statystyki

Zasiłki rodzinne: Oświadczenie potwierdzi dochód

autor: Michalina Topolewska24.02.2011, 03:00

Osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny lub świadczenia z pomocy społecznej nie będzie przedstawiać urzędowych zaświadczeń. W ich miejsce złoży oświadczenie.

Reklama


Reklama


Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. W związku z poprawkami zgłoszonymi przez posłów projekt został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez komisję nadzwyczajną Przyjazne Państwo.

Jedną z najważniejszych zmian, które zakłada ustawa, jest umożliwienie składania oświadczeń zamiast zaświadczeń wydawanych przez różne urzędy.

– Wpłynie to na skrócenie procedur administracyjnych, przyniesie też oszczędności dla urzędów i obywateli – mówi Adam Szejnfeld, poseł PO, sprawozdawca ustawy.

Z takiej możliwości skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne, pomoc społeczną i świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Zamiast zaświadczeń o osiąganych dochodach wystawianych przez urząd skarbowy lub pracodawcę osoba będzie mogła dołączyć oświadczenie potwierdzające osiągnięty dochód. Ponadto oświadczenie będzie mogło też potwierdzać inne stany faktyczne, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń, m.in. wielkość gospodarstwa rolnego, uczęszczanie do szkoły lub szkoły wyższej dziecka, które ukończyło 18 lat, termin udzielenia urlopu wychowawczego w przypadku rodzica ubiegającego się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego.

Również osoba otrzymująca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o osiągnięciu przychodu, który powoduje zawieszenie prawa do renty. Każde oświadczenie będzie zawierało klauzulę, że osoba je składająca jest świadoma odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

1,1 mld zł oszczędności ma przynieść według rządu wykluczenie zaświadczeń na potrzeby świadczeń socjalnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • rewizor(2011-02-24 05:26) Odpowiedz 00

  Oświadczenia już nie aktualne.Pracownik biura analiz sejmowych zakwestionował taki przepis i 3 lata pracy pijarowskiej PO w plecy.Każdy składający takie oświadczenie gdy pomyli się o choćby 1 zł.może być skazany za podanie nieprawdy.3 lata życia na nasz koszt i bubel do kosza.Tacy ludzie naprawiają nasz kraj,żenujące

 • stin(2011-02-24 08:03) Odpowiedz 00

  Głupota do kwadratu. Wyłudzanie pieniędzy przez polaczków-cwaniaczków zacznie się na niespotykaną skalę.

 • pracownik świadczeń(2011-02-24 08:05) Odpowiedz 00

  To straszny pomysł...klienci teraz oszukają a co dopiero jak nie będzie trzeba składać zaświadczeń z urzędu skarbowego...nie ma mowy o oszczędnościach...w takie cuda to nie wierze

 • a(2011-02-24 08:28) Odpowiedz 00

  Nie będzie wyłudzania. Wystarczy klauzula, że w razie złożenia fałszywego oświadczenia zwrócone będą te pieniądze a ponadto zapłacona kara np. 2000 zł.

 • ola(2011-02-24 08:29) Odpowiedz 00

  Masz rację,ten przepis nie dla cwaniaczków Polaków.Znam całe roldziny ,które żyją z zasiłków rodzinnych i MOPSU.Mieszkaja razem z ojcami dzieci,a mówią,że są samotne i korzystaja ze wszelkiej pomocy.Nikt tego nie sprawdza.A kuriozum,to panienka która brała specjalną rentę rodzxinną/rodzice zmarli na chorobę alkoholową nie pracujc/ - brała zaświadczenia ze szkoły we wrzesńiu,nigdy poźniej nie uczęszczała na żadne zajęcia i do 25 roku zycia pobierała rentę,a skończyła tylko szkołe specjalną w wieku 20o lat.a potem przez pięć lat oszukiwała,ZUS się tym nie interesował.A potem mówią,że kasy brakuje.
  /

 • dario(2011-02-24 10:54) Odpowiedz 00

  niech się lepiej zajmą likwidacja progu dochodu od którego przyznaje się świadczenia rodzinne... wszystko drożeje, minimalna pensja idzie w górę, ale rząd oszczędza na dzieciach!

 • Ala(2011-02-24 11:47) Odpowiedz 00

  Od kiedy, przed przyznaniem jakiejkowleik pomocy finansowej, będą sprawdzane ksiegi wieczyste (do których jest przecież dostęp elektronczny i centralny)? Dlaczego zasiłki dostają niepracujące osoby, właściciele pięknych domów? I dlaczego zwolnienia z podatku od nieruchomości otrzymują emeryci mieszkający samotnie w pięknych willach w centrum Warszawy? Sprzedać, kupić mieszkanie i wystarczy do końca życia. A tak wszyscy płacimy, a ci, którzy rzeczywiście pomocy potrzebują dostają niewielkie kwoty

 • gośka(2011-02-24 12:11) Odpowiedz 00

  głupszego przepisu to już nie można było wymyslić, teraz to już każda rodzina będzie sie kwalifikowała do wszystkich świadczeń rodzinnych z dodatkami, to jest chore, pracuję w świadczeniach rodzinnych i doskonale wiem jak ludzie kłamią, 1 osoba na 100 zgłosi np , że dziecko nie uczęszcza juz do szkoły, a inni pobierają rodzinne, dojazdy , internat nie powiadamiając nas o zmianie sytuacji rodzinnej, zaznaczam, że każda rodzina podpisuje oświadczenia pod rygorem, że należy nas informować o każdej zmianie w rodzinie, a w przypadku nienależnie pobranych świadczeń muszą te należności zwrócić,

 • Mt(2011-02-24 15:11) Odpowiedz 00

  No i dobrze, 80% Polaków czuje biedę , teraz każdy złoży oświadczenie i dostanie zasiłek, SUPER. Wcześniej też nie było uczciwie, bo mąż lub konkubent pracował za granicą, a pani wychowująca dzieci w Polsce nie pracowała, składała oświadczenie , że jest samotna i wszelkiego typu zasiłki, stypendia, pomoc przy zakupie podręczników, jej się naeżały. Teraz będzie prościej.

 • LLLL123(2011-02-24 15:59) Odpowiedz 00

  DLACZEGO OD 6 LAT NIE JEST WALORYZOWANY DODATEK PIELĘGNACYJNY WYPLACANY PRZEZ MOPS A ZASILEK PIELEGNACYJNY WYPLACANY PRZEZ ZUS COROCZNIE --DEFAKTO NIBY TO SAMO

 • lili(2011-03-30 08:48) Odpowiedz 00

  Przyjazne państwo - dla cwaniaków i kłamców. Znieście kryterium dochodowe to będzie uczciwsze. O jakich wy w ogóle oszczędnościach gadacie? Przecież ilość wypłacanych zasiłków wzrosnie o 100% (albo więcej) bo nagle wszyscy będą się miescić w kryterium dochodowym! Kogoś w Warszawie zdrowo pogięło, albo nie rozumie podstawowych zachowań naszego narodu!

 • olimpia(2011-04-19 17:18) Odpowiedz 00

  Ciesze sie,ze bedzie mniej biurokracji,przy zalatwianiu ostatnio zasilku rodzinnego i przedstawieniu zaswiadczenia ze skarbowki,ze szkoly-ze dziecko chodzi,z wydzialu rolnego-ze nie posiadam pola,kazano mi jeszcze wypelniac oswiadczenie majatkowe,a po dostarczeniu wyroku sadowego ze mam 200zl alimentow paniusie zazyczyly jeszcze przekazow pocztowych-czy tyle rzeczywiscie pobieram,HORROR!!! co za upokozenie dla 91zlotych!!!

 • pr. socjalny(2011-04-28 13:09) Odpowiedz 00

  Ludzie oszukują i kręcom teraz a po uchwaleniu powyższej ustawy nie będzie ani trochę lepiej wręcz przeciwnie spowoduje to większą liczbę świadczeniobiorców gdyż nie mają żadnych zachamowań i bardziej będa łgać.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane