statystyki

Znowu będzie trudniej o becikowe

autor: Michalina Topolewska14.04.2011, 03:00

Od przyszłego roku wrócą zaostrzone wymagania przy ubieganiu się o becikowe. Kobiety, które w kwietniu i kolejnych miesiącach zajdą w ciążę, powinny jak najszybciej udać się do lekarza lub położnej. Jest to konieczne, bo jeśli ich pierwsza wizyta przypadnie po 10. tygodniu ciąży, będą miały problem z uzyskaniem becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

reklama


reklama


Jest to spowodowane tym, że od 1 stycznia 2012 r. zostaną przywrócone przepisy, które określają zasady ubiegania się o te świadczenia. Gminy, które wypłacają becikowe, od nowego roku będą bezwzględnie wymagać od rodzica zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta była objęta opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży. Jego brak będzie jednoznaczny z tym, że rodzic nie otrzyma świadczeń.

Przejściowe ułatwienia

Większe wymagania dla rodziców ubiegających się o becikowe i dodatek obowiązywały już wcześniej, bo od 1 listopada 2009 r. do 31 marca 2010 r.

Jednak w związku z problemami, jakie część z nich miała z uzyskaniem zaświadczenia lekarskiego, a w konsekwencji odmowy otrzymania tych świadczeń, rząd zdecydował się na przejściowe złagodzenie przepisów. Umożliwiła to nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) uchwalona przez Sejm w marcu ubiegłego roku.

Zgodnie z nią w okresie od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. do wniosku o becikowe dołączane jest zaświadczenie lekarskie lub wystawione przez położną, które zawiera jedynie potwierdzenie o odbyciu jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży. Zaświadczenie nie musi być wypełnione na formalnym druku, gminy muszą honorować każdy rodzaj zaświadczenia, o ile zawiera taką informację oraz imię, nazwisko i pieczątkę wystawiającej je osoby.

Natomiast od stycznia 2012 r. zaświadczenie musi być już zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. nr 183, poz. 1234). Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.

Brak informacji

Zdaniem Krystyny Chróścickiej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Halinowie, powrót do zaostrzonych wymogów może spowodować ponowne zamieszanie z uzyskaniem becikowego.

– Wielu rodziców, którzy wcześniej składali u nas wniosek, nie wiedziało, że muszą mieć jeszcze zaświadczenie lekarskie – mówi Cecylia Wojtyła, kierownik MOPS w Wadowicach.

Taki sam problem mieli lekarze, którzy też nie wiedzieli o zmianie przepisów i początkowo nie dysponowali drukami zaświadczeń.

– Będziemy ponownie informować na swojej stronie internetowej o zmianie zasad ubiegania się o becikowe, poprosimy też o ich rozpowszechnienie w publicznych i prywatnych przychodniach – mówi Urszula Markowicz, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych MOPS w Łowiczu.

Rząd zapowiadał wprawdzie, że w trakcie okresu przejściowego będzie prowadził kampanię informującą o nowych zasadach ubiegania się o becikowe. Jednak mimo że minął już rok od jego wprowadzenia, takiej kampanii nie było.

Małgorzata Mularczyk, kierownik działu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Tarnowie, zwraca uwagę, że jest ona szczególnie teraz potrzebna, bo wymóg objęcia opieką od 10. tygodnia ciąży do porodu będzie dotyczył wszystkich matek, które będą składać wniosek po 1 stycznia 2012 r., a nie tylko tych, które będą spodziewały się dziecka po tym terminie.

– Nawet jeżeli kobieta, które urodzi dziecko przed 1 stycznia, ale nie złoży wniosku o becikowe przed tą datą, a będzie się o nie ubiegać po nowym roku, będzie musiała przedstawić nowe zaświadczenie – mówi Małgorzata Mularczyk.

Dodaje, że część rodziców nie spieszy się z jego złożeniem, bo mają 12 miesięcy od urodzenia dziecka na ubieganie się zarówno o becikowe, jak i dodatek. Jeżeli więc kobieta urodziła przed 1 stycznia, ale u lekarza lub położnej była po 10. tygodniu ciąży, powinna złożyć wniosek o becikowe najpóźniej w grudniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • tata(2011-04-14 14:23) Odpowiedz 00

    Ted, pomysł dobry ale jak to zwykle bywa byłoby pełno nadużyć.

  • mirella(2011-04-14 08:39) Odpowiedz 00

    Witam serdecznie!byłam na badaniach lekarskich byłam juz od 6 tyg ciazy . w 10 tyg ciazy dostałam zaswiadczenie o stwierdzonej ciazy.chodzilam systematycznie. Urodziłam martwe dziecko wagi 3 kg. czy powinnam dostac becikowe? Miałam juz wszystko kupione, całą wyprawke , wózek, łózeczko. Proszę nie posadzać mnie o łapczywosc swoje juz przeszłam.

  • magda(2011-04-14 08:46) Odpowiedz 00

    przykro mi, ja też przez to przeszłam tylko mój syn umarł zaraz po porodzie i nie poszłam po becikowe chociaż miałam akt urodzenia i akt zgonu, odpuściłam sobie. Natomiast ty jeśli nie urodziłaś żywego dziecka nie otrzymasz aktu urodzenia więc będzie trudno o becikowe moim zdaniem, powodzenia głowa do góry.

  • Ted(2011-04-14 09:50) Odpowiedz 00

    Zlikwidawać becikowe!Dzieciom za to zafunować bezpłatne szczepienia.

  • mirella(2011-04-14 10:56) Odpowiedz 00

    Urodziłam martwe dziecko i otrzymałam akt urodzenia . na drugiej stronie zaznaczono dziecko martwo urodzone.

  • babcia(2011-04-14 23:19) Odpowiedz 00

    Młodzi ludzie mają coraz gorzej. Miało być lepiej a rząd wymyśla głupie przepisy, które utrudniają młodym ludziom życie.

  • przyszła mama(2011-05-13 14:58) Odpowiedz 00

    Mam pytanie czy to co tu jest napisane o becikowym to prawda nie potrzebuje zaświadczenia ze przebywałam pod opieka lekarza od 10tyg...ja mam zaswiadczenie ze szpitala z 13tyg a karte ciazy załozona dopiero od14tyg??? bardzo mnie to martwi bo bede potrzebowała tych pieniedzy i nie wiem co robic.To moja pierwsza ciąza czy moze ktos mi pomóc bardzo prosze pisac na moj e-mail czarna12101989@wp.pl z góry dziękuje!!!

  • inga(2011-06-07 11:22) Odpowiedz 00

    uważam, że wymóg udokumentowania opieki medycznej od 10 t.c. może być dla wielu kobiet trudny do spełnienia, zazwyczaj podejrzewają one ciążę ok. 6-8 t.c., tak było w moim przypadku, a pierwsza wizyta u ginekologa przypadła u mnie w 11 t.c. (wcześniej nie było wolnego terminu, pomimo, iż była to wizyta w prywatnym gabinecie). Przez całą ciąże pozostawałam pod opieką lekarską, wizyty co miesiąc plus wszystkie możliwe badania. I od 2012 r. nie dostałabym ani grosza??!! co maja powiedzieć kobiety, które na wizytę do specjalisty finansowanego przez nfz muszą czekać 1-1,5 miesiąca albo które nie mają podstawowych objawów ciąży i dowiadują się o niej później niż do 10 t.c???
    czy ktoś mógłby w końcu spojrzeć na to wszystko racjonalnie.

  • gosia(2011-06-11 22:54) Odpowiedz 00

    Inga oczywiscie, ze jest to trudne do spelnienia :/ podam moze swoj przyklam :) obecnie czekam na @, powinnam ja dostac 3 dni temu, jutro robie test i juz dzis (elektronicznie), zarejestrowalam sie na badanie do mojego ginekologa, wlasnie z racji tych chorych przepisow. Ostatnia miesiaczke mialam 4 tygodnie temu, wiec powinnam juz zaczac 5-ty tydzien. Na kiedy jest najblizszy termin do mojego ginekologa? na 8 lipca! Wiec za 4 tygodnie!!! Ja na szczescie juz o tym pomyslalam, zeby sie zarejestrowac, a co z kobietami, ktore sie nie zarejestruja, bo nie bedzie wolnych miejsc??? Nie wiem czy jestem w ciazy jeszcze, ale jest duze prawdopodobienstwo! Chore sa te przepisy! Mieli to zlikwidowac i wstawic zamiast tego, zeby kobieta udokumentowala, ze chyba 3 razy przynajmniej byla u swojego lekarza w trakcie ciazy ehhhh szkoda gadac ;/

  • feliceagnes(2011-07-05 21:11) Odpowiedz 00

    Ja również muszę czekać równe 4 tygodnie na wizytę u ginekologa i to jeszcze nie u swojego bo jest na urlopie.
    Byłam w prywatnym gabinecie żeby potwierdzić ciążę, ale chcę leczyć się na fundusz w końcu do cholery za to płacę co miesiąc z pensji!
    Więc kiedy będzie moja kolej będę w8-9 tygodniu...na styk...
    A gdyby był 1 ginekolog w przychodni to bym doczekała się 11tygodniu wizyty...

    BRAWO panie tusk!

  • gość(2011-09-08 13:41) Odpowiedz 00

    Wiecie co tak narzekacie na Tuska a gdyby nie on to by nie było becikowego w ogóle ! wolałybyście Kaczyńskiego? który mściłby się za Smoleńsk...śmieszne to jest dla mnie...a przypominam że becikowe to są pieniądze dla dziecka ! Mi się nie przelewa ale nie zamierzam wydawać tych pieniędzy tylko wpłacić je na lokate żeby mój syn miał jakiś start przez 18 lat sie troche uzbiera i chociaż na jeden semestr studiów może starczy...a wózka przecież nie trzeba kupować nowego...łóżeczko kosztuje ok 200 zł fotelik to samo a ubranka można stopniowo kupować...mam najniższą krajową a jakoś starczyło mi na wszystko...wystarczy rozsądnie myśleć!!!

  • fifarafa(2011-09-12 22:20) Odpowiedz 00

    Aha, nie mów HAP póki nie HAPNIESZ!
    Przez 18 lat nie wiesz co się zdarzy, nie wiesz nawet co będzie w ciągu najbliższego miesiąca. Z najniższą krajową jeszcze zdążysz zapomnieć co to lokata. Dziecko kosztuje, zapytaj rodzica pierwszoklasisty jak to jest zapłacić za książki i wyprawkę kilkaset złotych. I tak co rok. A do tego czasu możesz mieć następne dziecko. A "rozsądnie" można kupić łóżeczko czy fotelik za ok 100 zł. A jeszcze i tak wiele wiele wydatków, bo tu butelka za 20 zł, tam smoczek za 10, pampersy itp. i się nazbiera.

  • marcysia(2012-02-07 11:51) Odpowiedz 00

    mam pytanie czy zna ktos jakiegos lekarza ginekologa ktory by mi wystawil zaswiadczenie ze w 10 tyg. bylam pod opieka lekarza mam trudna sytuacje i potrzebuje pomocy

  • gosia(2012-02-21 19:17) Odpowiedz 00

    siedzą Tuski na stołkach i wymyślają do porzadnej pracy by sie wzieli lepiej u nas nigdy nie będzie jest coraz gorzej

  • nokia(2012-02-22 11:56) Odpowiedz 00

    a co mam zrobic jak o ciazy dowiedzialam sie w 12tyg...??wogle nie przyszlo mi do glowy ze moge byc w ciazy!!co w takiej sytuacji mam zrobic??