie zniesiesz limitow dorabiania do nedznych rent/nie prosimy o renty na poziome Niemiec czy Angli>1500 euro,1000 funtow>/ zaden Niepelnosprawny nie zaglosuje na partie OSZUSTOW-czyli Platforme Obywatelska.Niech Was Pieklo pochłonie!!!

  • MAX(2011-04-22 22:27) Odpowiedz 00

    1.Orzekaniem o niezdolności do pracy nie mogą się zajmować orzecznicy zatrudniani i oplacani przez ZUS ! TO JEST CHORE !!! Powinny to robić 3 osobowe komisje niezależne od ZUS !
    2.Chore są również uzasadniena znajdujące się na dokumencie ORZECZENIA! Treść każdego uzasadniena jest...jednakowa dla wszystkich stawających przed orzecznikiem ! Zawiera same ogólniki,z których nic nie wiadomo.Każdemu badanemu pisze się np,że wzięto pod uwagę stopień naruszenia sprawności,w żaden sposób nie określając tego stopnia!

  • Jerzyk(2011-04-22 21:34) Odpowiedz 00

    Większość rencistów posiada renty przyznane bezterminowo w latach 90-tych z przyczyn politycznych. Gdy w tempie ekspresowym likwidowano przemysł władza wprost "dawała" renty i wcześniejsze emerytury,aby stopa bezrobocia nie osiągnęła poziomu powodującego wybuch społecznego buntu. Liczba takich emeryur jest tak wielka, że mimo praktycznego wstrzymania przyznawania emerytur w czasie rządów Leszka Millera (wprowadzenie masowych cudownych uzdrowień przez orzeczników ZUS) problem z wypłatami istnieje nadal. Opinie o korupcji wydają mi się w tym wypadku dość mocno przesadzone. Podobno,aby zapobiec korupcji petentów orzecznika się losuje i wręczannie łapówki jest raczej niecelowe. Za to decyzję w sprawie chorego dajmy na to na serce podejmuje dentysta. Zresztą stanem zdrowia kandydata na inwalidę nikt się nie interesuje, a orzecznik posiadający ponad kilka procent p[zytywnych decyzji po prostu straci posadę, na której nie odpowiada praktycznie za nic.

  • n(2011-04-22 19:28) Odpowiedz 00

    Nie można zostawawiać ludzi bez pieniedzy.Renta wynika z braku zdrowia i braku pracy w Polsce.Może zachód wprowadzi w POlsce taka dyrektywę wskazujacą jak rozkrecić produkcje i poprawić poziom zycia. Narazie pozbawianie ludzi minimum praw do życia jest łamaniem konstytucji

  • michal(2011-04-22 15:16) Odpowiedz 00

    do Miśka : to zglos to do prokuratora , jesli ktos jest faktycznie chory i niepelnosprawny z przyznaniem grupy czy renty nie bedzie mial problemu odpowiednie dokumentacje , wypisy ze szpitali , historie choroby wystarcza by miec grupe niepelnosprawnosci ja osobiscie choruje od 10-tego roku zycia mam 34-lata i umiarkowany stopien niepelnosprawnosci na 5 lat tak zawsze dostawalem na 2 lata lub 3 renty nie pobieram mam bardzo dobra prace i dobrze platna , chociaz jak slysze z mediow o tym co wyrabia nasz kochany zus z rentami to faktycznie cos wielce tu nie gra i to bardzo !

  • Miśka(2011-04-22 14:12) Odpowiedz 00

    Nareszcie że chcą ten chaos uporządkować. Może kto by się zainteresował w orzekaniu o niepełnosprawności w PCPR. U mnie w mieście lekarz orzekający prosto mówi,jak dasz 1500zł,to dostaniesz stopień umiarkowany.Wtedy najczęściej otrzymasz pracę. To skandal,że nie za chorobę a za kasę otrzymuję. Chory człowiek nie ma szans otrzymać. Tylko można się podwoływać...ale to mrzonka.

  • do pisiorków oszołomków(2011-04-22 13:47) Odpowiedz 00

    Jesienią wybierzcie sobie do rządzenia waszego wodza,a wszystkim wam da renty i przywróci wszystkie przywileje PRL.

  • krzysztof(2011-04-22 10:49) Odpowiedz 00

    ZUS-zakład utylizacji społeczeństwa.

  • zły i głodny(2011-04-22 10:18) Odpowiedz 00

    IDE SIE WYRZYGAC NA po

  • maja(2011-04-22 09:28) Odpowiedz 00

    rente mialam do konca grudnia i nadal czekam na wezwanie na komisje-IRONIA!!!

  • Nicola(2012-11-29 03:35) Odpowiedz 00

    ZUS jest kontrolowany przez Kancelarię Premiera.Chyba wszystko jasne ?

  • EMER PO(2011-04-22 09:23) Odpowiedz 00

    ZNOWU PO WCYUBOWCY UBECKIE BOLKOWE GAMONIE SZUKAJĄ KASY U LUDZI A ZABRAĆ SOBIE I BOLKOWI BO NY DOSTALIŚMY PODWYŻKI 20 ZŁ A UB BOLEK 100 PROC I MA JUŻ 10 TYS

  • AWE(2011-04-22 08:28) Odpowiedz 00

    Pewnie znów się dostosujemy do Unii w zakresie jaki będzie odpowiadał rządowi. Tak się dzieje bez przerwy. Ciągle słyszymy Unia nakazała ... ale tylko to co jest dobre dla rządu a to co dla ludzi to już nie. Mamy niejednokrotnie wyższe ceny na produkty które są gorszej jakości jak te wytwarzane na rynek unijny a i tak ciągle słyszymy że są za niskie. Państwo zadłuża się bez umiaru a winę za to ponosi ponoć statystyczny Kowalski który coraz częściej nie ma co włożyć do garnka ani czym zapłacić mieszkanie. Za mało osób niepełnosprawnych pracuje. Dajcie nam możliwość pracy, zatrudnijcie a dopiero potem biadolcie. Jak cofnięto dotacje to i mnóstwo niepełnosprawnych zostało zwolnionych bo taki pracownik jest mało wydajny a dodatkowo trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki do pracy i rehabilitacji. O rehabilitacji również można tylko pomarzyć. Zlecą 10 zabiegów a na następne trzeba czekać 3 miesiące. Tak wygląda opieka dziś nad niepełnosprawnym.

  • igła(2011-04-22 07:40) Odpowiedz 00

    Życzę pani prof Golińskiej aby nie była w stanie iść do pracy, bo jej stan zdrowia na to nie pozwala ii żeby jej nie dali renty - tak jak stawia za wzór Stany Zjednoczone.

  • Irena Anna(2011-04-22 06:58) Odpowiedz 00

    Moim zdaniem nie można pracownika przywiązywać do firmy jak przysłowiowego psa do budy.Jeżeli ktoś jest chory to ma prawo do renty a funkcjonowanie firmy jest prywatną sprawą jej właściciela.