"Cała reforma, którą przeprowadzamy, ma przynieść konkretne efekty dla pacjentów. Chcemy, aby system ochrony zdrowia był przyjazny dla pacjenta pod względem dostępności do świadczeń. A więc skrócenie kolejek, bardzo solidne liczenie kosztów w szpitalach, a więc niemarnotrawienie publicznych pieniędzy" - powiedziała Kopacz.

Dodała, że nowe przepisy mają przyczynić się do podniesienia jakości leczenia, a także spowodować zwiększenie liczby młodych lekarzy, dzięki zmianie systemu kształcenia. "Leki, szczególnie dla pacjentów przewlekle chorych, będą zdecydowanie tańsze. Polski pacjent będzie dopłacał do leków mniej niż obecnie. Pacjenci będą mogli dochodzić bez sądu odszkodowań, gdy zostanie popełniony błąd w sztuce lekarskiej. Skróci się czas oczekiwania" - podkreśliła minister zdrowia.

Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację stażu medycznego.

Nowe przepisy mają umożliwić umawianie się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.

"To jest chaotyczny pakiet ustaw, który wprowadzi bałagan w służbie zdrowia"

Rządowe ustawy krytycznie ocenia natomiast przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS). "To jest chaotyczny pakiet ustaw, który wprowadzi niespotykany do tej pory bałagan w służbie zdrowia" - powiedział. Dodał, że projekty są niedopracowane, a rząd nie wskazał, skąd weźmie środki na realizację proponowanych zmian, których - zdaniem Piechy - nie uda się wprowadzić.

"Na papierze ustawa o informatyzacji wygląda wspaniale, powiem tylko, że żadne państwo się na taki zakres informatyzacji nie zdobyło, bo go na to nie stać" - powiedział szef komisji zdrowia.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty ustaw: o działalności leczniczej, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o informacji w służbie zdrowia, nowelę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawę refundacyjną.