statystyki

Wrócą egzaminy wstępne na studia

autor: Urszula Mirowska14.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.04.2011, 18:56

Uczelnie będą mogły przeprowadzać dodatkowe egzaminy przy rekrutacji na studia. Z tego rozwiązania skorzystają szczególnie te uczelnie, które prowadzą kierunki, gdzie potrzebne są dodatkowe umiejętności i wiedza.

Reklama


Reklama


Już od 1 października wejdzie w życie reforma szkolnictwa wyższego. Zgodnie z nią uczelnie będą mogły brać pod uwagę przy rekrutacji na studia nie tylko wyniki uzyskane na maturze, ale i z egzaminów wstępnych, jeżeli takie zorganizują. Obecnie na przeprowadzenie dodatkowego egzaminu dla kandydatów wymagana jest zgoda ministra. Nie będzie ona już potrzebna.

– Pozwoli to na lepszą selekcję kandydatów i dobór studentów na poszczególne kierunki studiów – mówi Aneta Mirosz z Politechniki Radomskiej.

Uczelnie będą mogły przeprowadzać dodatkowe sprawdziany zgodnie z ustalonymi przez siebie wymaganiami.

Z jednym zastrzeżeniem – nie będą mogły prowadzić ich z przedmiotów, które są zdawane na maturze (np. z języka polskiego, matematyki czy geografii). Dodatkowe egzaminy będą musiały dotyczyć np. bardziej szczegółowych zagadnień (np. geografii politycznej przy ubieganiu się o przyjęcie na politologię).

– Uczelnie na pewno będą korzystały z tego rozwiązania. Zwłaszcza na tych kierunkach, gdzie potrzebne są dodatkowe umiejętności – mówi profesor Tadeusz Luty, doradca prezydenta Wrocławia do spraw współpracy z uczelniami wyższymi.

Już teraz egzaminy, np. z rysunku, przeprowadzają uczelnie artystyczne czy politechniki.

– Studiowanie np. architektury wymaga posiadania umiejętności rysunku. A nie jest ona sprawdzana podczas matury – mówi prof. Tadeusz Luty.

Aby przeprowadzić egzaminy wstępne, uczelnia będzie musiała tylko przyjąć uchwałę w tej sprawie. Tym samym będzie łatwiej je organizować. Na zatwierdzenie uchwał, które określają warunki rekrutacji na 2012/2013, uczelnie mają czas do końca maja.

– To dobre rozwiązanie, zwłaszcza przy tworzeniu nowych kierunków studiów, ale na razie nie podjęliśmy takiej decyzji – mówi Małgorzata Trocha z Politechniki Łódzkiej.

O nowych egzaminach wstępnych ta uczelnia zdecyduje w przyszłym roku.

594 tys. osób przyjęto na studia w roku akademickim 2010/2011

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • buparty(2011-04-14 20:21) Odpowiedz 20

  Za kilka lat się okaże że system szkolnictwa kształtowany przez wiele lat z okresu PRL-u był najlepszy, a wszystkie reformy- manipulacje wykonane dla reform przez oszołomionych dojściem do władzy to wielkie badziewie, bardzo kosztowne i nadające papierkowe tytuły wykształciuchów w większości analfabetom, nieukom, cwaniakom ,,uciekającym od łopaty''. W większości ,,życie '' koryguje później tą błędną politykę oświatowo- naukową i absolwenci niby uczelni mają kłopoty z wykonywaniem nawet najprostszych czynności do których nie mieli wcześniej sposobności się przygotować. Dziś np. do techników uczęszczają młodzieńcy którzy dawniej mieliby kłopoty z ukończeniem zasadniczej szkoły zawodowej. MEN staje na głowie aby imbecylom nadawać tytuły techników i umożliwić ,,zaliczenie'' matury obniżając wymagania na egzaminach z roku na rok. Chyba założono że w nowej demokracji ma być więcej inżynierów i magistrów aby tym wykazać wyższość ustrojową nad systemem PRL-owskim bez względu na ich jakość, Przypomnę innowacyjne osiągnięcie - usunięcie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze - i czym to skutkowało. A było wyrzucić wszystkie trudniejsze przedmioty ze szkół aby nie zmuszać do wysiłku dzieci i młodzieży bo to stresuje i męczy. Inne znamię dzisiejszego wychowania to olewajstwo, brak przyzwyczajania do obowiązkowości a widać to po frekwencji na szkolnych zajęciach, gdzie codziennie ok. 30% uczniów choruje lub labuje. Uczelnie dbające o swój prestiż powinny wprowadzić egzaminy wstępne po to aby nie zaśmiecać szeregu prawdziwie zdolnej młodzieży oświatowymi nieukami którym po wprowadzeniu ,,ulg''udaje się zdawać bylematurę.

 • VON(2011-04-17 09:47) Odpowiedz 10

  Najlepszy system był za komuny.Od 1989r tylko psucie,kasa i manipulacja.
  REFORMATORZY K..WA. ILE KASY POSZŁO NA DENNE REFORMY?

 • obywatel(2011-04-20 00:06) Odpowiedz 10

  Zlikwidować licea ogólnokształcące. Szkolnictwo średnie powinno być wyłącznie zawodowe. Świadectwo dojrzałości powinno być dokumentem uprawniającym do wykonywania wyuczonego zawodu. Szkolnictwo wyższe powinno kształcić osoby zarządzające procesami techonologicznymi, personelem lub prowadzącymi badania naukowe.

 • ...(2011-04-14 17:59) Odpowiedz 00

  Albo matura sie liczy albo egzaminy...

 • maturzysta(2011-04-14 17:59) Odpowiedz 00

  Albo matura albo egzaminy... Tylko niech wszystkie uczelnie wybiorą to samo...

 • Adam(2011-05-25 21:27) Odpowiedz 00

  I na co k... te wszystkie reformy, jak wracamy praktycznie do punktu wyjścia???

 • Observer(2011-05-26 12:51) Odpowiedz 00

  Studia powinny być płatne - wszystkie! Co to za polityka, że inni płacą za czyjeś studia.To nie komuna! Ważne, aby były kredyty bez procentu dla studentów.

 • Ted(2011-06-03 09:24) Odpowiedz 00

  Nie będzie żadnych egzaminów . Idzie niż demograficzny i nie będzie kogo uczyć.
  Dodatkowe egzaminy to pętla na szyję uczelni . 10 razy zastanowią się zanim je wprowadzą . Egzamin z Rysunku czy gry na instrumencie muzycznym owszem ,wszystko inne bardzo ryzykowne.

 • drqa(2011-06-10 11:10) Odpowiedz 00

  Ludzie z tzw. starą maturą są dyskryminowani. Matura jest maturą...ale nie w Polsce. Ci z nową maturą mogą się zgłaszać na dowolne studia i... bez egzaminu . Ludzie ze "starą" maturą, muszą za każdym razem zdawać egzaminy maturalne od nowa i od nowa ...To paranoja i dyskryminacja!. Czas na zmiany!!!

 • m.a(2011-04-14 09:22) Odpowiedz 00

  wraz z egazminami pojawia sie z powrotem gorace linie telefoniczne i uznaniowosc - niestety...
  Do prof. Lutego - na architekturze byly i sa egzaminy z rysunku wiec to nie najlepszy przyklad na uzasadnienie wprowadzenia egzaminow.
  To tajemnica poliszynela, ze komisja po sposobie rysowania rozpoznaje kto z pracownikow uczelni byl nauczycielem rysunku zdajacego kandydata.

  Taki egzamin nie sprawdzi umiejetnosci miekkich kandydata - tak kluczowych w wielu zawodach...

 • gość(2011-07-18 10:15) Odpowiedz 00

  Jak państwo i uczelnie nie dbaja o pieniadze podam przykład - osoba przyjęta na uniwersytet medyczny kierunek kosmetologia,aż dziw,że to na Uniwersytecie medycznym taki kierunek.Przez rok uczęszcz na zajęcia ,mieszka a wkademiku i pobiera najwyższe stypandium/matka pracuje a 1/2 etatu,ojciec trochę w Niemczech albo wcale nie pracuje.Zawala rok,zapisuje się na fizjoterapię/mało kandydatów/i zaczyna studia od nowa.To sampo,stypendium i kolejny rok studiów bezpłatnych.Nie wiadomo,czy ta kariera skończy się na tym kierunku.Traci uczelnia,traci państwo i my wszyscy.Przez rok ta osoba studiowała za darmo /niemałe koszty/otrzymywała pomoc materialną - niemałą i nic z tego,bo oblała.Czy nie należałoby żadać zwrotu poniesionych kosztów?albo pozwolenie na kolejne studia,ale już płatne.Nikt w Polsce nie potrafi wprowadzić porządku i takich różnych cwaniaków i krętaczy ograniczyć w ich kantach.Ta rodzina otrzymuje jeszcze różne zasiłki,ponieważ mają małe dochody.Ale p-racować temu się nie chce.

 • Czy to czasem niejest powrót do łapówek(2011-08-16 20:36) Odpowiedz 00

  Widać że obawiacie się że Wasi bliscy znajdą się poza CIEPŁYMI POSADKAMI które były zalatwiane dla rodzin i znajomych.

 • Fsa(2011-08-11 18:52) Odpowiedz 00

  Uczelnie prywatne nie wprowadzą egzaminów, bo liczba nowoprzyjętych studentów z roku na rok jest coraz niższa. To by było nieekonomiczne.

 • cd(2011-09-27 22:22) Odpowiedz 00

  To byłoby bezprawie i wygląda na próbę dostępu Polakom do studiów.

 • cd(2011-09-27 22:23) Odpowiedz 00

  oczywiście próba ograniczenia dostępu do studiów dla Polaków

 • Jailer(2011-09-28 07:49) Odpowiedz 00

  Gdyby matura była na poziomie, uczniowie posiadaliby wiedzę która pozwoliłaby im się dostać na wymarzone studia. A że matura aktualnie pływa w rynsztoku, to wpuszcza się na studia matołów nieprzygotowanych. Ktoś to zauwazył i chce znów egzaminy wstępne. A nie lepiej zacząć reformy od podstaw? Od gimnazjum, liceum ?

 • barnman(2011-04-14 12:29) Odpowiedz 00

  Takie egzaminy i tak już są na niektórych uczelniach jak ASP czy WiRTV. także kolejna lipna reforma

 • Lannister(2011-06-17 22:13) Odpowiedz 00

  Na prestiżowych kierunkach takich jak MISMaP albo MISH od lat są egzaminy wstępne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane