statystyki

Gminy będą likwidować szkoły

autor: Artur Radwan30.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.03.2011, 08:58

Rząd chce, aby samorządy mogły bez ograniczeń przekazywać szkoły stowarzyszeniom rodziców. W efekcie szkoły będą jednak likwidowane, bo ci mogą nie zdążyć z ich założeniem i przystąpieniem do przetargu.

Reklama


Reklama


Od dwóch lata samorządy nie muszą podejmować decyzji o likwidacji małych szkół. Mogą je przekazać osobie fizycznej lub prawnej. Taka możliwość dotyczy jednak tylko szkół, w których uczy się do 70 uczniów. To ograniczenie spowodowało, że w ciągu dwóch lat zaledwie 11 szkół zostało przekazanych stowarzyszeniom rodziców. W tym samym czasie samorządy zlikwidowały ponad 1,1 tys. z nich.

Ta tendencja, zdaniem rządu, ma się odwrócić za sprawą wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie jej projekt jest konsultowany. Zakłada ona zniesienie ograniczenia związanego z liczbą uczniów przy przekazywaniu szkoły stowarzyszeniu.

Samorządy wskazują na słabość tego rozwiązania. I twierdzą, że będzie jeszcze trudniej przekazać szkołę rodzicom. Będzie to bowiem wymagało przeprowadzenia procedury konkursowej, do której będą mogły przystępować tylko te stowarzyszenia, które działają w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego.

– Obecnie takiego wymogu nie ma – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Gdy gmina chce zlikwidować małą szkołę, wystarczy, że rodzice założą stowarzyszenie i wpiszą do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

– W gminie jest pięć szkół stowarzyszeniowych i bardzo dobrze funkcjonują. Żadna z nich nie podlega przepisom ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – mówi Anna Kowalska, sekretarz gminy Morawice.

Zapytaliśmy więc organizacje pożytku publicznego o możliwości zakładania tego typu organizacji. Okazało się, że procedura jest skomplikowana. Wymaga wykazania się przez nie co najmniej roczną działalnością.

Związki zawodowe ostrzegają, że nowe przepisy wprowadzające procedurę przetargową dla stowarzyszeń zainteresowanych przejęciem szkoły spowodują, że placówki będą trafiać do przypadkowych osób.

– Lub zostaną zlikwidowane z powodu braku zainteresowania – mówi Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Szpitale też zadłużają Powiaty(2011-03-30 07:39) Odpowiedz 00

  A jakby tak zlikwidować lub sprywatyzować.
  W końcu nie każdy musi zaraz pchac sie do Szpitala. A jak musi niech szuka sobie w kraju

 • ana(2011-03-30 07:49) Odpowiedz 00

  WALKA Z POLSKOŚCIĄ TRWA.

 • Same sukcesy Tuska(2011-03-30 10:46) Odpowiedz 00

  Za likwidację szkół, eliminowanie lektur z j. polskiego, ograniczanie nauczania historii, wprowadzanie seksu do szkół i przedszkoli odpowiada Hall i Tusk. Obiecane laptopy dla pierwszaków nie załatwią dokonanych zniszczeń w edukacji. Inna sprawa, że jest to wyłącznie obietnica przedwyborcza "chwytającego się brzytwy".

 • EMER PO(2011-03-30 12:39) Odpowiedz 00

  BRAWO RZĄD TAK TRZYMAĆ BO BELFRY TO JAK ŚWIĘTE KROWY BIORĄ OGROMNĄ KASĘ ZA PIERDZENIE W STOŁEK I NIERÓBSTWO

 • hasil50(2011-03-30 17:00) Odpowiedz 00

  ciekawe z kim ustawa jest konsultowana, "robię w tym" i nie słyszałem, by ktoś pytał o zdanie na temat zmian w ustawie o systemie oświaty.

 • law(2011-03-30 20:51) Odpowiedz 00

  do 4 EMER PO - Ty jesteś szkodnikiem bo żyjesz na koszt budżetu jako emeryt. W ramach ratowania budżetu PO zgłoś się po "pavulon"

 • law(2011-03-30 20:53) Odpowiedz 00

  Likwidują szpitale, likwidują szkoły. Czas zacząć likwidować samorządy i cały rząd, bo po co oni są nam potrzebni. W Belgi idzie im lepiej bez rządu.

 • realista(2011-03-30 22:38) Odpowiedz 00

  a moze zamiast likwidacji nalezy tak jak Niemcy rozwijac i promowac szkolnictwo zawodowe, dla kogo orliki Tuska-pilkarza, sniadanie u Mellera wykazalo agresje premiera i niepanowanie nad emocjami w przypadku krytyki, kopanie wlasnych urzednikow swiadcza o zlym szefie i to niestety nieudolny premiier, bo ja nie chce usmieszkow tylko realnej ciezkiej pracy dla Polakow i interesow Polski...

 • gość 01(2011-04-01 22:40) Odpowiedz 00

  Szkoła z klasami 0-VI ma 28 uczniów. Uczy w niej 10 nauczycieli. W przeliczeniu na pełne etaty 7 nauczycieli. Jaki sens utrzymywać taką szkołę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane