statystyki

Nowa kwota bazowa dla pracujących emerytów

autor: Bożena Wiktorowska14.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.02.2011, 16:31

Spośród emerytów wciąż łączących pracę i emeryturę na prezydenckim projekcie ustawy zyskają tylko ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. W zamian za rezygnację ze świadczenia nabędą prawo do jego przeliczenia z nową kwotą bazową.

reklama


reklama


Do końca września emeryci łączący emeryturę z pracą muszą wybrać, czy chcą nadal pracować w dotychczasowej firmie, czy wybierają emeryturę (dotyczy to tylko osób które po 8 stycznia 2009 r. przeszły na emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy). Jeśli zdecydują się na kontynuowanie zatrudnienia, będą mogli skorzystać z możliwości przeliczenia emerytury na podstawie nowej kwoty bazowej po przepracowaniu co najmniej 30 miesięcy.

Taką możliwość przewiduje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Emeryci nie są zadowoleni z tej propozycji. Oczekiwali od prezydenta więcej. Eksperci, jak i sami zainteresowani wskazują, że już teraz można przeliczyć świadczenie z nową kwotą bazową po przepracowaniu 30 miesięcy.

W takim przypadku część socjalna nowo przyznawanej emerytury (24 proc. kwoty bazowej) ustalana jest od nowej kwoty, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.

Jedyną korzyścią, jaką daje prezydencki projekt, jest więc to, że wszystkie osoby bez względu na wiek będą mogły przeliczyć emerytury po co najmniej 30 miesiącach pracy. Ten termin będzie liczony od dnia zrezygnowania z jednoczesnego pobierania emerytury i wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy. Nowa kwota będzie też dotyczyć wyłącznie części socjalnej. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury nic nie zyskają więc na tych rozwiązaniach. Są korzystne dla osób, które przeszły na emeryturę po ukończeniu 60 lub 65 lat.

Projekt prezydencki w sposób jednoznaczny wskazuje, że z nowych rozwiązań nie skorzystają emeryci, którym nie uda przepracować 30 miesięcy.

Zdaniem Bartosza Nowaka, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych M. Nałęcz-Socha, B. Nowak Spółka Partnerska, osoby te mogą ustalić wysokość emerytury na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. W efekcie będą uwzględniane zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia. ZUS przeliczy je, stosując nową kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie emerytury. Można z tego skorzystać, pod warunkiem że do ponownego ustalenia wysokości wskaże m.in. zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu świadczenia. Dodatkowo należy uzyskać wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu w stosunku do wskaźnika obliczonego poprzednio. Ten ostatni warunek nie jest wymagany, gdy emeryt nawet przez jeden dzień nie pobierał emerytury z powodu jej zawieszenia.

Ponadto ZUS nie wymaga wyższego wskaźnika, jeśli świadczeniobiorca wskaże do ponownego ustalenia podstawy wymiaru zarobki osiągnięte w całości po przyznaniu emerytury, a nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia wynosi co najmniej 130 proc.

47 tys. osób łączy pobieranie emerytury z ZUS z pracą zawodową u dotychczasowego pracodawcy bez konieczności rozwiązania umowy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ....................(2011-02-19 06:33) Odpowiedz 00

    TO BARBARZYŃSTWO - Polska to kraj, który po cichu zabija emerytów!!!
    Panie Prezydencie, Panie Tusk! - nie macie odwagi powiedzieć tego głośno, że emerytom i rencistom przy wydawaniu świadczenia najchętniej podalibyście cjanek potasu.
    TAK WŁAŚNIE POSTĘPUJE NASZE PAŃSTWO, dla którego setko osób pracowało. W innych krajach o dziwo, emeryt może spokojnie żyć i nie martwić się, że zabraknie mu na leki czy opłaty.
    ZAMIAST OKRADAĆ EMERYTÓW PRZYJRZYJCIE SIĘ JAK W URZĘCH ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ ROZTRWANIAJĄ PIENIĄDZE PODATNIKÓW PRZYZNAJĄC SOBIE PODWYŻKI (oczywiście, ze dla wybranych), WYDAJĄC MILIONY NA SZKOLENIA, KURSY, INNE PODNOSZĄCE KWALIFIKACJE.
    I co z tego mamy??? NIC!!! NIEDOUCZONYCH PRACOWNIKÓW I URZĘDNIKÓW.
    Uczciwych, merytorycznych i z kompetencjami, a szczególnie z doświadczeniem POZBYWACIE się w sposób dyskryminujący i mobbingujący!!!
    POZOSTAJĄ NIEUDACZNICY I KOMBINATORZY!!!

  • Lenka(2011-02-19 11:46) Odpowiedz 00

    A wydawałoby się, że taki "poważny" człowieknie powinien być autoretetem. A tu co? Może ktoś wystąpi do TK w imieniu emerytów i dowie się czy "nie nasz" prezydent ma rację i czy prawo może działać wstecz?

  • Kazimierz G.(2011-02-14 22:47) Odpowiedz 00

    Jak moze Pan Prezydent stanac twarza przed emerytami. Prosze niczego nie obiecywac. Szkoda ze wybory na to stanowisko tak pozno.
    Tylko wstyd z lamania prawa i klamliwych obiecanek.

  • A(2011-02-15 07:53) Odpowiedz 00

    do 21 PANIĄ TEŻ OBEJMUJE TA USTAWA PONIEWAŻ MA PANI EMERYTURĘ LICZONĄ PO STAREMU POWINNA SIĘ PANI ZWOLNIĆ NA 1 DZIEŃ I PONOWNIE JA PANIĄ ZAKŁAD ZECHCE ZATRUDNIĆ ALE MUSI PANI DOSTARCZYĆ DO KOŃCA WRZEŚNIA 2011 R ŚWIADECTWO PRACY PO TYM TERMINIE WSTRZYMAJĄ PANI EMERYTURĘ TAK WYCZYTAŁAM .

  • pit(2011-02-19 14:49) Odpowiedz 00

    Broniić pracujących emerytów mozna wtredy kiedy nie zajmnuja miejsc pracy .Młodzi czesto po studiach nie mają pracy, są na bezrobociu.A ktoś musi pracowac, bysmy my starsi mieli z czego życ.Oczywiscie nie mam na mysli stanowisk wolnych...
    To trudne, lepiej gdyby pracy bylo w nadmiarze albo zeby nasze emerytury byly wysokie.A tak toczy sie wojna miedzypokojeniowa.
    A od PO nie ma co wymagac, to partia nie dbajaca tez i o młodyxh ...

  • M.J.(2011-02-15 10:49) Odpowiedz 00

    Do P Marii/post 20/: Pani apel "emeryci do urn", brzmi co najmniej dwuznacznie. Myślę, że nasi kochani politycy, też robią co mogą, aby emeryci jak najszybciej znaleźli się w urnach/ albo trumnach- do wyboru/. A jeżeli ,myślała Pani o urnach wyborczych, to proszę pisać wyraźnie, co "autorka miała na myśli". Ale muszę przyznać, że Pani apel, rozbawił mnie do łeż. Pozdrawiam.

  • Daniela(2011-02-15 12:30) Odpowiedz 00

    Moim skromnym zdaniem,nie powinni dorabiac tylko ci emeryci o wysokiej emeryturze.Zajmuja miejsca pracy.W ustawie powinno byc to uwzglednione.Np. przy emeryturze do 1400zl.moglby emeryt dorobic.

  • Jadwiga(2011-02-16 11:00) Odpowiedz 00

    To skandal tak "rolowac" emerytów!!!czy Panie premierze i Panie prezydencie Wam nie jest wstyd. Ja napewno w wyborach was wiecej nie popre a tak wogóle to pierwszy raz nie pójde głosować. MAM DOSC TEGO ZAKŁAMANIA I BICIA NAJSŁABSZYCH. OD KIEDY PRAWO DZIAŁA WSTECZ!!!
    Może panowie akceptujacy takie przepisy skonczyliby podyplomowo chovciaz podstawowy kurs prawa .
    A teraz cos o sobie. Jestem po studiach ,na rentę-emerytuę przeszłam w 1998 r, po 33 latach pracy i wskaznikiem WWPW 160% - mam 1680 zł.emerytury tj.tyle co Pani sprzataczka /przepraszam panie/ przechodzaca w tej chwili na emeryture a dlaczego ??? bo wtedy kwota bazowa wynosiła 1196 zł. Po co miałam uczyc sie 5 lat na ciezkich studiach ??/ a po to aby teraz wegetować!!! Dziękuje ukochanej władzy za wszystko.

  • TG(2011-02-16 14:44) Odpowiedz 00

    Co tu dyskutowac z tepakami z rzadu ,prezydenta-jak one nie umieja nawet obliczyc zysku dla skarbu panstwa na tym przekrecie ,przekrecie -bo fedak podpowiada jak obejsc prawo przez siebie wymyslone!Prezydent obiecuje poprawke i powrot do stanu pierwotnego,premier akceptuje ,a dwie niedouczone rozkraczyly sie i ...Wiadomo, ze emeryt pracujacy nie idiota i nie bedzie pracowal gdy ma wyliczona wyzsza emeryture od zarobkow i zwolni sie i pojdzie w szara strefe nie placac zadnych haraczy dla skarbu,a ci co zarabiaja wiecej niz wyliczona em. beda nadal "blokowac miejsca pracy bezrobotnym".Pomijam fakt,ze te madre nie licza sie nawet z opinia Prezesa Sadu Najw.Niech jedna niech zostawi ten socjal i prace a zostanie w polityce gdzie sie co innego mysli,co innego mowi a co innego robi w tym raju oszustow.Druga ta od lokatora z Belwederu niech zglebi studium dobrego wychowania np. wg ksiazki Markiewicza i zajmie sie swoim pryncypalem zeby Polsce wstydu nie przynosil.

  • wnerwiona(2011-02-17 05:07) Odpowiedz 00

    Ten caly obecny rząd nie myśli ,że kiedyś będzie w naszym wieku, że też przejdą na emeryturę.Tylko już oni mają zabezpieczone! Czytam na ten temat art. i szlak ,mnie trafia , spać nie mogę.Pracuje człowiek uczciwie już 40 lat ii nie może mieć godnej emerytuty.Zebym otrzymała emeryturę GODNA , gdzie stać byłoby mnie na podróże ( tak jak widzę Niemcy do nas przyjeżdzają - zadowoleni , uśmiechnięci - to jest emeryt ) a nas to nie stać na bieżące opłaty nie mówiąc już o wyściu do kina. WSTYD mi ,że w takim kraju żyję i naprawdę uczciwie przepracuję .

  • Franka(2011-02-18 10:51) Odpowiedz 00

    Tu chyba ktoś jest bardzo chory.Myślę, że ma raka mózgu. O jakich 30 miesiącach mowa...
    Tak jak prezydent RP skrzywdził emerytów, nigdy to mu nie będzie wybaczone.
    A zobaczymy jaki wynik będzie na wyborach.
    EMERYCI DO URN !!!

  • Mila(2011-02-14 22:12) Odpowiedz 00

    W 2003r w wieku 55 lat przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Otrzymałam świadectwo pracy a na drugi dzien zatrudniłam się na nowo pracuję dalej na etacie mając 63 lata . Czy mnie dotyczy ta ustawa. Jakie macie na ten temat zdanie. Bo ja uważam, że nie !

  • pracujący emeryt(2011-02-18 21:12) Odpowiedz 00

    Kiedy wreszcie ZUS przestanie pobierać składkę rentową od pracujących emerytów.Pracujący emeryt już nigdy nie będzie rencistą.

  • zawiedziona emerytka 1519(2011-02-22 23:59) Odpowiedz 00

    Z chwilą ,gdy przeszłam na wcześniejszą zapomogę emerytalną czuję się niepotrzebna w Kraju w którym się wychowałam,wykształciłam,pracowałam i wychowałam Dzieci.Płaciłam podatki,czy z tych podatków nie były budowane zakłady pracy,szkoły,instytucje i.in? Chciałam również powiedzieć,że nie są winni starsi Nauczyciele i pracownicy ,że mało zarabiali-wszyscy nie mogą być dyrektorami.Co mamy:1000zł-opłata za mieszkanie 300zł-M3,+ woda,ścieki,podgrzanie 40zł.ubezpieczenie 50zł,światło,tv,telefon 250zł + leki= lekkie skonanie bo na żywność już nie wystarczy.Czy to są Unijne emerytury? Czy jesteśmy gorsi od innych emerytów w Unii Europejskiej?Proszę o wnikliwe przemyślenie,niedługo wybory a przecież emeryci też głosują!a jak podają dane statystyczne to jest ich wiele,wszyscy do czasów wyborów nie powymierają.

  • jaga(2011-03-03 11:16) Odpowiedz 00

    Naiwnie myślałam, że jak przepracuję 30 miesięcy po rozpoczęciu pobierania emerytury, to po osiągnięciu 60 lat będę mogła przeliczyć kwotę bazową, dlatego mimo złego stanu zdrowia pracowałam licząc miesiące. Akurat wrzesień byłby moim ostatnim , 30-tym miesiącem pracy. No i cóż, okazuje się, że pozostałam na lodzie.

  • Krystyna ......?(2011-03-09 15:32) Odpowiedz 00

    To jest totalna bzdura. Prezydent ograł emerytów i ich oszukał. 30 miesięczny okres pracy nie będzie dotyczył wszystkich jak wiadomo. Matka natura sama sprawę załatwi na co liczy Rząd i Prezydent.Oszczędności z tego tytułu to kolejne kłamstwo , ja nie wiem jak liczą nasi rządzący, np: ja płacę w tej chwili nawet składkę rentową choć już renta mi nie grozi. Więc jakie to oszczędności jak będę musiała się zwolnić . Odwołałam się w tej sprawie do ZUS , dostałam odpowiedź, w której nie odniesiono się nawet do moich racji zawartych w odwołaniu, pouczono, że jak nie przedstawię zaświadczenia o rozwiązaniu umowy z moim zakładem pracy to z automatu wstrzymają mi wypłatę emerytury. Zdobyto się więc jedynie na straszenie emeryta ,żadnej polemiki. Teraz idę z tym do Sądu, mam zamiar wykorzystać wszystkie możliwości drogi odwoławczej w naszym Kraju. Tak mi przyszło na stare lata i za 44 lata pracy -walka z Państwem o moje prawa raz nabyte,bo złamano tę zasadę ,która stanowi zasadę materialną wynikającą z klauzuli państwa prawa gwarantowaną przez Konstytucję ,która stanowi podstawę bezpieczeństwa prawnego obywateli ,będącego oparciem dla wiarygodności prawa w stosunkach między jednostką a organami władzy publicznej. .Pozostaje jedynie wiara w Sądy bo organy władzy publicznej i ustawodawczej mojego Kraju nie gwarantują mi wiarygodności prawa i wprowadzanymi zmianami naruszają wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego i konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych.

  • bg(2011-03-26 18:08) Odpowiedz 00

    przechodząc na rentę20lat temu otrzymywałam grosze mniej niż zarabiałam.po zmianach systemu obliczania zus dopłacał mi do najniższej renty/mój wskaznik to 117,95%/a dziś otrzymuję połowę najniższej płacy. o zgrozo. a może lepiej zlikwidować wogóle renty .będzie naturalna eutanazja.po co renciści-darmowi zjadacze chleba są polsce potrzebni!

  • pracująca emerytka 37 lat(2011-06-02 17:36) Odpowiedz 00

    - W moim przypadku uważam, że ta ustawa jest niezgodna z prawem, ponieważ działa wstecz - mówi pan Zenon. - 6 stycznia 2009 roku otrzymałem legitymację emeryta wydaną przez ZUS, a 8 stycznia 2009 wprowadzona została ustawa mówiąca, że osoby posiadające takie legitymacje mogą łączyć pobieranie świadczeń emerytalnych z pracą zarobkową bez konieczności zwalniania się. Obecna nowelizacja pozbawia mnie więc praw nabytych.

    Sprawa trafiła do toruńskiego sądu.

    - Dostałem wezwanie do Sądu Okręgowego w charakterze strony. Czy wygram? Nie wiem, ale uważam, że nie powinniśmy zgadzać się na rozwiązanie, które jest krytykowane nawet przez prawników.

    Pierwsza rozprawa odbędzie się już 16 marca 2011. Na razie pozostaje jednak wiele pytań i niejasności. Jak twierdzą przedstawiciele ZUS-u, odwoływanie się jest pozbawione sensu, ponieważ nie wydano jeszcze żadnej decyzji.

    - Jest to pierwsza taka sprawa w Toruniu, a z tego co wiem, to w ogóle w kraju - mówi Bożena Wankiewicz, rzecznik toruńskiego oddziału ZUS. - Owszem, jeżeli do 1 października pan Posadzy nadal będzie łączył pracę z emeryturą, to wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Wtedy otrzyma też oficjalną decyzję i od niej będzie mógł się odwołać.

    Zenon Posadzy nie chce jednak czekać.

    - W październiku będzie już za późno, ponieważ zwyczajnie przestanę otrzymywać emeryturę. A ja chcę udowodnić, że nie jest to zgodne z prawem - twierdzi.

    Czy będzie pierwszym, który dojdzie swoich praw? Jest na to duża szansa. Nowelizację ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach krytykuje nawet pierwszy prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.

    - Prawo nabyte w określonym stanie prawnym, na przykład emerytura, nie może zostać odebrane tylko dlatego, że ustawodawca doszedł do wniosku, że poprzednia treść była błędem i chce ją teraz z mocą wsteczną naprawić - mówi Stanisław Dąbrowski.

    Podobnie mówi dr Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego: - ZUS nie może pozbawić praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa.

    Opinia

    Ustawa do Trybunału
    image

    Musimy poczekać na linię orzeczniczą sądów, dopiero wtedy będziemy mogli liczyć na zmianę stanowiska ZUS-u. Na razie nowelizacja ustawy jest elementem porządku prawnego i ZUS jako organ wykonawczy ma prawo zawieszać świadczenia. Będzie tak postępował w każdej sprawie i swoje decyzje będzie podtrzymywał. Żeby coś zmienić, trzeba więc zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego lub na początek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest wiele argumentów świadczących za tym, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją.

  • wrzos(2011-06-18 17:36) Odpowiedz 00

    Może odezwie się ktoś z emerytów pracujących w ZUS, sytuacja odchodzących od października nie jest zadowalająca. Sam Prezes w porozumieniu z szefem rządu "wyrolowali" styranych pracowników, w ten sposób dziękując za wiele lat rzetelnej pracy w tak ekstremalnych warunkach.

  • Franek Przyjmowski(2012-02-07 15:49) Odpowiedz 00

    Rząd i prezydent RP wydatnie pomagają naturze w załatwianiu spraw emerytalnych.Rządowi Tuska udaje się juz 2-gą kadencje przeprowadzać w 100% "reformy" w części dotyczącej okradania emerytów./waloryzacja/. Reszta reform jakoś się rozmywa.Strategią tego rządu jest skłócanie różnych grup społecznych. Za emerytami nie wypowiada się żadna z parti poltycznych czy grup związkowych ponieważ nie podniesie to poparcia w sondażach. Fatalnie.