statystyki

Rodzice dostaną dopłaty do pensji niań

autor: Michalina Topolewska, Współpraca Bartosz Marczuk04.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.04.2011, 19:45

Budżet zapłaci składki do ZUS i NFZ nianiom, które legalnie zatrudnią się do opieki nad dziećmi.

reklama


reklama


Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Jedna z nich, którą poparła komisja polityki społecznej i rodziny, skraca, vacatio legis ustawy z trzech do jednego miesiąca. Dzięki tej zmianie szybciej zaczną obowiązywać m.in. przepisy zachęcające rodziców do legalnego zatrudniania niani.

Przyjęta w ustawie zachęta zakłada, że w przypadku gdy rodzic zawrze z nianią tzw. umowę uaktywniającą i zgłosi ją do ZUS, ten przez okres jej trwania będzie płacił za nianię składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Maksymalnie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (1386 zł). Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe, różnicę pokryje rodzic.

Skorzysta samotny rodzic

Do umowy uaktywniającej będą stosowane przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy-zlecenia. Ustawa żłobkowa nie przewiduje wzoru takiej umowy, wskazuje jednak na elementy, które musi ona zawierać. Są to m.in. obowiązki niani, czas pracy, wysokość wynagrodzenia, czas trwania umowy oraz sposób jej zmiany lub rozwiązania.

Prawo do zawarcia umowy z nianią będą mieli nie tylko rodzice pozostający w związku małżeńskim, lecz także samotnie wychowujący i znajdujący się w separacji lub w związku małżeńskim, jeżeli drugi z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Ustawa stawia też dodatkowe warunki, aby korzystać z refundacji składek. Umowa uaktywniająca musi być przez rodzica zgłoszona do ZUS, a obydwoje rodzice lub samotny rodzic muszą pracować. Z tym że nie musi to być etat. Może to być także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej. Co więcej ZUS zrefunduje składki przez trzy miesiące po dacie utraty pracy przez jednego z rodziców.

Wyższa emerytura

Z dofinansowania nie skorzystają natomiast ci rodzice, którzy korzystają z innych form opieki przewidzianych w ustawie lub są dla tego dziecka rodzicami zastępczymi.

Zawarcie umowy uaktywniającej przyniesie niani korzyści. Dzięki opłacaniu składek zyska prawo do świadczeń.

Opłacając składkę emerytalną, będzie nie tylko nabywać prawo do emerytury, którą ZUS przyzna jej w przyszłości. Jeśli jest już emerytką, będzie mogła na bieżąco zwiększać swoje świadczenie. Z kolei opłacanie składki rentowej daje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracująca niania zabezpieczy też dzięki temu swoich bliskich. W razie jej śmierci będą mogli otrzymać rentę rodzinną.

Opłacanie składki wypadkowej umożliwi ubieganie się m.in. o odszkodowanie w razie wypadku w pracy lub w drodze z lub do pracy. Liczyć się będzie także składka zdrowotna. W zamian niania będzie mieć prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • mstaw(2011-02-06 13:02) Odpowiedz 11

    Dlaczego Taki przywilej ma dotyczyć tylko niań ? Opłacajmy także składki za zatrudnionych lokaji, prywatne kucharki, kierowców limuzyn, prywatnych ogrodników etc. Ktoś tu powariował !!! Państwo zamiast stworzyć system opieki nad dzieckiem, który umożliwi wszystkim rodzicom pracę zawodową, wprowadza "dotacje" dla tych, których stać na zatrudnienie niani !!! To jakiś absurd ! Politycy płaczą, że w ZUS-ie brak pieniędzy, a tu fundują ZUS-owi dodatkowe obciążenie. Jako podatnik opłacam działanie partii i wynagrodzenia polityków. Czuję się zatem Waszym, politycy, pracodawcą. Korzystając z uprawnień pracodawcy: ZWALNIAM WAS DYSCYPLINARNIE !!!

  • dzidziuś(2011-02-05 00:17) Odpowiedz 00

    Ciekawe czy Dorn też płaci podatek i ZUS od niani?

  • loja(2011-11-15 10:04) Odpowiedz 00

    magdalenka- Ty płacisz tylko pensję niani i jeżeli zmieścisz się w kwocie najniższego wynagrodzenia (1386)to składki do ZUS masz w gratisie :) PS to już sarkazm z mojej strony, ale jak zarabiasz 1500 to nawet przy "gratisowych" składkach na nianie Cie nie stać- chyba, ze na chwilkę, wtedy cała ta umowa uaktywniająca nie ma sensu, lepiej dać kobiecie do ręki parę groszy. Pozdrawiam

  • loja(2011-11-15 09:56) Odpowiedz 00

    Na wychowawczym możesz zatrudnić nianię, ale bez refundacji składek:)

  • Jola(2011-11-09 20:42) Odpowiedz 00

    A gdy matka dziecka jest na macierzyńskim i idzie na wychowawcze to czy także może zatrudnić nianie? Bo wtedy zus musiałby płacic jedenj i drugiej.

  • magdalenka(2011-10-15 21:25) Odpowiedz 00

    nie rozumiem, czyli jezeli ja zarabiam 1500 zł, to ile będe musiała dopłacić z własnej kieszeni? i w końcu ile ta niania-babcia dostanie na rękę z ZUSu?

  • Ja(2011-10-02 20:05) Odpowiedz 00

    To pięknie, poporosze także o opłacenie ZUSu za mnie i innych. Może za budowlańców pracujących na czarno? Może za nauczycieli, lekarzy i policjantów? Dlaczego NIANIA jest uprzywilejowana??? Ten Kraj padnie na pysk szybciej niż Grecja!!!

  • biedny rodzic(2011-05-25 13:45) Odpowiedz 00

    Ja mam pytanie tego typu jak niani zapłace 500 złotych bo mnie na tyle stać to zostana odprowadzone składki od najniższej krajowej czy zostaną one pomniejszone o stosowny procent jak to jest???
    ale powiem jedno fiskus nam dopierdzieli w rozliczeniu rocznym zamiast nam zwrócić podatek to jeszcze będziemy musieli dopłacic sprytnie pomyslane

  • Irena(2011-05-10 10:19) Odpowiedz 00

    czy moge zatrudnic jako nianie mame ktora jest na rencie

  • mirella115(2011-05-04 14:38) Odpowiedz 00

    Mam pytanie. Czy niani po przepracowaniu u nas pełnego roku będzie przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Warunkiem jest odprowadzanie składki na Fundusz Pracy...

  • OBNIZYC PODATKI!!!(2011-04-17 13:12) Odpowiedz 00

    PENSJE powinny byc wyzsze, zeby rodzic mogl samodzielnie oplacic nianie, a nie znowu jakies durnowate doplaty! A niby skad ma byc ta kasa na te doplaty? Zabranie rodzicowi wiekszego podatku, przepchniecie go przez system panstwowy to tylko zwieksza koszt obslugi tej "darowizny". Zlikwidowac wszystkie ulgi, doplaty i przywileje!!! OBNIZYC PODATKI a czlowiek sam bedzie mogl zatrudnic nianie, bo go bedzie na to stac!

  • Mario(2011-03-07 22:19) Odpowiedz 00

    Nikt nie skorzysta, bo przecież jak ktoś uprzednio wspomniał spowoduje to tylko konieczność płacenia dodatkowo podatku dochodowego, a pokrycie nie płaconych składek zus przez rząd to prosty manewr księgowy nie mający zresztą większego sensu poza kupowaniem głosów niani?

  • babcia(2011-02-28 13:40) Odpowiedz 01

    to jest paranoja jak wszystko w polsce ale jesli tak jest to skorzystam

  • Mike(2011-02-11 21:55) Odpowiedz 00

    "wypadku w drodze z lub do pracy" co Wy za bzdury wypisujecie? Od 2003r. nie ma odszkodowania z tytułu tych wypadków. Druga sprawa to zapoznajcie się z definicją WPP, statystykę GUSowską też rodzice będą musieli sporządzać? Przez takie niedoru...e ustawy żaden rodzic z odrobiną oleju w głowie nie zatrudni niani i kto na tym zyska? Jeszcze ustawa nie weszła a tu już niektórzy składki od ZUS chcą wyciągać... Polska...

  • monama(2011-02-07 13:26) Odpowiedz 00

    Zanim napiszecie jakieś komentarze w stylu - dzielenie cudzych pieniędzy to zweryfikujcie, że opłacenie składek to i tak mniejszy koszt niż subwencja oświatowa, które trafiają do przedszkoli, szkół. Taka subwencja przyznawana jest placówce na "sztukę" uczniaka, teraz podobne dofinansowanie dostaną te rodzice młodszych dzieci, a ze względu na liczbę żłobków ma to sens. Ja wracając do pracy zarobię na nianie, siebie i utrzymam jeszcze kilku krusowców. Warto by moje małe dziecko było traktowane przez system tak samo jak starsze dzieci tj dzieci w wieku przedszkolnym!

  • Robert(2011-02-05 21:38) Odpowiedz 00

    Taka ustawa nic nie zmieni, niania będzie musiała bowiem zapłacić podatek, czyli rodzic będzie musiał automatycznie niani zapłacić więcej, bo nie sądzę aby nianie w zamian za legalne zatrudnienie chciały z dotychczas otrzymywanej kwoty 18% oddawać fiskusowi

  • monama(2011-02-07 13:28) Odpowiedz 00

    do emerytki! Nikt niani z przymusu nie zatrudni.

  • kajko(2011-02-04 15:44) Odpowiedz 00

    Do 1: Oj nie chciałabyś urealnienia rent i emerytur. Urealnić emerytury oznacza ich sprowadzenie do poziomu wynikającego z wpłaconych składek. Tobie zapewne chodzi o ich spore podniesienie.

  • jan(2011-02-04 12:42) Odpowiedz 00

    a jeżeli konkubent samotnego rodzica nie pracuje to będzie się należała dopłata?

  • :)(2011-02-04 11:26) Odpowiedz 00

    He He... Czyli damy zarobić koleżance jako niani.. :)