statystyki

Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych: wojsko przyjmuje wszystkich chętnych

autor: Artur Radwan25.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.04.2011, 11:39

Do tej pory tylko 4,7 tys. osób wstąpiło do Narodowych Sił Rezerwowych. Wojsko do końca roku musi znaleźć ponad 15 tys. chętnych. Ma w tym m.in. pomóc obniżenie wymagań na egzaminie po służbie przygotowawczej.

Reklama


Reklama


Armia ma do końca tego roku oprócz 100 tys. żołnierzy zawodowych mieć do dyspozycji 20 tys. osób w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR). Z tymi ostatnimi ma kłopot. W ubiegłym roku chciała namówić do służby w NSR wyłącznie byłych żołnierzy. Okazało się, że nie są nią zainteresowani. Dlatego już w październiku 2010 r. uruchomiła czteromiesięczną tzw. służbę przygotowawczą dla osób, które wcześniej nie służyły w wojsku. Wczoraj odbywały się egzaminy 1,6 tys. z nich. Kolejne nabory planowane są na marzec. Armia musi się spieszyć, bo obecnie w NSR jest niespełna 5 tys. osób. Obniża więc wymagania wobec kandydatów. Jak sprawdziliśmy, prawie wszyscy zdają egzamin po służbie przygotowawczej.

– To są ochotnicy bardzo zmotywowani i zdeterminowani, aby zdać ten egzamin i trafić do NSR, a docelowo do armii zawodowej – tłumaczy wysoką zdawalność płk Andrzej Wiatrowski, rzecznik Sztabu Generalnego WP.

Płk Stanisław Ruman, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych, tłumaczy, że służba w NSR umożliwia armii poznanie żołnierza i dokonanie oceny, czy nadaje się on do armii zawodowej. Dodaje, że po zakończeniu przez osobę służącą w NSR pierwszego dwuletniego kontraktu dowódca będzie podejmował decyzję, czy przyjmie go na etat.

Ministerstwo Obrony Narodowej, poza kampanią reklamową i przyjmowaniu do NSR prawie wszystkich bez większego doświadczenia, zmienia też przepisy, aby nie było większych trudności ze zgłaszaniem się chętnych do NSR. Takie osoby będą zwolnione z obowiązku dostarczania niektórych dokumentów do wojskowych komend uzupełnień (WKU). Będą one gromadzone bezpośrednio przez dowódców jednostek i komendantów WKU. Do wniosku o zawarcie kontraktu na służbę w NSR nie będzie więc trzeba dołączać życiorysu, odpisu skróconego aktu urodzenia, uwierzytelnionych lub oryginalnych świadectw pracy, a także zaświadczenia o zatrudnieniu.

Ochotnik wraz z zawarciem z dowódcą jednostki kontraktu na służbę w NSR otrzyma też tzw. kartę przydziału kryzysowego. Nie będą więc musiał dodatkowo stawiać się do wojskowej komendy uzupełnień. Ochotnicy nie będą też ponosić kosztów związanych z dostarczeniem aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Wystarczy, że we wniosku złożą oświadczenie, że nie byli karani za przestępstwa umyślne. Takie zapytanie wystosuje komendant WKU.

20 tys. osób ma do końca tego roku służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • poborowy ochotnik(2012-12-08 08:17) Odpowiedz 00

  Czemu w tym kraju wszystko mieści w zasięgu ludzi tylko tych którzy maja jakieś znajomości, kiedy bez wsparcia z wewnątrz nie masz nikogo jestes wysportowany posiadasz wyższe wykształcenie, odbyłeś służbę zasadniczą 15 lat temu gdzie zgłosiłeś sie na ochotnika po szkole, po odbyciu po zdaniu wszystkiego co mogło byc SŁYSZYMY SłOWA niestety nie możemy pana przyjąć A ZA PARE DNI WIDZĘ JAK JAKIŚ GRUBAS POBIERA WSZYSTKIE RZECZY BO MIAL TATĘ LUB KOGOŚ Z RODZINY I JEST OKA. A kiedy idzie egzamin żeby przebiec 1000m sapia na 50m ale jest ok:)potem szybkie awanse a ty siedzisz jak debil . GDZIE JEST SENS TEGO WSZYSTKIEGO

 • były żołnierz(2012-12-08 08:27) Odpowiedz 00

  poborowy ochotnik...piszesz świętą prawde zasad które w tym kraju sa na porządku dziennym, nikt sie nie przejmuje że jest coraz większa bida w kraju WOJSKO CO TO KUR.. JEST. W stanach idziesz do wojska i cię szkola u nas jest paru debili którzy nic nie maja pojecia o wojsku są bo sa bo praca bo kasa bo tata, nigdy nie zaznają tzw. fali jaka była i tak powinno byc wtedy zołnierz doceniał wysiłek upokorzenie psychiczne nastawienie do drugiej osoby, wiedziales potem zeby nie cisnąć kogos bo samwiesz co to za ból aLE SZKOLENIE TO SZKOLENIE a tu w polszy co to za szkolenie. WY TAM W RZĄDZIE SIĘ ZASTANÓWCIE CZY JEST SENS ZNOSIĆ COS A POTEM SZUKAC TEGO ZA DARMO ZE KTOS PRZYJDZIE PANIE TUSK PANA SYN MIAL SZKOLENIE BYL W WOJSKU ZASADNICZYM, ALE PANA SYN PEWNIE BY POSZEDL GDZIES GDZIE CIEPŁO JEST ,SZKODA ŻE TYLKO TACY LUDZIE SĄ POLAKAMI NIE PATRIOTAMI

 • do 6(2011-02-26 21:47) Odpowiedz 00

  to Tusk sie ni emartwo o twoja emeryture i muszisz dorabiac??... haha to po co głosowałes na PO?

 • *(2011-02-26 09:20) Odpowiedz 00

  ...NSR - tania siła robocza na wypadek klęsk żywiołowych.

 • hehe(2011-02-25 04:34) Odpowiedz 00

  Wkrótce do NSR będą przymusowo wcielać złapanych nielegalnych emigrantów i prowadzących rower po pijanemu, żeby tylko zebrać stosowną liczbę dobrych wojaków Szwejków do naszej landswehry. Bo w wojsku liczy się sztuka, jak mawiał jeden z aktorów w filmie Kroll.

 • bulba - a im rośnie ?(2011-02-25 07:21) Odpowiedz 00

  Kolejna POrażka ministra obrony p.Klicha ?
  do -1: hehe - zapomniałeś o emerytach i rencistach , niech sobie dorobią !

 • fan(2011-02-25 09:14) Odpowiedz 00

  Egzaminy? Zawsze się w wojsku zdaje. Ciekawe czy prowadzący zajęcia mają przygotowanie pedagogiczne ?

 • Śmiech na sali(2011-02-25 09:53) Odpowiedz 00

  Jak się obniży poziom do granic możliwości, to zdadzą na pewno. Widziałem tych wczorajszych świeżo egzaminowanych i mówię Wam, zacznijcie się ludzie modlić, żeby wojny, klęski żywiołowej, etc. nigdy nie było - bo jakby co to oni w niczym Wam nie pomogom. Smutne i straszne, ale przerażająco prawdziwe.

 • w1951(2011-02-26 12:55) Odpowiedz 00

  do 6/ zgadzam sie.Jako 60 latek na świadczeniu przedemerytalnym z uwagi na brak chętnych do zatrudnienia mnie, a braku 5 lat do emerytury podejmę się służby w NSR. Odbyłem służbę wojskową w 1 ej Dyw. im T. Kościszki za socjalizmu. Takich jak ja jest w kraju ok. 60 tys. Czekamy na stosowne rozporządzenie min. Klicha. 5 lat możemy służyć, zgadzamy się nawet na skoszarowanie i mniejszą stawkę wynagrodzenia. Z nami żadnych kłopotów przy odpowiedniej służbie zdrowia. Temat do przemyślenia dla władz i PO

 • Zal(2011-02-25 13:50) Odpowiedz 00

  Trochę chęci i karierę w wojsku można zrobić. Ważne kiedy już ma się pracę to i o życiu myśli się inaczej.

 • były wyborca PiS(2011-02-25 17:39) Odpowiedz 00

  Jako emeryt chętnie trochę dorobię do emerytury-dlatego się zgłoszę.

 • Vilim(2011-02-25 23:43) Odpowiedz 00

  mam 49 lat
  jestem , morze,, chetny
  ciekawe co bym tam robił
  w woju socjalistycznym nie byłem

 • buparty(2011-02-28 16:49) Odpowiedz 00

  NSR - co to za stwór - znowu jakieś bicie piany- niby to wojsko - niby nic. Nie wiadomo co to jest , ni to wydra ni to pies. A może to postrach na Lukaszenkę. Zdemoralizowało się młodzież likwidując powszechny obowiązek obrony a teraz problem z naborem do tego niby wojska.

 • buparty(2011-02-28 16:53) Odpowiedz 00

  A przypomniało mi się że kiedyś na podobnych zasadach i warunkach przyjmowano do ZOMO

 • kandydat(2011-03-19 20:06) Odpowiedz 00

  a na moje to fajna sprawa jest, ktoś w końcu bedzie bronił naszej matki Polki
  ... a takie antykomentarze to sobie zachowajcie dla siebie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane