statystyki

Gminy muszą zapewnić miejsca w przedszkolach

autor: Artur Radwan11.04.2011, 14:50; Aktualizacja: 11.04.2011, 15:09

W większości gmin zaczyna się ostatni tydzień naboru dzieci do przedszkoli publicznych. Samorządy muszą w nim zapewnić miejsca dla pięciolatków i sześciolatków. Równocześnie rady gmin do końca sierpnia zobowiązane są do wydania nowych uchwał w sprawie opłat za pobyt dzieci w przedszkolach

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty tworzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy. Po zmianie w 2009 roku przepisów tej ustawy na gminy został nałożony obowiązek przyjmowania do takich placówek pięciolatków i sześciolatków, których rodzice nie zdecydowali się posłać do szkoły. Odpowiednią liczbę miejsc w przedszkolach gminy będą musiały zapewnić już od 1 września. Wtedy właśnie wszystkie pięciolatki i sześciolatki obowiązkowo trafią do przedszkoli.

Przedszkole dla wszystkich

Do obowiązków samorządów prowadzących omawiane placówki oświatowe należy zapewnienie bezpłatnego nauczania i wychowania zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Kolejnym zadaniem gmin jest zorganizowanie placówek dla dzieci od trzech do sześciu lat. Mogą być one tworzone w formie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Możliwe jest również utworzenie przedszkola z funduszy Unii Europejskiej.

Dodatkowo gmina musi zorganizować wychowanie przedszkolne dla dzieci, które wymagają kształcenia specjalnego.

Sąd za brak miejsca

Gminy powinny zadbać o zapewnienie miejsc w przedszkolu dla wszystkich chętnych. Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, a rodzic ponosi koszty czesnego w placówce prywatnej lub zatrudnienia opiekunki, może złożyć pozew do sądu przeciwko gminie o odszkodowanie. Wystarczającym dowodem w takiej sprawie będą rachunki, które opłacają rodzice. Rodzice nieprzyjętych przedszkolaków mogą również skorzystać z tzw. pozwów zbiorowych. Wystarczy, że złoży go 10 rodziców, których dzieci nie dostały się do przedszkola.

Samorządowcy powinni też pamiętać, że niezadowoleni mieszkańcy mogą na postawie art. 96 i 97 ustawy o samorządzie gminnym domagać się, za brak miejsc w przedszkolach, odwołania np. wójta czy burmistrza. Zarzutem uzasadniającym takie posunięcie będzie brak wykonywania ustawowych zadań nałożonych na gminę.

Opłata po 5. godzinie

Obowiązkiem gmin jest również zapewnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci od trzech do sześciu lat. Jest to ich zadanie własne, a na jego realizację nie otrzymują, inaczej niż w przypadku szkół, subwencji z budżetu państwa. Dlatego większość z nich jest zmuszana do pobierania dodatkowych opłat od rodziców.

Znowelizowane przepisy uprawniają gminy do pobierania opłat od rodziców za uczęszczanie dziecka do przedszkola dopiero po pięciu godzinach ich pobytu w placówce. W tym czasie nauczyciele powinni realizować z nimi program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową. Takich zmian domagały się m.in. gminy, którym wojewodowie lub sądy administracyjne uchylały uchwały w sprawie opłat za przedszkole.

Ostatecznie wątpliwości w tej sprawie rozwiała ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, która doprecyzowała, kiedy i za co samorządy mogą pobierać opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu. Nowe przepisy weszły w życie 1 września 2010 r. W praktyce nowelizacja oznacza, że gminy nie mogą określić dla wszystkich rodziców jednej kwoty za pobyt dziecka w przedszkolu. Po zmianach z samorządowych uchwał musi zatem jednoznacznie wynikać, że pięć godzin nauczania jest bezpłatne. Po tym czasie samorządy mogą przewidzieć np. opłatę godzinową za pobyt dziecka w przedszkolu. W takim też przypadku mogą być zawierane z rodzicami umowy, w których określa się m.in. liczbę godzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Aida(2011-04-13 16:12) Odpowiedz 00

  bardzo dobrze!!! ja szukam chetnych rodziców którzy nie dostali miejsca w przedszkolu dla 3 latka w krakowie moj mail kamhei@interia.pl

 • X-F(2011-04-26 09:51) Odpowiedz 00

  A czy w uchwale rady gminy może być napisane tak ogólnie, że "gmina za każdą następną (powyżej 5h) godzinę zajęć opiekuńczo-wychowawczych pobiera opłatę w wysokości x zł ??? bez podawania konkretnych zajęć.

 • anit(2011-05-04 16:03) Odpowiedz 00

  ja szukam osób których 3 latki nie dostały się na białołękę w warszawie złózmy pozew do sądu piszcie robobob@wp.pl

 • forest(2011-05-27 16:28) Odpowiedz 00

  Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy w świetle ustawy o dopłatach do przedszkola przedszkole może pobierać opłatę w takiej sytuacji, gdy dzieci mają zajęcia związane z podstawą programową i do klasy przychodzi instruktor, bierze ze sobą te dzieci, które dodatkowo płacą mu za lekcję, a pozostała część nadal ma zajęcia ze swoją panią?

  Dzieje się to - powtarzam - w ramach zajęć związanych z podstawą programową, tyle że część wychodzi na inne zajęcia (bo opłaciły je), a część nie wychodzi. Te zaś, które wyszły nie mają 5 godzin bezpłatnych, a cztery.

  Ten fakt został ujawniony dziś podczas posiedzenia komisji. Dyrektor przedszkola i przedstawiciel Urzędu nie widzą w tym niczego złego, nielegalnego, ale rzecz normalną, oczywistą.

  Proszę o pilną odpowiedź, bo oni chcą, aby nadal tak było.

 • Maria(2011-09-06 11:23) Odpowiedz 00

  Sandomierz - brak miejsc dla dzieci z miasta a za zgodą burmistrza przyjmowane sa dzieci z poza miasta!!! Piszcie maria.wodz@interia.pl

 • Maria(2011-09-06 12:07) Odpowiedz 00

  Przeczytałam artykuł ale niestety nie znalazłam podstawy prawnej na której można występować do Sadu o odszkodowanie za zwrot kosztów poniesionych w przedszkolu prywatnym. Pomóżcie, piszcie i podajcie artykuły.
  Na e-maila: maria.wodz@interia.pl

 • GREGADS(2012-04-13 14:11) Odpowiedz 00

  kiedyś był artykuł, że najpierw można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przypadku braku miejsca w przedszkolu - może założymy profil na jakimś portalu społecznościowym i zbierzemy grupę rodziców do złożenia pozwu zbiorowego? można żądać od gminy odszkodowania oraz złożyć wniosek o odwołanie władz (prezydenta miasta) za niezapewnienie miejsc w przedszkolach dla dzieci...; mój email gregads@wp.pl

 • GREGADS(2012-04-13 14:13) Odpowiedz 00

  aha, zapomniałem dodać - jestem z Krakowa, szukam chętnych do pozwu zbiorowego, gregads@wp.pl

 • D(2012-04-17 16:25) Odpowiedz 00

  nie urodzę wiecej dzieci w tym kraju. jak można tak traktować rodziców i ich dzieci - przyszłych podatników, to jest polityka prorodzinna?, że blokuje sie dostęp do państwowej opieki nad dzieckiem podczas jakby nie było PRACY rodziców tych małych pociech.strach pomyślec co bedzie w przyszłosci. JAK MOŻNA TAK UPADLAĆ LUDZI???

 • ggggg(2012-04-17 16:21) Odpowiedz 00

  u nas dostały sie dzieci samotnych matek i dzieci po znajomości.drugą noc mam przepłakaną, bo pracujemy a nasze dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola.wymiotować mi sie chce -liczą sie tylko znajomości.skandal!

 • Marek(2012-04-19 17:00) Odpowiedz 00

  Szukam osób których dzieci nie dostały się do przedszkola na bemowie. Musimy się zorganizować i pod ratusz!!! A jak nie to do sądu!
  PŁACĘ PODATKI JAK KAŻDY INNY - DLACZEGO MAM PŁACIĆ ZA PRYWATNE PRZEDSZKOLE I Z PENSJI NIC MI NIE ZOSTANIE!!!

  marcomo@gazeta.pl

 • mama 2 latka(2012-06-28 08:31) Odpowiedz 00

  Chętnie podpiszę się pod takim pozwem!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane