Wprowadzając nowe subkonto w ZUS, rząd chce dać ubezpieczonym prawo do dziedziczenia tych pieniędzy. Wypłaty nie będą się jednak odbywać w gotówce, ale przelewem na konta emerytalne najbliższych osób i spadkobierców.
Po wprowadzeniu proponowanych przez rząd zmian nic się nie zmieni w mechanizmie dziedziczenia lub w sytuacji rozwodu, jeśli chodzi o pieniądze gromadzone w OFE. Tyle tylko, że będzie ich wpływać na konto dużo mniej. Stąd mniej będzie do odziedziczenia lub podziału.
Rząd w przygotowanym przez siebie projekcie ustawy wpisał zmienione, w porównaniu do OFE, zasady dziedziczenia i podziału środków w razie rozwodu z subkonta ZUS. Choć zapowiada, że będzie dążył do tego, aby były one dokładnie takie same jak w OFE. GUS ma w ciągu dwóch tygodni przygotować szczegółową analizę możliwości wprowadzenia tych zmian. Poniżej omawiamy to, co jest w przygotowanym przez rząd projekcie ustawy. Na początek przypominamy więc, jak obecnie są dziedziczone pieniądze z OFE oraz jak są dzielone w razie rozwodu.

Dziedziczenie z OFE

Uczestnik OFE może dysponować, na wypadek swojej śmierci pieniędzmi zgromadzonymi na jego rachunku emerytalnym. Aby ułatwić ich wypłatę, uczestnik OFE powinien wskazać osobę uposażoną.
Osoby zamężne i żonate, które należą do II filaru, muszą pamiętać, że środki zgromadzone w funduszu emerytalnym stanowią ich majątek wspólny (o ile nie mają podpisanej intercyzy). Wskazując więc jako beneficjenta (uposażonego) jakąś osobę trzecią, małżonek dysponuje tak naprawdę tylko tymi pieniędzmi zgromadzonymi na jego rachunku, które nie są należne małżonkowi z tytułu wspólnoty majątkowej.
Drugą bardzo ważną zasadą, rządzącą wypłatami środków w razie śmierci członka OFE, jest to, że wypłata na rzecz małżonka ma formę tzw. wypłaty transferowej. Należne małżonkowi pieniądze mogą być przekazane (poza wyjątkami – patrz ramka) tylko na rachunek do OFE, a nie wypłacone w gotówce.
Warto też dodać, że otwarcie rachunku w OFE po zmarłym współmałżonku (jeśli nie ma takiego dotychczas) nie koliduje w żaden sposób z możliwością skorzystania z wcześniejszej emerytury, ani nie jest równoznaczne z podziałem następnych, przychodzących do ZUS składek emerytalnych – na pozostającą w zakładzie i odprowadzaną do OFE.

Ważny uposażony

Zasada, która ma fundamentalny wpływ na tryb wypłaty środków po zmarłym członku OFE, stanowi, że pieniądze zgromadzone na rachunku zmarłego, które nie należą się współmałżonkowi, są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku braku takiego wskazania wchodzą w skład spadku.
Przepis ten ma podstawowe znaczenie, jeśli chodzi o możliwość szybkiej wypłaty środków po zmarłym. Procedura wymagana, gdy członek OFE wskazał beneficjenta/ów, nie jest zbyt pracochłonna i długotrwała. Natomiast możliwość wypłaty środków po zmarłym, który nie wskazał uposażonych, może być uciążliwa. Wtedy trzeba dostarczyć OFE, obok innych dokumentów, postanowienie sądu o nabyciu spadku. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, stratą czasu i ewentualnymi sporami co do należności.
Członek OFE ma prawo w każdej chwili uzupełnić w umowie z OFE brakującą osobę uposażoną (lub dokonać zmian). Aby poznać obowiązującą w danym OFE szczegółową procedurę uzupełnienia takiego braku, najlepiej skontaktować się z funduszem telefonicznie.

Uwaga na zmianę przepisów

W 1999 r., gdy do OFE przystąpiła największa liczba osób, obowiązywały inne przepisy, dotyczące wypłaty środków zgromadzonych w II filarze, w sytuacji gdy uczestnik nie wskazał beneficjenta. Stanowiły, że w przypadku niewskazania takiej osoby pieniądze (które pozostają po wypłacie dla współmałżonka) przypadają członkom najbliższej rodziny zmarłego w równych częściach. Takimi osobami są: małżonek, dzieci, rodzice oraz wnuki zmarłego. Często osoby przystępujące wtedy do OFE bagatelizowały wypełnianie stosownej części umowy, gdzie wskazywało się beneficjentów. Uważały one, że pieniądze w razie wcześniejszej śmierci i tak zostaną wypłacone członkom najbliższej rodziny.
Jednak zmiana przepisów (obowiązuje od 17 lutego 2001 r.) wprowadziła wspomnianą wcześniej zasadę stanowiącą, że pieniądze w razie braku uposażonego wchodzą w skład spadku. Oczywiście osoby, które ubiegały się o wypłatę środków za uczestników OFE zmarłych przed tą datą, obowiązują stare procedury.
Wielu uczestników OFE nie zdaje sobie sprawy ze znowelizowanych przepisów (niektóre fundusze zawiadamiały swoich członków o zmianach) i ich najbliżsi mogą być w razie ich śmierci narażeni na uciążliwą procedurę wypłaty pieniędzy z OFE. Warto więc zainteresować się, czy na umowie widnieje osoba uposażona do odbioru środków w razie naszej śmierci – można sprawdzić to na formularzu umowy przystąpienia do OFE lub dzwoniąc do swojego funduszu (jak skontaktować się z OFE patrz ramka nr 6). W razie jej braku powinno się dokonać stosownej korekty.
Jest to tym bardziej istotne, że rząd, który od kwietnia tego roku planuje tworzenie nowego subkonta w ZUS, przewiduje (szczegółowo piszemy o tym poniżej), że to właśnie osoby wskazane przez członków OFE (osoby uposażone) będą miały prawo do ograniczonego dziedziczenia po nich składek także z tego subfunduszu.

Dla małżonka – emerytura

Podobne zasady przekazywania pieniędzy z OFE obowiązują w sytuacji rozwodu. Małżonek zmarłego członka OFE (poza wyjątkami omówionymi wyżej) będzie starać się o przekazanie zgromadzonych na jego rachunku pieniędzy na konto do II filaru.
OFE zmarłego dokonuje wtedy tzw. wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na drugofilarowy rachunek małżonka w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Dzielone są więc środki od momentu powstania wspólnoty majątkowej do jej zakończenia. Terminem dokonania takiej wypłaty jest ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia lub listopada.
Aby taka wypłata była możliwa, małżonek musi przedstawić odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa i pisemne oświadczenia stwierdzające, czy do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści wcześniejszego oświadczenia, dotyczącego ich wspólnoty majątkowej.
Jeżeli nie posiada on rachunku w żadnym OFE i w terminie 2 miesięcy od dnia przedstawienia tych dokumentów nie wskaże rachunku w jakimkolwiek funduszu, OFE zmarłego otworzy mu rachunek na jego nazwisko. Następnie przekaże na niego przypadające mu środki – zgromadzone na rachunku zmarłego współmałżonka.
Z chwilą otwarcia rachunku były współmałżonek uzyskuje członkostwo w funduszu (o wyjątkowym traktowaniu takiego rachunku przez ZUS pisaliśmy wyżej). OFE ma też obowiązek potwierdzić na piśmie warunki jego członkostwa.
Tryb wypłaty pozostałych pieniędzy będzie zależał od tego, czy zmarły członek OFE wskazał osobę uposażoną.

Dla beneficjenta – gotówka

Pieniądze zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie zostaną wykorzystane na wypłatę transferową dla współmałżonka, są przekazywane w gotówce osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku. To szczególnie ustalone z perspektywy zmian, które chce wprowadzić rząd. Na razie nie przewiduje wypłat gotówkowych.
OFE wypłaca pieniądze beneficjentowi w ciągu 3 miesięcy od momentu przedstawienia funduszowi dokumentu stwierdzającego jego tożsamość. Wypłata gotówkowa dla uposażonego może być dokonana jednorazowo lub w ratach (płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata) – zgodnie z jego pisemną dyspozycją. Zasady wypłaty ratalnej określa statut OFE. Istnieje też możliwość wpłaty środków przypadających małżonkowi zmarłego (widnieje jako osoba uposażona) na jego żądanie na rachunek w OFE.
Procedura wypłaty środków dla uposażonego jest prosta. Ogranicza się do przedstawienia dokumentu tożsamości i podania rachunku bankowego lub adresu, na jakie mają zostać przesłane pieniądze. Sprawa komplikuje się gdy nie ma uposażonego.

Kłopoty spadkobierców

W razie braku wskazania beneficjentów środki pozostające po ewentualnej wypłacie transferowej na rzecz współmałżonka wchodzą w skład spadku. Spadkobiercy, aby taka wypłata mogła się odbyć, muszą przedłożyć w OFE zmarłego prawomocne stwierdzenie nabycia spadku.
Obowiązujące obecnie przepisy nakładają więc na najbliższych zmarłego członka OFE obowiązek uzyskania wyroku o nabyciu spadku. Jak wiadomo, procedura ta może stać się kłopotliwa, stąd najlepiej dopilnować ewentualnego uzupełnienia osób uposażonych w celu uproszczenia wypłaty środków przez naszych najbliższych w razie naszej śmierci.

Podział po rozwodzie

Podobne zasady podziału pieniędzy obowiązują w sytuacji rozwodu członka OFE. Wiele osób jest jednak wciąż zaskoczonych informacją, że w momencie rozwodu muszą podzielić się zgromadzonymi w II filarze pieniędzmi z byłym małżonkiem. Zapominają, iż pieniądze gromadzone na koncie uczestnika OFE, gdy pozostaje on w związku małżeńskim i posiada wspólnotę majątkową, stanowią wspólny majątek męża i żony.
Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że takie przepisy obowiązują tylko w II filarze. Pieniądze na emeryturę gromadzone w ZUS nie podlegały nigdy takiemu podziałowi i nadal nie podlegają. Ma się to nieco zmienić obecnie, bo rząd zapowiada, że to, co trafi do naszego rachunku w ZUS bis (ale nie do podstawowego konta emerytalnego w ZUS), też będzie podlegało podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa czy ustania wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa.

Pisemne oświadczenia

W związku z tym, że przepisy określają kapitał emerytalny gromadzony w OFE jako majątek wspólny małżonków, osoba zawierająca umowę z funduszem emerytalnym musi złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych. Innymi słowy musi zadeklarować, czy istnieje między nią a jej małżonkiem wspólnota majątkowa.
Jeśli między osobą przystępującą do OFE a jej małżonkiem istnieje taka wspólnota (tak dzieje się najczęściej) zakreśla ona wtedy tylko na formularzu umowy odpowiedni kwadrat (istnienie wspólnoty majątkowej). W takiej sytuacji nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Jeśli natomiast osoba jest stanu wolnego, zakreśla informację, że oświadczenie o tych stosunkach jej nie dotyczy.
Jeżeli natomiast osoba zapisująca się do OFE jest w związku małżeńskim, ale między nią a jej współmałżonkiem nie istnieje wspólnota majątkowa – bo małżonkowie podpisali intercyzę albo sąd orzekł ich separację – musi ona ten fakt udokumentować. Może to zrobić, przedstawiając na przykład akt notarialny (lub jego poświadczoną kopię) o zawarciu rozdzielności majątkowej.



Informacje o zmianie

Taki obowiązek, tj. zgłoszenie faktu powstania lub ustania obowiązywania wspólnoty majątkowej, ciąży też na członku OFE, który po podpisaniu umowy zmienia dotychczasowy status, jeśli chodzi o tę wspólnotę. Najczęściej są to sytuacje:
● zawarcia lub rozwiązania związku małżeńskiego,
● podpisania lub zniesienia intercyzy,
● orzeczenia separacji.
W takim przypadku członek OFE musi złożyć do funduszu pisemne oświadczenie o sposobie uregulowania stosunków majątkowych – najlepiej użyć do tego udostępniany przez OFE formularz. Trzeba też dołączyć do niego wymagane dokumenty.
Warto pamiętać, że w przypadku zawarcia związku małżeńskiego obowiązek taki spoczywa na obojgu małżonkach. Każde z nich musi złożyć w tej sprawie oddzielne pisemne oświadczenie. Jak pokazuje praktyka, kobiety częściej pamiętają o składaniu korekty danych do OFE w związku ze zmianą swojego nazwiska po zawarciu małżeństwa. Natomiast panowie nie widzą potrzeby uaktualniania danych w umowie przystąpienia do funduszu, mimo że członek OFE jest zobowiązany zawiadomić fundusz na piśmie o każdorazowej zmianie w stosunku do treści wcześniej złożonego oświadczenia dotyczącej wspólnoty majątkowej, o ile zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego rachunku.
W razie niedopełnienia obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych OFE przyjmie kolejno, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa albo że małżeńskie stosunki majątkowe uregulowane są zgodnie z treścią umowy zawartej z OFE lub ostatnim zawiadomieniem dokonanym przez członka.
Należy więc pamiętać o aktualizacji swoich wcześniejszych oświadczeń w zakresie uregulowania stosunków majątkowych. Tym bardziej że OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązku oświadczenia o tych stosunkach.

Podział pieniędzy

Środki gromadzone w OFE, i wzorem tego będą też podlegać takiemu podziałowi na subkoncie w ZUS bis (szczegółowo piszemy o tym poniżej) jako majątek wspólny małżonków podlegają podziałowi (po połowie za okres obowiązywania wspólnoty majątkowej) w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa.
Jeżeli małżeństwo uczestnika OFE ulegnie rozwiązaniu, środki zgromadzone na jego rachunku, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, są przekazywane na jego rachunek do OFE. Ich przelew odbywa się na zasadzie tzw. wypłaty transferowej, czyli transakcji między dwoma otwartymi funduszami. Odbywają się one na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada. Pieniądze te nie mogą więc zostać wypłacone w gotówce, lecz są przekazywane na konto do funduszu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (podobnie jak ma to miejsce w razie śmierci członka OFE, o czym pisaliśmy wyżej) można się starać o ich wypłatę gotówkową.
Aby doszło do przekazania pieniędzy (wyplata transferowa) z rachunku jednego małżonka na rachunek drugiego współmałżonek uprawniony do wypłaty ma obowiązek przedstawić funduszowi dowód, że środki zgromadzone na rachunku współmałżonka jemu się należą. Takim dowodem jest przede wszystkim akt małżeństwa.
Gdy małżonek, któremu należą się pieniądze, nie posiada rachunku w OFE i w terminie 2 miesięcy nie podpisze umowy z otwartym funduszem, a więc nie wskaże rachunku, na jaki mogą trafić należne mu środki – OFE, do którego należał drugi ze współmałżonków, otworzy u siebie rachunek na jego nazwisko i na to konto przekaże, w ramach wypłaty transferowej, przypadające mu środki. Z chwilą otwarcia rachunku były współmałżonek uzyskuje członkostwo w funduszu.

Rachunek specjalny

Osoby, które mają prawo do wcześniejszej emerytury, a którym OFE otworzył rachunek na podstawie wspólnoty majątkowej, nie tracą prawa do tego świadczenia.
Ponadto ubezpieczonym urodzonym w latach 1949 – 1968, którzy uzyskali członkostwo w OFE na podstawie wspólnoty majątkowej, ale nie są członkami OFE (pozostali w ZUS) zakład nie odprowadza na rachunek w OFE bieżącej wpłacanej przez nich części składki emerytalnej.
Oznacza to, że mimo tego, iż osobie w średnim wieku zakładany jest rachunek emerytalny w OFE, ZUS nie dzieli kolejnych składek emerytalnych na dwa strumienie, tylko całość zatrzymuje u siebie.
Członkostwo nabyte w wyniku podziału środków byłego współmałżonka traktowane jest bowiem inaczej niż samodzielne zapisanie się do funduszu.
Przepisy regulujące sprawę podziału środków w razie rozwodu chronią małżonka, który zarabia mniej lub w ogóle nie pracuje. W tym drugim przypadku oboje małżonkowie po rozwodzie będą dzielić się zgromadzonymi przez jednego z nich w OFE pieniędzmi.
Wtedy kapitał emerytalny dla obojga będzie znacznie uszczuplony, ponieważ dwie osoby korzystają ze środków gromadzonych przez jednego małżonka.
Podobne zasady dziedziczenia i przekazywania pieniędzy po członkach OFE mają od kwietnia obowiązywać członków OFE, których pieniądze będą trafiać nie tylko do II filaru, lecz także na subkonto w ZUS (patrz ramka nr 7). Tyle że jeśli osoba oszczędzająca na emeryturę w ZUS bis umrze, wskazane przez nią osoby otrzymają nie gotówkę, ale przelew na konto emerytalne w swoim ZUS bis.

Subkonto do podziału

Sytuacja nie będzie specjalnie skomplikowana, gdy dojdzie do rozwodu. Wtedy małżonkowie będą dzielić się nawzajem (z okresu wspólnoty majątkowej) pieniędzmi zgromadzonymi na subkoncie w ZUS. Jeśli natomiast osoba, która nabyła prawo do tych środków w wyniku podziału kapitału na subkoncie jej małżonka, nie będzie miała założonego subkonta w ZUS – zakład jej takie konto założy. I tam zaksięguje należną kwotę. Tę, która będzie wynikać ze wspólnoty majątkowej.
Sprawa będzie bardziej skomplikowana i bardziej będzie się różnić od tego, co obowiązuje w OFE, gdy ubezpieczony, który będzie posiadał subkonto w ZUS, umrze przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Ustawa przewiduje, że ponieważ jest członkiem OFE, prawo do środków zaksięgowanych na jego subkoncie w ZUS będą mieć te osoby, które wskazał w swoim funduszu jako uposażanych. Najpierw więc odbędzie się transfer na subkonto ZUS jego małżonka (z okresu wspólnoty majątkowej), a to, co zostanie na subkoncie, będzie przetransferowane na subkonta ZUS osób wskazanych przez niego jako uposażone. W tym celu OFE zmarłego powiadomi ZUS o osobach, na rzecz których ma się odbyć takie przeksięgowanie.
Kontrowersje może wzbudzać to, że często jako osoby uposażone są wskazywane dzieci. W OFE, czyli w normalnej sytuacji, dostają one z funduszu swojego rodzica gotówkę. Teraz ZUS będzie im zakładał subkonto na emeryturę. Będzie ono czekać (pieniądze na nim będą waloryzowane na ogólnych zasadach), aż rozpoczną pracę i wtedy na bieżąco zaczną tam wpływać pieniądze.

Świadczenie kapitałowe

Taki podział pieniędzy odbędzie się oczywiście, tak jak ma to miejsce w przypadku OFE, wyłącznie do czasu gdy ubezpieczony nie przejdzie na emeryturę. Może jednak wystąpić taka sytuacja, że po zmarłej osobie pozostanie małżonek, który ma już na przykład prawo do emerytury. W normalnej sytuacji dziedziczenia – jaka ma miejsce w OFE – osoba taka, o czym pisaliśmy wyżej, omawiając wyjątkowe sytuacje przelewu gotówki dla byłego współmałżonka, otrzymuje z funduszu emerytalnego zmarłego małżonka (lub po rozwodzie) przelew gotówkowy. Sprawa jest więc klarowna.
W ZUS bis nie ma fizycznych pieniędzy, więc ustawodawca przewidział w takiej sytuacji specjalne nowe świadczenie. Będzie się ono nazywać: świadczenie kapitałowe. To kolejny rodzaj quasi-emerytury, która będzie wypłacana dla osób kończących wiek emerytalny. Przypomnijmy, że obecnie mają dostać emeryturę z I filaru, z II filaru, a 60-letnim kobietom z OFE jest wypłacana emerytura okresowa.
Jeśli więc po zmarłym ubezpieczonym posiadającym subkonto w ZUS pozostanie osoba, która ma już ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, do której nie można zastosować ustawy o emeryturach kapitałowych (czyli w praktyce nie może jej być wypłacone świadczenie z OFE, bo nie jest członkiem funduszu), będzie ona mogła ubiegać się o wypłatę tych pieniędzy.
Jeśli kwota zaksięgowana na subkoncie zmarłego wyniesie więcej niż dwudziestokrotność kwoty dodatku pielęgnacyjnego (na dzisiaj jest to kwota 3622 zł), wtedy osoba taka będzie miała ustalone świadczenie kapitałowe. Zostanie ono wyliczone jak emerytura z nowego systemu – poprzez podzielenie pieniędzy, które są na subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia tej osoby (ile wynosi – patrz ramka nr 5). Jeśli więc o świadczenie będzie się na przykład ubiegać 62-letnia wdowa po ubezpieczonym, który na subkoncie zgromadził 50 tys. zł, dostanie ona 217 zł miesięcznie (50 tys. zł / 230,2 miesiąca pozostałe do przeżycia = 217 zł). Warunkiem takiego comiesięcznego transferu będzie jednak to, że kwota świadczenia kapitałowego będzie wyższa niż wysokość dodatku pielęgnacyjnego. Jeśli będzie inaczej ubezpieczony dostanie z ZUS świadczenie kapitałowe raz na kwartał (w trzecim miesiącu tego kwartału).
Jeśli natomiast okaże się, że kwota składek, z których ma zostać wyliczone świadczenie kapitałowe, jest niższa niż dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego, wypłata zapisanych na subkoncie ZUS pieniędzy odbędzie się w formie jednorazowej wypłaty gotówkowej.
Ważne!
Jeżeli w razie rozwodu chcemy uniknąć przymusowego uczestnictwa w funduszu naszego byłego współmałżonka, należy dostarczyć funduszowi nazwę i numer rachunku wybranego przez nas OFE
Kiedy gotówka dla małżonka
Istnieją wyjątki pozwalające osobom, którym OFE otworzył rachunek z tytułu wypłaty po współmałżonku, na jednorazową wypłatę tych środków w gotówce.
O taką wypłatę mogą się one starać, gdy:
● złożą wniosek, dołączając do niego decyzję przyznającą emeryturę, zaopatrzenie emerytalne, emeryturę dla rolników lub uposażenie w stanie spoczynku,
● nie mają prawa do emerytury, ale ukończyły 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
● złożyły wniosek (dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 r.), jeżeli zgromadzone na ich rachunku środki nie są wyższe od kwoty stanowiącej: 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło przed 1 stycznia 2002 r.) lub 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło po tej dacie).
O wypłatę w gotówce mogą się więc starać osoby, które uzyskały już wiek emerytalny, prawo do jakiejś formy świadczenia emerytalnego lub kiedy kwota na rachunku nie przekracza ustalonej w ustawie sumy.
PRZYKŁAD
Jak mąż dzieli się pieniędzmi z żoną
Ubezpieczony przystępując do OFE w 1999 roku był kawalerem. Następnie w maju 2005 roku się ożenił, a w marcu 2010 roku rozwiódł. Od początku przynależności do OFE zgromadził na rachunku 30 tys. zł. Nie cała ta kwota będzie podlegać podziałowi. OFE podzieli środki, jakie napłynęły do funduszu (uwzględni też zyski z ich inwestowania) w okresie od maja 2005 roku do marca 2010 roku. Przekaże więc z jego konta na rachunek do funduszu jego żony (po tym jak zgłosi się ona po taką wypłatę) połowę pieniędzy za ten okres. Ubezpieczony ma też jednak prawo do połowy pieniędzy zgromadzonych w tym okresie na rachunku w OFE jego żony. W tym celu musi zgłosić się do funduszu małżonki z dokumentami poświadczającymi, że środki zgromadzone na jej rachunku mu się należą.
PRZYKŁAD
Ja prawidłowo złożyć oświadczenie o stosunkach majątkowych
Ubezpieczona, która przystąpiła do OFE, jest panną. W takiej sytuacji podpisując umowę z funduszem, zakreśliła tylko w odpowiednim miejscu na formularzu umowy, że nie dotyczy jej oświadczenie o stosunkach majątkowych. Jeśli byłaby mężatką, a między nią a jej mężem istniałaby wspólnota majątkowa, przystępując do OFE, zakreśliłaby w odpowiednim miejscu formularzu umowy, że istnieje między nią a jej mężem taka wspólnota. Nie musiałaby przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów. Musiałaby to zrobić, gdyby zawarła z małżonkiem intercyzę.
PRZYKŁAD
Po ślubie trzeba zgłosić do OFE zawarcie wspólnoty majątkowej
Ubezpieczona, przystępując do OFE, była panną. Po dwóch latach przynależności do funduszu wyszła za mąż i posiada obecnie z mężem wspólnotę majątkową. W takiej sytuacji ma obowiązek zgłosić ten fakt do swojego OFE. Fundusz będzie wymagał od niej oprócz odpowiedniego oświadczenia udokumentowania tej zmiany. Z praktyki wiadomo, że służyć do tego może na przykład kserokopia aktu małżeństwa.
Ważne!
Świadczenie kapitałowe będzie podlegać waloryzacji na takich samych zasadach jak emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik brany pod uwagę przy corocznych, marcowych podwyżkach uwzględni więc inflację z poprzedniego roku oraz co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac
Jak skontaktować się z OFE / DGP
Przeciętne dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn / DGP