statystyki

Kto zyska, a kto straci na pomysłach zmian w OFE

autor: Grzegorz Osiecki08.03.2011, 03:00

Więcej do kieszeni emerytów czy do budżetu państwa. Donald Tusk musi dziś podjąć decyzję o ostatecznym kształcie projektu ustawy o otwartych funduszach emerytalnych. Jeśli rząd chce zdążyć z wprowadzeniem zmian w ustawie o OFE do 1 maja, Donald Tusk musi zakończyć dziś spór między Jackiem Rostowskim a Michałem Bonim.

Reklama


Reklama


Minister finansów nie chce się zgodzić na poprawkę proponowaną przez szefa doradców strategicznych premiera, aby od 2018 roku składka przekazywana do OFE wzrosła z 3,5 do 5 proc., ponieważ w porównaniu z projektem rządowym oznaczałoby to zwiększenie potrzeb pożyczkowych państwa o 26 mld złotych.

Emerytom czy podatnikom?

Propozycja Boniego zakłada poprawę tzw. stopy zastąpienia, czyli relacji emerytury do ostatniej pensji. Dodatkowo argumentuje on, że bez wyższej składki nie będzie szans na wprowadzenie w życie kolejnego projektu mającego poprawić efektywność otwartych funduszy emerytalnych, to jest wprowadzającego dwa fundusze: aktywny (większość składki lokowana w akcje) i bezpieczny (większość składki lokowana w stabilne obligacje, sugerowany dla osób zbliżających się do emerytury).

Zespół Boniego obliczył, że wprowadzenie takiej ustawy efektywnościowej zwiększyłoby stopę zastąpienia z 35 do 36,9 proc. Przykładowo o ile w pierwszym wariancie emerytura wyniosłaby 4 tys. złotych, to po wprowadzeniu ustawy byłaby o 200 złotych wyższa.

Jednak ten pomysł znacząco zwiększa koszty całej operacji dla finansów publicznych, a to jest głównym motywem obecnych zmian. Z wyliczeń rządowych wynika, że wprowadzenie zmian dotyczących OFE w obecnej wersji ma zmniejszyć potrzeby pożyczkowe państwa do roku 2020 o 196 mld złotych. Tymczasem w propozycji Boniego efekty zmian dla potrzeb pożyczkowych są mniejsze i wynoszą 170 mld złotych. To znaczy, że państwo będzie musiało pożyczyć 26 mld więcej. Właśnie dlatego przyjęcia poprawki nie chce Jacek Rostowski.

– Według naszych analiz ta proponowana zmiana jest znacznie droższa dla budżetu, a wcale nie byłaby korzystniejsza dla przyszłych emerytów – mówił wczoraj w radiu RMF szef resoru finansów. Zaproponował on własną poprawkę, w której wprawdzie zwiększa składkę do OFE do 4,6 proc., lecz jednocześnie proponuje stopniowe wycofywanie oszczędności emerytalnych z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w okresie od 15. do 5. roku przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ulga dopiero od 2012 r.

Kolejną sprawą, która dzieli Boniego i Rostowskiego, jest ulga na trzeci filar. Wprawdzie szef doradców strategicznych premiera proponuje, aby ulga od razu wyniosła 4 proc., podczas gdy minister finansów upiera się przy rozwiązaniu, aby w pierwszych dwóch latach była o połowę niższa. Tę sporną kwestię także będzie musiał rozstrzygnąć premier.

Nie ma natomiast wątpliwości, że ulga zacznie działać dopiero od 2012 roku, choć początkowo sam szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki zapowiadał, że zacznie ona działać już w momencie wejścia w życie ustawy. Z rozpędu wpisano nawet efekt odliczeń ulgi dla budżetu do oceny skutków regulacji projektu zmian w OFE (miała zmniejszyć wpływy o niecałe 2 mld złotych). Jednak mimo otwartych zapowiedzi zapis na ten temat nie znalazł się w żadnym z projektów ustawy, także tym, który jutro stanie na rządzie.

Zaraz po tym jak z projektem upora się rząd, przyjrzy mu się Bronisław Komorowski. W najbliższy piątek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata na temat proponowanych zmian w OFE. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że zaprosiła na nią ekspertów reprezentujących różne stanowiska.

– Debata ma posłużyć prezydentowi do wypracowania stanowiska, na ile jest możliwy kompromis w sprawie OFE – mówi prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Niewykluczone, że po debacie Bronisław Komorowski będzie chciał się zaangażować w przeforsowanie projektu w Sejmie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • karolmaks(2011-03-08 14:06) Odpowiedz 00

  No to po co było likwidować PRL? I co-teraz "komuno wróć"?

 • Oj, bedziewalka w Sejmie...(2011-03-08 10:16) Odpowiedz 00

  Oj, bedzie walka dzisiaj w Sejmie o niecale 8 zl /na dzisiejsze warunki/ dla podwyzszenia emerytury "kapitalowej" od pensji minimalnej w 2050 r.

 • mt(2011-03-08 22:51) Odpowiedz 00

  Do~ 15 i 16.~Od niedana jestem emerytką. Przepracowałam prawie 40lat, na zwolnieniach lekarskich byłam możę z 10 razy,przez całe życie płaciłam składki do ZUS, więc uważam, że nikt na moją emeryturę nie musi pracować, bo sama na nią zapracowałam. To, że rządy wydały te pieniądze na inne cele to ich problem, uczesticzyłam w budowie szkół, szpitali, w różnego rodzaju czynach społecznych np budowa Domu kultury-kiedyś tak było, rząd wyprzedał już w dużej mierze nasz majątek, więc część z tych pieniędzy musi włożyć w moją emeryturę - proste. I przestańcie mówić, że ktoś na mnie musi pracować.

 • robotnik(2011-03-08 12:02) Odpowiedz 00

  Do JWL
  A może dziecko pomyślisz, kto będzie wykupywał te obligacje kupowane przez OFE.
  OFE kupują obligacje za moje pieniądze, biorą sobie prowizję, potem będą odsprzedawać te obligacje, za których wykup będę płacić podatkami. Oczywiście oni sobie zysk spiją z tej transakcji.

  Więc może mi wyjaśnij, jaki ja mam interes w tym, że kupować obligacje i je spłacać, płacąc jeszcze prowizje OFE. Jak jest taka potrzeba to nech ZUS kupi określoną ilość obligacji. I już. Do czego nam pasożyt pobierający prowizje?

 • Real 1953 post 20(2011-03-08 16:38) Odpowiedz 00

  A bez plucia nie dasz rady dyskutować ?

 • JWL(2011-03-08 14:45) Odpowiedz 00

  Do #16.
  Jeżeli chcemy wyjść z błędnego systemu jakim jest ZUS, to uważam że powinno się stopniowo zwiększać składki do OFE kosztem składek do ZUS. Dodatkowo zmniejszyć wysokość prowizji pobieranych przez OFE i zdjąć niektóre ograniczenia dotyczących inwestowania. Inaczej my wszyscy będziemy wcześniej czy później "jedli trawe i mieszkali pod mostem"

  Do #17.
  Jak już pisałem, to rząd przez ustawy określa w jaki sposób mają być inwestowane pieniądze w OFE i jakie są maksymalne wysokości prowizji. Więc swoje oburzenie kieruj we właściwym kierunku ;).

  Do #20
  thx. ;)

 • nx(2011-03-08 15:04) Odpowiedz 00

  Do JWL
  Ci, którzy wprowadzali jako rząd te fundusze, teraz gdzie zasiadają??
  Więc nie odwracajcie kota ogonem.

  Nawet grosz prowizji, to pieniądze wyrzucone w przypadku OFE w błoto. Skoro rząd wyznacza ile czego kupić, to kupujmy bezpośrednie, bez pośredników.

 • ipko(2011-03-08 14:30) Odpowiedz 00

  do 23.
  Ci co likwidowali PRL dobrze wiedzieli po co i w jakim celu to robią.Ci zaś co pod bramą stoczni krzyczeli o jednakowych żołądkach niech sobie powspominają...

 • lipko(2011-03-08 14:05) Odpowiedz 00

  odwracają uwagę ludziom zawirowaniami z OFE a tymczasem obcięli emerytom rewaloryzację emerytur za dwa miesiące,czyli emeryci mają rewaloryzowane emerytury po 14 miesiącach? Rok o ile się nie mylę ma 12 miesięcy.Już władza zaoszczędziła kasę na podwyżki dla siebie.A może ktoś MĄDRY powie mi co się dzieje z 21% od pensji pracownika odprowadzanymi do ZUS przez pracodawcę!!!

 • Real 1953(2011-03-08 14:04) Odpowiedz 00

  Utrzymanie OFE w obecnych uwarunkowaniach jest dla ogółu społeczeństwa korzystne , albowiem tylko tak można wymusić na rzadzących redukcje niebywale rozrzutnie rozdymanych wydatków budżetowych. Zmiany w OFE pozwolą politykom dalej bawić się w świętych mikołajów i marnotrawić publiczne środki poprzez kretyńskie rozdawnictwo motywowane jedynie partyjnym i politycznym doraźnym interesem. .
  Opluwacze OFE nakręcają właśnie dalszy wzrost marnotrawienia środków publicznych przez nieodpowiedzialnych polityków - chociaż sami nie rozumieja i nie widzą tego mechanizmu , ani tego że sami sobie robią kuku.

 • Real 1953(2011-03-08 13:55) Odpowiedz 00

  do JWL post. nr. 15
  Logicznie myślisz. Dlaczego tak myślących ludzi na tym forum jest tak mało ??? Większość pojęcia nie ma o czym tu mowa , ale z zaangażowaniem opluwa OFE zamiast polityków i rządzących.

 • tgp(2011-03-08 12:41) Odpowiedz 00

  JAKI STOPIEŃ BEZMYŚLNOŚCI TRZEBA PREZENTOWAĆ, ŻEBY pyszczyć przeciwko systemowi zastępowalności pokoleń a lobbować za OFE?

  Kto będzie wykupywał obligacje zakupione przez OFE??? Czyż nie wszyscy? Skoro wszyscy będa musieli płacić podatki na wykup obligacji zakupionych przez OFE (ZA NASZE PIENIĄDZE), to czym to się będzie różnić ob poprzedniego systemu. Tam też utrzymywano emerytów z podatków.

 • wiktor(2011-03-08 12:03) Odpowiedz 00

  Zastanawia mnie stwierdzenie, że aby sfinansować składki do OFE rząd musi zaciągać dług? Przecież składki do OFE są częścią składek, które MY płacimy z naszych pensji. Czyli składka do OFE jest tylko transferowana poprzez ZUS do OFE. Te pieniądze więc co miesiąc wpływają, a ZUS jest jedynie instytucją pośredniczącą. Rząd musi się zadłużać, aby pokryć niedobory ZUS, a nie po to, żeby przekazać część NASZEJ składki do OFE.

 • Mydlenie oczów polakom(2011-03-08 09:10) Odpowiedz 00

  Po 15 latach w OFE moja emerytura zwiększy się o 25 zł. a pospólstwo polskie mysli ze ostanie to co głosi propaganda. Ze sładek w OFE czerpią korzyści ci co tak nawiecej bronią OFE, tj Balcerek i jego klika pseudo-specialistów którzy niszczą Polskę.

 • do nr 15(2011-03-08 11:29) Odpowiedz 00

  Odbierz emerytury swoim Rodzicom czy Dziadkom i powiedz Im, aby jedli trawe i mieszkali pod mostem, bo Ty na Nich nie bedziesz placil skladki emerytalnej. Pozdrawiam.

 • wkręcony w OFE(2011-03-08 04:37) Odpowiedz 00

  OFE DO LIKWIDACJI.

  Drogi i kiepski system, który zyski przynosi jedynie właścicielom tych funduszy.
  Dla przeciętnego Polaka, korzystniejsze było by włożenie tych pieniędzy na konto w banku. A tak bulimy na pensyjnki prezesów OFE, na reklamy OFE, na pracowników biór OFE itd. To wszystko za nasze emerytury. Prezesi OFE nie będą mieć problemu z utrzymaniem się na starość, ale my owszem.

 • JWL(2011-03-08 11:00) Odpowiedz 00

  To się zebrała gromada opluwaczy OFE :].
  Chce tylko zauważyć że tutaj mamy tylko taką alternatywę: OFE albo ZUS.
  Dla mnie jako młodego człowieka który płaci obecnie haracz do ZUS i do OFE, o wiele bardziej korzystne jest wpłacanie pieniędzy do OFE, ponieważ już teraz mamy spory problem z finansami państwa i jeśli kryzys ten się pogłębi to państwo będzie musiało obniżać wysokość emerytur. Co gorsze społeczeństwo co raz bardziej się starzeje i za te 30 lat kiedy przejdę na emeryturę to nie wiem jak to będzie wyglądała sytuacja w Polsce - zapewne ludzie pracujący nadal będą klepać biedę, a każdy taki człowiek będzie musiał utrzymywać 3-4 emerytów - więc jak wysokie wtedy będą emerytury z ZUS?

  Jeśli chodzi o "złodziejskie" prowizje, pogłębianie długu publicznego i itp. to przypominam że wysokość maksymalnej prowizji, to że 60% składek do OFE idzie na zakup obligacji skarbu państwa, wysokość pieniędzy wypłacanych przez OFE i wiele innych jest regulowane przez ustawy. Więc zamiast grzmieć na OFE powinniście grzmieć na rząd (oczywiście zmiany w ustawie dotyczącej OFE aby bardziej chroniły interesy polaków są nie na rękę dla OFE i nie na rękę dla rządu - ponieważ OFE w ten sposób mniej wyssie pieniędzy z naszych składek, a rząd w ten sposób nie będzie mógł położyć łapy na naszych pieniądzach w OFE gdy to OFE będzie dobrze prosperować i wszyscy z niego będą zadowoleni).

  Na koniec splunę:
  Wywalić populistów i złodziei z rządu!!!

 • Ja.(2011-03-08 10:54) Odpowiedz 00

  Zrobić dokładnie to co zrobił Orban na Węgrzech.

 • do nr 11.Talmud mowi(2011-03-08 10:00) Odpowiedz 00

  Talmud mowi: "Jeden czlowiek moze pozrec drugiego".
  Dlatego w Dekalogu Przykazan przewidziano wpis:
  "Szanuj blizniego swego jak siebie samego".

  Zlikwidowac OFE!

 • Żydzi zawsze powiadali.......(2011-03-08 09:42) Odpowiedz 00

  ze jeden wszystkich nie wzbogaci, ale wszyscy jednego to wzbogacą.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane