statystyki

Rodzice dostaną dopłaty do pensji niań

autor: Michalina Topolewska, Współpraca Bartosz Marczuk04.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.04.2011, 19:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Budżet zapłaci składki do ZUS i NFZ nianiom, które legalnie zatrudnią się do opieki nad dziećmi.

reklamareklama


Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Jedna z nich, którą poparła komisja polityki społecznej i rodziny, skraca, vacatio legis ustawy z trzech do jednego miesiąca. Dzięki tej zmianie szybciej zaczną obowiązywać m.in. przepisy zachęcające rodziców do legalnego zatrudniania niani.

Przyjęta w ustawie zachęta zakłada, że w przypadku gdy rodzic zawrze z nianią tzw. umowę uaktywniającą i zgłosi ją do ZUS, ten przez okres jej trwania będzie płacił za nianię składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Maksymalnie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (1386 zł). Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe, różnicę pokryje rodzic.

Skorzysta samotny rodzic

Do umowy uaktywniającej będą stosowane przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy-zlecenia. Ustawa żłobkowa nie przewiduje wzoru takiej umowy, wskazuje jednak na elementy, które musi ona zawierać. Są to m.in. obowiązki niani, czas pracy, wysokość wynagrodzenia, czas trwania umowy oraz sposób jej zmiany lub rozwiązania.

Prawo do zawarcia umowy z nianią będą mieli nie tylko rodzice pozostający w związku małżeńskim, lecz także samotnie wychowujący i znajdujący się w separacji lub w związku małżeńskim, jeżeli drugi z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Ustawa stawia też dodatkowe warunki, aby korzystać z refundacji składek. Umowa uaktywniająca musi być przez rodzica zgłoszona do ZUS, a obydwoje rodzice lub samotny rodzic muszą pracować. Z tym że nie musi to być etat. Może to być także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej. Co więcej ZUS zrefunduje składki przez trzy miesiące po dacie utraty pracy przez jednego z rodziców.

Wyższa emerytura

Z dofinansowania nie skorzystają natomiast ci rodzice, którzy korzystają z innych form opieki przewidzianych w ustawie lub są dla tego dziecka rodzicami zastępczymi.

Zawarcie umowy uaktywniającej przyniesie niani korzyści. Dzięki opłacaniu składek zyska prawo do świadczeń.

Opłacając składkę emerytalną, będzie nie tylko nabywać prawo do emerytury, którą ZUS przyzna jej w przyszłości. Jeśli jest już emerytką, będzie mogła na bieżąco zwiększać swoje świadczenie. Z kolei opłacanie składki rentowej daje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracująca niania zabezpieczy też dzięki temu swoich bliskich. W razie jej śmierci będą mogli otrzymać rentę rodzinną.

Opłacanie składki wypadkowej umożliwi ubieganie się m.in. o odszkodowanie w razie wypadku w pracy lub w drodze z lub do pracy. Liczyć się będzie także składka zdrowotna. W zamian niania będzie mieć prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: loja z IP: 83.17.36.* (2011-11-15 10:04)

  magdalenka- Ty płacisz tylko pensję niani i jeżeli zmieścisz się w kwocie najniższego wynagrodzenia (1386)to składki do ZUS masz w gratisie :) PS to już sarkazm z mojej strony, ale jak zarabiasz 1500 to nawet przy "gratisowych" składkach na nianie Cie nie stać- chyba, ze na chwilkę, wtedy cała ta umowa uaktywniająca nie ma sensu, lepiej dać kobiecie do ręki parę groszy. Pozdrawiam

 • 2: loja z IP: 83.17.36.* (2011-11-15 09:56)

  Na wychowawczym możesz zatrudnić nianię, ale bez refundacji składek:)

 • 3: Jola z IP: 213.76.164.* (2011-11-09 20:42)

  A gdy matka dziecka jest na macierzyńskim i idzie na wychowawcze to czy także może zatrudnić nianie? Bo wtedy zus musiałby płacic jedenj i drugiej.

 • 4: magdalenka z IP: 83.0.161.* (2011-10-15 21:25)

  nie rozumiem, czyli jezeli ja zarabiam 1500 zł, to ile będe musiała dopłacić z własnej kieszeni? i w końcu ile ta niania-babcia dostanie na rękę z ZUSu?

 • 5: Ja z IP: 87.205.131.* (2011-10-02 20:05)

  To pięknie, poporosze także o opłacenie ZUSu za mnie i innych. Może za budowlańców pracujących na czarno? Może za nauczycieli, lekarzy i policjantów? Dlaczego NIANIA jest uprzywilejowana??? Ten Kraj padnie na pysk szybciej niż Grecja!!!

 • 6: biedny rodzic z IP: 88.199.162.* (2011-05-25 13:45)

  Ja mam pytanie tego typu jak niani zapłace 500 złotych bo mnie na tyle stać to zostana odprowadzone składki od najniższej krajowej czy zostaną one pomniejszone o stosowny procent jak to jest???
  ale powiem jedno fiskus nam dopierdzieli w rozliczeniu rocznym zamiast nam zwrócić podatek to jeszcze będziemy musieli dopłacic sprytnie pomyslane

 • 7: Irena z IP: 89.174.170.* (2011-05-10 10:19)

  czy moge zatrudnic jako nianie mame ktora jest na rencie

 • 8: mirella115 z IP: 83.26.166.* (2011-05-04 14:38)

  Mam pytanie. Czy niani po przepracowaniu u nas pełnego roku będzie przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Warunkiem jest odprowadzanie składki na Fundusz Pracy...

 • 9: OBNIZYC PODATKI!!! z IP: 41.220.46.* (2011-04-17 13:12)

  PENSJE powinny byc wyzsze, zeby rodzic mogl samodzielnie oplacic nianie, a nie znowu jakies durnowate doplaty! A niby skad ma byc ta kasa na te doplaty? Zabranie rodzicowi wiekszego podatku, przepchniecie go przez system panstwowy to tylko zwieksza koszt obslugi tej "darowizny". Zlikwidowac wszystkie ulgi, doplaty i przywileje!!! OBNIZYC PODATKI a czlowiek sam bedzie mogl zatrudnic nianie, bo go bedzie na to stac!

 • 10: Mario z IP: 95.50.10.* (2011-03-07 22:19)

  Nikt nie skorzysta, bo przecież jak ktoś uprzednio wspomniał spowoduje to tylko konieczność płacenia dodatkowo podatku dochodowego, a pokrycie nie płaconych składek zus przez rząd to prosty manewr księgowy nie mający zresztą większego sensu poza kupowaniem głosów niani?

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP