statystyki

Dyrektorem szkoły będzie mogła zostać osoba znęcająca się nad rodziną

autor: Artur Radwan22.04.2011, 03:00

Już wkrótce szkołami mogą zarządzać osoby, wobec których toczą się postępowania o pobicie lub nadużywanie alkoholu.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) chce złagodzić zasady postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub innej placówki oświatowej. Do dokumentów wymaganych na to stanowisko kandydat nie będzie już musiał dołączać oświadczenia, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne wszczęte z oskarżenia prywatnego lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. nr 60, poz. 373). MEN wysłało go właśnie do konsultacji społecznych.

Zgodnie z projektem oświadczenie osoby startującej w konkursie będzie ograniczać się do stwierdzenia, że nie trwa wobec niej postępowanie karne wszczęte z oskarżenia publicznego. Przeprowadza się je na przykład wobec osoby złapanej na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości.

– Po wejściu w życie proponowanych zmian kandydat na dyrektora szkoły będzie mógł zataić między innymi to, że jego żona wytoczyła mu proces karny o pobicie – mówi adwokat Hubert Masiota z kancelarii Masiota Adwokaci i Radcowie Prawni z Poznania.

Tłumaczy, że komisja konkursowa nie będzie też wiedziała, że rodzina złożyła wniosek o ubezwłasnowolnienie kandydata na dyrektora, bo jest na przykład alkoholikiem.

Złagodzenie wymogów krytykują oświatowe związki zawodowe.

– Wymogi wobec osób, które chcą pracować z uczniami, powinny być zaostrzane, a nie łagodzone – uważa Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Podobnego zdania są też dyrektorzy szkół.

– To skandaliczne rozwiązanie. Szczególnie że rodzice domagają się, aby nauczyciele i dyrektor byli autorytetami dla ich dzieci – mówi Tomasz Malicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Jego zdaniem komisja konkursowa powinna wiedzieć o wszystkich postępowaniach, które toczą się wobec kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły.

Złagodzenie przepisów ma także pozytywną stronę. Pozwoli bowiem uczestniczyć w konkursach na dyrektorów szkół tym osobom, przeciw którym toczy się postępowanie o zniesławienie. To ukróci sytuacje, w których w taki nieczysty sposób jeden kandydat blokował przeciwnika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • few(2011-04-22 08:34) Odpowiedz 00

  znęcanie się nad rodziną i pobicie są ścigane z oskarżenia publicznego więc bzdury w artykule

 • q-ku(2011-04-22 10:23) Odpowiedz 00

  uważałem autorów Gazety Prawnej za poważnych dziennikarzy, a tu taka niespodzianka - kompletny populizm.

  nie jest prawdą, że "Dyrektorem szkoły będzie mogła zostać osoba znęcająca się nad rodziną" lecz że będzie to mogła być osoba, przeciw której toczy się takie postępowanie. Także w przypadku pomówienia, fałszywego oskarżenia.

  WSTYD, już Was nie czytam.

 • q-ku(2011-04-22 10:29) Odpowiedz 00

  otóż to few: oskarżenie publiczne -

  w projekcie rozporządzenia piszą:


  w pkt 4:
  1) lit. g otrzymuje brzmienie:
  „g) oświadczenia, że przeciwko kandydatowi nie toczy się postępowanie karne
  wszczęte z oskarŜenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,”;

  2) lit. i otrzymuje brzmienie:
  „i) oświadczenia, Ŝe kandydat nie był karany zakazem pełnienia funkcji
  związanych z dysponowaniem środkami publicznymi

  Gazeta Prawna popełniła szkodliwą dezinformację

 • q-ku(2011-04-22 10:47) Odpowiedz 00

  Nieprofesjonalizm, szkodliwe kłamstwo autora:

  "Tryb ścigania z oskarżenia publicznego (z urzędu)

  Tryb ścigania z urzędu jest wyrażeniem zasady legalizmu, w myśl której organy ścigania obowiązkowo podejmują czynności w chwili ujawnienia przestępstwa. W tym trybie ścigana jest znaczna większość przestępstw wymienionych w kodeksie karnym i ustawach szczególnych, które za pewne zachowania przewidują odpowiedzialność karną (np. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, Ustawa o ochronie zwierząt). Jeżeli ustawa milczy na temat trybu ścigania to oznacza, iż przestępstwa te ścigane są z oskarżenia publicznego. "

 • q-ku(2011-04-22 13:26) Odpowiedz 00

  Gazeta Prawna niech poczyta także Gazetę Prawną

  prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/446488,przemoc_domowa_scigana_z_urzedu.html

 • gość 123(2011-04-22 22:52) Odpowiedz 00

  Nie wszyscy rodzice domagają się, aby nauczyciele i dyrektor byli autorytetami dla ich dzieci. Są tacy, którzy kryją dyrektorkę szkoły rozpijającą rodziców i nauczycieli .Np. alkohol na wywiadówce szkolnej.

 • gość(2011-04-22 11:47) Odpowiedz 00

  Gazeta Prawna niech poczyta :

  www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/12/663425/1547960.pdf

 • ola(2011-09-29 00:10) Odpowiedz 00

  dyrektorzy przeciwko, jasne trzeba stworzyć nową kastę

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane