statystyki

Przybywa pracowników zza wschodniej granicy

autor: Paweł Jakubczak17.03.2011, 03:00

Rośnie liczba zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodę cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej. Otwarcie od maja 2011 r. rynku niemieckiego spowoduje, że polskie firmy będą potrzebować takich pracowników jeszcze bardziej.

Reklama


Reklama


O ponad 20 proc. wzrosła liczba cudzoziemców spoza UE, którzy pracowali w Polsce na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewodę. W 2010 roku było 37,1 tys. zezwoleń, a rok wcześniej 29,3 tys. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy, Chińczycy, Wietnamczycy, Hindusi i Nepalczycy zatrudnieni jako robotnicy i kadra zarządzająca.

Andrzej Korkus z East West Link, agencji zajmującej się zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce, twierdzi, że rosnąca liczba zezwoleń to efekt tego, że pracodawcy poszukują atrakcyjnej alternatywy dla rodzimych pracowników, którzy wyjechali do pracy do innego państwa UE.

– Obcokrajowcy ci nie tylko wypełniają lukę powstałą w wyniku odpływu kadry, ale również dzięki wysokiej wydajności i motywacji podnoszą konkurencyjność polskich firm – mówi Andrzej Korkus.

Zdaniem prof. Antoniego Rajkiewicza z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego zainteresowanie pracownikami m.in. zza wschodniej granicy będzie rosło. Wymusi to pełne otwarcie dla polskich pracowników rynku niemieckiego.

– Już dziś często firmy mają kłopot ze znalezieniem specjalistów i wykwalifikowanych robotników. Rywalizacja zaostrzy się za półtora miesiąca – mówi.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wydaje wojewoda maksymalnie na trzy lata. Przedsiębiorca musi złożyć do urzędu wojewódzkiego odpowiedni wniosek. Wojewoda wyda zezwolenie, jeśli ten wniosek jest kompletny, a cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak.

Firmy i osoby fizyczne mogą zatrudniać Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Mołdawian i Gruzinów według uproszczonej procedury, czyli bez zezwolenia od wojewody, a jedynie na podstawie oświadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane