statystyki

75 tys. zł z UE dla młodego rolnika

autor: Beata Lisowska21.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.04.2011, 15:11

Po świętach Wielkanocnych ruszy nowy nabór wniosków o przyznanie premii właścicielom gospodarstw rolnych, którzy nie ukończyli 40 lat. Mogą oni skorzystać z jednorazowej premii z UE w wysokości 75 tysięcy zł.

reklama


reklama


26 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski o unijne premie dla młodych rolników. Nowością w tegorocznym naborze będzie możliwość uzyskania pomocy przez wszystkich młodych rolników, prowadzących gospodarstwa, bez względu na sposób ich nabycia. W poprzednich naborach o premię mogły ubiegać się osoby, które przejęły gospodarstwa po starszych rolnikach ubiegających się o rentę strukturalną. Warunkiem przyznania świadczenia było uzyskanie wsparcia przez młodego następcę i przekazanie gospodarstwa w ciągu 9 miesięcy.

Obecnie rolnicy muszą jedynie spełnić wymóg, aby od rozpoczęcia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie upłynęło więcej niż rok, a do wydania decyzji – nie więcej niż 18 miesięcy.

Zmieni się również tryb przyznawania pomocy. Każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej według trzech kryteriów: powierzchni użytków tworzonego gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo. O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma przyznanych punktów.

Wnioski będą przyjmowane do 24 czerwca 2011 r. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 40 lat. Mogą one skorzystać z jednorazowej premii w wysokości 75 tysięcy zł.

Dotychczas pomoc z PROW 2007 – 2013 została przyznana dla ponad 16,2 tys. młodych rolników. Na dotacje dla nich ARMiR może jeszcze wydać ponad 550 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • zastamwcie si(2012-09-18 21:31) Odpowiedz 00

    Ludzie którzy nigdy nie pracowali na roli nie powinny się wypowiadać zapraszam do pracy od wczesnej wiosny zaczynamy o 5 rano i do 21 do pózniej jesieni, pieniądze sa jedynie po sprzedazy plonów czyli 2-3 razy w roku i to trzeba podzielic na cały rok życia opłat itp. W zimie też nie mozna nażekać na brak pracy ale ci którzy tego nie doswiadczyli mogą tylko bzdury pisać ze rolnikom jest dobrze łatwo i mają mało pracy, z dzialalności gospodarczej sa co mieśiac pieniazki a z rolnictwa w wiekszości przypadków tylko sezonowo\.

  • Nicolas(2013-05-25 10:24) Odpowiedz 00

    Kazdy mysli ze rolnik spi a kasa sie sama robi.kiedys sprzęt i maszyny kosztowały połowe tego co teraz z dotacją.dają dotacje zeby ja zaraz w wiekszym stopniu zabrac.Wesmy na przykład np taką PRZYCZEPE 6Tmozna było kupic za 15 tys a teraz trzeba z dotacją dac koło 30tys

  • beata(2013-10-05 08:46) Odpowiedz 00

    gdyby pani katarzyna wiedziala ze rolnictwo to ciezki kawalek chleba to by sie tak nie rozpisywala tym bardziej ze golym okiem widac ze nie ma pani zadnego pojecia o tym.Proponuje sprobowac i pozniej zapraszam ponownie na ta strone.

  • Katarzyna(2011-04-21 11:22) Odpowiedz 01

    to jest przykre co się dzieje w Polsce :(
    otwierając działalność gospodarczą można liczyć jedynie na mniejszy ZUS przez pierwsze 2 lata (po którym rzecz jasna nawet zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje i płaci się go co miesiąc a nie kwartalnie), ale wszystkie pozostałe opłaty są bez rabatów. Rolnicy nie dość że nie płacą za grunty rolne, za budynki gospodarcze to ciągle marudzą, że mleko za tanie, żę żywiec za tani - ale dopłat nie liczą że to one mają stanowić poniekąd rekompensatę za takie ceny. Dopłaty do paliw też mają, a i podatku dochodowego też nie odprowadzają. A każdy przedsiębiorca - czy ten dobrze prosperujący czy ten początkujący musi za wszytko płacić - za grunty, za lokale (to są duże kwoty za mkw), składki ZUS miesięcznie, podatki do US miesięcznie, księgowość miesięcznie i na dodatek stawki za prąd przemysłowy też są duużo większe. I nikt dopłat co roku nie dostaje z tytułu posiadania działalności gospodarczej. A jakby tego było mało to rolnikom przysługują najczęściej wszelkie zapomogi, stypendia dla dzieci te socjalne i zasiłki z gmin. :(((
    Może i praca na roli nie jest łatwa, lekka i przyjemna - ale przedsiębiorcy też nie mają lekko i nikt się ich nie żałuje. Pracowników zresztą też nie.

  • Pawlak <kalinowski <Lepper(2011-04-21 06:59) Odpowiedz 00

    to są Ci młodzi co będą korzystać -reszta POmarzy.

  • Dla rolników Wszystko(2011-04-21 07:30) Odpowiedz 00

    Dopłaty do hektara, dopłaty do upraw rolnych, dopłaty do zakupu maszyn, renty strukturalne i jeszcze kilkadziesiąt przeróznych programów unijnych.

    Same dopłaty do ha ziemi rolnej przechodzace przez AMiRR to ... 28 miliardów rocznie. Dla zaledwie kilku mln rolników.


    Ale ich składka KRUS...to 250zł KWARTALNIE !!!

  • Produkcja pszenicy....(2011-04-21 13:33) Odpowiedz 00

    2 miesiące pracy w roku...tak to bardzo cięzka praca rolnika.
    Znam takich 3/4 roku nudza się jak mopsy ...bo jedyna ich praca to orka i siew.
    Opryski i zbiór to wynajęty sprzęt.
    Żyć nie umierać.

  • Reklama(2011-04-21 18:22) Odpowiedz 00

    -Rolnik ma dobrze. dotacje płyną do rolnika szerokim strumieniem.,dzięki dofinansowaniu pomożemy ci kupić ziemię .Zostań rolnikiem!!!Zostań rolnikiem!!!.Zapraszamy !!!

  • wjw(2011-04-21 09:47) Odpowiedz 00

    Dopłaty jak za Gierka. Tylko wyższe.

  • rolnik(2011-04-21 14:23) Odpowiedz 00

    cena za ziemi to przynajmniej kilkanascie tysiecy zl za hetar, wiec taka dotacja wystarczy co najwyżej za 5 ha. Najtanszy polski ciagnik ursus kosztuje 110 tysiecy brutto, wiec dotacja na to nie wystarczy, a ciagnik to malo bo trzeba do niego maszyny miec. Rolnik nie placi podatku dochodowego lecz gruntowy, ktory trzeba placic niezaleznie od dochodow, wiec gdy dochodow nie ma rolnik placi i placze. Zmiany klimatu powoduja ciagle susze badz powodzie wiec gospodarstwa ciagle sa na stratach. Dzieci rolnika pomocy nie dostana bo wylicza ci taki dochod teoretyczny na hektar ze nie ma na to szans.

    Wszystkich ktorzy uwazaja ze rolnikom zyje sie dobrze, zapraszam do wziecia dotacji, zakupu kilku hektarow i nie zobacza jak sie zyje rolnikowi...

  • JWL(2011-04-21 14:25) Odpowiedz 00

    Do #4, #5.
    Skoro uważacie że rolnikom tak dobrze, to czemu sami nie zostaniecie rolnikami?

    "A jakby tego było mało to rolnikom przysługują najczęściej wszelkie zapomogi, stypendia dla dzieci te socjalne i zasiłki z gmin. :((( "
    Dodam że jest odwrotnie, dzieci pochodzenia wiejskiego mają mniejsze szanse dostania stypendium socjalnego, ponieważ niesprawiedliwość jest przy wyliczania dochodu z gospodarstwa. Obecnie wylicza się to w ten sposób:
    ilość hektarów przeliczeniowych * 252zł/miesiąc, więc jeśli taki rolnik ma 10ha ziemi i 3-kę dzieci, to jego dzieci prawdopodobnie nie załapią się na socjalkę, ponieważ wg. wyliczeń dochód z takiego gospodarstwa wynosi 2520zł miesięcznie !!! W praktyce taki zysk ciężko uzyskać w okresie samych zbiorów, już nie mówiąc że niby co miesiąc przez cały rok taki rolnik ma taki dochód.

    Osobiście uważam że dla rolników byłoby lepiej jakby Polska w ogóle nie wchodziła do Unii.

  • bill(2011-04-21 14:29) Odpowiedz 00

    Do autora komentarza nr. 5

    2 miesiące pracy w roku ? Proszę, wypowiadaj się na temat, na który cos możesz powiedzieć. w polu to oni siedzą od wczesnej wiosny do jesieni. W dodatku często trzeba wstawać o północy, bo np. przyszedł mróz i trzeba pookrywac zbiory lub palić słomę. Jak rolnik ma jeszcze trzode chlewną - to robotę ma cały rok, chociaż zimą faktycznie jest spokojniej. Ale nie pisz, że pracują 2 miesiące. A może masz leniwych znajomych.

  • Nie jest źle(2011-04-21 14:46) Odpowiedz 00

    A ja i tak uważam, że rolnicy mają nieźle. Pracują na swoim. Mają coraz lepsze maszyny. A ceny produktów rolnych biją kolejne rekordy.
    Gdyby jeszcze pogoda dopisywała, a V-ce Premier Pawlak byl dozgonnym V-ce Premierem to wiecej dobry rolnik by nie potrzebował do szczęscia.

  • jagoda(2011-04-22 22:32) Odpowiedz 00

    Jeżeli tak dobrze ma rolnik, to zostań rolnikiem. Robota pewna dla całej rodziny, dla nieletnich dzieci, staruszków bez których emerytury niejeden rolnik nie miał by na chleb.

  • opinia(2012-01-11 12:10) Odpowiedz 00

    Praca na roli ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim pracuje się na swoim. Możne podejmować wiele decyzji, co produkować, w jaki sposób uprawiać i tak dalej. Ale jest tez wiele minusów w przypadku rolników prowadzących produkcje zwierzęca jest to praca 365 dni w roku. Tak naprawdę większość gospodarstw w Polsce prowadzą taką produkcję. Kolejne minusy to wywindowanie cen środków produkcji. Jeżeli policzyć paliwo, koszty maszyn, czy pasz to naprawdę nie wiele zostaje na wynagrodzenie na prace rolnika. Ciekawe czy laicy wiedzą ile kosztuję ciągnik ? Pytałem kiedyś znajomych na studiach, większość twierdziła że pewnie z 50 % tego co samochód. Okazuje się że średniej klasy ciągnik kosztuje więcej niż luksusowy samochód. Dlatego te wszystkie dopłaty tak naprawdę nie trafiają do kieszeni rolników. Warto też wspomnieć że polscy rolnicy mają dużo mniej dotacji niż ci z Europy Zachodniej.

  • rolnik(2012-01-30 17:36) Odpowiedz 00

    nieroby z miasta wezcie i zamieńcie się na robote to zobaczycie jak wam pyski i jęzory zamilkną