statystyki

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Sprawdź co się zmieni

autor: Artur Radwan11.03.2011, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Szkoły będą uczyć zawodów deficytowych na rynku pracy. Czteroletnie dzieci będą mieć zapewnione miejsce w przedszkolu. Gmina zamiast likwidować szkołę, przekaże ją bez ograniczeń stowarzyszeniu. To tylko niektóre propozycje rządu zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

reklamareklama


Więcej miejsc w przedszkolach, zamiast likwidacji szkół możliwość łączenia ich w zespoły, likwidacja kuratorów, których zastąpią inspektorzy jakości – to tylko niektóre propozycje rządu zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Trafił już do konsultacji, a większość zmian ma wejść w życie od 1 września 2012 r.

Zmiany dla rodziców

Pewne miejsce w przedszkolu Rodzice czterolatków zyskają gwarancję zapisania dzieci do przedszkola. Obecnie takie prawo mają rodzice pięciolatków. Do przedszkola będzie też można zapisać 2-letnie dziecko. Obecnie mogą tam uczęszczać dzieci, które ukończą 2,5 roku.

Zmiany te nie będą jednak obowiązywać już od tego, a nawet następnego roku. Rząd planuje, że wejdą w życie od 1 września 2014 roku.

Jednolite opłaty za przedszkole Nowelizacja przewiduje też zmianę sposobu pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Obecnie gminy mogą pobierać pieniądze od rodziców za umieszczenie dziecka w przedszkolu dopiero po pięciu godzinach ich pobytu. W tym czasie nauczyciele powinni realizować z nimi program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową. W zależności od decyzji organu prowadzącego taka opłata może być pobierana np. po sześciu, a nawet ośmiu godzinach pobytu dziecka w przedszkolu. Niektóre samorządy mogą całkowicie zrezygnować z tych opłat.

Jeśli na terenie gminy są różne organy prowadzące publiczne przedszkole, np. osoby fizyczne lub prawne, to opłaty są ustalane w dowolny sposób. Rząd chce, aby od 2012 roku to rada gminy określała je uchwałą. Rodzice zapłacą tyle samo za pobyt dzieci w publicznym przedszkolu. Opłaty będą jednakowe we wszystkich publicznych przedszkolach w danej gminie niezależnie od tego, jaki podmiot jest organem prowadzącym.

Dodatkowo niektórzy rodzice, np. rodzin wielodzietnych, będą mogli korzystać z ulg w postaci zwolnienia z opłat. Obecnie organy nadzorcze, wojewodowie lub sądy, kwestionowali wprowadzenie takich ulg bez podstawy prawnej.

Zmiany dla gmin

Subwencja dla przedszkoli Rząd, nakładając na gminy obowiązek przyjmowania czterolatków do przeszkoli, chce objąć zarówno dzieci pięcioletnie, jak i czteroletnie subwencją. Obecnie budżet nie finansuje pobytu dzieci w przedszkolu – to zadanie gmin. Subwencja ma być przyznawana w przeliczeniu na przedszkolaka. Gminy mają ją dostać w dwóch etapach. Pierwszą część, od września 2014 r., za dzieci pięcioletnie, drugą za młodsze – od września 2016 r. Budżet wyda na to w latach 2014 – 2016 3,4 mld zł.

– Zobowiązanie gmin do przyjmowania czterolatków powinno być równoznaczne z przekazaniem im subwencji – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Jego zdaniem bez takich zmian prawo rodziców do miejsca w przedszkolu będzie fikcją.

Dowóz do szkoły bez limitu Samorządy będą mogły od 2012 roku organizować transport dzieci do szkół nawet, gdy nie mają ustawowego obowiązku. Obecnie jeśli droga uczniów klas I – IV z domu do najbliższej podstawówki przekracza trzy kilometry, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka. A w przypadku klas V – VI – cztery kilometry. Gminom, które organizowały dowóz, mimo że ta odległość była mniejsza, regionalne izby obrachunkowe zarzucały niegospodarność.

– Nasza kontrola dotyczy zgodności z przepisami i jeśli gmina organizowała dowóz uczniów, mimo że nie ma takiego obowiązku, to w trakcie kontroli kwestionowaliśmy wydatki na ten cel – potwierdza Grażyna Wróblewska, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: ala z IP: 195.234.20.* (2011-03-11 10:02)

  Chciałabym żeby nauczyciele byli zatrudniani w oparciu o kodeks pracy a nie karte nauczyciela. Niech będzie sprawiedliwość.

 • 2: Franek z IP: 83.8.162.* (2011-03-11 10:34)

  A dlaczegi to jest niesprawiedliwe? Mogłaś zatrudnić się w szkole.

 • 3: KIRA z IP: 91.188.123.* (2011-03-11 11:12)

  o jakiej sprawiedliwosci piszesz? kolejarze otrzymuja odprawe emerytalna w wys. 500% wynagrodzenia, jubileuszowke za 35 lat w wys 500% a nauczyciele i inni? wegiel?

 • 4: kropka z IP: 83.3.175.* (2011-03-11 11:24)

  Hm... w tej chwili to "prawo" rodziców do umieszczania dzieci w żłobkach i przedszkolach. Ale wraz z obniżaniem wieku dzieci, dla których to "prawo" jest praktycznie obligatoryjne, ostro zmierzamy do systemu północno - koreańskiego, gdzie dzieci odbiera się matkom zaraz po zakończeniu przez nich karmienia. Oto do czego zmierzają te zmiany - CAŁKOWITA KONTROLA Państwa nad procesem wychowania dziecka od jego najmłodszych lat.
  To się nazywa w skrócie: INDOKTRYNACJĄ. Światopogląd dziecka ma być kształtowany przez realizujących PROGRAM wychowawców. Wszystkie, od początku swego świadomego istnienia, mają jednakowo myśleć i reagować na pewne sprawy. Indywidualizacja poprzez wychowanie w RODZINIE jest niewskazana. Kobiety mają "realizować się" w pracy, a o swoim macierzyństwie zapomnieć. Jeszcze by polubiły to zajęcie i zaczęły mieć więcej potomków niż jedno.
  Obniżenie wieku OBOWIĄZKU szkolnego to nie jest zatem pomocą dla rodziny, którą ma się zachęcić do pojawiania się w niej większej ilości dzieci, ale jest próbą ograniczenia jej liczebności.
  Nie czarujmy się, że chodzi jedynie o ratowanie ZUS. Efekt całości będzie raczej odwrotny, a w Polsce wkrótce zabraknie Polaków.

 • 5: ala z IP: 195.234.20.* (2011-03-11 11:26)

  Mam na myśli:

  wymiar godzin : 40 zamiast 18 tygodniowo
  wymiar urlopu: 26 dni zamiast wolnych wakacji ferii świąt
  otrzymują przecież jeszcze świadczenia urlopowe, tzw. "13", jubileuszówki, zasiłki na zagospodarowanie, mają prawo dopłatnych urlopów zdrowotnych...itd.

  Pewnie jesteście nauczycielami więc nie wiecie jak wygląda praca w normalnych firmach. Po dużo cięższych studiach niż "pedagogiczne", gdzie normą jest praca po 50 godz tyg bez dodatkowego wynagrodzenia. I nie piszcie że musicie przygotować się w domu do lekcji ponieważ większość teraz musi doszkalać się w czasie wolnym, wykonywać wiele zadań zwiazanych z pracą.

 • 6: blank z IP: 85.11.69.* (2011-03-11 11:47)

  Do ali
  Jeżeli normą jest praca po 50 godz tyg, bez dodatkowego wynagrodzenia, to nie pisz, że to jest normalna firma. Jest to firma łamiąca prawa pracownika, "kapitalista z wilczą mordą". Jeżeli Ty godzisz się na XIX-wieczny wyzysk, Twoja sprawa. Walcz o swoje prawa, a nie głoś, że standardem ma być powszechny wyzysk pracownika. Chyba, że jesteś właścicielem tej firmy.

 • 7: Joanna z IP: 83.19.46.* (2011-03-11 12:15)

  Do blank - a czy Ty kiedyś pracowałeś w takiej prywatnej firmie i walczyłeś o swoje prawa? Wiesz czym to się kończy? Mówiąc kolokwialnie-wylaniem z roboty. I co wtedy, skoro w okolicy bezrobocie gigantyczne,a rodzinę za coś utrzymać trzeba?? Pójść kraść? Nie mów o jakiejś walce, skoro system jest chory.

 • 8: nauczycielka przedszkola z IP: 85.193.234.* (2011-03-11 12:17)

  Ja nie pracuję 18 godzin,ja pracuję 60 godzin tygodniowo,sama jedna bajkowa dekoracja na holl to kilkanaście godzin pracy w domu bo nie zrobię jej przy 30 dzieciach w grupie!!Niech zamilkną urzędasy co nie mają pojęcia o obowiazkach nauczycieli!

 • 9: Willy z IP: 80.55.175.* (2011-03-11 12:32)

  Tyle mówią,za ile nam płacą. Proste.Bo napewno nie za 40.

 • 10: ania z IP: 178.36.72.* (2011-03-11 15:17)

  też pracuję w przedszkolu ale nie tyle godzin ,wykonuję bardzo dobrze swoją pracę i mam duże wynagrodzenie i dużo wolnego ,żyć nie umierać i jeszcze ciągle dokładają mi kasy

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama