statystyki

Nowe zasady obliczania dochodu dla ubiegających się o zasiłek na dziecko

autor: Michalina Topolewska09.02.2011, 03:00

Dochód rodzica ubiegającego się o zasiłek na dziecko lub świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego zostanie pomniejszony, jeżeli utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Reklama


Reklama


Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw: o świadczeniach rodzinnych i o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zmianami do tych ustaw zajmował się już tydzień temu, ale wątpliwości co do wyliczeń zawartych w projekcie nowelizacji dotyczących sposobu ustalania dochodu miało Ministerstwo Finansów.

Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone do obydwu ustaw, dotyczą przeniesienia do nich z rozporządzeń przepisów określających sposób obliczania dochodu rodziny na potrzeby przyznania świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA).

Doprecyzowane zostały też przepisy dotyczące sposobu ustalania dochodu utraconego i uzyskanego, a zamknięta lista dochodów, które można uznać za dochód utracony, została rozszerzona o utratę zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego i macierzyńskiego przysługującego po utracie zatrudnienia.

Dodatkowo w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zostały zmienione przepisy określające zasady odbierania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym. Wymagały one dostosowania do wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 46/07). Niesolidny rodzic nie straci tego dokumentu, jeżeli będzie płacił co najmniej 30 proc. alimentów przez sześć kolejnych miesięcy.

Z kolei gmina, zanim wyśle do starosty wniosek o odebranie prawa jazdy, wyda decyzję uznającą dłużnika za uchylającego się od alimentacji. Od tej decyzji rodzicowi będzie przysługiwało odwołanie. Ponadto gminy będą przekazywać resortowi pracy dane o osobach uprawnionych do świadczeń z FA i wartości przyznanych świadczeń.

Natomiast w ustawie o świadczeniach rodzinnych zmienią się też przepisy dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Gmina będzie mogła m.in. przeprowadzić wywiad z opiekunem osoby niesamodzielnej otrzymującym to świadczenie, który sprawdzi, czy dalej spełnia warunki jego przyznania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • rewizor(2011-02-09 09:41) Odpowiedz 00

    przecież to nie gmina będzie sprawdzać a nowi urzędnicy których trzeba zatrudnić,posadzić przy biurku z nowym komputerem i dać "słuszną"wypłatę

  • matka(2011-10-25 13:05) Odpowiedz 00

    zgadzam sięz przedmówcą,dopiero się zacznie.kto nie ma układów w urzędzie to nie będzie pozytywnie oceniony.Wiem co mówię bo już coś podobnego przerabiałam,urzedniczka z całą mądrą księgą praw tak mi szukała i szukał że zawsze jakiś kruczek znalazł,pomimo że biegli sądowy zakwalifikował dziecko do pnt.7. sad wydał prawomocney wyrok ale urzędnik prawie trzy miesiace pokazywał paragrafy żeby tylko odrzucić i nie wypłacać świadczenia pielęgnacyjnego.koniec w końcu musieli spłacic ten okres ale ja z dzieckiem przez te trzy miesiące nie miałam srodków do życia ,gdyby nie zakupy na tak zwany zeszyt ,to nie wien jakby się to skończyło.Los tak mnie potraktował że mam trzecią córkę i również niepełnosprawną ,również miałam świadczenie pielęgnacyjne ale od 7 miesięcy oczekuję na ponowne badanie oprzez biegłych i nie wiem jak się to skończy ,malutka ma dwa latka i podobno ma sobie radzić sama ,zaznaczę że ma ataki praktycznie codziennie.kiedyś decydowała gmina teraz orzecznicy a i tak dziecko czy inna osoba wymagająca pomocy są na samym końcu,tu nie ma walki o najsłabszych tylko o to jak zawięzić ich grupę,zaostrzyć warunki,ai udawać że jest tak mało osób potrzebujących pomocy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane