statystyki

Służby mundurowe stracą część uprawnień emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska21.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.02.2011, 09:57
  • Wyślij
  • Drukuj

Policjanci mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do renty. Rząd chce bowiem nie tylko ograniczyć wysokość ich poborów w czasie choroby, ale także ograniczyć wykaz chorób zawodowych.

reklama



reklama


Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.

– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NZSS Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.

Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.

– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.

– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.

W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespołów będzie kontynuował prace.

98 tys. funkcjonariuszy służy w policji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 68

  • 1: ADAM z IP: 82.160.58.* (2011-11-18 17:16)

    Jak wyobrazić sobie służbę 55 latka w Policji , Straży Granicznej , Państwowej Straży Pożarnej ,Wojsku w służbach , które mają dbać o nasze bezpieczeństwo to jakieś nieporozumienie. Tam powinni służyć ludzie młodzi, sprawni zawsze gotowi nieść pomoc a nie sami jej potrzebować

  • 2: wiśnia z IP: 91.199.250.* (2011-07-06 09:54)

    Co zwykły cywil wie o służbie, tyle co rząd i media posieją propagandy przecież każdy mógł iść w mundur nikt mu nie bronił a teraz lamentuje jak ma ciężko i pisze głupoty na forum. Nikt nie wie kto nie służy w tym bagnie ile to nocy,świąt, niedziel ile godzin trzeba było zostawać po godzinach, żeby wyprostować kwity lub zakończyć zatrzymanie jakiegoś fikołka, to wszystko odbywa się kosztem najbliższych, rodziny kto to doceni

  • 3: KOSA z IP: 87.204.199.* (2011-03-16 20:01)

    Panowie niech ci co siedzą za biurkami pracują do 65 lat bo to związki walczą a oni siedzą i milczą a jeśli się coś wywalczy to są pierwsi bo no bo dzielimy procentowo czyli ci co mają dużo mają więcej a reszta jak zawsze ...walczy dalej.Panowie oficerowie brać się do roboty i pomóż związkom a nie siedzieć i czekać aż się dostanie gotowca.Co strach żeby się nie narazić -TO NIE PRZYSTOI OFICEROM -POWINNO WAM BYĆ WSTYD -NO TROCHĘ PRZESADZIŁEM WY NIE MACIE WSTYDU

  • 4: człowiek z IP: 83.8.7.* (2011-03-09 21:22)

    przez sekretariat tajne dokumenty? gdzie ? w Policji? w SW? ludzie pracowaliście tam? na cały ZK jest tylko dwie osoby uprawnione: pierwszy dyrektor i insepktor lub inny wyznaczony f-sz. Sekretarka to nie ma prawa listu dotknąć o klauzuli od poufne w góre!!!

  • 5: klawisz z IP: 83.8.7.* (2011-03-09 20:19)

    słuchaj POLAK-chcesz to idź do jakiejkolwiek służby mundurowej i pracuj, taki policjant, strażak i klawisz po 20 latach dostanie 1500 zł emerytury-czy to dużo?, a przez 20 lat non stop pod telefonem-mobilność 24h -jak trzeba to 15 i więcej godzin w pracy, konwój-praca z bronią, nocka 12h co kilka dni, a co się nastresujesz jak jest dym to Twoje i wkoło Ciebie 100 ****** z którymi nie chciałbyś mieć nigdy do czynienia choćby przez chwilę. Zresztą większość mundurowych dorabia na emeryturze więc o co masz pretensję? że pracują potem także na Twoją emeryturę?

  • 6: klawisz z IP: 83.8.7.* (2011-03-09 20:10)

    oszczędności? sekretarka mł.chor. stanowisko inspektora??? zarobki 3500 zł netto po 6 latach służby plus wszelkie mundurowe dodatki i emerytura po 15 latach i złodzieja na oczy nie widziała, oddziałowy 10 lat pracy sierżant 3000 zł, 800 nocy nieprzespanych, kilka wychustań, kilka pocięć, kilka reanimacji, 100 konwojów, kilkaset nadgodzin i codziennie 100 złodzieji na głowie-każdy z 1000 problemów. ROZMUNDUROWAĆ ADMINISTRACJĘ i oszczędności będą.

  • 7: POLAK z IP: 89.231.127.* (2011-03-07 22:15)

    Mundurowi to oczko w głowie państw totalitarnych.Im przywileje poprzewracały w głowach.Ich chciejstwo odstaje od możliwości tego biednego narodu.Ich żądania są na pozimie USA,Niemiec Francji itd Oni nie rozumieją że ich krótka praca skutkuje emeryturą dwa razy większą niż przeciętna emerytura cywilna.Jak ktoś nie może pracować to może sobie poszukać innej lżejszej pracy jak to robi pozostała gorsza część narodu.Chętni do pracy na ich miejsca się znajdą.Nawet po podniesieniu im poborów nie będzie to takie uwłaszczające dla ludzi pracy jak produkcja młodziutkich pasożytów silnych zdrowych w imię złego prawa bezużyteczni !

  • 8: laki z IP: 80.54.64.* (2011-03-05 20:17)

    jest sobota jestem po służbie 12 godzin na mrozie mam dość ale służe dla tego kraju i naplujcie na mnie tyle potraficie!

  • 9: obiektywny z IP: 85.198.249.* (2011-03-03 21:08)

    co za ustrój

  • 10: emerytowany schorowany policjant z IP: 178.37.14.* (2011-03-03 15:27)

    Łapanie bandziorów, którzy mogą cię odstrzelić podczas wejścia na mieszkanie, kontroli drogowej czy też zatrzymaniu na gorącym uczynku przestępstwa - to narażenie życia i zdrowia potencjalnie w każdym opisanym przypadku. Tej służby nie można porównywać do typowych zawodów.Nie to REALNE ryzyko pozbawienia życia i zdrowia jak w przypadku tokarza, sklepowej, fryzjera czy pani urzędniczki w ZUS. Niedowiarku - cywilu - przyjdż sam zobacz jaki jest miód na pierwszej linii ognia w policji. Niejeden narobiłby w gacie.
    Nie trzeba zabierać ,,przywilejów,, jak to dla niektórych brzmi. Trzeba zrobić GRUNTOWNĄ i śmiałą reorganizację etatów i stanowisk począwszy od Komendy Głównej Policji a skończywszy na podstawowych jednostkach typu komisariat. ZAPEWNIAM - nie będziemy wówczas potrzebowali dotacji ze Skarbu Państwa i przestaniemy upominać się o swoje. Każdy Rząd po 1990 roku to obiecywał ale żaden nie zrobił. Koniec z intratnymi posadkami i będzie wszystko grało. Pani Zosia parzy kawę i herbatę jako sekretarka w KGP i bierze np. mundurówkę. Logiczne ?. Chyba nie.Policjantem ma być ten - który faktycznie robi mozolną i ciężką charówę. Ale Komenda Główna jest ostatnia zainteresowana tego typu zmianami bo przyszło by podciąć gałąż na której się siedzi...W Wielkiej Brytani kraju o wiele bogatszym od Naszego kilka ładnych lat temu zlikwidowano odpowiednik naszej Komendy Głównej ze względów właśnie oszczędnościowych.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie