Posłanka PO Beata Małecka-Libera przekonywała w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma konsekwentnie działa na rzecz bezpiecznego szpitala, dobrze wykształconych, zadowolonych lekarzy i pielęgniarek. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że dla Platformy najważniejszy jest pacjent, jego zdrowie, bezpieczeństwo oraz komfort.

Zdaniem posła Andrzeja Orzechowskiego (PO) kolejny sukces koalicji w zakresie reformy zdrowia, to "nieuleganie naciskom w związku z histerią spowodowaną świńską grypą" oraz wzrost wynagrodzeń np. dla lekarzy-stażystów w ciągu ostatnich trzech lat.

Według Małeckiej-Libery, Platforma chce w najbliższym czasie m.in. wprowadzić bardziej elastyczny system zarządzania szpitalami, zwiększyć liczbę lekarzy w szpitalach, skrócić kolejki do lekarza oraz wprowadzić e-dokumentację, dotyczącą pacjenta.

Kolejne plany PO, to - jak poinformował Orzechowski - wprowadzenie jednakowych i niższych cen leków refundowanych we wszystkich aptekach, uporządkowanie kwestii sprzedaży leków przez internet, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz dodatkowe programy szkoleń i specjalności dla młodych lekarzy.

W Sejmie znajduje się już pakiet projektów ustaw zdrowotnych, które na początku marca zaopiniowała pozytywnie Komisja Zdrowia. Rządowe propozycje krytycznie oceniane są przez opozycję.

Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację stażu medycznego.

Nowe przepisy mają umożliwić umawianie się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.