Pracownikom podległym ministrowi finansów wykonującym czynności kontrolne przysługuje prawo do dodatku kontrolerskiego. Jego wysokość jest określona procentowo i może wynosić od 10 do 50 proc. zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego.
Pracownikowi izby skarbowej, którego miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2500 zł, w związku z wykonywaniem czynności kontrolnych przyznano dodatek kontrolerski w wysokości 625 zł. Jest to 25 proc. jego wynagrodzenia.
Pracownik może otrzymać dodatek kontrolerski za przeprowadzanie kontroli podatkowej oraz kontroli prawidłowości wykonywania zadań należących do zakresu działania dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych oraz kontroli urzędów obsługujących te organy. Do jego uzyskania uprawniają także kontrole np. przestrzegania zasad etyki zawodowej, bezstronności i obiektywizmu działania pracowników w izbach i urzędach skarbowych.

Osoby uprawnione

Dodatek kontrolerski przyznawany jest zatrudnionym w urzędach skarbowych (przy kontroli podatkowej poza siedzibą urzędu skarbowego lub w siedzibie jako podstawowe zadanie o charakterze ciągłym) oraz w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych (inne niż podatkowe kontrole, będące podstawowym zadaniem o charakterze ciągłym).
Ponadto dodatek ten przyznaje się pracownikom, dla których przeprowadzanie kontroli nie jest podstawowym zadaniem o charakterze ciągłym, jeżeli w danym miesiącu na polecenie naczelnika urzędu skarbowego wykonują kontrole podatkowe, czynności przygotowawcze do kontroli lub opracowują dokumentację przeprowadzonej kontroli, w wymiarze co najmniej 25 proc. czasu pracy.
Kierownikowi komórki kontroli podatkowej oraz kierownikowi komórki wykonującej kontrole inne niż podatkowe może być przyznany dodatek pod warunkiem, że wykonuje osobiście czynności kontrolne, czynności przygotowawcze do kontroli lub opracowuje dokumentację przeprowadzonej kontroli albo dokonuje weryfikacji dokumentacji przeprowadzonej kontroli w zakresie jej zgodności z prawem, w wymiarze co najmniej 20 proc. czasu pracy w kwartale.

Stawka dodatku

Miesięczna stawka dodatku kontrolerskiego może wynosić od 10 do maksymalnie 50 proc. zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego pracownika.
Stawka przyznanego pracownikowi dodatku zależy od rodzaju, stopnia złożoności i uciążliwości kontroli oraz od jego wyników i osiągnięć w realizacji zadań. Istotne znaczenie ma również stanowisko służbowe zajmowane przez pracownika, jego kwalifikacje i doświadczenie w wykonywaniu kontroli, a także czas pracy przeznaczony na wykonywanie poszczególnych czynności.
Zatrudnionym w urzędzie skarbowym dodatek przyznaje naczelnik urzędu skarbowego, natomiast pracującym w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych – dyrektor generalny tego urzędu.



Utrata dodatku

Przysługująca pracownikowi stawka dodatku może być zmieniona, jeżeli był on nieobecny w pracy dłużej niż miesiąc z innych przyczyn niż urlop wypoczynkowy. Może to także nastąpić, gdy uzyskał bardzo dobrą lub niezadowalającą ocenę w ocenianym okresie pracy kontrolerskiej.
Podwładny utraci prawo do dodatku kontrolerskiego, gdy nie spełnia warunków dotyczących wykonywania czynności kontrolnych lub jego nieobecność w pracy przekracza trzy miesiące.
Dodatek przyznawany jest pracownikowi na okres roku kalendarzowego. Jednakże jego utrata lub zmiana stawki następuje odpowiednio z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę dodatku lub zmianę jego stawki.
Świadczenie wypłacane jest w miesiącu następnym po miesiącu przedstawienia przez pracownika miesięcznej ewidencji czasu pracy. Rozliczenie czasu pracy i wypłata dodatku za grudzień lub za IV kwartał dokonywana jest do końca grudnia.
PRZYKŁAD
Za czas trwającej ponad miesiąc choroby obniżony dodatek
Pracownik urzędu skarbowego wykonuje kontrolę podatkową poza siedzibą urzędu. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. został mu przyznany dodatek kontrolerski w wysokości 40 proc. jego zasadniczego wynagrodzenia. Od 5 stycznia 2011 r. do 10 lutego 2011 r. przebywał on na zwolnieniu lekarskim. W związku z jego absencją w pracy trwającą dłużej niż jeden miesiąc pracodawca obniżył mu dodatek kontrolerski do 20 proc. wynagrodzenia.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 8 ustawy z 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 121, poz. 1267 z późn. zm.).
Par. 1 – 6 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie dodatku kontrolerskiego dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. z 2011 r. nr 9, poz. 42).