Jak poinformowali w czwartek w Sejmie rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz oraz posłowie PO Agnieszka Pomaska i Mirosław Sekuła, pytania będzie można również zadać za pośrednictwem portali społecznościowych - na Facebooku i Twitterze.

Po zakończeniu akcji na stronie www.zapytajoofe.pl będzie można też znaleźć odpowiedzi na wszystkie zadane pytania - zapowiedziała Pomaska.

"Celem PO jest poinformowanie obywateli o tym, jak będzie wyglądała ta reforma, ale przede wszystkim włączenie obywateli, których dotyczy ta reforma, w tę debatę (...) nie na poziomie eksperckim, nie prowadzonej tylko przez ekspertów w mediach, ale w bardziej przystępnej formie" - mówiła posłanka.

Tyszkiewicz dodał, że jest to odpowiedź na zniekształcony przekaz w mediach na temat zmian emerytalnych. "Dlatego postanowiliśmy kontaktować się z obywatelami bezpośrednio, ta strona to jest pierwszy element" - zaznaczył.

"Wszyscy członkowie PO, którzy należą do sejmowej komisji finansów publicznych będą starali się odpowiedzieć na pytania. Chcemy merytorycznej dyskusji między politykami a obywatelami. Temu służy ta strona" - powiedział Sekuła.

Jak zapowiedział Tyszkiewicz, w środę minister finansów Jacek Rostowski będzie odpowiadał na pytania czytelników "Super Expressu" i blogerów z salonu24.pl.

Również w środę na pytania użytkowników portalu wpolityce.pl odpowiadać będzie szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. W TVP Info gościem stacji będzie członek rady polityki pieniężnej Andrzej Bratkowski, który odpowiadał będzie na pytania dzwoniących do studia widzów. Całość zakończy czat na portalu onet.pl, którego gościem będzie Rostowski - poinformował Tyszkiewicz.

W poniedziałek wieczorem odbędzie się debata z udziałem ministra finansów prof. Jacka Rostowskiego i prof. Leszka Balcerowicza nt. zmian emerytalnych w OFE.

Pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w OFE odbyło się w Sejmie w środę; w czwartek sejmowa komisja finansów publicznych odrzuciła wnioski SLD, PiS i PJN, by w sprawie projektu odbyło się wysłuchanie publiczne. W sobotę własną debatę zorganizował SLD.

Rząd chce, by składka do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem miałaby stopniowo wzrastać tak, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE miałaby być przekazana do ZUS, trafiałaby na specjalne indywidualne subkonta.

film