statystyki

W sądzie można wygrać wyższą emeryturę, niż chciał płacić ZUS

autor: Bartosz Marczuk14.04.2011, 03:00

Ponad 32 proc. spraw wytoczonych w ubiegłym roku ZUS-owi skończyło się sukcesem pozywających go emerytów, rencistów czy przedsiębiorców – wynika z danych, do których dotarł „DGP”.

reklama


reklama


Tymczasem w 2006 i 2007 roku tylko co piąta sprawa kończyła się w sądzie po ich myśli. Ubiegłoroczny wynik ZUS świadczy o zdecydowanym pogorszeniu jakości wydawanych przez niego decyzji.

ZUS tłumaczy to względami proceduralnymi. – Często sądy uwzględniają w postępowaniu inne środki dowodowe niż te, po które może sięgać ZUS – mówi nam Jacek Dziekan, rzecznik zakładu. Tłumaczy, że sądy mają na przykład swobodę w uznawaniu zeznań świadków, które potwierdzają pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. A jest to kluczowe dla przyznania wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej. ZUS prawa do uznawania tego typu zeznań nie ma.

Zwraca ponadto uwagę, że sądy kwestionują jedynie 0,45 proc. spośród wszystkich wydawanych przez niego w ciągu roku decyzji.

Warto sprawdzić decyzję

Nie zmienia to faktu, że ubezpieczeni nie powinni sugerować się zawsze tym, co w ich sprawie ma do powiedzenia ZUS. – Zakład często się myli – mówi nam adwokat Agnieszka Ostrowska z kancelarii adwokackiej z Warszawy, która prowadzi wiele spraw, reprezentując klientów w sporach z ZUS. Jako przykład podaje decyzje odmawiające prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. – ZUS często odmawia tego świadczenia na wyrost, nie chcąc, aby rosła liczba rencistów – ocenia Agnieszka Ostrowska.

Inny przykład to sposób wyliczenia emerytury. – Algorytm jest tak skomplikowany, że często okazuje się, że warto pójść do sądu i powołać biegłych. Może się to skończyć sukcesem i wyższym świadczeniem – dodaje Ostrowska.

Niestabilne prawo

Na komplikację przepisów regulujących sposób przyznawania świadczeń i opłacania składek zwraca też uwagę Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS z PKPP Lewiatan. – Często z Sejmu wychodzą buble legislacyjne, więc nic dziwnego, że ZUS myli się w interpretacji przepisów – mówi Mordasewicz. Dodaje, że udręką dla ubezpieczonych, przedsiębiorców i ZUS są też często nowelizacje przepisów. Nie tylko z tego powodu, że trzeba się uczyć stosować na nowo, ale także dlatego, że przekreślają one dotychczasowe orzecznictwo w danej sprawie. Z badań Lewiatana wynika, że to właśnie stabilność prawa jest dla przedsiębiorców ogromnie ważna. Warto, aby pamiętali o tym posłowie i rząd, którzy co chwilę usprawniają obowiązujące przepisy.

PRAWO

Jak skarżyć się na decyzję ZUS

Osoba, która nie zgadza się z wydaną przez ZUS decyzją, może wnieść odwołanie. Musi to zrobić w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem tego oddziału ZUS, który wydał decyzję – do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeśli ZUS uznaje odwołanie, wydaje nową, korzystną decyzję. Jeśli jest inaczej, sprawa idzie do sądu.

Odwołanie przysługuje też w razie niewydania decyzji przez ZUS w ciągu 2 miesięcy.

Art. 83 ustawy z 13.10. 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • b-51(2011-04-14 07:35) Odpowiedz 00

    Dlatego też etatowi emeryci pamiętajmy o wniesieniu odwołania w X br od decyzji zawieszenia wypłaty emerytury z powodu trwającego zatrudnienia i nie zwalniajmy się z pracy co najmniej rok!!
    Pozdrawiam okradanych emerytów!

  • ika(2011-04-14 08:50) Odpowiedz 00

    jestem na wczesniejszej emeryturze. pracuję w innym zakładzie pracy. czy aby przejec na emeryture ustawową, muszę zwolnic się na 1 dzień z pracy? tak mi powiedziała pracownica Zus.

  • lulek(2011-04-14 09:42) Odpowiedz 00

    stare próchna nie blokujcie etatów młodym !!!

  • stach(2011-04-14 10:48) Odpowiedz 00

    Lulek, jako pracodawca nie zatrudnię ludzi z taką kulturą. Wolę te próchna z doświadczeniem i chęcią do pracy! Za parę lat zobaczysz jak szybko zamienisz się w próchno. Dziś myślisz, że nigdy to nie zastąpi. Obyś jak najdłużej był zdrowy, młody, mądry( a nie głupi ) i bogaty!

  • Jacinto(2011-04-14 11:01) Odpowiedz 00

    Dziękuję Ci "stachu" za te słowa do "lulka"

  • Dziadek Franek(2011-04-14 12:40) Odpowiedz 00

    Panie Redaktorze,
    Pisze Pan: „Inny przykład to sposób wyliczenia emerytury. – Algorytm jest tak skomplikowany, że często okazuje się, że warto pójść do sądu i powołać biegłych. Może się to skończyć sukcesem i wyższym świadczeniem – dodaje Ostrowska”.
    – Osoba z niecałym tysiącem złotych emerytury na pójść do sądu i powołać biegłych? – Z dotychczasowego doświadczenia dotyczącego tej kwestii wiem, że jest to nieosiągalne, bo skąd taki osobnik ma wziąć na to pieniądze. Wprawdzie postępowanie sądowe jest bezpłatne, ale w każdej kancelarii adwokackiej żaden mecenas nie otworzy nawet „dzioba”, jeżeli na dzień dobry nie zapłacimy za poradę, która nic nie gwarantuje.
    A sędziowie rozpatrujący sprawy emerytalne (w moim przypadku jest to ewidentne) nie mają pojęcia, jak rozszyfrować te „skomplikowane algorytmy” i bezkrytycznie obstają przy prostych błędach popełnianych przez ZUS. Proszę zapoznać się z moimi pretensjami publikowanymi na „Facebooku” oraz w portalu „Kontakt TVN 24” Emerytura dziadka Franka.
    Mam nadzieję, że Pan, osoba wykształcona staranniej niż ja, coś konkretnego mi doradzi, więc bardzo o to proszę.
    Pozdrawiam,
    Marian Franciszek Marciniak

  • rencista(2011-04-14 16:35) Odpowiedz 00

    Doświadczyłem na sobie ciekawego wydarzenia na linii ja-ZUS. Przy wyliczaniu renty 12. lat temu przyjęto pewne okresy składkowe i nieskładkowe. Sytuacji nie kwestionowała żadna ze stron. Gdy "przymusiłem" ZUS do wyliczenia kapitału początkowego (po 6. latach zwłoki!), okazało się, że przyjęto umniejszone te ww. okresy. Odczułem to jako odwet za to, że skąd tak dużo wyszło. Ale najlepszy "numer" okazał się, gdy w kolejnych decyzjach, wydanych w odstępie tygodnia przez dwa różne inspektoraty tego samego II Oddziału ZUS w Warszawie, w których przyjęto różne interpretacje tych samych faktów: raz z korzyścią dla mnie, drugi z pokrzywdzeniem. Od obu decyzji odwołałem się. Ciekawi mnie, czy połapią się, że "nie wie lewica, co czyni prawica" i skierują sprawy do Sądu (narażając się na kompromitację), czy załatwią sprawę sami "pod moje dyktando". W przeszłości już to przerabiałem. Wystarczy uważnie postudiować ustawy i wyroki SN i nie potrzeba wcale zawodowych prawników.

  • wjw(2011-04-14 20:06) Odpowiedz 00

    Bandycka organizacja od zawsze zaniżała emerytury bo większość nie umie tego sprawdzić. Natomiast krewniakom zawyża bo brak kontroli.

  • ika(2011-04-14 22:29) Odpowiedz 00

    W dalszym ciagu nie doczekałam się odpowiedzi na zadane pytanie , tylko głupie paszkwile ze strony julka z malenką polkula mózgowa.

  • Dziadek Franek(2011-04-16 00:08) Odpowiedz 00

    Do "7: rencista z IP: 7..."!
    Muszę przyznać, że ma Pan szczęście, ponieważ mnie przez cały czas załatwiają na zasadzie: "nie, bo nie". Nie potrafią się przyznać do swojej ciemnoty i zauważyć, że matematyka jest nauką ścisłą i reguły rachunkowe należy wykonywać ściśle z zapisem. Fakty te przedstawiam na Facebooku i w TVN25 "Emerytura dziadka Franka" proszę przeczytać

  • rumak(2011-04-25 18:02) Odpowiedz 00

    do IKI - tak musisz się zwolnić z pracy, ale w następny dzień możesz się ponownie przyjąć. Prawdopodobnie otrzymujesz emeryturę wyliczoną wg starych zasad. Jeżeli złożysz wniosek po ukończeniu ustawowego wieku będziesz mogła mieć wyliczoną emeryturę wg nowych zasad i będzie to emerytura mieszana tzn. wyliczona z art. 53 i art. 26 lub tylko z art. 26. Jeżeli wysokość nowej emerytury będzie niższa od dotychczas pobieranej emerytury to ZUS utrzyma w mocy wysokość emerytury którą pobierasz, ale może być również tak, że będzie wyższa od tej starej. To wszystko zależy od wysokości kapitału początkowego i wysokości zgromadzonych składek na koncie. Dobrze jest wcześniej obliczyć tą nową emeryturę. najlepszym momentem na złożenie wniosku o emeryturę w wieku ustawowym jest m-c lipiec-po dniu urodzin, bo już jest znany % waloryzacji od 1 czerwca i ostatnim m-cem do waloryzacji kwartalnej będzie I kwartał za który zawsze jest najlepszy wskaźnik waloryzacji. Powodzenia

  • uhm(2011-10-01 17:27) Odpowiedz 00

    Doświadczyłem na sobie ciekawego wydarzenia na linii ja-ZUS. Przy wyliczaniu renty 12. lat temu przyjęto pewne okresy składkowe i nieskładkowe. Sytuacji nie kwestionowała żadna ze stron. Gdy "przymusiłem" ZUS do wyliczenia kapitału początkowego (po 6. latach zwłoki!), okazało się, że przyjęto umniejszone te ww. okresy. Odczułem to jako odwet za to, że skąd tak dużo wyszło. Ale najlepszy "numer" okazał się, gdy w kolejnych decyzjach, wydanych w odstępie tygodnia przez dwa różne inspektoraty tego samego II Oddziału ZUS w Warszawie, w których przyjęto różne interpretacje tych samych faktów: raz z korzyścią dla mnie, drugi z pokrzywdzeniem. Od obu decyzji odwołałem się. Ciekawi mnie, czy połapią się, że "nie wie lewica, co czyni prawica" i skierują sprawy do Sądu (narażając się na kompromitację), czy załatwią sprawę sami "pod moje dyktando". W przeszłości już to przerabiałem. Wystarczy uważnie postudiować ustawy i wyroki SN i nie potrzeba wcale zawodowych prawników.

    Szkda ,że nic Pan nie dopisał jak skończyła się Pana sprawa...i ja czekam na sądowe rozstrzygnięcie...i boję się bardzo...pozdrawiam dziadka Franka podziwiając za 'wolę walki"...

  • Betti(2011-12-14 22:49) Odpowiedz 00

    ZUS to ANARCHIA i trzeba o tym glosno krzyczec,walczyc !!!
    Okrada i poniza ludzka godnosc,tych ktorzy dziesiatki lat oplacali skladki a teraz musza walczyc o jalmuzne,walesac sie po Sadach...??
    Dlaczego urzednicy ZUS wydaja decyzje - wyroki ???
    BULWERSUJACE !!!