statystyki

Służby mundurowe stracą część uprawnień emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska21.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.02.2011, 09:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Policjanci mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do renty. Rząd chce bowiem nie tylko ograniczyć wysokość ich poborów w czasie choroby, ale także ograniczyć wykaz chorób zawodowych.

reklamareklama


Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.

– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NZSS Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.

Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.

– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.

– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.

W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespołów będzie kontynuował prace.

98 tys. funkcjonariuszy służy w policji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 68

 • 1: czerwony kapturek z IP: 93.122.64.* (2011-02-21 07:58)

  nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka.

 • 2: kazek z IP: 83.1.79.* (2011-02-21 08:27)

  Jak się czyta te wiadomości to się ma wrażenie że to taka gra która jednemu weżmie a drugiemu da.Warunki jakie maja służby mundurowe i będą mieć to nie ma żadna grupa zawodowa.No bo kto na odchodne otrzymuje 100% dodatku służbowego do podstawy wymiaru emerytury i może odejść do 55 roku życia np. jak w garnizonie elbląskim-kasa i odejście itd.Z chorobowym i 80% jego płatnością też rząd ma racje bo to ograniczy jego nadużywanie.Nie mówiąc o trzy krotnych(obecnie 6 krotne) miesięcznych odprawach oraz naliczaniem emerytury ze średniej z trzech ostatnich lat teraz ostatnie pobory i to 75% a proponuje rząd 80%.To i tak dalej mundurowi zatrzymują przywileje-gdzie jest taki drugi kraj no gdzie?

 • 3: soplica z IP: 93.105.142.* (2011-02-21 08:32)

  Ograniczyć zasiłek chorobowy do 80% i odsetek policjantów na zwolnieniach spadnie o przynajmniej 80%. Jak dostanie za tydzień chorobowego 200 czy 300 zeta mniej nastepnym razem odstresuje się na wolnym lub urlopie.

 • 4: ana z IP: 95.48.36.* (2011-02-21 08:37)

  Ale jak ludzie demonstrują,to policja stoi PO stronie rządu,dlaczego sie nie przłączy?

 • 5: bolek z IP: 89.75.152.* (2011-02-21 09:01)

  A gdzie przedstawiciele Centralnego Biura A-Emerytalnego Tomek i ich roszczenia ?

 • 6: Antygeniusz z IP: 213.17.245.* (2011-02-21 09:05)

  "Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami."

  Jasne. A że przez sekretariat przechodzą wszystkie tajne papiery to już pikuś. Spoko, może faktycznie lepiej w sekretariacie posadzić panią Jadzię-sprzątaczkę. Służby obcych państw się ucieszą...

 • 7: generał z IP: 85.202.58.* (2011-02-21 09:09)

  informacja pewna. Już jest wszystko uzgodnione. Te rozmowy z rządem i związkami to tylko przykrywka, żeby przygotować służby na szok. Wszystko jest już zaplanowane. INFORMACJA Z PEWNEGO ŹRÓDŁA

 • 8: zaza z IP: 83.151.39.* (2011-02-21 09:32)

  Ludzie, popatrzcie na policję, sg i wojsko chocby we Francji, Niemczech, Włoszech i innych krajach, jakie warunki mają służby mundurowe i przestańcie klepać w klawiaturę dla samego klepania, zastanówcie się co piszecie!
  Dlaczego policjant, funkcjonariusz sg mają narażać życie i zdrowie i nic nie dostać w zamian? Popatrzcie w Stanach, Kanadzie, i innych krajach w Europie które doceniają służbę, nie pracę , a służbę i się zastanówcie.
  Jak coś wam ukradną albo zniszczą to lecicie na policję, jak łapać przemytników to sg. A chciałoby się aby komisariat był czynny całą dobą, bo jak coś się stanie to wioo na policję. A myślicie , że im płacą za pracę w nocy i w święta dodatkową kasę?? Większość z Was taką dostaje jak pracuje tak jak oni.
  Nie dawajcie się podpuszczać, zobaczcie co robi rząd, a czego w zasadzie nie robi. Przecież oni nas sprzedali za bezcen i rozgrabili a teraz ferment sieją !!!

 • 9: f-sz z IP: 83.24.241.* (2011-02-21 09:38)

  Nie potrzeba dużych reform w służbach,wystarczy rozmundurować administrację w Policji,SW,Straży Pożarnej itd.Ogromne pieniądze,przykład-panie sekretarki na oficerskich stanowiskach i z jakimi dodatkami.Wiadomo sekretarka znajoma komendanta,dyrektora.???

 • 10: soplica z IP: 93.105.142.* (2011-02-21 09:52)

  Antygeniusz- zaręczam że pani Jadzia będzie lepszą sekretarką niż policjantka. Będzie zależeć jaj na pracy, a policjantka tylko patrzy gdzie dostać wyższą grupę, dodatek , a jak coś się nie spodoba to na zwolnienie idzie.
  Zaza- czasy służby w policji już dawno się skończyły. Teraz to ochronka. Nie ma szacunku dla szarż, stopni. Jak potrzeba ściągnąć w nocy policjanta, a nie daj Boże policjantkę to nie odbierają telefonów.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama