statystyki

Pracujący emeryt musi powiadomić ZUS o osiągniętym przychodzie

autor: Marek Opolski02.02.2011, 03:00

Pracujący emeryci, do końca lutego muszą przesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek o ubiegłorocznym przychodzie.

Reklama


Reklama


Emeryt prowadził działalność gospodarczą i sam za siebie opłacał składki. Uzyskany przychód musi potwierdzić własnym oświadczeniem.

Emeryci i renciści wykonujący działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub pozostający w stosunku służby nie mogą dorabiać bez ograniczeń. Mają wyznaczone dwa progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie wypłacanego świadczenia.

Niższa kwota graniczna wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 2242,20 zł.). Jeśli osoba uprawniona przekroczyła ten limit, a jej przychód nie był wyższy od wyższego progu zarobkowego, świadczenie podlega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Zmniejszenie to równe jest kwocie przekroczenia niższego limitu, ale nie może być wyższe niż maksymalna kwota zmniejszenia ustalona dla emerytury lub renty w danym okresie. Drugi próg zarobkowy wynosi 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS (od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 4164 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że emerytura lub renta podlega zawieszeniu.

Emeryci i renciści powinni niezwłocznie powiadomić ZUS o zamiarze osiągania przychodu. Po zakończeniu roku kalendarzowego muszą także poinformować ZUS o kwocie przychodu osiągniętego w całym poprzednim roku.

Powinni to zrobić do końca lutego następnego roku, dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub – w przypadku gdy sami za siebie opłacają składki (np. jako osoby prowadzące działalność gospodarczą) – własne oświadczenie o przychodzie w poprzednim roku. Na podstawie tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu.

Zaświadczenie o przychodzie ubezpieczonego emeryta lub rencisty może przekazać do ZUS również sam płatnik składek. Jeśli to zrobił, ZUS nie wymaga, aby taki sam dokument dostarczył świadczeniobiorca.

Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie osiągniętym w 2010 r. nie dotyczy emerytów, którzy w całym poprzednim roku mogli dorabiać bez ograniczeń ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 103 – 104 oraz art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Ela(2011-02-02 13:04) Odpowiedz 00

  A ZUS nie wie ile kto zarobił??!!! Przecież pracodawcy dostarczają mu co miesiąć stosowne informacje. Czyste lenistwo i przerzucanie obowiązków!!!

 • Zwykły podatnik(2011-02-02 10:12) Odpowiedz 00

  Jeżeli chodzi o rencistów, rozumiem cel tej regulacji, choć Pan Tusk obiecywał zniesienie ograniczeń dochodowych. Nie rozumiem ograniczeń wobec emerytów ! Sam jestem w takiej sytuacji, osiągam znacznie większy dochód niz 130% średniej krajowej, ale dobra księgowa podpowiedziała, jak uniknąć związanych z tym problemów i Państwo tworzy niepotrzebne byty i ograniczenia, a my wkładamy energie i spryt jak tego uniknąć ! Bezmyślne, glupie nasze kochane Państwo !!!

 • Zuzia(2011-02-02 11:25) Odpowiedz 00

  Mój zakład płaci za mnie składki. Otrzymuję z ZUS-u informację o wpłaconych składkach. A potem składam oświadczenie o zarobkach. ZUS nie wiem ile zarabiam? Przecież odprowadzane składki stanowią określony % od zarobków.

 • piotr(2011-02-02 16:36) Odpowiedz 00

  Takie idiotyczne ustawy wychodzą z Sejmu a ZUS je realizuje.Ktoś z zarządu ZUSu powinien zaskarżyć te głupawe przepisy,które się dublują a urzędnicy wkurzają petentów przy ich egzekwowaniu.Przepis goni przepis popychany przez rozporządzienie na podstawie ustawy... że to się jeszcze kupy trzyma ?

 • Gamza(2011-02-03 09:19) Odpowiedz 00

  Nieprawdą jest, że jeżeli płatnik poinforuje ZUS o osiąganych zarobkach to świadczeniobiorca nie mui tego robić !!
  Po drugie kwoty oskładkowane, o których jest informowany co miesiąc ZUS a kwoty powodujące ograniczenie zarobkowanie nie są te same - proponuję sprawdzić w ustawie i rozporządzeniu.

 • witek(2011-05-18 11:26) Odpowiedz 00

  A ja pobieram emeryturzyne w P.z ktorej oplacam moje M3..a mieszkam i pracuje w Irlandii..bo w ojczyznie ZDECHLABYM z glodu..i mam W GLEBOKIM POWAZANIU ZUS..nie zglaszam tego..moze kiedys wroce,moze nie..a wtedy niech mnie wsadza do basy..bede mial wikt i opierunek gratis,na koszt podatnika..

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane