statystyki

Kosztowne zmiany w emeryturach mundurowych

autor: Grzegorz Osiecki07.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 07.04.2011, 07:33

Związkowcy chcą porozumienia w sprawie emerytur mundurowych, bo rozwiązania zawarte w propozycjach rządu są dla wielu starszych funkcjonariuszy korzystniejsze niż obecnie. Rząd obawia się, że zmiany w emeryturach mundurowych będą zbyt kosztowne. Dlatego w sprawie reformy emerytur mundurowych nic nie zostało przesądzone.

Reklama


Reklama


Kluczem do sukcesu dla związkowców jest propozycja złożona przez jeden z podzespołów zajmujących się reformą emerytur mundurowych. Dotyczy ona warunków przejścia na emeryturę i podniesienia maksymalnego wymiaru emerytury do 85 proc. ostatniego uposażenia. To aż o 10 proc. więcej niż w obecnym modelu emerytalnym.

Chociaż aby je otrzymać, trzeba służyć przynajmniej 35 lat, to dla wielu funkcjonariuszy z długim stażem i wysokimi wynagrodzeniami będzie to łakomy kąsek. To oni zyskają najbardziej. Szczególnie gdy zostanie utrzymany obecny model, w którym emerytura jest wyliczana nie według wpłaconych składek, ale jako relacja do ostatniej pensji. To pozwala podnosić wysokość świadczenia tuż przed przejściem na emeryturę przez podwyżkę uposażenia.

– To dotyczy tych, którzy mają 30 lat służby, czyli zaledwie kilku tysięcy ludzi we wszystkich formacjach – bagatelizuje sprawę Antoni Duda, szef Związku Zawodowego Policjantów.

Także inne propozycje podzespołu są korzystniejsze niż pierwotna propozycja rządowa. Do osiągnięcia uprawnień emerytalnych wystarcza 20 lat służby, a nie 25, jak proponował rząd. Minimalny wiek emerytalny związkowcy określają na 50 lat zamiast 55. – Na takie warunki możemy przystać – deklaruje Antoni Duda.

To jednak budzi sprzeciw ekspertów. – Taki kompromis będzie droższy z punktu widzenia podatnika niż propozycja rządowa i dużo droższy niż włączenie ich do starego systemu powszechnego, ale być może tańszy niż obecny model – mówi dr Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Ale rząd boi się, że rozwiązania będą zbyt kosztowne. – To idzie za daleko – mówi „DGP” wiceszef MSWiA Adam Rapacki. – Rząd powinien obstawać przy 25 latach służby i będzie w stanie to przeforsować – dodaje jeden z byłych funkcjonariuszy.

Jednak na razie ani prowadzący rozmowy Michał Boni, ani Adam Rapacki nie chcą powiedzieć, na jakie rozwiązania ostatecznie zgodzi się rząd. Teraz mają być wykonane wyliczenia uwzględniające różne warianty reformy: wieku uprawniającego do otrzymania emerytury, minimalnego okresu służby czy nawet stopnia ucywilnienia, czyli obsadzenia cywilami części etatów niezwiązanych bezpośrednio ze służbą.

– Będziemy szukali złotego środka, chcemy, by system był tańszy – mówi Rapacki.

Wczoraj do sprawy odniósł się nawet premier. Zastrzegł, że kształt reformy jest już przesądzony. – Jak będzie finał tych rozmów, ogłosimy wstępne ustalenia pomiędzy stroną związkową a rządową – mówił Donald Tusk.

Ale związkowcy najchętniej już teraz zaakceptowaliby zmiany. Choć do niedawna byli im niechętni, teraz ich stosunek się zmienił. Wpłynęło na to wycofanie się rządu z pomysłu włączenia funkcjonariuszy do systemu powszechnego i chęć reformowania obecnego tzw. zaopatrzeniowego systemu. Do tego, by zachęcić do dłuższej pracy, proponuje się polepszenie warunków służby. I choć prawa nabyte obecnych funkcjonariuszy mają zostać zachowane, to ci, którzy chcą, mogą przejść do nowego systemu.

– Nie rozumiem, czemu rząd się wycofał z pomysłu włączenia służb mundurowych do systemu powszechnego, emerytury mundurowe są niesprawiedliwe – krytykuje przeprowadzanie zmian Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza. Według jego wyliczeń po 40 latach murarz dostanie 30 proc. swojego wynagrodzenia. Policjant 80 proc.

PRAWO

Dla kogo emerytury mundurowe

Obecnie systemem emerytur mundurowych objęci są żołnierze w ramach MON, a w ramach MSWiA 150 tys. byłych policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu i służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W zeszłym roku MSWiA przeznaczyło na wypłatę emerytur mundurowych ponad 6 mld zł. Przeciętna emerytura wyniosła: w policji 2,8 tys. zł, w straży 2,7 tys. zł, a w BOR 4 tys. zł. Obecny model przewiduje nabycie uprawnień emerytalnych po 15 latach służby, ale można wtedy otrzymać 40 proc. ostatniej pensji. Zdarzały się przypadki 33-latków na emeryturze. Za każdy kolejny rok służby emerytura jest podwyższana o 2,6 proc. uposażenia. Maksymalny wymiar świadczenia to 75 proc. ostatniego uposażenia i można go otrzymać po 28,5 roku służby.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Cięty na lenistwo!(2013-12-04 23:54) Odpowiedz 00

    Banda nierobów i leni. Pracuje w ochronie z tymi tępymi Tadkami. Emeryci(Święte krowy) Trutnie, pasożyty społeczne!!!Ja mam pracować do 67 roku życia, a te śmierdzące lenie po 15 latach emeryturka! Pozostałośc po komunie kiedy to było państwo milicyjne!!!

  • bydlak(2011-04-14 10:49) Odpowiedz 00

    co za głupek to pisał. Jak nie wiesz gamoniu to nie pisz a jak piszesz to pisz rzetelnie!!! 33 latki mogły być ponad 30 lat temu kiedy mozna bylo prześć na emeryturę po 10 latach a 28,5 roku nie wszedzie gmanoniu obowiązuje w policji jest to orok wiecej 29,5

  • To niesprawiedliwe społecznie(2011-04-08 21:05) Odpowiedz 00

    Zapis mówiący o naliczaniu emerytur mundurowych 85% z ostatniej pensji jest kryminogenny.Tworzy realną szansę przeróżnych kombinacji podwyższające emerytury.To jest nie sprawiedliwe już w założeniu.

  • Mania(2011-04-10 12:32) Odpowiedz 00

    Wspolne oszczedzanie na emeryture czyli ZUS i dodatkowe i nie ma problemu.Ale placa wedlug wykonanej pracy,a nie wszyscy jednakowo.Ten system nie musi byc skomlikowane,a wtedy kazdy pojdzie na emeryture kiedy uzna za stosowne.Emerytura nie panstwowa tylko wypracowana przez lata.

  • rozumek(2011-04-10 15:02) Odpowiedz 00

    A ile dostanie Wiktor Wojciechowski z tego forum obywatelskiego? Ile dostanie jego patron Leszek Balcerowicz.
    Pogratulowac myślenia. Jest to pozim 7latka lub nizej. Jak ma być dobrze w dzikim kraju kiedy mamy decydentów z takim intelektem, którzy nie odróżniają służby od pracy. Po prostu gamoń.

  • Marian(2011-04-10 20:34) Odpowiedz 00

    Jest jeszcze czas!!!.Dlaczego w propozycjach rządowych nie ma ubruttowienia wynagrodzenia, a emertyura powinna zależyć od kapitału, który zostanie uskładany.To można i trzeba zrobić Panie Premierze,bo ta ustawa tyczyć będzie nowo zatrudnionych.Zachętą do pracy niech będzie odpowiednie wynagrodzenie, a nie przywileje emerytalne.

  • jolanda(2011-04-12 16:27) Odpowiedz 00

    SPOŁECZEŃSTWO JASNO MÓWI: KONIEC PRZYWILEJÓW MUNDUROWYCH i ma prawo decydować jak będa rozdysponowane pieniądze. Mundurowi zawsze mogą zmienić pracę, jak obecna nie odpowiada! Rząd boi się mundurowych, a planowane zmiany przyniosą dodatkowe koszty! A za wszystko zapłaci szary podatnik, któremu będzie się wmawiąć, że jest lepiej (tylko nie doda się, że części mundurowych i rządzącym)!

  • Krytyk absurdów(2011-04-13 06:33) Odpowiedz 00

    Michał Boni w roli negocjatora d/s "reformy emerytalnej służb mundurowych" - śmiechu warte. Obie strony tylko kombinują jakby kosztem społeczeństwa , czyli ciemnej masy zbudować uprzywilejowany system emerytalny dla siebie. Koszty tej pseudoreformy miałby oczywiście ponieść ogół uczciwie płacących swoje podatki podatników, żeby takie James Bondy jak agent Tomek mieli lepiej niż pozostała część społeczeństwa. Donaldzie Tusku i ty Michale Boni, brakuje Wam cywilnej odwagi, żeby wprowadzić taki sam system emerytalny dla służb mundurowych , jaki mają cywilizowane kraje UE

  • Marek(2011-04-13 13:57) Odpowiedz 00

    Policjanci powinni żądać jednego sensownego przepisu o ile mają im być zabrane przywileje emerytalne.Określenia że w Policji się pracuje 8 godzin dziennie o za
    prace w nadgodzinach tak samo płacić jak w gospodarce narodowej i przełożony
    może zmusić policjanta do 5 godzin ponad ustawowe 8 godzin.Zobaczylibyśmy
    w tedy równość praw jak pozostali pracownicy. Dziś jest tak że pracownik na święta a policjant stoi na drodze lub zabezpiecz mecz.

  • Antoni(2011-04-13 14:07) Odpowiedz 00

    W pełni popieram Pana Marka. Praca ,a nie służba w światek piątek w nocy i niedziele kiedy wszyscy leża bykiem, a policjant tyra na ulicy i jest opluwany.Jeśli równe przywileje to i równa praca, a nie służba

  • ZPJ(2011-04-13 14:11) Odpowiedz 00

    ad.39 chciałbym zauważyć, że poza policja i strażą pożarną jest również szereg zawodów cywilnych, w których odbywa się praca w tzw. ruchu ciągłym tzn. świątek, piątek i niedzielę (huty, koleje, szpitale, handel, stacje paliwowe, samochodowa komunikacja publiczna) i nie słychać, żeby ktoś z tych zatrudnionych płakał rzewnymi łzami, jakie to ma ciężkie życie
    (chociaż z pewnością sytuacje maja nie do pozazdoszczenia).

  • baron(2011-04-16 19:18) Odpowiedz 00

    Najpierw trzeba oddzielic służących w pierwszej lini od tych stanowiących zaplecze.Czym się różni praca mundurowego księgowego od księgowego w jakiejkolwiek cywilnej firmie.

  • mundurowiec(2011-04-14 08:00) Odpowiedz 00

    Do Real 1953. Czy ty wiesz co piszesz ? Porównujesz prace w policji w niemczech i austriii do polski? a możę porównaz zarobki co? W normalnym państwie o zarobkach i uprawnieniach służb mundurowych się nie rozmawia tylko w takim po... jak polska trąbi się na cały głoś zeby przypodabać się takim baranom jak ty co nie mają zielonego pojęcia o pracy w mundurze. Ciekawe a ty co robisz w niemczech chyba za parobka bo za małowykształcony jesteś aby wstąpic do służb mundurowych. Wyżucaj tam bn€j i sie nie odzywaj prostaku.

  • Zielony(2011-04-14 18:02) Odpowiedz 00

    Zgoda, emerytury mundurowe są obciążeniem dla państwa. Ale co do jasnej cholery z dietami poselskimi, dofinansowaniem partii politycznych, i rozdawnictwem lukratywnych posad z klucza partyjnego. Jest bieda to oszczędzajmy wszyscy, a nie wieszajmy się na służbach mundurowych bo jest to na topie. Tak naprawdę po tyłku dostaną ci, którzy zasuwają na patrolach, pilnują granicy czy wyjeżdżają do pożarów. ,,Sztabowcy" w wiekszości wywyodzący się z ,,rodów" mundurowych wprowadzeni przez tatusów wójków itd. Oni mają przyszłość zapewnioną.

  • nie(2011-04-07 23:52) Odpowiedz 00

    W Polsce sprawiedliwość polega na tym, że nie wolno odbierać, nabyli to się im należy...Ale za to wolno rozdawać nasze podatki do woli - i to już jest w porządku, tutaj nie ma sprzeciwu, żeby np. rząd który chce wygrać wybory rozdawał prezenty górnikom. Skoro sprawiedliwe jest żeby 30 latek był emerytem,, pracując na czarno, to również sprawiedliwe powinno być odebranie mu tej emerytury.

  • Mundurowy(2011-04-14 18:13) Odpowiedz 00

    Każdy miał czas wybierac co chce w zyciu robic!!! łapy precz od mundurowych przypominam że ci mundurowi kolejny rok nie dostają wyrównania a przywileje zabrano nam kilka lat wcześniej , żołnierze nie maja prawa głosu bo nie posiadamy zwiazku zawodowego który by nas GODNIE reprezentowali niech nikt za nas sie nie wypowiada !!!

  • kripo(2011-04-21 17:48) Odpowiedz 00

    PANIE WIKTORZE WOJCIECHOWSKI PROSZĘ PORÓWNYWAĆ PRACĘ MURARZA Z PRACĄ INNEGO MURARZA,ŚLUSARZA,SPAWACZA,HYDRAULIKA Z CAŁYM SZACUNKIEM DLA TYCH ZAWODÓW,A NIE ZE SŁUŻBĄ PODKREŚLAM SŁUŻBĄ ŻOŁNIERZA,POLICJANTA INNYCH MUNDUROWYCH !!!

  • Fallout(2011-04-25 14:44) Odpowiedz 00

    Panie Tusk przed wyborami wysłałaś piękne pismo do funkcjonariuszy w którym mówiłeś że nie będziesz mieszał w emeryturach mundurowych, żeby się nie obawiać że cokolwiek się zmieni. Mogę tą obietnicę podpisaną przez Pana zeskanować i umieścić na jakiejś stronie internetowej albo do Pana przesłać bo może o niej zapomniałeś. I się okazuje że słowa nie dotrzymujesz, kolor włosów przecież zobowiązuje. Zapamiętaj więc sobie że nie ma sensu wydawać na kampanię wyborczą bo i tak tysiące mundurowych "podziękują" ci za to co się obecnie dzieje. Policz sobie ile straciłeś głosów.

  • dea(2011-05-15 21:09) Odpowiedz 00

    do zpj
    te zawody które wymieniłeś wg kodeksu pracy za taką mają dodatkową zapłatę ,
    za pracę w nocy , święta, w godzinach nadliczbowych( nieważne czy legalnie czy pod stołem ) ,a mundurowy nawet nie ma nawet kiedy wybrać godzin nadliczbowych. A porównując zarobki to pomocnik murarza zarabia więcej jak funkcjonariusz po przejściu do służy stałej.

  • jolka(2011-07-26 14:43) Odpowiedz 00

    Boze a Polacy jak zwykle zazdrosni,bylo tez isc do mundurowki glabie jeden z drugim i bys nie zazdroscil,ktos ci zalowal???